ROK SZKOLNY 2015/2016Dzień Mamy i Taty w grupie IV

Dnia 25 maja w grupie IV odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. To szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali życzeń, wierszy, piosenek. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały dla rodziców część artystyczną: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Na koniec wszyscy Rodzice zatańczyli z dziećmi na scenie .
Po wspólnym tańcu dzieci wręczyły Rodzicom prezenty. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Agnieszka Charytonow, Ewelina Wasiluk. 12.07.2016

Akcja "Mamo, Tato poczytaj mi bajeczkę"

W roku szkolnym 2015/2016 w grupie "Wiewióreczki" wspólnie z Rodzicami i absolwentami Szkoły Podstawowej nr 6 w Hajnówce oraz z ich aktywnym udziałem, prowadziliśmy akcję "Mamo, tato poczytaj mi bajeczkę", która miała na celu kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich, a także przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem. Przedsięwzięcie polegało na tym, że chętni Rodzice oraz absolwenci przychodzili do naszego Przedszkola i czytali Dzieciom. Czytane utwory - najczęściej wybrane były przez przedszkolaków - bajki, baśnie i opowiadania przyniesione z domu, albo z naszego kącika czytelniczego w sali przedszkolnej - dzieci słuchały z wielkim zaciekawieniem, a także oglądały kolorowe ilustracje. Dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas!!!/ Mariola K., Bożena J.12.07.2016

Przedszkolaki z grupy czwartej z wizytą w Straży Granicznej w Narewce

Jak niebezpieczna i odpowiedzialna jest praca funkcjonariuszy Straży Granicznej mogli się przekonać przedszkolaki Przedszkola nr 2 . W czwartek 9 czerwca, na zaproszenie komendanta Pana ppłk SG Mariusza Zajkowskiego przedszkolaki odwiedzili placówkę Straży Granicznej w Narewce. W sali dydaktycznej obejrzeliśmy film, który przybliżył nam charakter pracy funkcjonariuszy SG. Następnie bardzo mili funkcjonariusze oprowadzili nas po nowym budynku i pokazali pomieszczenia, z których korzystają na co dzień. Najwięcej emocji wzbudziły cele, w których przetrzymywane są osoby nielegalnie przekraczające granicę naszego kraju. Na pobliskim parkingu obejrzeliśmy sprzęt, który jest potrzebny w codziennej pracy Straży Granicznej . Oczywiście wszyscy skorzystali z możliwości posiedzenia w pojazdach, jakimi strażnicy patrolują granice naszego państwa. Zobaczyliśmy także tresurę psa, który na co dzień pracuje na granicy. Pies oczywiści nie przyzwyczajony do tak dużej widowni ciekawym okiem spoglądał na dzieci, które z kolei bacznie przyglądały się jego wyczynom. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola. To była wspaniała wycieczka.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy komendantowi Placówki SG w Narewce Panu ppłk Mariuszowi Zajkowskiemu i funkcjonariuszom za zaproszenie i miłe przyjęcie. Ewelina Wasiluk, Agnieszka Charytonow
29.06.2016x2

INNOWACJA PEDAGOGICZNA PODLASKIEGO KURATORA OŚWIATY W PRZEDSZKOLU NR 2 W HAJNÓWCE

W dniach 6-7 czerwca 2016 r. w Przedszkolu nr 2 w Hajnówce odbył się I Turniej Układania Puzzli „Zostań mistrzem puzzli”. Turniej został wpisany do rejestru innowacji pedagogicznej Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka Pana Jerzego Siraka.Turniej adresowany był do przedszkolaków w wieku 4-5-6 lat. Organizatorem i pomysłodawcą imprezy było Przedszkole nr 2 w Hajnówce. Celem turnieju była popularyzacja układania puzzli wśród dzieci, stworzenie atmosfery zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa, a także umiejętności pracy w zespole oraz integracją placówek przedszkolnych w naszym mieście. W dwudniowym turnieju uczestniczyło 58 przedszkolaków podzielonych na 2 osobowe drużyny z hajnowskich przedszkoli: Przedszkola Nr 1 w Hajnówce, Przedszkola Nr 2 w Hajnówce, Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce, Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce.Imprezę otworzyła witając wszystkich uczestników i ich opiekunów Dyrektor Przedszkola Pani Iwona Raszkiewicz oraz Panie: Agnieszka Charytonow, Ewelina Wasiluk, Eugenia Kazimiruk.
Turniej był 2-etapowy. W I etapie uczestnicy zmagali się z puzzlami 30-elementowymi, po ułożeniu których, 6 najszybszych drużyn zakwalifikowało się do etapu II, w którym już czekały puzzle 60-elementowe. Podczas konkursu panowała cisza, skupienie i pełna mobilizacja, co świadczy o wielkim zaangażowaniu uczestników. Trójka bardzo wytrwałych i szybkich drużyn ustaliła kolejność miejsc w finale:
Wyniki turnieju:
Dzieci 4-letnie:
Miejsce I
Magda Monach, Weronika Gadomska
Przedszkole Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce
Miejsce II
Adela Bober, Nina Czurak
Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce
Miejsce III
Bartosz Matysiuk, Jakub Aleksiejuk
Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce
Dzieci 5 -letnie:
Miejsce I
Julia Wasiluk, Rafał Gryc
Przedszkole nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce
Miejsce II
Zuzia Radziwoniuk, Amelka Sadowska
Przedszkole nr 2 w Hajnówce
Miejsce III
Ola Kulik i Julia Ostaszewska Przedszkole Nr 1 w Hajnówce
Dzieci 6 -letnie:
Miejsce I
Katarzyna Kiryluk, Wiktor Rej Przedszkole Nr 1 w Hajnówce
Miejsce II
Łukasz Kośko, Łukasz Źmieńko Przedszkola Nr 2 w Hajnówce
Miejsce III
Tymoteusz Grądziel, Marcin Gutowski Przedszkola Nr 2 w Hajnówce
Dzięki wspaniałym i hojnym sponsorom: Urzędowi Miasta Hajnówka, Nadleśnictwu Browsk w Gruszkach, Pronar w Narwi, PSS Społem w Hajnówce, Parkowi Wodnemu w Hajnówce wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
W imieniu organizatorów jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim sponsorom i fundatorom nagród bez których turniej nie mógłby się odbyć. Podziękowania dla całej kadry przedszkola za obsługę techniczną i medialną imprezy.
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom gratulujemy, byliście wspaniali!!
Dyr. Przedszkola Pani Iwona Raszkiewicz, Agnieszka Charytonow, Ewelina Wasiluk, Eugenia Kazimiruk
29.06.2016x2

URODZINKI GRUPOWE U WIEWIÓRECZEK w II semestrze

To już drugi semestr URODZINEK GRUPOWYCH w grupie "Wiewióreczki" były torty, cukierki, ciastka i życzenia urodzinowe, a przede wszystkim dobra i wesoła zabawa. Rodzice przygotowywali słodki poczęstunek. W tym semestrze urodziny obchodziły dzieci urodzone wiosną i latem, a byli to: Szymon, Gabriel, Wiktoria, Piotr, Mikołaj, Marta, Joanna, Hubert. Wcześniej urodzinki obchodziły dzieci urodzone jesienią i zimą. W tym dniu dzieci obchodzące urodziny miały specjalne miejsca w sali, na ich głowach pojawiły się kolorowe korony. Wszyscy koledzy i koleżanki wraz z wychowawcami składali solenizantom serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia i spełnienia najskrytszych dziecięcych marzeń, następnie wspólnie odśpiewano tradycyjne 100 lat. Po życzeniach było wspólne biesiadowanie przy stole, dzieci delektowały się tortem upieczonym przez nasze cudowne mamy oraz słodyczami. Każde z dzieci upamiętniło swoje urodzinki przy DINUSIU URODZINOWYM wraz ze swoimi koleżankami i kolegami z grupy. Te dni były wyjątkowe i pełne wrażeń dla dzieci obchodzących swoje urodziny, ponieważ wszyscy byli dla nich wyjątkowo mili, uprzejmi, a oni zawsze mieli pierwszeństwo w wyborze zabaw i zabawek. Dzieci integrowały się podczas wspólnej zabawy, stawały się bardziej śmiałe, otwarte. Na zakończenie dnia dzieci otrzymały w prezencie pamiątkowe naklejki urodzinowe i koronę. Wszystkim solenizantom jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!!! /Mariola K., Bożena J. 28.06.2016x2

PRÓBNA EWAKUACJA Z PRZEDSZKOLA NR 2 W HAJNÓWCE

Realizując wymogi rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin, wytycznych Wojewody Podlaskiego z dnia 28 grudnia 2013 roku do działalności w zakresie obrony cywilnej w 2014 roku oraz wytycznych Burmistrza Miasta Hajnówka z dnia 03 stycznia 2014 roku do działalności w zakresie obrony cywilnej w 2014 roku i rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 , poz. 719), które reguluje kwestię ewakuacji z obiektów: właściciel lub zarządca obiektu przeznaczonego dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, niezakwalifikowanego do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, powinien co najmniej raz na 2 lata przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu.
W dniu 15 czerwca 2016 r. została przeprowadzona próba ewakuacji dzieci i wszystkich pracowników przedszkola z budynku Przedszkola nr 2. Próbny alarm ogłoszono o godz. 10.00. Informacja o zagrożeniu została ogłoszona sygnałem dźwiękowym oraz informacją słowną "Pali się". Za przebieg ćwiczeń odpowiadała Pani Dyr. Iwona Raszkiewicz. Do czasu przybycia służb ratunkowych akcją ratunkową kierowała Pani dyrektor. W ćwiczeniach wzięło udział 63 przedszkolaków, 5 nauczycieli, 8 pracowników obsługi i administracji. W próbie ewakuacji uczestniczyli strażacy z KPPSP w Hajnówce oraz przedstawiciel Urzędu Miasta Hajnówka członek MZZK Pan Bazyl Wawreszuk, którzy bacznie obserwowali całą akcję.
Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie. Po złożeniu raportu w „Punkcie zbiórki” w ogrodzie przedszkolnym przez poszczególne wychowawczynie dla Pani Dyr. Iwony Raszkiewicz wynikało, że wszyscy pracownicy i personel pomocniczy oraz przedszkolaki opuściły rejon zagrożony.
Po zgłoszeniu się wszystkich na miejscu zbiórki, dzieci zostały pochwalone za szybkie zorganizowanie się i sprawną ewakuację z budynku. Na zakończenie ewakuacji strażacy przybliżyli wszystkim sposoby gaszenia pożarów. Dzieci zapoznały się ze sprzętem zgromadzonym w wozie bojowym, słuchały sygnałów alarmowych, zwiedzały kabinę wozu strażackiego, mierzyły hełmy strażackie.(22.06.2016r.) 26.06.2016

Uroczyste zakończenie roku u Żabek

„Kart w kalendarzu było niemało.
Codziennie jedną zdejmował czas.
I cóż powiecie, ot przeleciało,
Rok szkolny minął, jak z bicza trzasł"
24 czerwca 2016r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość zakończenia roku przedszkolnego w grupie II. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i żywiołach szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań.
W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli :zaproszona Pani dyrektor Przedszkola nr 2 w Hajnówce Iwona Raszkiewicz oraz rodzice. Dzieci otrzymały „indeksy” i zielone baloniki ,które były podziękowaniem za wspólnie spędzony czas. Następnie,w pięknie przystrojonej sali odbył się poczęstunek.
Słowami:”spotykamy się po wakacjach” panie pożegnały swoje pociechy,życząc wesołych i udanych wakacji.
Ewa Horosz.Beata Środa 25.06.2016

OLIMPIADA SPORTOWA 2016 w PRZEDSZKOLU NR 2

"Dzień zdrowego przedszkolaka"- wszystkie grupy przygotowywały się do tej imprezy, to już II edycja zmagań sportowych. Zdrowa zabawa, zdrowa rywalizacja to cel naszej imprezy. Krzewienie kultury fizycznej, zachęcanie do uprawiania sportu. Olimpiadę uroczyście otworzyła pani dyrektor, dzieci zaśpiewały piosenkę " Głowa, ramiona, kolana, pięty". Pierwszym etapem była rozgrzewka: cztery drużyny w kolorowych koszulkach pięknie ustawione w rzędach, rozpoczęły zabawę: toczenie piłki głową do mety, przejście po skakance z zachowaniem równowagi, rzuty kostką, rzut woreczkiem do kosza, przewlekanie szarfy. Dzieci starsze miały za zadanie rozwiązać dość trudne zagadki z dziedziny sportu np.: nasz sławny skoczek narciarski- oczywiście jednogłośnie wykrzyczały MAŁYSZ. Drugim etapem były zawody bieżne- sprawnościowe. Bieg na 20 m, bieg w workach, rzuty woreczkiem na odległość. Wspaniała publiczność nagradzała gromkimi brawami swoich ulubieńców. Prawdziwa Olimpiada kończy się wręczeniem medali tak też i nasze wszystkie dzieci otrzymały Olimpijskie medale, było dużo radości. To był wspaniały dzień. Organizatorkami naszych zmagań sportowych były panie : Bożena Janicka i Beata Środa, które otrzymały podziękowanie od pani dyrektor i personelu pedagogicznego. Wspólne zdjęcie będzie pamiątką do naszej przedszkolnej kroniki. Bożena Janicka, Beata Środa 23.06.2016 x2

" W naszym niezwykłym domu nie będzie nudzić się nikomu"- zabawy konstrukcyjne w Przedszkolu nr 2 w Hajnówce.

Dzień aktywności dziecka w grupie III " Wiewióreczki". Gimnastyka rąk i wspaniała zabawa: wycinanie, klejenie, malowanie, składanie i inne zabawy konstrukcyjne pomogą dziecku rozwinąć umiejętności, które potem przydadzą mu się w szkole. Głównym tematem zajęć były: Środki lokomocji- zabawy konstrukcyjne. Dla normalnie rozwijającego się dziecka milczenie i bezruch jest karą. Kontakt ze sztuką jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Dzięki niej dziecko odkrywa siebie, poznaje otoczenie i buduje swoje miejsce w świecie. Samodzielnie wykonana zabawka sprawia dziecku ogromną radość, nauka przez zabawę rozwija różne umiejętności i doskonali zdolności. Nasza pani Bożena to kopalnia pomysłów na ciekawe zajęcia, to była wspaniała zabawa. Praca rąk połączona z szybkim efektem wykonanego zadania dała dzieciom poczucie sukcesu. Bożena Janicka 23.06.2016 x2

Gość w Przedszkolu nr 2 w Hajnówce

W czerwcu grupę II i III odwiedził niezwykły gość pan Tomasz Samojlik- autor książek dla dzieci, instruktor a także pracownik naukowy Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Pochodzący z Hajnówki pan Tomasz, komiksy i książki dla dzieci tworzy od blisko 9 lat, choć jak sam przyznaje, pomysł ten narodził się w jego głowie już bardzo dawno.Najpiękniejszą pozycją w dorobku, którą znają dzieci jest cykl książeczek o " Żubrze Pompiku", którego losy toczą się w pobliskiej nam Puszczy Białowieskiej, a jego historia zawarta jest w czterech tomach opowieści. Na spotkanie pan Tomasz przybył z najnowszą swoją pozycją wydawniczą, a mianowicie z " Pikotek, chce być odkryty". Książka opowiada historię nieistniejącego zwierzęcia Pikotka, którego marzeniem jest zostać odkrytym. Pikotek wędruje przez las, gdzie spotyka mnóstwo zwierzaków. W książce nie ma słów, cała komunikacja odbywa się za pomocą dymków z piktogramami, dlatego jest ona dostępna dla maluchów. " Pikotek" to leporello ( harmonijka) o długości prawie 7 metrów, która jest jednym ciągiem obrazków. Dziękujemy panu Tomaszowi Samojlikowi za ciekawe spotkanie i życzymy wielu sukcesów w życiu zawodowym oraz osobistym. Bożena Janicka, Beata Środa 20.06.2016

Przedszkolaki z Przedszkola nr 2 w Białowieży.

Dzieci z grupy II i III z Przedszkola nr 2 wybrały się na autokarową wycieczkę do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Białowieży. Przedszkolaki spędziły tam ciekawe i pełne wrażeń przedpołudnie. Zwiedziły wystawę przyrodniczą oraz uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych na temat: " Las i jego mieszkańcy"- słuchały odgłosów zwierząt, rozwiązywały zagadki przyrodnicze, obejrzały prezentację multimedialną o życiu zwierząt w Puszczy Białowieskiej. Po zajęciach był czas na zabawę i odpoczynek na pobliskiej łące. Pogoda dopisała i dzieci z apetytem pałaszowały drugie śniadanie. Przedszkolaki pełne wrażeń i zadowolenia wróciły do przedszkola.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Ośrodka pani Joannie Bober i panu Markowi Świć za wspólne spędzenie czasu.
Bożena Janicka, Beata Środa, Ewa Horosz 20.06.2016 x2

DZIEŃ DZIECKA U JEŻYKÓW W SALI ZABAW „A KU KU”

Dnia 1 czerwca 2016r. z okazji Dnia Dziecka dzieci z grupy IV 5-6 latków świętowały ten dzień w sali zabaw „A ku ku” . Przygotowane konkursy, animacje i zabawy sprawiły dzieciom wielką radość. Mamy nadzieję, że na długo zapamiętają ten dzień pełen wrażeń który wywołał na buziach naszych dzieci ogromną radość i zadowolenie./ A. Charytonow, E. Wasiluk/ 20.06.2016 x2

MIĘDZY PRZEDSZKOLNA SPARTAKIADA SPORTOWA " RUCH TO ZDROWIE"

Najciekawszą formą ćwiczeń dla dzieci są zabawy ruchowe, w których udział biorą drużyny rywalizujące ze sobą o zwycięstwo. Zasady zdrowej rywalizacji zajęć przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju dziecka.09.06.2016 r na terenie Amfiteatru odbyła się Spartakiada Sportowa. Organizatorkami były pani Bożena Janicka oraz pani Beata Środa. Do wspólnej rywalizacji zaprosiły dzieci z Przedszkola nr 5 z panią Renią Bartoszewicz. W konkurencjach sportowych zmagały się trzy drużyny. Celem spotkania było propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci, integrowanie grup przedszkolnych. Drużyny bardzo dzielnie pokonywały kolejne konkurencje, między innymi: omijanie przeszkód, slalom, celowanie do obręczy, skoki w workach, przewlekanie szarfy, bieg dookoła Amfiteatru. Nie zabrakło również dzieci, które kibicowały małym sportowcom. Uczestnicy otrzymali nagrody: medale, statuetki oraz kolorowe wiatraczki dla wszystkich dzieci. Było miło, wesoło, a przede wszystkim sportowo! Bożena Janicka, Beata Środa 15.06.2016 x2

Dzień Dziecka w grupie II i III

"Co przedszkolaki wiedzą o prawach dziecka"- w przybliżeniu tej tematyki, postać Janusza Korczaka dała dzieciom świadomość posiadania praw dziecka, zostały one zapisane i odczytane przez panie: Bożenę i Beatę. Nie zabrakło też ciekawych atrakcji. Kolorowa dyskoteka: wspólne tańce, pląsy i korowody do ulubionych piosenek dzieci. Układanie puzzli " Dzieci Świata", układanie obrazków w całość z kilku elementów. Zabawy plastyczne na placu przedszkolnym, malowanie kredą na kostce brukowej- tworzenie dużych form przestrzennych : " Dzieci Świata", słoneczka, buźki. Dzieci wykonały przepiękne prace, które ozdobiły nasze podwórko. Po wyczerpującej zabawie był słodki poczęstunek w postaci przepysznych lodów. Bożena Janicka, Beata Środa 15.06.2016 x2

Uroczystość Dnia Mamy w grupie I

Matuś moja matuś
Nie mam ci co dać.
Więc przyjmij ode mnie
To na co mnie stać.
Serduszko me złote
Bije w piersi mej
Ono jest dla Ciebie
Wiedzieć o tym chciej.14.06.2016

Dzień Dziecka w grupie I

W tym radosnym dniu przedszkolaki z grupy Biedroneczek wybrały się do Centrum Zabaw "Hula - Kula" . Była to niezapomniana przygoda dla naszych maluszków. Joanna Baczyńska, Barbara Kiślak 08.06.2016

Dzień Mamy i Taty w grupie "Wiewióreczki"

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Dlatego też co roku w przedszkolu organizowany jest Dzień Mamy i Taty. W dniu 25.05.2016r. przedszkolaki z grupy "Wiewióreczki" świętowały Dzień Mamy i Taty. Rodzicom towarzyszyły niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali życzeń, wierszy, piosenek. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały dla rodziców część artystyczną: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Na koniec wszyscy Rodzice wraz ze swoją pociechą usiedli na wykładzinie w celu obejrzenia prezentacji multimedialnej z życzeniami i wierszami z okazji Dnia Mamy i Taty. Po wspólnym obejrzeniu prezentacji dzieci wręczyły Rodzicom samodzielnie wykonane prezenty były życzenia, całusy oraz wspólne pamiątkowe zdjęcie. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek./ Mariola Krawczyńska, Bożena Janicka 07.06.2016

Realizacja projektu edukacji czytelniczej pt. "Bajki, Baśnie i wierszyki naszego dzieciństwa"

W dniach 16.05 - 20.05.2016r. dzieci z grupy "Biedroneczki" i "Wiewióreczki" wraz ze swoimi Paniami: Barbarą, Joanną i Mariolą oraz Bożeną - pomysłodawczyniami projektu edukacji czytelniczej uczestniczyły w cyklu zajęć mających na celu zapoznanie dzieci z bajkami, baśniami oraz wierszami naszego dzieciństwa; rozbudzanie motywacji do samodzielnego sięgania po książki; rozwijanie zainteresowań czytelniczych i wyobraźni dzieci; doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem; zastosowanie bajki terapeutycznej jako metody na wyciszenie, relaksację, odreagowanie napięcia; poznanie twórczości dziecięcej w literaturze polskiej i światowej oraz stymulowanie rozwoju i inspirowanie twórczych działań dzieci.
16 maja 2016r. - została wykorzystana literatura (bajek, baśni, wierszy) do zabaw relaksacyjnych i terapeutycznych, dzieci podczas słuchania bajek relaksacyjnych wykonywały ilustrację do fragmentów wysłuchanych bajek przy muzyce wyciszającej. Skończone ilustracje zostały złożone w całość, ze zwróceniem uwagi na wartość pracy zespołowej. Celem tych zajęć było eliminowanie zmęczenia, napięć, czasem agresji oraz rozwijanie ekspresji twórczej.
17 maja 2016r. - odbyła się wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej, w której przedszkolaki zapoznały się z wielkim zbiorem książek dla dzieci. Celem wizyty było zachęcenie do korzystania z biblioteki, zapoznanie z różnymi rodzajami książek, zachęcanie do czytelnictwa.
18 maja 2016r. odbył się poranek literacki z poezją dla dzieci Pani Zofią Owsieniuk - nauczycielką z Przedszkola nr 5 w Hajnówce. Zajęcia przeprowadzone z przedszkolakami inspirowane wierszami autorskimi poruszającymi aktualną i bliską dziecięcemu światu tematykę wiosenną. Zaprezentowanie wybranych wierszy przez autorkę pt. „Jak smok szukał wiosny", „Wiosenka – zielona panienka" .Utwory literackie przeplatane zabawami. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z wiosennymi wierszami autorki oraz doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
19 maja 2016r. - dzieci obejrzały prezentację multimedialną z twórczości Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy z wierszami autorów. W trakcie trwania zajęć dzieci powtarzały fragmenty wierszów danych autorów z wykorzystaniem zmiennej tonacji głosu, cicho, głośno, coraz ciszej, coraz głośniej, według własnej interpretacji. Do zajęć wykorzystaliśmy tablicę interaktywną, przy której dzieci rysowały bohaterów przykładowych wierszy oraz odsłaniały puzzle z bajkami odgadując tytuły ukrytych bajek. Jednak wielką radość dzieciom sprawiła zabawa ruchowa "Smerfy" w której Gargamel z kotem Klakierem łapali w siatkę małe niebieskie smerfy.
20 maja 2016r. - odbyło się spotkanie czytelnicze pod hasłem: "Bajki, baśnie i wierszyki naszego dzieciństwa". W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście; Jolanta Stefaniuk - Inspektor Oświaty Kultury i Sportu Urzędu Miasta Hajnówka; Alla Gryc - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce; Lucyna Wawreszuk - Dyrektor Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Hajnówce, Agnieszka Andrejuk - opiekun z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Hajnówce; Iwona Raszkiewicz - Dyrektor Przedszkola nr 2 w Hajnówce, a także chętni rodzice z poszczególnych grup I i III. Na spotkaniu dzieci wysłuchały fragmenty bajek, baśni i wierszy twórczości J.Tuwima i J. Brzechwy czytanych przez gości. Brały czynny udział w zabawach ruchowych i zagadkach postaci z bajek. Na zakończenie dziewczynki przebrane w stroje Elzy z "Krainy Lodu" zaśpiewały piosenkę "Mam tę moc". Spotkanie uwieczniliśmy pamiątkowym wspólnym zdjęciem.
Wyobraźnia, fantazja, spostrzegawczość, pamięć, myślenie, mowa, a przede wszystkim uczucia – oto jak rozległe jest oddziaływanie bajek, baśni i wierszy. A ponieważ są one bardzo lubiane przez dzieci, stają się ważnym środkiem wychowawczym współczesnego człowieka. Dlatego już od najmłodszych lat powinniśmy wprowadzać dzieci w krainę bajek i baśni. Jest to niezastąpione pożywienie dla dziecięcego serca. ,,Czym chleb dla ciała , tym baśń dla duszy”. / Mariola Krawczyńska, Bożena Janicka, Joanna Baczyńska, Barbara Kiślak
07.06.2016 x2

DZIEŃ MATKI U ŻABEK

Dnia 24 maja w grupie II odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Mamy. Dzieci zaprezentowały swój występ artystyczny, podarowały swoim mamom upominki. Był to czas radości i wzruszeń. Mamy są najlepszymi powiernikami sekretów, kompanami i przyjaciółkami dla swych pociech, niezastąpionymi w każdej sytuacji.Z nikim nie jest tak beztrosko i radośnie, jak z mamą. Z mamą można przemierzać świat i odkrywać nowe horyzonty. Nikt też lepiej nie pocieszy w chwilach smutku i nie przegoni strachów przed snem .E.Horosz,B.Środa 07.06.2016

Przedszkolaki z grupy IV odwiedziły mobilny autobus energetyczny

10 maja 2016r. przedszkolaki odwiedziły autobus energetyczny znajdujący się na parkingu Urzędu Miasta w Hajnówce. Mobilne centrum edukacyjno – informacyjne przeciwdziałania zmianom klimatu zostało wyposażone w modele, makiety i tablice prezentujące najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej.
Dzieci były zachwycone wizytą w mobilnym autobusie. Przedszkolaki chętnie słuchały ekspertów i zadawały mnóstwo pytań. Starszaki wiedzą już jak przeciwdziałać zmianom klimatu w codziennym życiu i otoczeniu oraz jak oszczędzać energię. Ewelina Wasiluk 28.05.2016

WYCIECZKA „JEŻYKÓW” DO PSB MRÓWKA W HAJNÓWCE.

Dnia 13 maja 2016r. dzieci z grupy IV (5-6 latków) wzięły udział w rozstrzygnięciu miejskiego konkursu plastycznego pt. „Mrówka w ogrodzie”, którego organizatorem był market budowlany PSB Mrówka w Hajnówce. Laureatką konkursu została Marta Golonko z gr (IV), która zajęła I miejsce, natomiast laureatem II miejsca został Marcin Dunda z grupy II. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały kolorowe książeczki „Mrówka w ogrodzie” natomiast laureaci dyplomy i ciekawe nagrody rzeczowe. /A. Charytonow/ 28.05.2016

Wycieczka dzieci z grupy IV do Hajnowskiego Domu Kultury na spektakl „Bałwanki”

Dnia 17.05.2016r. dzieci z grupy IV wybrały się do Hajnowskiego Domu Kultury na spektakl „Bałwanki”. Ten familijny spektakl opowiadał o dwóch Bałwankach, które nie wiedząc czym jest słońce, wyruszają go szukać i prosić, by ich nie roztopiło. Niestety, nic nie idzie po ich myśli. Po drodze spotykają różne leśne zwierzęta: Wronę, Niedźwiedzia i Zająca, które nie mogą się doczekać wiosny i pierwszych ciepłych promieni słońca. Ewelina Wasiluk 28.05.2016

Wycieczka maluszków do Domu Książki.

W ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, przedszkolaki z grupy I wybrały się na wycieczkę do Domu Książki. Dzieci wysłuchały kilku wierszyków polskich autorów o zwierzętach, rozwiązywały zagadki o postaciach z bajek i baśni. Na pamiątkę wizyty w księgarni maluszki odrysowały swoje rączki, które następnie pokolorowały. 15.05.2016

Dzieci z grupy IV ”Z wizytą w smerfowym lesie” w Hajnowskim Domu Kultury

Dawno, dawno temu…
Za siedmioma górami, za siedmioma lasami.
Gdzieś daleko…, a może całkiem blisko…
Z dala od hałasu, w samym środku lasu,
Tam gdzie gęste knieje, tam się rzecz ta dzieje

Dnia 6 maja 2016r. w Hajnowskim Domu Kultury smerfy w wykonaniu artystów z krakowskiego teatru „Edu Artis” zaprosiły grupę „Jeżyków” wraz ze swoimi paniami z wizytą do ich lasu. Poprzez ruch, wspólny taniec smerfy opowiedziały najmłodszym o tym, aby nie zanieczyszczać lasów, szanować przyrodę. Aktorzy wzbudzili wiele pozytywnych emocji, zaskakiwali humorystycznymi dialogami, sztuczkami cyrkowymi, jak również smerfnymi żartami. W trakcie przedstawienia angażowali dzieci do aktywnego udziału w spektaklu, ucząc ich „Smerfnej rymowanki” oraz „Smerfnego tańca”, który zatańczyły na zakończenie spotkania. Występ teatru Edu-Artis z Krakowa bardzo się dzieciom podobał, co widać na zdjęciach. Ewelina Wasiluk, Agnieszka Charytonow. 14.05.2016

Spektakl pt. „Legendy polskie” w wykonaniu aktorów Teatru CoNieco z Białegostoku

5 maja 2016r. nasze przedszkole odwiedził Teatr CoNieco z Białegostoku ze spektaklem „Legendy polskie”, który został zrealizowany w technice teatru przedmiotu. W przedstawieniu postaciami scenicznymi były: polana, drewniane kubki, łyżki, widelce, grabie czy też kolorowe deski do krojenia. Tak jak w zabawach dziecięcych w rękach aktorów przedmioty te ożyły w rękach aktorów, a oczom przedszkolaków ukazały się stare polskie legendy: „O Wawelskim Smoku”, „O Piaście i Popielu” oraz „Kwiat Paproci”. Dzieci wykazały zainteresowanie legendami oraz dużą znajomość staropolskich przysłów. Ewelina Wasiluk 14.05.2016

SUKCES IZY I HANI W XXIV FESTIWALU PIOSENKI PRZEDSZKOLAKÓW „MAMA, TATA I JA”.

W dniu 04.05.2016 r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje powiatowe festiwalu piosenki „Mama, tata i ja”. Iza Pietroczuk została laureatką konkursu i tym samym zakwalifikowała się do eliminacji wojewódzkich w Białymstoku. Hania Wołczyk wyśpiewała natomiast „wyróżnienie” W konkursie wzięła również udział Amelia Sadowska z gr. „Wiewióreczek ” z mamą i Anastazja Wasiluk z gr. „Żabek „również z mamą. Wspaniałe występy, uśmiech na twarzach oraz wspólna zabawa stworzyły wiosenny i bardzo radosny klimat imprezy. Wszystkie dzieci biorące udział w festiwalu oraz ich opiekunowie otrzymali dyplomy i upominki a laureaci nagrody rzeczowe. Izie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w Białymstoku. /A.Charytonow/ 14.05.2016

Majowa akademia obchodów Uchwalenia Konstytucji 3 - go Maja i Święta Flagi

"Jesteśmy Polką i Polakiem,
dziewczynką fajną i chłopakiem.
Kochamy Polskę z całych sił,
chcemy byś również Kochał ją i TY i TY"
Naród, który nie zna przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. W tym roku mija 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W dniu 29.04.2016r. dzieci z grupy "Wiewióreczki" dla całego przedszkola przygotowały akademię słowno– muzyczną i w ten sposób przybliżyły lekcję historii, reprezentując pieśni patriotyczne i wiersze, a także tańce ludowe. Święto to jest okazją do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych, a także rozwijaniu poczucia przynależności narodowej. Po przedstawieniu uroczystości cała społeczność przedszkola udała się na pochód ul. 3- go Maja w Hajnówce z flagami oraz balonami biało - czerwonymi w celu kultywowania narodowej tradycji. II edycja Festiwalu muzyczno - tanecznego "Śpiewaj i tańcz" Pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka 08.05.2016

II edycja festiwalu muzyczno - tanecznego "Śpiewaj i tańcz"

W dniach 14 - 15 kwietnia 2016r. odbyła się II edycja festiwalu muzyczno - tanecznego "Śpiewaj i tańcz" Pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka, którego organizatorami przedsięwzięcia były Dyrektor Przedszkola nr 2 w Hajnówce Pani Iwona Raszkiewicz oraz nauczyciele: Mariola Krawczyńska, Barbara Kiślak. Celem festiwalu było popularyzacja tańca i śpiewu wśród dzieci; integracja środowisk przedszkolnych; promocja młodych talentów; rozwijanie ekspresji ruchowej uczestników; poszerzanie idei wszechstronnej edukacji muzycznej; propagowanie różnorodnych form taneczno-ruchowych; wymiana nowych pomysłów związanych z tańcem, choreografią; kształcenie umiejętności tanecznych uczestników.
W festiwalu udział wzięło 146 osób w kategorii wiekowej od 4 - 6 lat. Uczestnikami były dzieci z wszystkich przedszkoli hajnowskich oraz Oddziału Przedszkolnego "Kraina Radosnych Maluchów" w Dubinach. W pierwszym dniu wystąpiło 10 zespołów wokalno - tanecznych oraz gościnnie zatańczył zespół "Mażoretki" z Hajnowskiego Domu Kultury pod kierunkiem Pani Marii Gierasimiuk.
Jury w składzie: Jolanta Stefaniuk €“ Inspektor Oświaty Kultury i Sportu Urzędu Miasta Hajnówka; Jadwiga Lach €“ Kuczkin€“ Kierownik artystyczny w Hajnowskim Domu Kultury; instruktor tańca towarzyskiego; Marta Werszko - nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Orzeszkowie, a także założycielka zespołu wokalnego "Wesołe nutki", wyłoniło trzy najlepsze prezentacje w kategorii tańca oraz trzy prezentacje w kategorii śpiewu.
W dniu 15.04.2016r odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie dyplomów oraz statuetek laureatom trzech pierwszych miejsc w kategorii tańca i śpiewu;
W kategorii tańca:
1 miejsce Przedszkole nr 2 w Hajnówce pod kierunkiem pani Agnieszki Charytonow i Eweliny Wasiluk zaprezentują dwa utwory ludowe "Polonez" (6 latki)
2 miejsce Przedszkole nr 3 w Hajnówce grupa "Żubrów" ; taniec "Wiosenny Walc" pod kierunkiem pani Jolanty Wołkowyckiej i pani Anetty Trusiewicz - Kolinko
3 miejsce Przedszkole nr 3 w Hajnówce grupa "Sarenki"; taniec dżentelmenów pod kierunkiem pani Małgorzaty Reduch
W kategorii śpiewu:
1 miejsce Przedszkole nr 3 w Hajnówce zespół "Kolorowe gitary"; utwór pt. " Kobiety"
2 miejsce Przedszkole nr 3 w Hajnówce zespół "Filipinki", utwór pt. "Batumi" pod kierunkiem pani Justyny Karpiuk
3 miejsce Przedszkole Kraina Radosnych Maluchów z Dubin; utwór pt. "Wesoły koncert" pod kierunkiem pani Doroty Kiersnowskiej
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!
Wszyscy zaproszeni goście z zaciekawieniem oglądali występy taneczne utalentowanych dzieci nagradzając uczestników gromkimi brawami. Dzieci otrzymały dyplomy za udział drobne upominki, plakietki oraz pamiątkowe wspólne zdjęcie grupowe, opiekunowie zespołów podziękowania. Gościnnie na scenie wystąpili następujące zespoły: zespół "Gwiazdeczki" ze Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie pod kierunkiem pani Anety Aleksiejuk; zespół "Małolaty" z Domu Dziecka w Białowieży pod kierunkiem pani Barbary Nowackiej, a także Warsztat Terapii Zajęciowej pod kierunkiem pani Agnieszki Andrejuk z przedstawieniem teatralnym pt. "Rzepka". Bardzo dziękujemy wszystkim SPONSOROM za pomoc i zaangażowanie w realizacji tak wielkiego przedsięwzięcia./ Mariola Krawczyńska, Barbara Kiśla
k 07.05.2016

Światowy Dzień Ziemi w naszym przedszkolu

Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Z tej okazji 22 kwietnia dzieci z naszego przedszkola postanowiły uczcić święto naszej planety. Podczas zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Następnie wybrały się na pobliską łąkę posprzątać nasz mały świat. W rękawiczkach zebraliśmy 7 worków śmieci. Mamy nadzieję, że nasza akcja przyczyni się do ochrony powietrza wokół nas. Ewelina Wasiluk, Agnieszka Charytonow, Mariola Krawczyńska, Joanna Baczyńska, Ewa Horosz.07.05.2016

WIOSNA MŁODYCH TALENTÓW - TALENT 2016

Rozwijanie zamiłowań plastycznych u dziecka kształtuje wrażliwość i pracowitość. Nauczyciele wskazując dziecku techniki i możliwości ich wykorzystania, budzą w dziecku twórczą postawę wobec świata i radość tworzenia. Natomiast efektem tego jest udział naszych wychowanków w XIII edycji Ogólnopolskiej Wiosny Młodych Talentów. Wernisaż, wraz z uroczystym wręczeniem nagród odbył się 15 kwietnia 2016 roku w galerii Hajnowskiego Domu Kultury. Prace stworzone przez Arkadiusza, które znalazły się na wystawie to przykłady sztuki tworzonej sercem szczerej ekspresji dziecięcej. Jury przyznało w prezentacji indywidualnej Talent 2016 dla Arkadiusza Kalinowskiego. W imieniu Pani dyrektor Iwony Raszkiewicz oraz opiekunek Arka pani Bożeny Janickiej, Marioli Krawczyńskiej, a także pani Beaty Środa serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu zdolności.07.05.2016

Projekt edukacyjny w grupie II i III "Aby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć - Mamo! Tato rzuć palenie"

W kwietniu dzieci z grupy II i III realizowały projekt edukacyjny "Aby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć - Mamo! Tato rzuć palenie". Projekt był adresowany do dzieci oraz ich rodziców i opiekunów. Założeniem projektu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Treści realizowane były w czasie 5 zajęć warsztatowych: „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?”, „Jak unikać dymu papierosowego?”, „Nie pal przy mnie!”. Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek „Nie pal przy mnie”, który wręczały palącym członkom rodziny. Realizatorzy projektu: B.Janicka, B.Środa, E.Horosz, M.Krawczyńska 02.05.2016

 

Przedszkolaki z grupy IV z wizytą w sali edukacyjnej OGNIK w KP PSP w Hajnówce

Dnia 21 kwietnia najstarsza grupa przedszkolaków pod opieką p. Eweliny Wasiluk i p. Agnieszki Charytonow uczestniczyły w zajęciach w sali edukacyjnej „ Ognik” mieszczącej się przy Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Głównym celem zajęć jest poprawa bezpieczeństwa pożarowego poprzez zapoznanie dzieci z zagrożeniami oraz sposoby zachowania w sytuacjach kryzysowych . Dzieci wzięli udział w zajęciach teoretyczno - praktycznych, podczas których poprzez pokazy multimedialne, zajęcia praktyczne i pogadankę zapoznali się z tajnikami pracy strażaków i ochroną przeciwpożarową. Na zajęciach praktycznych nauczyli się m.in. jak wzywać pomoc, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej czy też jak zachować się podczas pożaru. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia praktycznej nauki wybrania odpowiedniego numeru telefonu i rozmowy ze strażakiem gdzie dzieci wzywały pomoc do "zaistniałych" wypadków. W drugiej części zajęć dzieci przeszły do pomieszczenia symulującego mieszkanie gdzie znajdowały się sprzęty codziennego użytku. W tzw. "zadymionym pomieszczeniu" demonstrowane były warunki jakie powstają na skutek pożaru. Dzieci "w tumanach unoszącego się dymu", na czworakach musiały się szybko ewakuować. Na zakończenie wszyscy uczestniczy zajęć otrzymali certyfikat "Dzielnego Małego Strażaka". Ewelina Wasiluk, Agnieszka Carytonow 02.05.2016

I miejsce Michała Zajkowskiego w konkursie recytatorskim w Bielskim Domu Kultury

Dnia 8.04.2016r. w Bielskim Domu Kultury odbyły się centralne eliminacje konkursu recytatorskiego w języku białoruskim "Ojczyste słowo" w którym wzięło udział dwoje dzieci z Przedszkola nr 2 w Hajnówce: Michał Zajkowski który zajął I miejsce w HDK i Hania Wołczyk która zajęła II miejsce. W Bielsku Podlaskim Michał przepięknie zarecytował wiersz i tym samym zajął I miejsce. Warunkiem zakwalifikowania się do szczebla centralnego był udział i zajęcie czołowych miejsc na szczeblu powiatowym, które odbyły się w Hajnowskim Domu Kultury tydzień wcześniej. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań dzieci białoruskim językiem i literaturą. Gratulujemy sukcesów!!!!!!! /E. Kazimiruk, A. Charytonow/ 29.04.2016

JAK PRAWIDŁOWO DBAĆ O ZĄBKI ? WIZYTA PANI STOMATOLOG W GRUPIE WIEWIÓRECZKI

"Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda..." - słowa tej piosenki znane są nam wszystkim doskonale. Codziennie, w domu i przedszkolu, dbamy o swoje ząbki, dokładnie czyszcząc je i regularnie odwiedzając stomatologa. Tym razem jednak mieliśmy okazję gościć w grupie III lekarza dentystę panią Jagodę Tomaszuk. Dnia 30 marca 2016 r. około godziny 13.00 wszyscy zgromadziliśmy się w sali, by dowiedzieć się, co należy robić, aby mieć zdrowe ząbki. Pani stomatolog z DEN Tom w Hajnówce w sposób przystępny i ciekawej formie przedstawiła sposoby dbania o piękny i zdrowy uśmiech. Bardzo chętnie odpowiadała na wszystkie nasze pytania związane z higieną jamy ustnej. Pokazała dzieciom na na spejalnym modelu szczęki jak dokładnie oraz prawidłowo i jak długo szczotkować zęby. W ramach praktycznego działania dzieci miały możliwość wyszczotkowania modelu szczęki. Na zakończenie spotkania dzieci zostały poczęstowane przez panią Jagodę żelkami, a po degustacji udały się wraz z panią dentystką do przedszkolnej łazienki w celu dokładnego szczotkowania swojego uzębienia pod czujnym okiem specjalisty. Każde z dzieci otrzymało kontur zęba, w którym musiało dorysować miazgę (tzw. serce zęba). Po zakończeniu spotkania podziękowaliśmy pani stomatolog za miłą wizytę i wręczyliśmy drobny upominek. Teraz jeszcze bardziej postaramy się dbać o nasze ząbki i chętnie odwiedzać stomatologa. To było bardzo pouczające spotkanie, które zmotywuje wszystkie dzieci do systematycznego dbania o swoje zęby i ograniczenia słodyczy./ Mariola Krawczyńska 24.04.2016

Cyrk w przedszkolu!

19 kwietnia gościliśmy w naszym przedszkolu cyrk Focus. Wszystkie dzieci z zapartym tchem śledziły występy pary cyrkowców. Dzieci miały możliwość podziwiania pani żonglującej maczugami, piłkami i kółkami, taniec z obręczami. Cyrkowcom towarzyszył biały królik, który chętnie dał się głaskać przedszkolakom oraz pies również wykonujący sztuczki: przechodzenie między nogami, turlanie się, siadanie w odpowiedniej pozycji oraz taniec i przeskok przez przeszkodę. Artyści zaprosili także nasze przedszkolaki do wspólnych występów. Wszyscy bawili się wspaniale i z zaciekawieniem obserwowali niecodzienne pokazy sztuki cyrkowej. Ewelina Wasiluk 22.04.2016

Dzień Słońca u najmłodszych przedszkolaków

18 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Słońca.Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane w żółtym, słonecznym kolorze i były w pogodnym nastroju. Przez cały dzień dzieci wraz ze swoimi paniami bawiły się w grupie maluszków w "słoneczne zabawy". Dniem Słońca w naszym przedszkolu powitaliśmy Wiosnę i choć pogoda za oknem nie dopisała, my bawiliśmy się wspaniale! 15.04.2017

ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE DZIECI Z GRUPY II i IV Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI DLA DZIECI

Dnia 5.04.2016 roku dzieci z grypy Żabek i Wiewióreczek wybrały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce.
Zostaliśmy miło przywitani przez Panie Bibliotekarki,które przygotowały nam bardzo ciekawe zajęcia.Obejrzeliśmy prezentację multimedialną
o twórczości J.Ch.Andersena,utrwaliliśmy pojęcia:autor,ilustrator,wydawca.Panie zapoznały nas ze zbiorami książek i bajek dla dzieci.Celem zajęć było ukazanie książki ,jako źródła wiedzy.Serdecznie dziękujemy i na pewno wkrótce znów się spotkamy. Ewa Horosz,Mariola Krawczyńska 15.04.2017

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA WIEDZY O AUTYZMIE

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, który upłynął pod hasłem „Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski”. Tego dnia w akcie solidaryzmu z osobami cierpiącymi na autyzm nasze dzieci, z grupy II „zaświeciły na niebiesko” ubierając się na ten kolor..Dzieci rozmawiały o trudnościach ,jakie niesie autyzm i sposobach radzenia sobie w trudnej sytuacji. Przedszkolaki zrozumiały, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji. Dzieci poprzez doświadczenia sensoryczne mogły przenieść się do świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Podsumowaniem tegorocznych obchodów był marsz dla autyzmu, który wyruszył spod Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Hajnówce w którym uczestniczyły nasze przedszkolaki wraz ze swoimi paniami.. Miejscem docelowym był Urząd Miasta,gdzie zostaliśmy serdecznie powitani przez nasze władze. Niebieskie balony, transparenty z hasłami: , „Zrozumienie dla autyzmu nie wymaga altruizmu” towarzyszyły uczestnikom pochodu.Ewa Horosz,Beata Środa 15.04.2017

Wiosenne spotkanie integracyjne z Przedszkolem "Kraina Radosnych Maluchów" z Dubin

Przedszkolaki z grupy "Wiewióreczki" oraz Przedszkolaki z "Krainy Radosnych Maluchów" z Dubin w dniu 21 marca 2016r. przywitały Wiosnę kolorowo i wesoło. Spragnione ciepła i zieleni dzieci wraz z paniami dużo wcześniej rozpoczęły przygotowania do nadejścia wiosny. Dzięki sprzyjającej pogodzie szukały oznak i zwiastunów wiosny podczas spacerów i pieszych wycieczek. Wykonały plakaty o tematyce wiosennej, a także poznały wiersze i piosenki o wiośnie. Szczególnie dużo radości i zaangażowania wykazały dzieci podczas wykonywania kukły Marzanny. Gdy wreszcie nadszedł oczekiwany dzień 21 marca, o godz. 10.00 do naszego przedszkola przyjechali goście: dzieci z Oddziału Przedszkolnego "Kraina Radosnych Maluchów" z Dubin wraz z Panią Dyrektor Aliną Ginszt oraz nauczycielkami panią Dorotą i Ireną. Wszyscy w dobrych nastrojach i pięknie przebrane w wiosenne stroje, kolorowe kostiumy i wiosenne emblematy, aby zaakcentować nadchodzącą porę roku zebraliśmy się w przepięknie udekorowanej przedszkolnej stołówce, która zamieniła się w barwną łąkę pełną kwiatów, ptaków i owadów. Pani Dyrektor Iwona Raszkiewicz ciepło przywitała zebranych gości zapraszając do wspólnej zabawy "pożegnania zimy, a powitania wiosny". Podczas uroczystości dzieci miały okazję zobaczyć inscenizację topienia Marzanny, mówiąc słowa: Marzanno, Marzanno Ty Zimowa Panno....oraz śpiewając wspólnie piosenkę pt. "Wiosna zimę przegoniła". Wszystkie dzieci mogły wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Witały wiosnę piosenkami, które wcześniej przygotowały w swoich grupach, a także bawiły się tańcząc przy wesołej muzyce. Głośnym graniem na grzechotkach, tamburynie i drewienkach witały upragnioną wiosnę. W ten sposób wszystkie dzieci chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku. Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy dwa wiosenne dywany poprzez malowanie farbami na płótnie, a także uwieczniliśmy chwilę wspólnym grupowym zdjęciem. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre, zazieleni łąki, drzewa i trawy./ Mariola Krawczyńska, Bożena Janicka 06.04.2016

Sukcesy przedszkolaków w białoruskim konkursie recytatorskim "Ojczyste słowo"

Dnia 21 marca 2016r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje rejonowe 45 konkursu recytatorskiego "Ojczyste słowo" w języku białoruskim.. Nasze przedszkole reprezentowało 5 dzieci , które zajęły czołowe miejsca i tym samym zakwalifikowały się do eliminacji centralnych w Bielsku Podlaskim. Oto nasze osiągnięcia: Michał Zajkowski (I miejsce), Hania Wołczyk (II miejsce), Mateusz Wiewiórka i Szymon Osipczuk (wyróżnienie) oraz Hania Denisiuk. Życzymy dalszych sukcesów! /A. Charytonow, E. Kazimiruk/ 31.03.2016

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY w Przedszkolu nr 2

Woda, woda, czysta woda
bez niej nie ma życia.
Wszyscy wody potrzebują,
do picia i mycia.
Ludzie,drzewa i zwierzęta,
kwiaty, zboża, trawy.
Woda także jest potrzebna,
dzieciom do zabawy.
" Wiwat woda skarb największy na Planecie Ziemia".
22.03.2016 r dzieci z koła ekologicznego " EKOLUDEK"i grupa III z panią Bożeną obchodziły ŚWIATOWY DZIEŃ WODY. W ciągu tygodnia przedszkolaki przygotowywały się do obchodów święta: malowały znaczki nt. " Oszczędzamy każdą kroplę wody", wykonały kropelki wody z niebieskiej bibuły, pani Bożena zafoliowała krople- które zostały wykorzystane do zabaw ruchowych. Wspólnie z panią wykonały gazetkę tematyczną dla rodziców. Zapoznały się z treścią książeczek " Kropla do kropli", "Mówiące krany". Uczyły się piosenek, zgłębiając swoją wiedzę poprzez treści piosenek. Po wszystkich przygotowaniach zaprosiliśmy personel przedszkola: panią Dorotę naszą intendentkę, panie kucharki oraz panie woźne oddziałowe. Wspólnie bawiliśmy się śpiewając piosenki: " Chlupu- chlap", "Mydło lubi zabawę", " Umyjmy ręce". Towarzyszyły nam zabawy ruchowe. Ciekawą i widowiskową była zabawa " Skaczące krople wody", wykorzystaliśmy nasze krople, nadmuchane worki foliowe oraz materiał w kolorze niebieskim. Wszystkie dzieci trzymając materiał podrzucały w górę krople wody, co sprawiało dzieciom ogromną radość. Na zakończenie pani Dorota wręczyła przedszkolakom odznaki " Wodnego Superbohatera", a dzieci przekazały znaczki " Oszczędzajmy każdą kroplę wody" oraz kropelki dla pani dyrektor i pań. Znaczki zostały przyklejone w łazienkach, w kuchni nad zlewem i zmywalni naczyń. Rodzice naszych milusińskich oprócz znaczków otrzymali broszurki między innymi " Ile wody zużywamy w domu?", co poniektórzy byli zaskoczeni wynikami. To były ciekawe i pouczające zajęcia, uświadamiające jak ważną rolę odgrywa woda w naszym życiu. "OSZCZĘDZAJMY WODĘ, NAJWIĘKSZY SKARB NASZEJ PLANETY ZIEMIA" Bożena Janicka .27.03.2016

Dbamy o zdrowie na przedwiośniu!

Zdrowie jest najwyższą wartością, świadomość dbania o nie, kształtowana jest już w wieku przedszkolnym. Propagowanie właściwych nawyków żywieniowych oraz nabywanie umiejętności dbania o własne zdrowie, a także odpowiednie zaplanowane działania są kluczem do kształtowania właściwych postaw wśród dzieci. W związku z realizowanym tematem tygodniowym "Dbamy o zdrowie na przedwiośniu" dotyczącym kształtowania postaw prozdrowotnych w naszym przedszkolu w czasie zajęć poruszaliśmy temat higieny, w tym higieny jamy ustnej oraz zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. W związku z tym przedszkolaki z grupy II i III rozmawiały o tym, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie, dowiedziały się co to jest "piramida żywieniowa", jakie potrawy korzystnie wpływają na nasze zdrowie, a jakie nie podczas oglądania prezentacji multimedialnej pt. "Trzymaj formę" przygotowaną przez panią Mariolę i Beatę. Kontynuując nasz tydzień związany ze zdrowiem zaprosiliśmy dzieci na przedstawienie teatralne pt. "Chory kotek" autor Stanisław Jachowicz w wykonaniu pani Ewy, która wcieliła się w rolę lekarza i Marioli, która wcieliła się w rolę chorego kotka. Celem przedtawienia teatralnego było ukazanie problemu łakomstwa i złych nawyków żywieniowych, aby ustrzec przed tym dzieci. Kolejnym etapem naszych działań była wspólna wycieczka do NFZ " Tormed" podczas której odwiedziliśmy lekarza rodzinnego Janinę Marię Dudaryk. W trakcie trwania wycieczki dzieci zapoznały się z zawodem lekarza oraz przyborami służącymi mu do pracy. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsce, czyli przychodnię w której leczą się chorzy ludzie i dzieci. Na zakończenie spotkania wręcziliśmy dla Pani doktor samodzielnie wykonaną apteczkę lekarską niezbędną podczas wizyt domowych. Ponadto dzieci bawiły się w małych zespołach w zabawy tematyczne tj. lekarz, w której wzajemnie się badały korzystając z kącika lekarskiego oraz w farmaceutę, gdzie dzieci wspólnie z panią Bożeną utworzyły kącik aptekarski przynosząc puste opakowania po lekach i kosmetykach. Dzieci samodzielnie układały składniki wchodzące w skład danej potrawy pokazanej przez nauczyciela, wykorzystując grę edukacyjną "Wiem co jem". Nasze przedszkolaki już wiedzą, co należy robić, aby być zdrowym, a nawyki wyniesione z dzieciństwa i młodości decydują w istotnym stopniu o stylu życia człowieka dorosłego./ Mariola Krawczyńska, Ewa Horosz, Bożena Janicka, Beata Środa .27.03.2016

Teatrzyk „Psotna Anka – Jagodzianka”

Dnia 22 marca w naszym przedszkolu odbył się teatrzyk w wykonaniu teatru CoNieco z Białegostoku.„Psotna Anka – Jagodzianka” to spektakl o tym, że spryt i odwaga pomagają rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy. Udział w spektaklu zaangażowani zostali dzieci z widowni grając role dam i rycerzy . W królestwie Bajadery , smok Zakalec co roku porywa jedną damę, zmuszając ją do gotowania posiłków i śpiewania kołysanek. Tak jest od wieków. Zły zwyczaj nie podoba się młodej księżniczce Ance-Jagodziance, która nie chce by smok skrzywdził następna dziewczynę. Postanawia wybrać na służbę zamiast kolejnej i dać Zakalcowi nauczkę. Swoim uporem i psotami przekonuje smoka, że krzywdzi młode dziewczęta. Ewelina Wasiluk .26.03.2016

WYCIECZKA „JEŻYKÓW” DO BIAŁOWIEŻY

Dnia 21 marca 2016r. dzieci z grupy IV wraz z paniami Eweliną i Agnieszką wybrały się na wycieczkę do Białowieskiego Parku Narodowego. Swój pobyt w Białowieży rozpoczęliśmy od zwiedzania miejscowości i lasu , po czym udaliśmy się na zajęcia edukacyjne do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego, które przeprowadził Pan Marek Świć. Celem naszej wycieczki było uświadomienie dzieciom roli jaką w życiu człowieka i zwierząt odgrywa las, poznanie przyrody poprzez aktywny i bezpośredni kontakt oraz utrwalenie zasad zachowania i bezpieczeństwa w czasie pobytu w lesie. Z wiosennej wyprawy do lasu wróciliśmy bardzo szczęśliwi i zadowoleni. /E. Wasiluk, A. Charytonow/ .26.03.2016

3 latki poznają zawody

W marcu przedszkolaki z grupy I dowiedziały się kto to jest listonosz. Do naszej grupy został zaproszony gość specjalny - pan listonosz. Dzieci mogły obejrzeć jak wygląda pocztowy mundur. Nasz gość zaprezentował wszystkim swoją ogromną torbę, w której nosi listy. Pozwolił także przymierzyć nam czapkę. Przekazał przedszkolakom wiele ciekawych informacji o swojej pracy. Za tak wspaniałe spotkanie podziękowaliśmy panu listonoszowi piosenką.
Dzieci wybrały sie też na wycieczkę do zakładu fryzjerskiego, aby tam przyjrzeć sie z bliska poznać pracy fryzjerki. Pani pracująca w salonie przyjęła dzieci bardzo serdecznie i chętnie opowiedziała o swojej pracy. Pokazały urządzenia i przybory służące do pielęgnacji i stylizacji włosów, Niezapomnianym doznaniem było także siadanie na regulowanym fotelu, którym można było jeździć, niczym na karuzeli, przeglądając się jednocześnie w olbrzymich lustrach. Wycieczka do zakładu fryzjerskiego
była wspaniałą przygodą, dzięki której przedszkolaki poszerzyły swoje wiadomości na temat pracy fryzjera i która zainspirowała je do zabaw w przedszkolu.
Oprócz pracy fryzjera i listonosza dzieci poznały tez pracę krawcowej, którą gościliśmy w przedszkolu oraz kucharki, podczas wycieczki do przedszkolnej kuchni.26.03.2016

Zajęcia otwarte w grupie I

W marcu w grupie Biedroneczek odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Celem zajęc było założenie zielonego ogródka w sali. Dzieci w sposób praktyczny dowiedziały się co jest potrzebne do wzrostu roślin, jakie narzędzie są niezbędne do uprawiania roślin i jak należy o nie dbac. Z pomocą nauczycielek posadziły cebule i kwiatki, posiały rzeżuchę i owies. Teraz codzienne będą roślinki podlewac i oberwowac i wzrost.Joanna Baczyńska 12.03.2016

Projekt edukacyjny „Przedszkolny tydzień czytania dzieciom” realizowany w grupie IV

W dniach 08.02.2016r.- 12.02.2016r. w grupie IV realizowany był projekt edukacyjny „Przedszkolny tydzień czytania dzieciom” . Głównym celem projektu było zapoznanie dzieci z wybranymi utworami literackimi, w tym z twórczością Jana Brzechwy, rozbudzanie zainteresowania książką jako źródłem wiedzy i przyjemności, współpraca z rodzicami i środowiskiem w zakresie popularyzacji czytelnictwa. W ramach projektu dzieci uczestniczyły w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce, odbył się konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców „Moja ulubiona książka”, wykonały prace plastyczne na konkurs „Brzechwa dzieciom – dzieci Brzechwie”, obejrzały wystawę zdjęć Tadeusza Rakowieckiego-patrona biblioteki. Gościliśmy również młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Hajnówce. Licealiści czytały dzieciom bajki bawiąc się głosem, modulując go, co wzbudzało u dzieci jeszcze większe zaciekawienie treścią czytanej książki. Ewelina Wasiluk, Agnieszka Charytonow 12.03.2016

Na nudę nigdy nie narzekamy - zajęcia twórczo- kreatywne w Przedszkolu nr 2 w grupie II i III

" W marcu jak w garncu" - pogoda lubi płatać figle, marcowe przysłowia się sprawdzają. Dzieci zapoznały się z historyjką obrazkową E.Szelburg- Zarembiny pt. " Wesoła historia o śniegowym bałwanku, który przed wiosną do morza uciekł". Starsze dzieci z grupy III na zajęciach plastycznych wykonały pracę grupową przedstawiającą bałwanki odpływające na wspólnej krze do morza- tu mogły się wykazać sprawnością manualną rąk, posługując się w sposób bezpieczny nożycami, maluchy z grupy II po wysłuchaniu opowiadania układały historyjkę z obrazków, a następnie przykleiły na kartce. Dzieci dowiedziały się jak wygląda i do czego służy termometr, a następnie samodzielnie wykonały go według swojego pomysłu. Swoją galerię prac przedstawiły rodzicom na gazetce przedszkolnej. W ciekawy sposób wykonały " Marcowy dywan"- ułożyły formę płaską na płaszczyźnie,wykorzystując plastikowe kapsle. Panie pokazały w jaki sposób można zrobić wiosenne kwiaty z papieru. Przygotowując się do zajęć często prosimy o pomoc rodziców, tym razem każde dziecko przyniosło z domu cebulkę, potrzebną nam do " ZAKŁADAMY ZIELONY OGRÓDEK W SALI" . Przedszkolaki z chęcią uczestniczyły w zajęciach, gdzie brały czynny udział. Poprzez zabawę dowiedziały się " Co jest potrzebne roślinie, aby wyrosła?", były gospodarzami, sadziły, podlewały i po zajęciach sprzątały. Nie zabrakło wspólnej zabawy, tańce, zabawy ruchowe, a na zakończenie wspólne zdjęcie. Będziemy obserwować co wyrośnie z naszych cebulek, musimy też pamiętać o systematycznym podlewaniu naszego OGRÓDKA!.Pomogą nam w tym nasze Panie: Bożena Janicka i Beata Środa 12.03.2016

Wycieczka do hajnowskiego sklepu zoologicznego

Wiele radości przyniosła dzieciom z grupy III wycieczka do hajnowskiego sklepu zoologicznego w dniu 25.02.2016r. w ramach tematyki tygodniowej "Zwierzęta egzotyczne". Zanim wyszliśmy z przedszkola przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i zasady kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Celem wycieczki było zachęcenie dzieci do interesowania się przyrodą poprzez poznawanie wybranych przedstawicieli zwierząt oraz zapoznanie z asortymentem sklepu zoologicznego. Na miejscu czekała na nas pani Bogusia, która oprowadziała nas po pomieszczeniach sklepu, opowiedziała o szynszylu, żółwiu, papugach, rybkach, a nawet mogliśmy pogłaskać króliczka, świnkę morską i węża zbożowego. Wielkim zainteresowaniem wsród dzieci cieszył się szynszyl, wąż zbożowy oraz rybki. Na zakończenie wizyty wręczyliśmy dla pani Bogusi własnoręcznie zrobionego krokodyla z folii bąbelkowej wraz z podziękowaniem. Dziękujemy za miłą współpracę. / Mariola Krawczyńska 09.03.2016

Urodzinki grupowe u "Wiewióreczek"

W naszym przedszkolu dzieci obchodzą "urodzinki grupowe" i tak też jest w naszej grupie ,,Wiewióreczek”. We wrześniu urodzinki obchodził Igor Bobik. W październiku naszymi jubilatkami były: Gabriela Szpilko i Dominika Fiedorczuk, natomiast w listopadzie swoje święto obchodzili Maciej Borowik i Maksymilian Iwaniuk. Luty, to najzimniejszy miesiąc w tym zimowym miesiącu urodzinki obchodziły Hanna Denisiuk i Nikola Skiepko, które swym uśmiechem roztopiły śnieg. To bardzo radosne dni w przedszkolu. Są życzenia, cukierki, torciki, laurki, drobne upominki, ,,Sto lat” i buziaki, pamiątkowe zdjęcia w kąciku urodzinowym z DINUSIEM. Uśmiechy, jakie malowały się na twarzach dzieci były dowodem , że przyjęcia urodzinowe w naszej grupie możemy zaliczyć do bardzo udanych./ Mariola Krawczyńska, Bożena Janicka 04.03.2016

U nas zawsze jest wesoło"- Przedszkole nr 2 grupa II i III

Tematyka tygodnia to " Bezpieczne zabawy i gry sportowe", pogoda lubi płatać figle- planowaliśmy " Bezpieczne zabawy na śniegu", wyszło trochę inaczej, ale było bardzo wesoło... Rozpoczęliśmy wycieczką do Miejskiej Biblioteki Publicznej na zajęcia edukacyjne " Gry i zabawy na każdą porę roku". Serdecznie powitały nas panie: Agnieszka i Asia. Przedstawiły nam dużo ciekawych pozycji książkowych: Taniec, Księga zabaw, Basia i piłka nożna, Basia i narty, Gry i zabawy na każdą porę roku itd. Na podstawie literatury pokazały jak można spędzić wolne chwile, w co się bawić. Przygotowały nam ciekawe kolorowanki. Zaprosiły do obejrzenia teatrzyku Kamishibay pt. " Szukając Marudka"- historyjka o przygodach małego pieska. Zachęcały do korzystania z literatury bibliotecznej, dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek. O książkę trzeba dbać i szanować- o tym należy pamiętać! Nasze panie: Bożena i Beata zorganizowały nam wspaniałe zabawy, gry sportowe w naszej sali gimnastycznej. Były to zabawy twórcze z wykorzystaniem niekonwencjonalnych przyborów, pomysł zaczerpnięty z książki pt." Gry i zabawy na każdą porę roku"- POLECAMY! , wykorzystały: rolki po papierze toaletowym, kulki papierowe, sznurek, pudło tekturowe. Zabawa była wyśmienita!!! Na grupowe zabawy z logopedą zaprosiliśmy naszą logopedę panią Gienię- podczas zabawy usprawnialiśmy aparat mowy i słuch fonematyczny. Pani Gienia w ramach akcji " Cała Polska czyta dzieciom"- przeczytała nam książeczkę pt. " Basia i piłka nożna", a pani Dorota nasza intendentka przeczytała inne przygody naszej bohaterki " Basia i taniec". Dziękujemy! Bożena Janicka, Beata Środa 29.02.2016

U nas zawsze jest wesoło" w gr II i III

Cykl zajęć z realizacji Programu Aquafresh w Przedszkolu nr 2 w Hajnówce. Nasze działania rozpoczęliśmy wykonaniem gazetki tematycznej " Dbamy o zęby"- zapoznaliśmy się z naszymi bohaterami. Codziennie pamiętamy o dokładnym szczotkowaniu zębów po jedzeniu, dbamy o nasze szczoteczki i często je wymieniamy, dbamy też o nasz język z którego wymiatamy bakterie. Grupa III z panią Bożeną wykonała prace plastyczne przestrzenne: kubki, pasta do zębów i szczoteczka- wykorzystaliśmy do tego surowce wtórne, trochę problemu mieliśmy z wykonaniem szczoteczki- ale efekt był super. Obejrzeliśmy teatrzyk sylwet w wykonaniu naszych pań: Bożeny i Beaty pt." Jak należy dbać o zęby"- profilaktyka stomatologiczna. Nie zabrakło wycieczek. Jak zwykle pogoda dopisała, wybraliśmy się do gabinetu stomatologicznego, gdzie Pani Ewa- stomatolog pokazała nam na czym polega jej praca. Dzielny pacjent- Anastazja wykonywała wszystko o co prosiła Pani Ewa. Dzieci były bardzo zainteresowane, każde chciało uczestniczyć w pokazie. Każdy otrzymał odznakę DZIELNY PACJENT, oraz szczoteczkę i pastę do zębów w pięknym opakowaniu. DZIĘKUJEMY. Odwiedziliśmy także "APTEKĘ" , panie pomogły nam odszukać stoiska z artykułami niezbędnymi do higieny jamy ustnej, zębów. Dzieci w sposób kulturalny zachowywały się w miejscu publicznym. Tydzień z atrakcjami szybko nam minął. Bożena Janicka , Beata Środa 29.02.2016

Przedszkolaki dokarmiają ptaki - obserwacje przyrodnicze w grupie "Żabek" i "Wiewióreczek"

Dokarmianie ptaków to jedna z najpopularniejszych form ochrony ptaków. Już nawet najmniejsze dzieci mają wielką radość z "rzucania jedzenia ptaszkom": gołębiom, dzikim kaczkom czy wróblom. Polecamy wszystkim dokarmianie ptaków, daje możliwość bliskiego obcowanie z przyrodą, podglądania ptaków z bliska, ich zachowań. i nie tylko. Pozwala dzieciom na podejmowanie prostych prac na rzecz najbliższego środowiska. Zachęca je do obserwacji, poznawania w naturalnym środowisku ptaków, a nie tylko z opowieści nauczyciela czy obrazka w książce. Mamy nadzieję, że dzięki systematycznemu dokarmianiu ptaków dzieci zdobędą szeroką wiedzę na temat popularnych w Polsce gatunków. Będą potrafiły obserwować je bez płoszenia. Systematyczna obserwacja pozwoli dzieciom poznać ich zwyczaje. Poprzez kontakt z otoczeniem przyrodniczym można wszechstronnie wychowywać dzieci. Kształtować u nich ważne w życiu cechy charakteru – cierpliwość, wytrwałość, poczucie odpowiedzialności, spostrzegawczość./ Mariola Krawczyńska, Beata Środa 28.02.2016

Dzień Babci i Dziadka w grupie "Wiewióreczek"

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych chwil, są takie momenty, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W dniu 21 stycznia 2016 roku przedszkolacy przygotowali przedstawienie, w którym wyrazili swą wielką miłość do babć i dziadków. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Oprócz montażu słowno - muzycznego, seniorzy obejrzeli także inscenizację pt. "Przygody Burka z podwórka" oraz pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek. Dla swoich bliskich dzieci przygotowały drobne upominki w postaci laurek, kwiatków lub serduszek. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Ten ważny dzień jak co roku minął bardzo szybko. Najważniejsze jednak, że jak zawsze był doskonałą lekcją wzmacniania więzi i sposobem okazania szacunku najstarszym członkom rodziny./ Mariola Krawczyńska, Bożena Janicka 28.02.2016

Przedszkolaki z grupy IV świętują DZIEŃ PIZZY

9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy w związku z tym przedszkolaki wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Pizzerii „ALTO”. W przedszkolu zapoznały się z historią tego przysmaku. Dowiedziały się kilku ciekawostek dotyczących pochodzenia potrawy oraz poznały jej rodzaje. Po pogadance Jeżyki wyruszyły do Pizzerii ALTO. Kiedy pizze piekły się w gorącym piecu, dzieci miały czas na przypomnienie zasad właściwego zachowywania się w restauracji i kulturalnego sposobu spożywania posiłków. Następnie przedszkolaki przystąpiły do degustacji, dzieci zgodnie stwierdziły, że pizza była bardzo smaczna. Wycieczka była bardzo udana, dzieci wróciły do przedszkola bogatsze o nową wiedzę i nowe doświadczenia. Dziękujemy Pani Jasi Alsztyniuk za gościnność i bardzo miłą atmosferę. Ewelina Wasiluk, Agnieszka Charytonow 26.02.2016

Walentynki w grupie Biedroneczek

Dzień zakochanych to przede wszystkim czas, w którym okazujemy uczucie tym, których kochamy. I mimo, że to jest święto tych nieco starszych, to nie można zapomnieć o dzieciach, które również mają potrzebę miłości i chcą się nią dzielić z innymi. Dla Biedroneczek ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło jest nam razem. Nie zabrakło zabaw, konkursów i tańców. Wspólnie spędzony czas w walentynkowym nastroju, sprzyjał prowadzeniu z dziećmi rozmów na temat
znaczenia uczuć w naszym codziennym życiu. Przedszkolaki dowiedziały się, że Walentynki to nie tylko serduszka czy czerwone pluszami. Tym co naprawdę się liczy jest życzliwość, sympatia i szacunek okazywany drugiemu człowiekowi. 18.02.2016

Tłusty Czwartek w Ciastkarni KRYSZEŃ w Hajnówce

W dniu 04.02.2016r. dzieci z grupy "Wiewióreczki" świętowały Tłusty czwartek w Ciastkarni Kryszeń w Hajnówce. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się słodkościami. Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Z tej okazji wybraliśmy się do pobliskiej Ciastkarni, w której zostaliśmy mile i serdecznie powitani oraz zaproszeni do degustacji pączków. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały przy swoich stolikach na pączki posypane cukrem pudrem oraz kakao. Gdy nadeszła wyczekiwana chwila dzieci ze smakiem i wielkim apetytem zjadały pączki popijając kakao, pamiętając o kulturalnym zachowaniu się przy stole podczas spożywaniu posiłków. Takie działania są doskonałym sposobem do poznawania i kultywowania zwyczajów oraz tradycji ludowych. / Mariola Krawczyńska 18.02.2016

Kosmiczna Podróż - zwiedzanie planet układu słonecznego z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

W dniu 10.02.2016r. odbyły się wspólne zajęcia twórczo - kreatywne pt. "Kosmiczna Podróż - zwiedzanie planet układu słonecznego", w których uczestniczyły dzieci z grupy II "Żabki" i grupy III "Wiewióreczki" wykorzystując nowoczesny środek dydaktyczny do zajęć tablicę interaktywną. Multisensoryczność nowego urządzenia, aktywizującego wszystkie zmysły dzieci, rozbudziła ich świadomość i kreatywność w trakcie zwiedzania planet układu słonecznego. Program edukacyjny z którego dzieci korzystały bardzo im się podobał ponieważ zawierał animację, ćwiczenia i zagadki umysłowe oraz elementy pobudzające koncentrację i motywację dzieci do nauki. W trosce o optymalny rozwój w naszym przedszkolu wykorzystujemy najnowocześniejsze osiągnięcia technologii multimedialnych w edukacji. Jest to pomoc dydaktyczna, która wspomaga pracę nauczyciela i ukierunkowuje dziecko na celowe i efektywne wykorzystywanie współczesnych osiągnięć technologicznych. Praca z tablicą interaktywną w naszym przedszkolu jest odpowiedzią na intensywny rozwój społeczeństwa informacyjnego. Prawidłowe zapoznanie dziecka z aspektami multimediów jest bowiem nieodzownym elementem współczesnej edukacji, a tym samym wprowadza nową jakość do naszego przedszkola, które umiejętnie łączy tradycyjne metody i środki edukacji z wyzwaniami jakie stawia przed dziećmi XXI wiek. /Mariola Krawczyńska, Ewa Horosz 18.02.2016

Walentynkowo w Grupie II

Sala pięknie przystrojona w czerwone serduszka. Nastrojowa muzyka. Pani wprowadza w nastrój zabawy.Wyjaśnia dzieciom co oznacza „Dzień Walentego” „…Dzień św. Walentego czyli popularnie tak zwane Walentynki są obchodzone w naszym kraju od niedawna. Tradycja ta przybyła do nas około 10 lat temu, ale bardzo szybko przyjęła się w naszym kraju. Prawie każdy wie, że 14 dzień lutego to święto zakochanych…Składamy życzenia naszej Pani Dyrektor oraz Paniom woźnym i kucharkom,wręczamy im czerwone baloniki,bo przecież wiemy ,że kolor czerwony jest kolorem miłości.Następnie wspólnie wyruszamy do Centrum Zabaw Hula Kula ,by miło i radośnie uczcić ten piękny dzień.Dziękujemy naszym kochanym mamom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.Ewa Horosz.Beata Środa 18.02.2016

Mali ilustratorzy - zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce


Dzieci z grupy "Wiewióreczki" wraz z swoimi paniami udały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce mieszczącej się niedaleko naszego przedszkola. Spotkały się z ciepłym i życzliwym powitaniem. Na miejscu dowiedzieliśmy się jak wyglądają etapy powstawania książki. Wizyta przedszkolaków urozmaicona była wykonaniem własnej książki pt. "Zimowe opowieści", w której podczas tworzenia dzieci wcielili się w rolę autora, ilustratora, wydawcy, drukarza i księgarza. Przedszkolaki z wielką radością oglądały różnorodne książki. Dzieciom spodobała się przygoda z książką w Bibliotece, w której można się świetnie bawić oraz sympatycznie spędzić czas. W rozmowach z dziećmi wiemy, że wycieczka do Biblioteki dostarczyła im wiele informacji, zadowolenia i satysfakcji. Na zakończenie wizyty dzieci obejrzały teatrzyk KOMISHIBAI w wykonaniu pani Agnieszki. Serdecznie dziękujemy za miłą współpracę. / Mariola Krawczyńska, Bożena Janicka 14.02.2016

Bezpieczne zabawy na śniegu - spotkanie z Policjantami

W dniu 27.01.2016r. funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce odwiedzili zaprzyjaźnione Przedszkole nr 2. Podczas spotkania z wszystkimi przedszkolakami omówiono tematykę dotyczącą bezpieczeństwa podczas okresu zimowego, aby bezpiecznie spędzić ferie. Dzieciom zostały przekazane zasady nt. zachowania bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. Przedszkolaki wiedzą już, że nie należy wchodzić na zamarznięte jeziora, ostrzegł dzieci, przed zjeżdżaniem na sankach z górki, która znajduje się w pobliżu ulicy. Podczas rzucania śnieżkami nie można celować w głowę. Dzieci obejrzały bajkę edukacyjną, dzięki której zrozumiały, że podczas zimowych zabaw trzeba zachować szczególną ostrożność. Policjant poruszył również tematykę związaną z prawidłowym zachowaniem w życiu codziennym. Ponadto zwrócił uwagę na poruszanie się bezpiecznie po drogach i chodnikach. Pod koniec spotkania funkcjonariusze sprawdzili również wiedzę dotyczącą znajomości telefonów alarmowych. Okazało się, że dzieci znają je wszystkie. Dzieci uczestniczące w spotkaniu oświadczyły, że będą przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, aby tegoroczne ferie zimowe były bezpieczne i mile wspominane. Wielką ciekawość u dzieci wzbudziły przyrządy, które są niezbędne w wykonywaniu pracy policjanta w ruchu drogowym. Na koniec mundurowi życzyli dzieciom dużo śniegu i bezpiecznych zabaw. /Mariola Krawczyńska, Barbara Kiślak, Joanna Baczyńska 14.02.2016

Wycieczka „Jeżyków” do gabinetu stomatologicznego

Nasze przedszkole po raz kolejny bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków „Akademia Aquafresh” koncentrującym się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. W związku z tym dnia 5 lutego 2016r. dzieci z grupy IV udały się na wycieczkę do gabinetu stomatologicznego. Podczas spotkania Pan dentysta szczegółowo zapoznał dzieci z prawidłowym dbaniem o higienę jamy ustnej oraz opowiedział o swojej pracy. Zachęcił również najmłodszych do regularnych kontroli ząbków u lekarza stomatologa. Charytonow, E. Wasiluk. 09.02.2016

Akcja charytatywna zbiórki odzieży dla dzieci z Domu Dziecka w Białowieży

"Sprawiaj innym radość, a zobaczysz wtedy, że radość cieszy" - to myśl przewodnia, która towarzyszyła nam w zorganizowaniu zbiórki odzieży dla dzieci z Domu Dziecka w Białowieży, w którym przebywa 35 wychowanków w wieku od 3 do 18 lat. Kolejny raz podjęliśmy się szczytnego zadania w naszym przedszkolu, akcji zbiórki odzieży, która trwała od 01.12.2015r. - 31.12.2015r. Czasami tak niewiele trzeba zrobić by na twarzy tych dzieci pojawił się uśmiech. Największe zapotrzebowanie jest na odzież, gdyż dzieci z roku na rok rosną. Nieraz mamy w domu nieużywane bądź niepotrzebne, ale w dobrym stanie ubrania, które zalegają nam w szafach. Zebrana odzież została podarowana dzieciom przez Panią dyrektor Iwonę Raszkiewicz z Przedszkola nr 2 w Hajnówce, dziecięcy szczery uśmiech był największym podziękowaniem! Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy otworzyli swoje serca. /Mariola Krawczyńska, Joanna Baczyńska, Bożena Janicka, Beata Środa/

Wycieczka przedszkolaków z grupy "Wiewióreczki" do Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach

W grudniu 2015 r. grupa "Wiewióreczek" wraz ze swoimi paniami: Mariolą i Bożeną wybrały się na wycieczkę autokarową do Nadleśnictwa Browsk na zajęcia edukacyjne pt. "Dokarmiamy zwierzęta zimą". Na samym początku przed wyjazdem Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce skontrolowali autokar w celu bezpieczeństwa dzieci podczas trwania wycieczki. Gdy bezpiecznie dotarliśmy na miejsce w sali edukacyjnej pani leśnik Urszula Olejnicka przedstawiła dzieciom film edukacyjny o mieszkańcach lasu i o potrzebie dokarmiania zwierząt zimą. Dzieci zostały zapoznane z niektórymi rodzajami pokarów dla ptaków i zwierząt leśnych. Mieliśmy okazję obejrzeć na żywo przez kamerę zainstalowaną na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Browsk żubry oraz sikorki podczas spożywania jedzenia. Na zakończenie zajęć Pani Urszula Olejnicka rozdała dzieciom upominki: kolorowanki związane z daną tematyką oraz książki edukacyjne pt. "Las i jego mieszkańcy". Zajęcia miały na celu uwrażliwienie dzieci na ciężkie warunki życia ptaków w zimie oraz kształtowanie opiekuńczej postawy dzieci wobec ptaków i zwierząt. Mariola Krawczyńska, Bożena Janicka 04.02.2016

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE W PRZEDSZKOLU NR 2

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.W dniu 22.01.2016r. w naszym przedszkolu odbył się „Bal u Arlekina”.Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.Bal rozpoczął się zaraz po śniadaniu na stołówce przedszkolnej. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu aktorów z Białostockiego teatru „Conieco”, którzy przebrani za klaunów zachęcali wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach prowadzonych przez aktorów. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Największy zachwyt wywarł na dzieciach mikołaj, który podziękował wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch.Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.Kolejny bal karnawałowy już za rok. Ewelina Wasiluk 04.02.2016

Uroczystość z okazji dnia Babci i Dziadka w grupie drugiej

Licznie przybyłe Babcie i Dziadkowie 20 stycznia 2015 mieli okazję podziwiać swoje pociechy w specjalnie przygotowanym programie artystycznym w wykonaniu młodszej grupy przedszkolaków. Pod czujnym okiem wychowawczyń: pani Ewy i pani Beaty dzieci mówiły wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły. Spotkaniu towarzyszyło duże wzruszenie, dzieci wspaniale odegrały swoje role. Na zakończenie uroczystości „Żabki” wręczyły swoim babciom i dziadkom ręcznie wykonane laurki oraz prezenciki. Po części artystycznej na gości czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości. Ewa Horosz i Beata Środa 31.01.2016

Dzień Babci i Dziadka u Biedroneczek

Całuski, całuski- takimi słowami piosenki najmłodsza grupa przedszkolaków przywitała zgromadzonych gości na sali z okazji Dnia Babci i Dziadka. 21 stycznia dzieci z wielkim entuzjazmem śpiewały piosenki, recytowały wiersze. Babcie i dziadkowie nie kryli wzruszenia z występów swoich wnuków i widać było na ich twarzach wiele radości. Dzieci włożyły nie tylko dużo wysiłku, ale przede wszystkim dużo serca w przygotowanie tego występu. Przedszkolaki będąc wdzięczne właśnie za opiekę i poczucie bezpieczeństwa jakie otrzymują od swoich babć i dziadków wręczyły przygotowane prezenty i złożyły szczere życzenia.31.01.2016

Spotkania z bibliotekarką w grupie pierwszej

Raz w miesiącu panie z grupy Maluszków zapraszają Panie z Biblioteki Miejskiej na zajęcia edukacyjne w naszym przedszkolu. W I semestrze odbyły się 3 takie zajęcia pt:
1. Teatrzyk Komishibai - Kotka Milusia
2. Czar Bożego Narodzenia - pogadanka i prezentacja książek o tematyce świątecznej
3. Zdrowe odżywianie - prezentacja multimedialna o pokaz książek o tematyce zdrowotnej 30.01.2016

HAJNOWSKIE SPOTKANIA Z KOLĘDĄ PRAWOSŁAWNĄ 2016

Dnia 11 i 12 stycznia 2016 r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się przesłuchania konkursowe, natomiast 16 stycznia 2016r., koncert galowy Hajnowskich Spotkań z Kolędą Prawosławną. W kategorii przedszkola nasza grupa kolędnicza „Perełki” pod kierunkiem pań: Agnieszki Charytonow i Eugenii Kazimiruk zdobyła wyróżnienie. Tegoroczne spotkanie zgromadziło wielu miłośników prawosławnych kolęd. Wśród publiczności, zarówno w dniach przesłuchań konkursowych jak i podczas koncertu galowego zasiedli przedstawiciele lokalnych samorządów, duchowieństwa oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Hajnówki m.in. rodzice i dziadkowie występujących dzieci. Wszystkim rodzicom dziękujemy za pomoc a dzieciom życzymy dalszych sukcesów. /Agnieszka Charytonow, Eugenia Kazimiruk/ 30.01.2016

Dzień Babci i Dziadka w grupie „Jeżyków”

21 stycznia zaprosiliśmy do naszego przedszkola z okazji ich święta,  kochane Babcie i Dziadków. Dziadkowie i babcie licznie przybyli na uroczystość. Grupa „Jeżyków” przygotowała bogatą część artystyczną. Przedszkolaki śpiewały piosnki, tańczyły i recytowały wierszyki. Goście byli poruszeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Nie zabrakło oczywiście serdecznych  życzeń, wspólnego walczyka z babcią i dziadkiem oraz upominków.  Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i stworzenie radosnej, rodzinnej atmosfery, rodzicom natomiast za pomoc w przygotowaniu pysznego, słodkiego poczęstunku. Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom wielu wspaniałych lat życia w zdrowiu i zadowoleniu z kochanych wnucząt!
Agnieszka Charytonow, Ewelina Wasiluk 27.01,2016

Audycja muzyczna " Niezwykłe wybryki Doktora Muzyki"

Główny bohater opowieści- Doktor Muzyka, to niezwykły lekarz. Pomaga swoim pacjentom posługując się muzyką jako lekarstwem. Z dobrym skutkiem leczą się u niego pacjenci chorzy na smutek, złość i brak odwagi. W humorystyczny sposób Doktor Muzyka opowiada jak należy stosować jego " leki". Audycja zachęca najmłodszych słuchaczy aby nie tylko słuchali muzyki, ale też sami próbowali grać na różnych instrumentach. Muzykoterapia rozwija wrażliwość, wyobraźnię, a także pomagać uporać się z niechcianymi emocjami.  Bożena Janicka 27.01,2016

Wykorzystanie tablicy interaktywnej do zajęć "Woda to życie"

 W grupie „Wiewióreczki” odbyły się zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Tematem zajęć było "Woda to życie". Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań badawczych. Dzieci rozwiązały zagadkę o wodzie, następnie badały wodę poprzez obserwację, a w niej określanie koloru, wyglądu, stanu skupienia; wąchanie wody przez określenie zapachu oraz próbowanie wody, czyli określenie smaku. Chętne dzieci podchodziły do tablicy interaktywnej i rysowały warunki atmosferyczne, póżniej przeliczały elemanty chmur i słoneczek. W przerywniku od zajęć została zastosowana zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami dzwiękonaśladowczymi pt. "Schowaj się przed deszczem". Największą satysfakcją dla dzieci sprawiło pytanie: Do czego potrzebna jest woda? – burza mózgów poprzedzona rozmową na temat znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin oraz o kieczności jej oszczędzania, w której dzieci miały okazję przekonać się jak działa tablica interaktywna i bardzo chętnie wykonywały proponowane zadania. Zajęcia te, jakże inne od tradycyjnych, bardzo podobały się dzieciom i pozwoliły przekazać wiedzę w niekonwencjonalny, ale bardzo atrakcyjny sposób. Na zakończenie zajęć została wykonana praca plastyczna pt. "Deszczowe chmury". /Mariola Krawczyńska/ 27.01,2016

Wycieczka do Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Hajnówce

Dzieci z grupy "Wiewióreczki" wraz z swoimi paniami: Mariolą i Bożeną w ramach tematyki kompleksowej Dbamy o zdrowie wybrały się na wycieczkę do Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Hajnówce. Dzieci co roku odwiedzają Ośrodek Szkolno - Wychowaczy aktywnie spędzając czas, który zagospodarowuje nam pani Agnieszka Łęczycka - rehabilitant ruchowy. Zajęcia w Sali rehabilitacyjnej prowadzone przez rehabilitanta pozwoliły dzieciom rozładować emocje, rozluźnić i odprężyć się wykorzystując niektóre przyrządy m.in. bieżnię, rowery, piłki, krążki, faktury usprawniając swoją motorykę ciała. Udział w zajęciach pozwolił uczestnikom zadbać o swoją kondycję fizyczną, jak również nauczyć się prozdrowotnego trybu życia. Na zakończenie w celu wyciszenia się przeszliśmy do sali Doświadczania Świata, która jest specjalnie wyposażona w różnego rodzaju urządzenia stymulujące i wyciszające zmysły. Serdecznie dziękujemy za wspaniałą coroczną współpracę./Mariola Krawczyńska, Bożena Janicka 12.01.2016

"Sałatka owocowa"- zajęcia otwarte w grupie Biedroneczek

W grupie Biedroneczek odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia otwarte dla rodziców. Celem spotkania było wspólne przygotowanie sałatki owocowej. Na początku dzieci rozwiązywały zagadki słowne o owocach, rozpoznawały je po dotyku i smaku i zaśpiewały piosenkę o owocach. Po wspólnej zabawie maluszki z pomocą rodziców obrały , pokroiły i wymieszały owoce, aby powstała pyszna sałatka owocowa. Następnie odbyła się degustacja samodzielnie wykonanej sałatki. Przedszkolakom i ich rodzicom apetyt dopisywał. Przygotowanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji i radości. Joanna Baczyńska i Barbara Kiślak.12.01.2016

„Jasełka Bożonarodzeniowe”

Dnia 18 grudnia 2015r. W Przedszkolu nr 2 odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe, przygotowane przez dzieci z grupy IV „Jeżyki” pod okiem pań nauczycielek – Agnieszki Charytonow i Eweliny Wasiluk
Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role, przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia. Jak powszechnie wiadomo, Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują ich nadejścia. Piękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat.
W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Pani Bożena Markiewicz - dyrektor SZ nr 3 w Hajnówce, Pani Dorota Durzyńska – dyrektor Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce, Pani Jolanta Stawarz -nauczycielka SP nr 6 wraz z klasą Ic, nauczycielki i dzieci z Przedszkola nr 3 Oddziałami Integracyjnymi oraz nauczyciele i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hajnówce. Serdeczne podziękowanie za przepiękny występ, za pokonanie tremy oraz wczucie się w odgrywane role, przez małych aktorów, złożyła pani dyrektor przedszkola Iwona Raszkiewicz Na koniec spotkania Pani dyrektor złożyła wszystkim obecnym serdeczne życzenia świąteczne. /E.Wasiluk, A.Charytonow, E. Kazimiruk/ 12.01.2016

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W GRUPIE ŻABEK I BIEDRONECZEK

Magiczny czas świąt Bożego Narodzenia na dobre zagościł już w naszym przedszkolu. W miłej atmosferze,przy muzyce kolęd odbyły się wspólne warsztaty bożonarodzeniowe,które poprowadziła pani Bogusława Czarkowska- artysta -plastyk z Hajnówki. Rodzice naszych przedszkolaków odkrywali swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Wraz z rodzicami zrobiły piękne bombki,które z pewnością będą wspaniałą dekoracją w domach. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za przybycie. Miło nam , że chcecie u nas spędzać przedświąteczny czas. Wspólna praca pozwoliła poczuć wszystkim atmosferę świątecznych przygotowań. Ewa Horosz,Beata Środa,Joanna Baczyńska, Barbara Kiślak(1.01.2016)

SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE W PRZEDSZKOLU NR 3 W HAJNÓWCE

Dnia 21 grudnia 2015r. dzieci z grupy „Jeżyki” oraz panie Agnieszka, Ewelina i Lilla gościły w Przedszkolu nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce w ekumenicznym spotkaniu bożonarodzeniowym. Na początku obejrzeliśmy piękne Jasełka w wykonaniu dzieci z grupy integracyjnej „Żuberki”, następnie uczestniczyliśmy w głośnym czytaniu opowiadań i tekstów o tematyce świątecznej, podzieliliśmy się opłatkiem i prosforą, złożyliśmy sobie nawzajem świąteczne życzenia. Pani Dyrektor Przedszkola nr 2, dzieci oraz Panie Agnieszka i Ewelina składają serdeczne podziękowanie Dyrekcji Przedszkola nr 3 w Hajnówce, Paniom Anecie i Joli oraz przedszkolakom za zaproszenie na przedstawienie. Te Jasełka były magiczne, niezapomniane i zostaną w pamięci przez długi, długi czas..... /A. Charytonow, E. Wasiluk/ 31.12.2015

Mikołajki w grupie „Jeżyków”

Wizyta Mikołaja to najbardziej oczekiwany dzień w naszej grupie, ale w tym roku na zaproszenie pracowników banku „Credit Agricole” w Hajnówce, dzieci wraz z panią Agnieszką i Eweliną wybrali się na spotkanie z Mikołajem do banku. Dzieci z niecierpliwością czekały wizyty pana w czerwonym ubraniu. Gdy się zjawił przywitały go z wielkim entuzjazmem. Wizyta Mikołaja była okazją do tego, by przekazać mu listy. Swoje wymarzone prezenty narysowały na kartkach, które potem połączono w jedną całość. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności podczas śpiewania piosenek i wykonywania specjalnych zadań, po których otrzymały prezenty. Na koniec świętowania każdy miał okazję zrobić pamiątkowe zdjęcie z przybyłym gościem. Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze. Agnieszka Charytonow, Ewelina Wasiluk. 30.12.2015

Warsztaty dla dzieci CHOINKA Z ORIGAMI

Origami to sztuka składania papieru wywodząca się z Dalekiego Wschodu, która pozwala na stworzenie wielu pięknych przedmiotów doskonale ćwiczy małą motorykę, koordynację wzrokowo ruchową, rozwija wyobraźnię przestrzenną i rozwój drobnych mięśni. Konstruowania papierowych form nie należy traktować jedynie jako aktywności czysto plastycznej czy technicznej. Procesowi tworzenia towarzyszą ćwiczenia językowe, matematyczne, porównywanie, przekształcanie, opisywanie.
W dniu 2 grudnia 2015r. dzieci z grupy III wraz z paniami Mariolą i Bożeną oraz z koła plastycznego pod kierunkiem pani Joanny i Barbary uczestniczyły w przedświątecznych warsztatach zorganizowanych w sali "Wiewióreczek", która zamieniła się na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. W miłej, świątecznej atmosferze przywitaliśmy naszych gości z Domu Dziecka w Białowieży, panią Barbarę Nowacką oraz Patrycję i Piotrka śpiewając piosenkę, po czym wszyscy chętnie zabrali się do pracy. Zadaniem było zrobienie choinki z origami. Przy dźwiękach kolęd, z pomocą naszych gości powstawały kolorowe choinki. Podczas tworzenia choinek dzieci wykazywały się niezwykłą cierpliwością, a także dokładnością w składaniu papieru. Na zakończenie dzieci ozdabiały choinki klejem brokatowym i z dumą prezentowały swoje dzieła. Choinki z pewnością będą stanowiły świąteczną dekorację domów. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach. 23.12.2015

„Hej kolęda, kolęda” świąteczne spotkanie z młodzieżą i pracownikami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce.

Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami na które czekają nie tylko dzieci ale i dorośli. Jest to również okazja do wspólnego kolędowania w przedszkolu - dlatego17grudnia 2015r. w naszym przedszkolu w gr. III i IV gościliśmy młodzież i pracowników ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce. Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek wprowadziło wszystkich w niezwykłą magię świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie spotkania pani Dyrektor Iwona Raszkiewicz złożyła obecnym zdrowych i spokojnych świąt, spędzonych w rodzinnej atmosferze oraz pomyślności w Nowym Roku /A. Chartonow/ 23.12.2015

„JASEŁKA” ŚWIĄTECZNE RODZINNE SPOTKANIE

18 grudnia 2015r. zgodnie z tradycją naszego przedszkola w grupie „Jeżyków” na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia, odbyło się spotkanie świąteczne, połączone z uroczystym przedstawieniem „Jasełek bożonarodzeniowych”. Jasełkowa szopka, Maryja, św. Józef, malutkie dzieciątko Jezus, aniołowie, trzej królowie, pastuszkowie wiernie oddawały wydarzenia z Betlejem. Zawarte w programie treści religijne i śpiewane kolędy wytworzyły niepowtarzalną atmosferę zbliżających się świąt. Podczas występu publiczność nie kryła wzruszenia oraz włączyła się do wspólnego śpiewania kolęd. Było miło, wzruszająco i rodzinnie. /A. Charytonow, E. Wasiluk, E. Kazimiruk / 23.12.2015

MIKOŁAJKI W CENTRUM ZABAW HULA KULA

Na ten dzień dzieci z grupy III "Wiewióreczki" czekały z niecierpliwością. Centrum zabaw Hula Kula w Hajnówce to miejsce, gdzie dnia 7 grudnia 2015r. spędzili wspaniałe chwile. Po zapoznaniu się z regulaminem obowiązującym w "dziecięcym raju" nadszedł czas wspólnej zabawy pod kierunkiem animatorów. Wszystkie dzieci siedziały w kręgu i po kolei odkrywały płatki z kwiata nazywając tytuły znanych bohaterów z bajek, a następnie wyszukiwały ukryte w sali zabaw prezenciki, którymi okazały się cukierki. Bawiły się w kapeluszowego berka, w którym każde z dzieci chętnie wkładało na głowę święcący kapelusz i nagle, wśród rozbawionej gromady pojawił się wesoły, roztańczony Mikołaj, który pozwalał dzieciom delikatnie szarpać za brodę, przybijał żółwiki, robił dziwne figle. Wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę dla Mikołaja oraz powiedziały wierszyk. Mikołaj uważnie wysłuchał każde dziecko, które dumnie siedziało u Mikołaja na kolanach i mówiło o swoim wymarzonym prezencie pod choinkę. Punktem kulminacyjnym spotkania było wręczenie upominków przez Mikołaja i zrobienie wspólnego pamiątkowego zdjęcia. /Mariola Krawczyńska/ 23.12.2015

Pasowanie na Przedszkolaka

Dnia 30.11.2015 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. Po przywitaniu Pani Dyrektor, dzieci z grupy Biedroneczek przedstawiły część artystyczną przygotowaną przez opiekunki oraz panią z języka angielskiego. Dzieci zatańczyły min. do piosenek: ,,Jestem sobie przedszkolaczek’’ ,,Wesoła gimnastyka’’, Ola i liście.’’ Po występie przedszkolaki złożyły przysięgę dzielnego malucha. Następnie Pani Dyrektor przeszła do głównego punktu uroczystości czyli pasowania. Do pasowania przystąpiło 16 dzieci. Nagrodą dla nowych, dzielnych maluchów był dyplom z życzeniami, w kształcie biedroneczki oraz cukierki rozdawane przez Panią Dyrektor. Na zakończenie odbył się poczęstunek i wspólne, pamiątkowe zdjęcie. 22.12.2015

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

MAM PRAWO DO ŻYCIA, DO BYCIA ,DO CHCENIA

MAM PRAWO DO MIŁOŚCI, RADOŚCI, TWORZENIA

MAM PRAWO DO NAUKI, WIEDZY I WIARY

MAM PRAWO DO MARZEŃ, SNU I ZABAWY

MAM PRAWO DO CHLEBA, UBRANIA, POKOJU(…)

11 grudnia 2015r. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w naszym przedszkolu uroczyście świętowaliśmy ten dzień. Nauczycielki przygotowały dzieciom przedstawienie "Prawa Dziecka" w oparciu o opowieść Janusza Korczaka, wykonaliśmy prace plastyczne "Mamy swoje prawa" oraz wyruszyliśmy pociągiem w podróż do Krainy Praw Dziecka. Nie zabrakło także piosenek mówiących o tym, jakie dzieci mają prawa. Dzień ten upłynął wszystkim bardzo radośnie, ponieważ przedszkolaki przede wszystkim realizowały dla nich najważniejsze prawo – prawo do zabawy. Mamy nadzieję, że poprzez zabawę przybliżyliśmy i uświadomiliśmy dzieciom, że mają swoje prawa, a dorosłym przypomnieliśmy, że mają tych praw zawsze przestrzegać. /B. Janicka, B. Środa, A. Charytonow, B. Kiślak/ 20.12.2015

U nas zawsze jest wesoło- Tematyka " Święto Pluszowego Misia" w grupie III " Wiewióreczki" w Przedszkolu nr 2

25.11.2015r obchodziliśmy " Święto Pluszowego Misia", ale nasze działania rozpoczęły się już w październiku .
Ogłosiliśmy konkurs plastyczny pt." Leśni Przyjaciele Kubusia Puchatka", zaprosiliśmy naszych Rodziców wraz z dziećmi do wzięcia udziału. Zadaniem pań: Bożeny i Marioli było zadbanie o nagrody dla uczestników konkursu. Zwróciliśmy : duże, małe, puchate, białe, brązowe,z czarnymi oczkami, które patrzyły na przedszkolaków, na stolikach było dużo książeczek o misiach. Powitały nas nasze drogie panie: Agnieszka, Asia oraz pani kierownik Alla, która serdecznie powitała dzieci zapraszając do wspólnej zabawy. Dzieci otrzymały naklejki z misiami- od razu poczuły bliskość. Pani Alla przeczytała książeczkę pt." Miś niejadek" - wszystkie dzieci z uwagą słuchały opowiadania. Pani Agnieszka przedstawiła misie- bohaterów innych bajek: Koralgol, Uszatek, Yogi..... Za aktywny udział i wspólne świętowanie dzieci oraz panie, otrzymały dyplomy. się z prośbą o pomoc do Nadleśnictwa Browsk, oczywiście zawsze przychylni i tym razem zapewnili pomoc. W międzyczasie dzieci poznawały przygody Kubusia Puchatka i przyjaciół Siedmiomilowego Las. Wspólnie z paniami wykonały kącik - scenerię, która służyła nam do codziennych zabaw. Gościliśmy też w przedszkolu naszych absolwentów, obecnie uczniów Szkoły Podstawowej nr 6: Asia, Marcelina i Weronika. Mogliśmy w skupieniu posłuchać jak pięknie czytają- oczywiście o przygodach Kubusia i jego przyjaciołach. Panie wyszukiwały nam piosenki o misiach, szyły" misiowe" czapeczki do inscenizacji i zabaw ruchowych. 25.11.2015r byliśmy w Bibliotece Miejskiej na wspólnym świętowaniu " Święto Pluszowego Misia"- w dużej sali na głównym miejscu siedziały MISIE
26.11.2015r w sali zorganizowaliśmy wystawę prac " Leśni przyjaciele Kubusia Puchatka", to był wspaniały pomysł zorganizowania takiego konkursu. Współpraca z Rodzicami układa się świetnie, czym świadczą przepiękne,pomysłowe prace, rodzice biorą czynny udział w życiu grupy. 04.12.2015r odbyło się rozstrzygnięcie konkursu z udziałem rodziców oraz zaproszonym gościem: panią Urszulą O. z Nadleśnictwa Browsk. Pani dyrektor Iwona Raszkiewicz powitała gości, nauczycielki zaprosiły na krótki występ. Innowacją było przedstawienie Kubusia Puchatka w języku angielskim przez panią Julię P- konstrukcja gramatyczna: Here it is. ( Tu jest). Piosenka " My Teddy Bear"-pokazywanie części ciała. Dyplomy i upominki wręczyły panie: dyrektor oraz Urszula O. Prace konkursowe " Leśni Przyjaciele Kubusia Puchatka" można obejrzeć na wystawie w Bibliotece Miejskiej. ZAPRASZAMY. Janicka Bożena, Krawczyńska Mariola.20.12.2015

" U nas zawsze jest wesoło"- warsztaty dla Rodziców i dzieci z koła ekologicznego " Ekoludek" w Przedszkolu nr 2.

Na gazetce rozwieszone prace wykonane wspólnie z rodzicami na temat " Przyjaciele lasu"- to efekt ogłoszonego konkursu plastycznego o tematyce przyrodniczej. Rodzice z zainteresowaniem podziwiali prace. Do sali weszły dzieci przebrane w fartuszki we włosach wpięte kwiaty - co dodawało im uroku, zaśpiewały i zatańczyły do piosenki " Zima biała". Głównym celem warsztatów było: wspólne pieczenie " Pierniczków", na stołach pani Bożena i Beata przygotowały niezbędne przybory i produkty do wykonania ciastek. Z wielkim zapałem przystąpiliśmy do roboty: mamy , tatuś i babcia - ugniatały ciasto, wałkowali, a dzieci z wielkim zapałem wyciskały foremkami i układały na blasze. To był wspaniały widok wszyscy z przejęciem pracowali, dzieci były prze-szczęśliwe, radość malowała się na ich buziach. Pierniczki powędrowały na 30 min. do piekarnika, a w tym czasie pani Urszula Olejnickaj z Nadleśnictwa Browsk poruszyła bardzo ważną tematykę związaną z " Ochrona przyrody- zakaz samowolnego wycinania świerków- jako ozdoba świąteczna". Następnym punktem naszej wspólnej zabawy było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego. I miejsce przyznano Oli Kot, II miejsce- Hani Denisiuk, III miejsce - Radek Podsiadlik. Wyróżnienia otrzymały: Gosia Treszczotko, Arek Kalinowski, Anastazja Wasiluk, Dominika Fiedorczuk, Daria Iwaniuk, Lidia Iwaniuk. Nagrody wręczyła pani Ula. Panie: Bożena i Beata serdecznie podziękowały pani Uli za wspieranie naszych działań w zakresie ekologii, pomoc w organizacji zajęć edukacyjnych, organizacja konkursów, obecność na uroczystościach. Dziękujemy Nadleśnictwu Browsk za ufundowanie nagród. Przy świątecznie przystrojonym stole zasiadły dzieci i rodzice do wspólnego poczęstunku " pierniczków": wypieczone pachnące, pulchniutkie rozpływały się w buzi. Każdy rodzic otrzymał przepis na " Pierniczki"- smacznego!!! Bożena Janicka, Beata Środa 19.12.2015

Małe czyny mogą uszczęśliwić innych.

Nie zapominajmy, że mały wkład z naszej strony może dać innym dużo radości, mogą czuć się pewni , że ktoś o nich pamięta. A MY, nasze dzieci- ile radości mają z tego ,że mogą przynieść część swoich zabawek, książeczek- podzielić się z innymi. Skrupulatnie zbierać do butelki przyniesione" grosiaki"- które razem zebrane będą służyły na wzniosły cel. Nasza grupa III "Wiewióreczki" jest super- zebraliśmy najwięcej pieniążków. DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA POMOC ! B.Janicka, M.Krawczyńska, B. Środa 19.12.2015

Warsztaty twórcze " Moja pacynka"

W grupie II i III odbyły się warsztaty twórcze nt. "Moja pacynka", które prowadziła pani Natalia Gierasimiuk- prezes Fundacji "Oni- TO MY". Dzieci z pomocą pań wykonały pacynki, wykorzystały je do zilustrowania opowiadania" Niesforny żółwik", nadawały imiona swoim" przyjaciołom" pacynkom, wyrażały swoje uczucia,emocje.To była wspaniała zabawa. Dziękujemy pani Natalii za super zabawę, wystarczy zwykła rękawica i styropianowa kulka i przyjaciela masz w domu, z którym można porozmawiać, pożalić się- a on Cię wysłucha.Janicka B, Środa B, Krawczyńska M, Horosz E. 15.12.2015

Mikołajki w grupie I

Zawita do nas miły gość ,
Ma wąsy, brodę długą dość .
A w garści trzymać będzie wielki wór..
Czy dzieci wiedzą, kto tym miłym gościem będzie ?

Tym miłym gościem był św. Mikołaj , który odwiedził dzieci z grupy I. Przybył z wielkim workiem pełnym prezentów. Spotkanie z Mikołajem było dla maluszków ogromnym przeżyciem. Przywitały go piosenką, a następnie razem z nim radośnie się bawiły i tańczyły.12.12.2015

MIKOŁAJKI W GRUPIE II

„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
Wszystkie dzieci na Niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każe dziecko z prezentów się cieszy….”
Tak śpiewały dzieci w grupie II w oczekiwaniu na spotkanie ze świętym Mikołajem. Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego Przedszkola, przynosząc wspaniałe prezenty. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości. Ewa Horosz i Beata Środa 12.12.2015

"ANDRZEJKOWE WRÓŻBY" - ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE "WIEWIÓRECZKI"

W piątek 29 listopada 2015 r. dzieci z grupy III wraz z rodzicami i paniami; Bożeną i Mariolą wzięły udział w zabawie andrzejkowej. Na początku wysłuchały wiersza poświęconego wróżbom oraz opowiadania o ludowej tradycji wróżenia świętego Andrzeja. Gdy już panie zatroszczyły się o nastrój tajemniczości i magii, a w powietrzu czuć było zapach topiących się świec, przedszkolacy zasiedli w kole oddając się zabawie. Aby nadać moc czarom wypowiedziały magiczne zaklęcie:
"Hokus - pokus, czary - mary,
Aby wróżby się spełniły, złóżmy dary."
Następnie dzieci wrzucały grosiki do "studni życzeń" z wiarą w spełnienie dziecięcych marzeń. Podczas uroczystości nie zabrakło popularnych wróżb. Dzieci dowiedziały się jaki będą miały zawód oraz co czeka ich w przyszłości, itp. Ustawiały buciki aby zaspokoić ciekawość, które z nich pierwsze wkroczy w dorosłe życie. Lanie wosku przez klucz sprawiło wielką radość dzieciom. Wróżby andrzejkowe przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. To była wesoła zabawa dostarczająca wielu przeżyć i emocji uczestnikom spotkania. Dzieci miały okazję poznać w części naszą ludową tradycję andrzejkową. Wszystkie wróżby dzieci potraktowały z uśmiechem i żartem, więc zabawa była udana. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za aktywny udział w zajęciach i wspólną zabawę oraz słodki poczęstunek przygotowany przez mamę Aleksandry Kot. /Mariola Krawczyńska, Bożena Janicka/ 12.12.2015

Sukces dziewczynek w Konkursie Prawosławnej Poezji Religijnej

Od kilku lat w Hajnowskim Domu Kultury odbywa się Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej pt. ,,Poezja żródeł’’. W tym roku miał on miejsce 26 listopada. Do konkursu z naszego przedszkola przystąpiło 4 osoby: Hania Denisiuk, Hania Wołczyk , Michał Zajkowski, Łukasz Żmieńko otrzymując za udział drobne upominki i dyplomy. Po przesłuchaniach jury pod przewodnictwem Ks. mitrata mgr Michała Niegierewicza nagrodziło recytację Hani Denisiuk – II miejscem zaś Hania Wołczyk otrzymała wyróżnienie. Obie dziewczynki raz jeszcze wygłosiły swoje wiersze podczas Wieczoru Poezji Religijnej pt. ,,Prawosławie w poetyckim słowie’’, który odbył się 6 grudnia, otrzymując wspaniałe nagrody i dyplomy. Dziewczynkom życzę dalszych sukcesów a wszystkim dzieciom dziękuję za wspaniałe występy. Rodzicom bardzo dziękuję za pomoc. Eugenia Kazimiruk 08.12.2015

BAWIMY SIĘ KOLORAMI

3 grudnia w grupie II odbyły się zajęcia otwarte z elementami języka angielskiego. Dzieci utrwalały nazwy kolorów, pokazując i nazywając je po polsku i angielsku. Zgadywały zagadki na temat kolorów, bawiły się kolorowymi szarfami oraz chustą animacyjną. Ponadto dzieci zapoznały się z piosenką o misiu w języku angielskim. Śpiewając ją, powtórzyły nazwy części ciała po angielsku. Ewa Horosz, Julia Prokopiuk 08.12.2015

Wycieczka do supermarketu Kaufland w Hajnówce

Kaufland to supermarket, w którym Polacy chętnie robią zakupy. 17 listopada 2015r. w ramach promocji zdrowia nt. "Zdrowo się odżywiamy" - dzieci z grupy "Wiewióreczki" z przyjemnością i z dużym zainteresowaniem zwiedzała działy ze zdrową żywnością tego sklepu. Dzieci bez problemu wskazały miejsce, w którym znajdowało się najwięcej zdrowej żywności, czyli pełnych witamin owoców i warzyw. Ponieważ pięć ich porcji dziennie powinno stanowić podstawę zdrowej diety, ważne jest by zawsze zaciągnąć tam rodziców i zanieść trochę zdrowia do domu. Przedszkolaki odwiedziły stoisko z nabiałem: jogurty, mleko m.in. żółtym i białym serem, którym zostalismy poczęstowani przez panie. Zobaczyliśmy także różnego rodzaju pieczywa, które wypiekane są w piekarni znajdującej się w supermarkecie. Na zakończenie każde z dzieci otrzymało upominek ufundowany przez Kaufland. Wszyscy bardzo dziękujemy pracownikom supermarketu Kaufland za umożliwienie wycieczki oraz omówienie działów ze zdrową żywnością. /Mariola Krawczyńska/ 08.12.2015

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE JEŻYKÓW W SALI ZABAW „HULA-KULA”

27 listopada 2015r. do grupy Jeżyków zawitali niezwykli goście- małe i duże pluszowe misie . A każdy był piękny i wyjątkowy. Wspólnie z misiami wybraliśmy się na wycieczkę do sali zabaw „Hula-kula” w Hajnówce by tam świętować ich urodzinki. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakami. Agnieszka Charytonow, Ewelina Wasiluk 04.12.2015

Wycieczka „Jeżyków” do Banku Credit Agricole w Hajnówce

6 listopada 2015r. dzieci z gr. IV pod opieką pani Agnieszki i Eweliny uczestniczyli we wspaniałej wycieczce do Banku Credit Agricole. Dzięki spotkaniu zapoznali się z pracą w banku, zobaczyli niektóre pomieszczenia w banku oraz poszerzyli swoją wiedzę na temat funkcjonowania banku, a także wiedzę związaną z oszczędzaniem. Pracownicy banku bardzo serdecznie przyjęli dzieci, przygotowali warsztaty edukacyjne na temat Oszczędzania. Następnie dzieci wykazały swoje umiejętności plastyczne w konkursie „Dlaczego warto oszczędzać”. Na zakończenie wycieczki odbył się poczęstunek, po którym dzieci otrzymały miłe upominki oraz każdy wykonał wspólne zdjęcie z pracownikami banku. Z wycieczki dzieci wróciły zadowolone, pełne wrażeń, nowych doświadczeń i bogatsze o nowe wiadomości. To była bardzo udana wycieczka. Agnieszka Charytonow, Ewelina Wasiluk. 04.12.2015

Audycja muzyczna „Świąteczne bajanie i kolęd śpiewanie”

Dnia 01.12.2015r. w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna pod tytułem „Świąteczne bajanie i kolęd śpiewanie”.
Przed świętami Bożego Narodzenia musimy się do nich dobrze przygotować – posprzątać i ozdobić dom, ubrać choinę, a jeśli chodzi o zachowanie, to każdy powinien być grzeczny. Ale czy wszędzie jest tak samo ? Nie wszyscy wiedzą , że zwyczaje związane ze świętami w wielu krajach są zupełnie inne niż w Polsce. W trakcie audycji dzieci dowiedziały się jak świętują inne narody. Poznały tradycje, ciekawostki, a także wspólnie z dziećmi wykonali kolędy z Niemiec, Francji, Czech, Rosji, a nawet z Ameryki.04.12.2015

Spotkanie z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemologicznej

W dniu 18.11.2015r. zostało zorganizowane spotkanie z panią Zenaidą Barduszko pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Hajnówce, skierowane do dzieci wszystkich grup przedszkolnych oraz nauczycieli poszczególnych grup. Na zajęciach edukacyjnych o teamtyce zdrowotnej zostały przedstawione zasady prawidłowego żywienia oraz utrzymanie higieny osobistej w wieku przedszkolnym. Pani Barduszko zwróciła uwagę, iż w żywieniu ważne jest zapewnienie wszystkich niezbędnych składników biorących udział w rozwoju, tj. witamin i minerałów, których najwięcej dostarczają warzywa, owoce, ryby i chude mięso, nabiał. Podkreśliła także, iż posiłki powinny być kolorowe i zjadane regularnie, o tej samej porze w ciągu dnia. Wspomniała także, iż prawidłowe zasady żywienia to nie wszystko, codzienna aktywność ruchowa i higiena osobista odgrywa znaczącą rolę w rozwoju. Podczas spotkania w ramach podsumowania zajęć dzieci bezbłędnie nazywały warzywa i owoce, rozwiązywały zagadki, a także dobierały w pary odpowiednie skojarzenia z zakresu tematyki zdrowotnej. Spotkanie dostarczyło cennych informacji z zakresu żywienia i higieny osobitej, które stosujemy w życiu codziennym. Mariola Krawczyńska, Barbara Kiślak, Joanna Baczyńska 30.11.2015

”ONE SĄ WŚRÓD NAS” ZAJĘCIA INTEGRACYJNE W GRUPIE JEŻYKÓW

Dnia 13 listopada 2015r. w grupie Jeżyków odbyły się zajęcia edukacyjne nt.”ONE SĄ WŚRÓD NAS”, które przeprowadziły panie psycholog i pedagog z Poradni psychologiczno-pedagogicznej w Hajnówce. Głównymi bohaterami spotkania były dwie niepełnosprawne pacynki z wadą słuchu Jurek i Tess z „Krainy ciszy”. W trakcie wspólnych zabaw dzieci przekonały się, jak dziwnie można poczuć się będąc w „KRAINIE CISZY”, nauczyły Jurka pierwszych słów, a on nauczył dzieci kilku znaków języka migowego. Przedszkolaki poznały także trudności dzieci niepełnosprawnych. /A. Charytonow, E. Wasiluk/ 28.11.2015

Dzień postaci z bajek w grupie I

W listopadzie, w grupie I odbył się Światowy Dzień Postaci z Bajek. Dzień ten miał dzieciom przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać, jak również celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa a zło zostaje ukarane. W tym wyjątkowym dniu dzieci wspaniale się bawiły. Przedszkolaki wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle, bawiły się w Kopciuszka rozdzielając ziarenka fasoli od grochu, bawiły się w teatr naśladując sposób poruszania i zachowania się wybranych bohaterów. Utożsamiając się z bohaterami bajek dzieci jakby uczestniczyły w ich przygodach, smutkach i radościach. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie.28.11.2015

Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę- cykl zajęć edukacyjnych w grupie II i III w Przedszkolu nr 2 w Hajnówce.

"U nas zawsze jest wesoło" zapraszamy na przedstawienie pt. " Przygody Burka z podwórka"- zabawa w teatr. Główny cel: to zwrócenie uwagi dzieci i dorosłych na los zwierząt, oraz uświadomienie jak należy dbać o zwierzęta, otaczać je opieką, szacunkiem i nie krzywdzić. Tygodniowy cykl zajęć zaczął się od przygotowań: dzieci bawiły się w architektów, malarzy, projektowały scenerię, każdy chciał włożyć swój wkład. Towarzyszyła im zabawa, taniec i piosenka.
A efekt był taki... Panie: Bożena i Beata przygotowały wystrój sali do naszego teatrzyku: sceneria wykonana przez dzieci pod okiem nauczycielek, dom , buda, tło, pies. Aktorzy: gospodarz, gospodyni, Franuś oraz pies Burek - przystrojeni w odpowiednie stroje, co nadawało poczucia, że jesteśmy w prawdziwym teatrze i obcujemy z aktorami, krzesła ustawione w rzędzie, kasa biletowa, bilety. W postacie: gospodarza i gospodyni wcieliły się nasze panie: Bożena i Beata, Franka i pieska Burka- dzieci. Pies Burek przedstawił swój problem. Gospodarze zajęci ciągle pracą w gospodarstwie, Franuś zajęciami w szkole- a o psie Burku nikt nie pamięta. Idzie zima, a Burek budki nie ma, stara budka nic nie warta- tutaj dziurka, a tam szparka. Potem dzieci próbowały swoich sił aktorskich i same odtwarzały role, chętnych było bardzo dużo .Zabawy w teatr to wspaniała metoda przekazania w sposób czytelny- pokazowy dużej publice bardzo ważnego tematu jakim jest pomoc zwierzętom przetrwać zimę. Zima to trudny czas dla zwierząt, a dla ich właścicieli okres próby, okażmy się odpowiedzialni i pomóżmy naszym podopiecznym przetrwać zimę.
APEL:
- podczas zbliżających się mrozów nie pozostawiajmy zwierząt na zewnątrz budynków,
- budy dla psów należy uszczelnić, wypełnić słomą,
- nie zapominajmy o regularnym napełnianiu misek świeżą wodą
- pies powinien otrzymać wysokokaloryczną karmę

Przedszkolaki: grupa II, III Bożena Janicka, Beata Środa 22.11.2015

11 listopada – Dzień Niepodległości w Przedszkolu

W dniu 10 listopada 2015 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada). Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się w stołówce przedszkolnej, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor mgr Iwona Raszkiewicz, która powitała wszystkie zebrane dzieci, nauczycielki oraz personel przedszkola. Następnie zaprosiła poczet flagowy i wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy.
Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Uroczystość przygotowały dzieci 5-6 letnie, które zaprezentowały pieśni patriotyczne, recytowały wiersze o Ojczyźnie oraz tańczyły tańce narodowe. Cały program artystyczny został przygotowany pod okiem wychowawców: pani Agnieszki Charytonow i Eweliny Wasiluk. Uroczystość patriotyczna dostarczyła wielu wzruszeń i tym starszym i tym młodszym odbiorcom. Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze maluchy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne. Ewelina Wasiluk, Agnieszka Charytonow. 22.11.2015

11 Listopada- Dzień Niepodległości, zajęcia edukacyjne dzieci z Przedszkola nr 2 w Bibliotece Miejskiej

Grupa II z panią Beatą i grupa III z paniami: Bożeną i Mariolą wybrały się do biblioteki na zajęcia z edukacji patriotycznej " Kto ty jesteś- Polak mały"- celem nadrzędnym zajęć było promowanie postaw patriotycznych i wzorców obywatelskich przez upowszechnianie wiedzy historycznej i znajomości dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych własnej tożsamości obywatelskiej . Pani Asia w bardzo czytelny sposób przekazała dzieciom co to jest " Ojczyzna", jak ważną rolę odgrywają symbole narodowe: flaga, godło, hymn. Bardzo lubimy zajęcia w Bibliotece. Dziękujemy.
Bożena Janicka, Beata Środa, Mariola Krawczyńska 16.11.2015

Teatrzyk ekologiczny CoNieco pt " Ostatnie drzewo"

Bajka ekologiczna w ciekawy sposób przedstawiająca potrzebę troski o przyrodę. Mieszkańcy wioski położonej w lesie, żyją w zgodzie z otaczającą przyrodą. Są biedni ale szczęśliwi, bo piękny las, który ich otacza dostarcza im nie tylko drewna na opał ale i smacznych owoców. Pewnego dnia we wsi pojawia się kupiec, który oferuje drobne pieniądze za drewno. Mieszkańcy wiedzeni żądzą bogactwa, wycinają swój las. Dopiero kiedy nadchodzi jesień zauważają, że źle zrobili. Jest zimno, trzeba ogrzać domy a kupiec za drewno żąda dużo więcej niż płacił latem. Lasu już nie ma, więc kupują drogi opał i szybko kończy się bogactwo. Nadzieję przywraca mały Hu,który ma dużo szyszek, żołędzi i kasztanów, bo lubi robić z nich różne stworki i ludziki. Chłopiec oddaje wszystkie nasiona, żeby posadzić nowy las. Dzieci podziękowały za bardzo ładny teatrzyk gromkimi brawami. Bożena Janicka 16.11.2015

JAK NASZE „ŻABKI” DBAJĄ O ZDROWIE

JA O SWOJE ZĄBKI DBAM
PASTĘ I SZCZOTECZKĘ MAM.
ABY SIĘ UŚMIECHAĆ ŁADNIE
TRZEBA ZĘBY MYĆ DOKŁADNIE.
DWIE MINUTKI I Z HUMOREM
MYJĘ RANO I WIECZOREM.
NIE POTRZEBA TEŻ WYSIŁKU
ABY UMYĆ PO POSIŁKU.
DROGIE PANIE I PANOWIE
DLA URODY I NA ZDROWIE.
JEST TO SPOSÓB OCZYWISTY.
TRZEBA CHODZIĆ DO DENTYSTY. EWA HOROSZ(5.11.2015)

WYCIECZKA „JEŻYKÓW” DO MUZEUM KOWALSTWA I ŚLUSARSTWA W HAJNÓWCE

Dnia 5 listopada 2015r. dzieci z grupy „JEŻYKÓW” wybrały się na wycieczkę do MUZEUM KOWALSTWA I ŚLUSARSTWA W HAJNÓWCE. Podczas spotkania z Panem Stanisławem Mierzwińskim –hajnowskim kowalem, dzieci słuchały opowiadań o ginącym zawodzie oraz oglądały ekspozycję złożoną z eksponatów nawiązujących do historii i tradycji tego rzemiosła. Dużą atrakcją był udział dzieci w prezentacji kucia żelaza w kuźni. Wszystkie dzieci mogły osobiści stukać młotem ( a nie był on lekki) w rozpalone do czerwoności żelazo, które Pan Stanisław kładł na ogromne kowadło. Podczas powrotu do przedszkola dzieci zauważyły skaczącą po drzewach rudą wiewióreczkę, której widok sprawił dzieciom wiele radości. /E. Wasiluk, A. Charytonow/ 05.11.2015

„ŻABKI” Z WIZYTĄ W APTECE

Dzieci z grupy „Żabki” z naszego przedszkola odbyły wycieczkę do pobliskiej apteki. Maluchy słuchały opowieści pani farmaceutki-prywatnie mamy naszego Marka o witaminkach, zdrowym trybie życia i higienie. Z zaciekawieniem oglądały półki pełne lekarstw, syropów i witamin. Dzieci dowiedziały się o lekach na kaszel i grypę, przeznaczonych dla nich, a także, jak należy dbać o swoje zdrowie, by nie używać lekarstw. Pani farmaceutka poczęstowała przedszkolaki „witaminkowym" napojem,oraz opatrzyła „rany” naszym dzielnym maluchom. Na pamiątkę miłej wizyty dzieci otrzymały chusteczki higieniczne,baloniki i broszurki informacyjne Dziękujemy pani Kasi za pomoc w realizacji wycieczki. Ewa Horosz(4.11.2015)

" Dbam o zdrowie" -tak dzieci zdobywaja wiedzę w Przedszkolu nr 2

Grupa II " Żabki" z panią Beatą i grupa III "Wiewióreczki" z paniami: Bożeną i Mariolą realizowały tematykę" Dbam o zdrowie". Przez cały tydzień codziennie było coś nowego- ciekawego. Np. chodziliśmy na spacery, korzystaliśmy z pięknej jesiennej pogody, odwiedziliśmy sąsiedzki ogród, gdzie trwały prace: wyrywanie warzyw, skopane, pograbione grządki. Pan gospodarz obdarował nas zebranymi plonami:burak,ogórek, marchew,pietruszka, na drzewach gdzieniegdzie wisiały ostatnie owoce.Na rabatach kwitną jesienne kwiaty w prześlicznych kolorach. Odwiedziliśmy przedszkolną kuchnię, gdzie panie kucharki codziennie robią przepyszne jedzonko, musieliśmy być ostrożni, bo dużo tu zagrożeń, obserwowaliśmy jak pani Ala robi surówkę , piecze kotlety. Byliśmy na zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Miejskiej nt. "Dbamy o zdrowie". Odwiedziliśmy " Kinetykę" mogliśmy poćwiczyć na przyrządach ,pani Kasia pokazała nam dużo ćwiczeń na odpowiednie części ciała. Nasze panie: Bożena, Beata i Mariola przedstawiły teatrzyk J. Tajca " Jarzębinka", wykorzystując sylwety wykonane własnoręcznie, później my - dzieci mogliśmy spróbować swoich aktorskich umiejętności. Poznaliśmy piramidę zdrowia, mogliśmy się pobawić artykułami spożywczymi wykonanymi z masy solnej. Na zajęciach plastycznych malowaliśmy, przyklejaliśmy zestawy kanapkowe na tekturowych talerzykach. Codziennie pokazujemy swoje umiejętności podczas czynności samoobsługowych: sami korzystamy z toalety, myjemy dokładnie ręce oraz szczotkujemy zęby, nie zapominamy o zmianie ręczników. Bardzo ciekawe były zajęcia o białym napoju "Mleko"- zdobyliśmy dużo wiedzy na ten temat np. jakie wartości posiada mleko i dlaczego powinniśmy je pić. Zabawa z " Krówką" sprawiła nam dużo radości. Codziennie korzystamy ze świeżego powietrza. Zabawy ruchowe, dowolne zabawy na naszym placu przedszkolnym- to lubimy najbardziej. Oczywiście pamiętamy o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zabaw, to nasz priorytet. To tylko tydzień z naszych skromnych działań. Bożena Janicka, Beata Środa, Mariola Krawczyńska 04.11.2015

SZALONE BAJECZKI Z DZIADUNIA TECZKI, CZYLI TEATR NA WESOŁO...

W słoneczny wtorek 27 października 2015r. dzieci z grupy "Wiewióreczki" wraz z swoimi paniami: Bożeną i Mariolą odwiedziły scenę w Hajnowskim Domu Kultury, gdzie na sali kinowej odbyło się przedstawienie teatralne pt. "Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki", które zorganizował Kielecki Teatr Lektur. Ten trwający godzinę spektakl dostarczył mnóstwo radości, dał możliwość aktywnego udziału poprzez wspólną recytację i śpiew. Wiersze z którymi wystąpili aktorzy to m.in. wierze Jana Brzechwy - "Sroka", "Żaba", "Katar", "Skarżypyta" oraz "Sum". Z kolei wiersze Juliana Tuwima to "Aeroplan", "Okulary" i "Rzepka". Na zabawie i śmiechu miło płynął czas i mali widzowie nie zdając sobie sprawy, że oto właśnie do ich głów została wprowadzona kolejna dawka klasyki polskich wierszy. Cel został osiągnięty „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki” ożyły. Na koniec aktorzy wybrali kilka dzieci z widowowni, aby pomogły dziadkowi wyrwać rzepkę. Dzieci dzięki wspaniałej grze aktorów żywo reagowały na przygody wiekowego dziadka i jego pomocników. Po zakończeniu przedstawienia, aktorzy zostali nagrodzeni ogromnymi brawami. Wszystkie dzieci były zachwycone grą aktorów, a śmiechu było co nie miara. Z wielkimi uśmiechami na twarzy wszyscy opuścili Hajnowski Dom Kultury i powrócili do Przedszkola.
Wiersze są skarbnicą życiowej mądrości, czytane przez dziadków, rodziców i przez Panie w przedszkolu kształtują młode umysły, pobudzają wyobraźnię. W długie jesienne wieczory wspólnie ze swoją pociechą usiądźmy w fotelu i przenieśmy się w czasy polskiej klasyki wierszy. /Mariola Krawczyńska, Bożena Janicka/ 03.11.2015

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT W GRUPIE „JEŻYKÓW”

W miesiącu październiku obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Zwierząt. Dzieci z grupy „Jeżyki” również wzięły udział w tych uroczystościach. W tym dniu dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione, pluszowe zwierzątka, uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych i edukacyjnych, rozwiązywały zagadki, opisywały wygląd zwierzątek oraz śpiewały i tańczyły do piosenek o tematyce związanej ze zwierzętami. Była to świetna szansa na zwrócenie uwagi dzieci na los zwierząt oraz uświadomienie im jak należy dbać o zwierzęta, otaczać je opieką, szacunkiem i nie krzywdzić. Jednak ogromną radość sprawiła dzieciom wycieczka do salonu pielęgnacji zwierząt w którym odbyło się spotkanie z hodowcą psów. Podczas spotkania dzieci mogły pogłaskać i przytulić czworonożnego przyjaciela, ale też miały możliwość zapoznania się z zasadami jakich należy przestrzegać podczas kontaktu z psem. Dużo radości sprawiło dzieciom prowadzenie psa na smyczy. /E. Wasiluk, A.Charytonow/ 02.11.2015

Wizyta pani Bogusi ze zwierzątkami z grupie I

W grupie I "Biedroneczki" w ramach tematyki tygodniowej "Zwierzęta wokół nas" gościliśmy na zajęciach Panią Bogusię ze zwierzątkami ze sklepu zoologicznego. Maluszki przekonały się, że domowi ulubieńcy to nie tylko pieski i kotki, ale okazało się, że są nimi także puszyste króliczki, chomiki, świnki morskie, jaszczurki, żółwie. Każde dziecko mogło przyjrzeć się z bliska danemu zwierzakowi, a chętne dzieci mogły pogłaskać, czy przytulić. Przedszkolaki dowiedziały się również jak o nie dbać i pielęgnować, aby zwierzątka były zdrowe i szczęśliwe. Dziękujemy pani Bogusi za coroczną współpracę z naszym przedszkolem.02.11.2015

Halloween- w grupie III " Wiewióreczki"

Wydrążone dynie, stroje, figurki duchów, czarownice, papierowe pająki to znak tego, że zbliża się koniec października, a wraz z nim Halloween- tradycja która przywędrowała do Polski w latach 90. Halloween to doskonała zabawa dla małych i dużych dzieci. Można się razem pobawić, poznać lepiej dzieci- ich lęki i twórcze pomysły. Można też skorzystać z pomysłów przygotowanych przez naszą panią Bożenę. Na zakończenia imprezy korowód dzieci odwiedził wszystkie grupy, w tym roku zamiast cukierków dzieci były obdarowywane drobnymi gadżetami. Bożena Janicka 02.11.2015

Skrzydlaci przyjaciele są wśród nas

W październiku od 19.10 do€“ 23.10.2015r. w ramach tematyki kompleksowej: Co ptaki robią jesienią? podczas zajęć edukacyjnych dzieci poznawały różne gatunki ptaków. Dowiedziały się, które ptaki odlatują do ciepłych krajów, a które pozostają na zimę. Poznały sposoby pomagania ptakom zimą. Obserwowały ptaki w ich środowisku naturalnym w trakcie dokarmiania dzikich kaczek w stawie. Poszukiwały informacji o ptakach w książkach przyrodniczych. Poznały następujące gatunki: kaczkę, wronę, wróbelka, srokę, gile, sikorkę, bociana, orła, skowronka i słowika oraz ich zwyczaje, sposób odżywiania, budowania gniazd i ich wygląd. Wykonały prace plastyczną "Gil w karmniku", wykorzystując różne materiały. Śpiewały piosenki o ptakach "Wróbelek". Dzieci chętnie brały udział w zabawach ruchowych, dźwiękowo - naśladowczych i relaksacyjnych z wykorzystaniem piórek. Rozwiązywały zagadki o ptakach: słuchowe, słowne. Po tak wspaniale spędzonych dniach, dzieci z pewnością zwrócą większą uwagę nie tylko na naszych skrzydlatych przyjaciół, ale także na całą otaczającą je przyrodę. Wszakże to bardzo ważne, aby nie zapominać, iż jako ludzie nie jesteśmy jedynymi gospodarzami tej planety, a jak wiadomo "czym skorupka za młodu nasiąknie…", także postarajmy się dawać naszym dzieciom dobry przykład i nie zapominajmy dokarmiać ptaki szczególnie w okresie jesienno – zimowym. /Mariola Krawczyńska/ 30.10.2015

Mleko jest super!

W Polsce coraz więcej dzieci pije mleko. Mleko jest niezastąpionym dla młodego organizmu składnikiem pokarmowym, zapewniającym prawidłowy wzrost i funkcjonowanie. Mleko i produkty mleczne powinniśmy spożywać codziennie. Polski Instytut Żywności i Żywienia w ramach 10 zasad Zdrowego Żywienia, zaleca osobom dorosłym spożywanie minimum 2 szklanek mleka dziennie, zaś dzieciom i młodzieży znacznie więcej ( ok. 4 szklanek). W Przedszkolu nr 2 w Hajnówce panie: Bożena Janicka i Beata Środa, aby zachęcić swoje pociechy do spożywania mleka i produktów mlecznych organizują wspólne zajęcia, zabawy promujące ten smaczny napój. Przedszkolaki podczas zajęć, zabaw dowiadują się- skąd się bierze mleko?, dlaczego mleko jest zdrowe?, co zawiera mleko?, z czego zbudowane są kości?, mięśnie?, jakie witaminy ma mleko?. Główną bohaterką zabaw jest wesoła " Krówka", która towarzyszy w zabawach, z nią mleko smakuje bardziej, nawet niejadki z chęcią wypijają mleko przez słomkę. Podsumowaniem zajęć jest wykonanie plakatu na temat " Mleko-co warto wiedzieć"- przeznaczony jest dla naszych Rodziców w ramach pedagogizacji. ZACHĘCAMY DO PICIA MLEKA! Bożena Janicka, Beata Środa 26.10.2015

Zajęcia edukacyjne " Dbamy o zdrowie" w Bibliotece Miejskiej

Spacerkiem w jesienny słoneczny dzień grupa II i III wybrała się na umówione zajęcia w bibliotece. Przywitały nas Panie, dzieci z zaciekawieniem oglądały zbiory książek oraz wystawę pokonkursową Międzynarodowego Konkursu plastycznego "Zwierzęta Puszczy Białowieskiej" organizowanego przez nasze przedszkole. Głównym tematem naszego spotkania było " zdrowie", dzieci obejrzały film, zapoznały się z ciekawymi książkami o : zdrowej żywności, nawykach higienicznych, profilaktyce zdrowotnej. Na wygodnych pufach , czas szybko zleciał- było bardzo ciekawie. Powrót był bardzo przyjemny, korzystaliśmy z uroków pięknej jesieni.
Bożena Janicka, Beata Środa 26.10.2015

"Co zwierzęta robią jesienią" - spotkanie z panią leśnik Urszulą Olejnicką z Nadleśnictwa Browsk.

Pani Bożena z grupy III i Beata z grupy II zaprosiły naszą znajomą panią leśnik na zajęcia. Pani Ula w ciekawy sposób zapoznała dzieci z przygodami rudej kitki, jeżyka, niedźwiadka, jak gromadziły zapasy na długą zimę według opowiadania Jacka Bełzika pt." Wiewiórka". Potem dzieci wykazały się dużą wiedzą podczas odgadywania zagadek o jesieni, zadania " Prawda czy fałsz". Starszaki musiały pokolorować rysunek według wzoru, policzyć liście;policzyć i nazwać dary lasu i parku, prowadzić palcem po kolorowych liniach i dojść gdzie spędzą zimę zwierzęta. Na zakończenie zostały obdarowane super długopisem. Bardzo lubimy spotkania z panią Ulą. DZIĘKUJEMY ! Bożena Janicka, Beata Środa 26.10.2015

Jak Maluszki spędzają czas w przedszkolu

Właśnie minęło kilka tygodni nowego roku szkolnego. Z wielką radością powitaliśmy w przedszkolu naszych najmłodszych przedszkolaków. "Maluszki" bardzo starają się być dzielne, dobrze się bawią i miło spędzają czas. Mają mnóstwo wrażeń i przeżyć Kiedy jest piękna pogoda za oknem, i nie pada to "Biedroneczki" wychodzą na spacery, po których od razu słodko zasypiają na leżaczkach po zjedzonym obiedzie. Mamo, Tato zobacz jak się bawię, jem podwieczorek i wypoczywam. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pierwszych tygodni w przedszkolu u Maluszków. 26.10.2015

Dzień Edukacji Narodowej w Przedszkolu nr 2 w Hajnówce

Dzień Edukacji Narodowej zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym Ministerstwem Oświaty Publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 roku.
W Przedszkolu nr 2 w Hajnówce 14 października 2015r. to nie tylko Dzień Nauczyciela, ale to święto wszystkich tych, którzy oddają całe swoje serce, aby dzieciom w przedszkolu było naprawdę dobrze i bezpiecznie. W tym roku oglądaliśmy wspaniałą akademię, którą przygotowały Panie: Bożena, Mariola i Julia wraz z dziećmi z grupy „Wiewióreczki”. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności śpiewając, tańcząc i recytując wiersze. Następnie odbył się koncert życzeń, który humorystycznie w formie wierszyków opowiadał o każdym pracowniku placówki. Za część artystyczną przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Święto to uświetnił również bukiet cudownych kwiatów i wypieków wykonanych przez naszą wspaniałą Radę Rodziców.
Po części artystycznej została wysłana delegacja dzieci z kwiatami i upominkami dla wszystkich pracowników przedszkola. Następnie zabrała głos Pani Dyrektor, która skierowała do grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi wiele ciepłych słów. Życzenia złożone przez Panią Dyrektor Iwonę Raszkiewicz dodały wszystkim pracownikom dużo otuchy i sił do podejmowania wyzwań jakie czekają nas w pracy z dziećmi.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczono także Nagrody Dyrektora następującym nauczycielkom: Bożenie Janickiej, Beacie Środa oraz Marioli Krawczyńskiej. Zostały przyznane Nagrody Burmistrza Miasta Hajnówka Pani dyrektor Iwonie Raszkiewicz oraz Pani Barbarze Kiślak .Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Organizatorki dziękują za współpracę Radzie Rodziców. /Mariola Kraczyńska, Bożena Janicka, Julia Prokopiuk/ 21.10.2015

„ŚWIETO DRZEWA” W NADLEŚNICTWIE HAJNÓWKA

Dnia 16 października 2015r. w grupie „Jeżyków” obchodziliśmy święto „Dzień drzewa”.
Z tej okazji dzieci wraz ze swoimi paniami Eweliną i Agnieszką wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Hajnówce. Przedszkolaki zwiedziły budynek nadleśnictwa, wzięły udział w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych przez panią leśnik Bożenę Niemiec, rozwiązywały quiz dotyczący wiedzy o drzewach, rozpoznawały owoce różnych gatunków drzew, czy też dopasowywały liście do odpowiedniego owocu. Poznały, jak ważne są drzewa w życiu człowieka oraz zwierząt, a także poznały zasady właściwego zachowania się w lesie. Na koniec spotkania udaliśmy się na wycieczkę do lasu w czasie której rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy dbać o drzewa rosnące w najbliższym otoczeniu i co dają nam w zamian./A. Charytonow, E.Wasiluk/ 21.10.2015

Światowy Dzień Uśmiechu w grupie II

"Darząc uśmiechem uszczęśliwiasz serce.
Uśmiech bogaci obdarzonego nie zubożając dającego".
Wincenty Faber

W dniu 02.10.2015 r. obchodziliśmy w grupie II Światowy Dzień Uśmiechu. Wszystkie dzieci w tym dniu były szczególnie wesołe. Przedpołudnie minęło na wspólnych zabawach, po których wykonaliśmy uśmiechnięte buźki. Mówiliśmy również o tym, że wszyscy powinniśmy się do siebie uśmiechać, ponieważ jest nam wówczas weselej i sympatyczniej. A bezinteresowny uśmiech daje nam radość życia. Pamiętajmy o tym! Beata Środa 19.10.2015

SPOTKANIE Z PANIĄ LEŚNIK W GRUPIE ŻABKI

W dniu 15.10. 2015 r. w grupie” Żabki” gościliśmy panią Ulę z Nadleśnictwa Browsk, która przeprowadziła zajęcia edukacyjne na temat: "Przygotowanie się zwierząt do zimy”Na zajęciach dzieci rozpoznawały i nazywały zwierzęta i ptaki,utrwaliły nabyte wiadomości o aktualnej porze roku, rozwijały swoje umiejętności w trakcie działań indywidualnych oraz grupowych. Wszystko to zachęciło dzieci do uważnej obserwacji , pobudziło procesy spostrzegania .Na zakończenie przedszkolaki zaśpiewały piosenkę i wykonały prace plastyczne. Pani Uli serdecznie dziękujemy.EWA HOROSZ(15.10.2015)

PIPPI W KRAINIE BAJEK.

8 października 2015 nasze dzieci obejrzały spektakl muzyczny „ PIPPI W KRAINIE BAJEK”.
Znana z odwagi i zamiłowania do przygód – Pippi Pończoszanka odwiedziła swoich przyjaciół z innych bajek. Razem z dziećmi oraz towarzyszącymi jej muzykami przeniosła się do krainy bajek i dobranocek. Była to doskonała okazja by przypomnieć melodie oraz piosenki z ulubionych filmów. Dzieci mogły przez chwilę być „aktorami” naśladując postacie z bajek, ponadto wraz z muzykami zaśpiewały dobrze znane im utwory. Julia Prokopiuk 15.10.2015

Festiwal ziemniaka i marchewki

W ramach promowania zdrowego stylu życia w dniu 2.X.2015r. odbył się w naszym przedszkolu „Festiwal ziemniaka i marchewki”, w którym brały udział dzieci z grupy I i III . Celem imprezy było promowanie aktywności dzieci w konkurencjach i zabawach sportowych, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, stymulowanie pozytywnych zachowań społecznych, interakcji i współpracy pomiędzy dziećmi młodszymi i starszymi. Uroczystość rozpoczęły panie nauczycielki biorąc udział w przedstawieniu pt. "Na straganie" Jana Brzechwy. Następnie dzieci brały udział w zabawach ruchowych ze śpiewem i muzyką tj. Urodziny marchewki, Ruda marcheweczka oraz zabaw zręcznościowych. Dzieci wyróżniały i nazywały warzywa za pomocą dotyku: kształtu, wielkości, tworzyły zbiory marchewki i ziemniaka – przeliczały elementy. Duże zainteresowanie wzbudziło toczenie ziemniaków po wyznaczonym torze, oczywiście kto dalej, rzucanie ziemniakiem do kosza, a także Tęczowe falowanie – zabawa z chustą animacyjną Nie zabrakło też sprawdzenia umiejętności kelnerskich z tacami. Na zakończenie czekała na dzieci niespodzianka marchewkowo - ziemniaczana - odbyła się degustacja pieczonych ziemniaczków, marchewkowego ciasta i soku pitego przez słomkę. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie się rodziców i pań kucharek, dzięki którym możliwa była degustacja. Była to uroczystość pełna świetnej zabawy, humoru oraz możliwości aktywnego spędzenia czasu. Zachęcamy do spożywania warzyw. 14.10.2015

Jeżyki na wystawie Lego w Białymstoku

Dnia 7 października 2015r.dzieci z grupy IV wraz ze swoimi paniami: Eweliną i Agnieszką udały się na wycieczkę autokarową do Białegostoku na największą w Polsce wystawę budowli z klocków LEGO. Swój pobyt w Białymstoku rozpoczęliśmy od zwiedzania wystawy na której zaprezentowane były niesamowite, wielkie budowle złożone z kilku milionów klocków(sceny z filmów i bajek, wydarzenia historyczne, roboty, modele samolotów i pojazdów). Następnie udaliśmy się do fan parku- strefy zabaw klockami Lego dla dzieci w każdym wieku. Tu klocki sprawiły dzieciom świetną, edukacyjną i kreatywną zabawę. Zadowoleni i z szerokimi uśmiechami na twarzach wróciliśmy do przedszkola. Słowem - "to był dzień pełen wrażeń"! A. Charytonow, E. Wasiluk. 14.10.2015

Szukamy oznak jesieni - wycieczka grupy II i III

Dzieci z grupy II i III wybrały się na wycieczkę do parku. Celem wycieczki było przybliżenie środowiska przyrodniczego jakim jest park.  Dzieci obserwowały oznaki jesieni, rozpoznawały drzewa i ich owoce. Zebraliśmy do kącika przyrody kolorowe liście, kasztany, żołędzie i czerwoną jarzębinę. Jednak najwięcej emocji wzbudziło spotkanie nad stawem dzikich kaczek. B.Janicka i B.Środa 14.10.2015

Przedszkolaki obchodziły „święto pieczonego ziemniaka”

Dzieci z grupy IV obchodziły święto pieczonego ziemniaka w Nowoberezowie. Wielką niespodziankę sprawiła wszystkim piękna jesienna pogoda, która bez żadnych przeszkód pozwoliła świętować na świeżym powietrzu. Był to dzień pełen atrakcji i dobrej zabawy. Z twarzami pełnymi uśmiechów przedszkolaki uczestniczyły w „kartoflanych” zabawach zorganizowanych przez wychowawczynie przedszkola.. Jak na piknik przystało nikogo nie ominął poczęstunek. W trakcie wspólnej zabawy można było skosztować wyśmienitych, pieczonych na ogniu ziemniaków i kiełbasek. W oczekiwaniu na nie dzieci śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Ziemniaki upieczone w ognisku smakowały, jak potrawy z najlepszej kuchni. Pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje, gdyż apetyt dopisywał dzieciom. Spotkanie było bardzo udane i na pewno pozostanie w pamięci. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń. Ten jesienny dzień pachnący pieczonym ziemniakiem na pewno wszyscy będą długo pamiętać. Ewelina Wasiluk, Agnieszka Charytonow, Eugenia Kazimiruk. 12.10.2015

Prelekcje dla Przedszkolaków pt. AUTOCHODZIK przez Policjantki KPP w Hajnówce

W Przedszkolu nr 2 miesiąc wrzesień 2015 r. okazał się bezpieczny pod względem tematyki o ruchu drogowym, podczas spotkań z Policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce w ramach ogólnopolskich działań „Bezpieczna droga do przedszkola/domu”. W trakcie drugiego spotkania z wszystkimi grupami wiekowymi Policjantki wykorzystały zestaw edukacyjny „Autochodzik”, który uatrakcyjnił dzieciom prelekcje. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się o tym jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka. Tak więc pod okiem policjantek, w formie zabawy dzieci mogły utrwalić sobie ważne zasady bezpieczeństwa. W trakcie swoich wizyt funkcjonariuszki rozmawiały z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz radzili jak unikać niebezpieczeństw, na które są narażeni podczas pokonywania codziennej drogi do placówki oświatowej i domu. Funkcjonariusze przypominali małym słuchaczom o obowiązku używania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym oraz zachęcali do noszenia ich także podczas poruszania się w terenie zabudowanym. Nauka poprzez zabawę kształtuje wyobraźnię, pobudza myślenie i aktywność dzieci, dając lepsze utrwalenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym w praktyce.06.09.2015

Dzień przedszkolaka w Przedszkolu nr 2

Przedszkolaki z "dwójki" obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Uroczystość odbyła się 21 września Wzięły w niej udział dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych. W tym dniu wszystkie dzieci dotarły do przedszkola z pięknym uśmiechem i dobrym humorem. Radosny czas Nasi podopieczni spędzili przede wszystkim na świeżym powietrzu Zabawom i uśmiechom nie było końca. Z tej okazji pani dyrektor Iwona Raszkiewicz złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim przedszkolakom i odczytała list skierowany do dzieci od Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka. Zabawom nie było końca. Było wesoło i kolorowo. Dzieci śpiewały ulubione piosenki i brały udział w różnych konkursach i zabawach integracyjnych. Po uroczystym odczytaniu listu przez panią dyrektor i oficjalnym przywitaniu wszystkich przedszkolaków , dzieci złożyły przysięgę przedszkolaka i przyrzekły co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą. O dniu przedszkolaka nie zapomniały również nasze panie kucharki, które przygotowały dla dzieci ciepłe kiełbaski.Myślimy , że ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego przedszkolaka. Impreza udała się znakomicie! Przyniosła ogromną radość i niezapomniane wrażenia. Był to dzień wspólnego przeżywania radości, współdziałania w propagowaniu i rozpowszechnianiu nowoczesnego wychowania przedszkolnego. Ewelina Wasiluk, Asia Baczyńska, Mariola Krawczyńska, Ewa Horosz.24.09.2015

BEZPIECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA - spotkanie z Policją

Dnia 23.09.2015r. w naszym przedszkolu gościliśmy Panią i Pana policjanta. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z całego przedszkola. Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami grożącymi im w trakcie drogi do przedszkola, uświadomienie, jak prawidłowo należy korzystać z drogi. Policjanci przypomnieli zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę przy sygnalizacji świetlnej oraz na pasach, a także zapoznali maluszki, a utrwalili ze starszakami podstawowe numery alarmowe. Pan policjant uczulił także dzieci, aby zawsze przypominały rodzicom o zapinaniu pasów podczas podróży samochodem. Duże zainteresowanie dzieci wzbudził mundur policjanta oraz przymierzanie czapki. Dzieci z obu starszych grup mogły wyjść na plac przedszkolny i obejrzeć radiowóz policyjny, a także zapoznać się z akcesoriami potrzebnymi do pracy policjanta. Wszystkim maluchom życzymy bezpiecznej drogi do przedszkola.24.09.2015