ROK SZKOLNY 2021/2022


Zimowe potrzeby ptaków

Króliczki z grupy IV podczas jednych ze styczniowych zajęć zapoznały się z tematem dokarmiania ptaków. Dzieci dowiedziały się, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego należy im pomagać. Króliczki z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania pt. „Spotkanie w karmniku” i pięknie przeliczały goszczące w nim wróbelki. Dowiedziały się czym można dokarmiać ptaki i własnoręcznie wykonały karmnik dla ptaków. Poznały ptaki zimujące w Polsce i miały okazję do wysłuchania odgłosów jakie wydają. Na zakończenie przedszkolaki wykonały prace plastyczna „Ptaki w karmniku” i wspólnie zatańczyły przy piosence o głodnym ptaszku. Dzieci zgodnie obiecały, że podczas zimowych spacerów będą systematycznie uzupełniać zapasy w karmniku. Dokarmiając ptaki dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciu przedstawione są dzieci, które oglądają film edukacyjny o ptakach. Kolejne zdjęcie ukazuje dzieci uczestniczące w zabawach ruchowych. Dalsze zdjęcia pokazują jak dzieci wykonują karmnik dla ptaków z rolek po papierze i wywieszają go na przedszkolnym placu zabaw.

 

Świąteczne spotkanie z książką w grupie II

W czasie grudniowej przedświątecznej gorączki, nie zabrakło nam czasu na „Świąteczne spotkanie z książką”, w którym uczestniczyły dzieci z grupy „Tygrysków”. Dzieci wysłuchały wiersza „Renifer Rudolf”, który przeczytała im Natalka Nowik z grupy „Sówek” oraz bajki „Gwiazdka. Nie przeszkadzać!” Barbary Supeł w wykonaniu Pani Beaty. Dzieci były niezwykle zaciekawione i zasłuchane. Bardzo podobały się im bajka o świętach. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „W oczekiwaniu na Mikołaja” oraz pastorałkę „Gdy święta są”. To spotkanie  wprowadziło wszystkich w radosny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
W galerii znajdują się fotografie dzieci z grupy „Tygrysków” uczestniczących w „Świątecznym spotkaniu z książką”.

 

"HEJ KOLĘDA, KOLĘDA..."- WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

Dnia 11.01.2022 w naszym Przedszkolu pojawili się Kolędnicy-Wędrownicy, czyli wolontariusze z Korpusu Solidarności działający w ramach Stowarzyszenia Pocztówka w Hajnówce. To to samo, które z wolontariuszami i artystami organizuje Festiwal Wertep.
Tym razem artyści i wolontariusze z różnych stron świata kolędowali razem z przedszkolakami. Barwny i radosny korowód kolędników w przebraniach przyszedł do Przedszkola. Kolędnicy śpiewali kolędy polskie, białoruskie, ukraińskie, a także niemieckie, greckie, hiszpańskie, czy te z Katalonii. 
Te lokalne wraz z międzynarodową ekipą kolędników śpiewali, wszyscy najmłodsi chętnie przyłączyli się do kręcenia gwiazdą i tańczenia. Co ciekawe zagraniczni Kolędnicy-Wędrownicy nie znają ani polskiego, ani ukraińskiego czy białoruskiego. Kilka słów po polsku nauczyli się podczas swojego wolontariatu. Nauczyli się także „naszych" kolęd, a także uczyli się wzajemnie kolęd swoich kolegów i koleżanek. Całość wyszła wspaniale i zrobiła ogromne wrażenie na całej społeczności przedszkolnej . Poczuć można było międzynarodową atmosferę świąt. I to taką magiczną, podobną jak na Festiwalu Wertep, tylko w klimacie Bożego Narodzenia. Do zobaczenie za rok.
/Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce - Iwona Raszkiewicz oraz nauczycielki wszystkich grup/

Opis galerii zdjęć :
Na zdjęciach widoczne są dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych, wraz z kolędnikami - Wolontariuszami Korpusu Solidarności.

 

Pieczemy pierniczki w grupie IV ,,Króliczki ”

Ojej cóż za zapach
cynamon goździki,
coś mi się wydaje,
że ktoś upiekł pierniki.

Świąteczne pierniki
serduszka dzwoneczki,
kształty przeróżne
nawet gwiazdeczki. 

Święta tuż tuż, więc w naszym przedszkolu nadszedł czas na pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków. Najpierw dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta, a następnie po dokładnym umyciu rąk dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Z przygotowanego przez Panie ciasta, wykrawały foremkami w świątecznych kształtach pyszne ciasteczka.
Następnie pierniczki zostały upieczone. Wspaniały zapach unosił się w całym przedszkolu i wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są dzieci z grupy "Króliczki ",Dzieci na zdjęciach wykonują i dekorują świąteczne pierniczki.

 

UDZIAŁ W AKCJI „BOMBKA DLA MUNDUROWYCH”

W grudniu 2021 roku nasze przedszkole wzięło udział w akcji „Bombka dla mundurowych” - czyli zbiórce świątecznych ozdób, które zawisną na drzewkach bożonarodzeniowych podczas wigilii zorganizowanej dla żołnierzy oddelegowanych do służby na wschodniej granicy. Cała społeczność przedszkolna przekazała na ten szczytny cel piękne świąteczne ozdoby choinkowe (bombki, łańcuchy, aniołki), które zostały przekazane organizatorom akcji podczas III Jarmarku Bożonarodzeniowego w Hajnówce. Dla nas to drobny gest, dla broniących granicy to namiastka rodzinnej, domowej atmosfery. Cieszymy się, że aż tyle udało się zebrać- ozdoby niewątpliwie będą cieszyć oko naszych żołnierzy broniących granicy dając namiastkę świątecznego klimatu. Dziękujemy Wam wszystkim za ten dar.
/Nauczycielki wszystkich grup/

Opis galerii zdjęć :
Na zdjęciach przedstawione są dzieci z grup przedszkolnych z pięknymi ozdobami świątecznymi na tle przedszkolnej choinki.

 

Realizacja projektu edukacyjnego „Magia Świąt Bożego Narodzenia” w grupie „Kangurki”

Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich ludzi, a zwłaszcza dla dzieci szczególnym przeżyciem.. W przedszkolu tak, jak w każdej rodzinie dzieci przygotowują się do świąt. Aby przedszkolaki mogły cieszyć się i przeżywać tę świąteczną atmosferę, opracowany został projekt edukacyjny „Magia Świąt Bożego Narodzenia”. Głównym jego celem było ukazanie dzieciom piękna Świąt Bożego Narodzenia poprzez przybliżenie tradycji i zwyczajów świątecznych. Dzieci zostały zainspirowane tematem projektu poprzez stworzenie kącika świątecznego w sali, wyeksponowanie kalendarza adwentowego, oglądanie ilustracji o tematyce świątecznej, czytania literatury dziecięcej oraz słuchania kolęd i pastorałek. Realizację projektu rozpoczęliśmy od rozmów na temat tradycji bożonarodzeniowych obchodzonych w domach rodzinnych. Dzieci wzięły udział w akcji „Misja-Weteran”, a także przyłączyły się do Ogólnopolskiej akcji społecznościowej „Murem za Polskim Mundurem". Poznały metody wykonywania tradycyjnych łańcuchów choinkowych z bibuły i kolorowego papieru, zaśpiewały kolędę i pastorałkę podczas III Jarmarku Bożonarodzeniowego w Hajnówce oraz brały udział w konkursie piosenki „Mikołajowa Gala Przedszkolaków” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Przedszkolaki własnoręcznie pod opieką nauczycielek wykonały i dekorowały świąteczne pierniczki. Zajęcia prowadzone metodą  projektów dały dzieciom dużo emocji wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a jednocześnie pozwoliły kultywować obrzędowość wynikającą z tradycji.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są dzieci z grupy "Kangurki", które uczestniczą w projekcie edukacyjnym "Magia Świąt Bożego Narodzenia". Na pierwszym zdjeciu dzieci ustawione za gazetką świąteczną w sali trzymają własnoręcznie wykonany długi łańcuch choinkowy z kolorowego papieru. Na kolejnych zdjęciach wykonują i dekorują świąteczne pierniczki. Pozostałe zdjęcia pokazują, jak dzieci wykonują kartki świąteczne, biorą udział w III Jarmarku Bożonarodzeniowym w Hajnówce, oglądają książki i ilustracje o tematyce świątecznej.

 

Zimowe spotkanie z książką u Puchatków pt. "Poczytaj mi o Świętach"

Jak co roku w grupie Puchatków zostało zorganizowane Zimowe Spotkanie z Książką, głównym celem, jest popularyzacja literatury dziecięcej wśród przedszkolaków. W tym roku czytaliśmy książeczki z bajkami opowiadającymi o zimie, Świętach Bożego Narodzenia i tradycjach związanych ze świętami. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy naszą Panią Dyrektor Iwonę Raszkiewicz, Panią Intendent Dorotę German i Panią Beatę Środa opiekuna stażu. W okresie świątecznym zastanawiając się nad prezentami warto zatrzymać się też przed półką z książkami i wziąć pod uwagę książki dla dzieci. Książki to zawsze ponadczasowy prezent, który się nie znudzi, a czytane w rodzinnym gronie sprawią napewno dużo radości.
/Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci siedzące na dywanie. Dzieci słuchają jak zaproszeni goście czytają książeczki o świętach. Dzieci oglądają zimowe książeczki zgromadzone w kąciku czytelniczym.

 

Udział grupy II i V w spektaklu „Skąd Mikołaj wie?”

Rozpoczął się okres świąteczny, a wraz z nim na scenę wkroczył spektakl autorstwa Liliany Bardijewskiej pt. "Skąd Mikołaj wie?" w reżyserii Rafał Swaczyna. W tym roku TVP3 oraz łomżyński Teatr Lalki i Aktora przygotował dzieciom miłą niespodziankę. Świąteczny spektakl na żywo w telewizji online w ramach projektu iTeatr! Transmisja spektaklu odbyła się 16 grudnia 2021, w której brały udział dzieci z grupy II i V. Przedszkolakom bardzo podobało się przedstawienie.
/Beata Środa, Barbara Kiślak, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są dzieci z grupy II i IV oglądające w sali na tablicy interaktywnej spektakl online autorstwa Liliany Bardijewskiej pt. "Skąd Mikołaj wie?" w reżyserii Rafał Swaczyna.

 

Ptasia stołówka dla zimowych gości

W dniu 15 grudnia 2021r dzieci z grupy "Tygryski" dowiedziały się, że zima to trudny okres dla ptaków. W trakcie zajęć praktycznych najpierw oglądały przepiękne zdjęcia ptaków, które zostają w Polsce na zimę. Przedszkolaki dowiedziały się, czym najchętniej żywią się ptaki oraz czym nie wolno ich dokarmiać. Następnie odbyły się ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem piórek i oraz ćwiczenia słuchowe odgłosy ptaków. Dzieci przy stoliku wspólnie z paniami omówiły rodzaje ziaren, które zostały wykorzystane do wykonania kul ze smalcem zmieszanym z ziarnami. Każde z dzieci wykonało swoją kule, którą zabrało ze sobą do domu. Następnego dnia z pozostałymi przysmakami udały się do przedszkolnego ogródka, gdzie zostały one zawieszone na gałązkach drzew oraz na parapecie za oknem postawiliśmy też karmnik z ziarnami. Tak powstała „Ptasia stołówka dla zimowych gości…”, która będzie systematycznie uzupełniana, a skrzydlaci przyjaciele będą wdzięczni za pomoc.
/M. Krawczyńska, B. Środa/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy "Tygryski" w takcie zajęć praktycznych dotyczących tematyki dokarmiania ptaków. Na pierwszym zdjęciu widoczne są dzieci siedzące przy stole na którym znajdują się talerze z różnymi rodzajami ziaren. Kolejne zdjęcia przedstawiają dzieci wykonujące kule ze smalcu i ziaren. Następne zdjęcia pokazują dzieci uczestniczące w ćwiczeniach oddechowych z wykorzystaniem piórek oraz oglądające ilustracje, które pokazuje pani. Ostatnie zdjęcia przedstawiają dzieci na placu zabaw, które zaniosły pokarm dla ptaków zawieszając kule ze smalcu i ziaren na gałązkach drzew.

 

Zajęcia języka angielskiego w grupie „Kangurków”

W poniedziałek 13.12.2021 dzieci z grupy „Kangurki” miały zajęcia z j. angielskiego poświęcone słownictwu dot. Świąt Bożego Narodzenia. Na początku dzieci poznały słowa związane ze Świętami – m.in. Santa, Christmas Tree, Sleigh, Star – losując karty obrazkowe z długiej czapki Św. Mikołaja. Następnie dzieci miały bojowe zadanie – dowiedziały się, że w całej sali pochowały się elfy, mali pomocnicy Św. Mikołaja. Po krótkich, energicznych poszukiwaniach udało się odnaleźć wszystkie dwanaście elfów. Potem przedszkolaki zaśpiewały razem piosenkę „We Wish You A Merry Christmas”, zatańczyły również świąteczny układ taneczny. Na koniec zajęć dzieci dekorowały oraz wycinały choinki z podręcznika. Z jednej strony zrobiły choinkę zieloną, z bombkami i światełkami. Z drugiej zrobiły szaloną, kolorową i zwariowaną. Zrobione choinki dzieci mogły zabrać do domów. /Anna Kojło/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciu od 1 do 5 są dzieci losujące obrazki bożonarodzeniowe z czapki Św. Mikołaja. Od 6 do 8 zdjęcia widać dzieci szukające w sali schowanych elfów. Na zdjęciach od 9 do 14 dzieci śpiewają i tańczą do piosenki „We Wish You A Merry Christmas”. Na końcu dzieci dekorują i wycinają przy stolikach swoje choinki.

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W PRZEDSZKOLU NR 2 im. KUBUSIA PUCHATKA

„Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. W grupie „Sówki” miała ona miejsce dnia 8.12.2021 roku. Dla najmłodszych przedszkolaków było to ogromne przeżycie. Z uśmiechem na twarzach recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu,przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem.
Po złożonej obietnicy Pani Dyrektor Iwona Raszkiewicz za pomocą „czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego „Aktu pasowania" na przedszkolaka. Nie zabrakło życzeń i słodkich upominków oraz dyplomów i prezentów dla każdego przedszkolaka. Uwieńczeniem uroczystości był pyszny tort „z Kangurkiem w roli głównej” i słodki poczęstunek. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycielek.
/E.Horosz,E.Wasiluk/

Zapraszamy do obejrzenia filmiku z aktu pasowania dzieci z gupy "Sówki" przez Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka - Panią Iwonę Raszkiewicz.

Nagranie Pasowania na Przedszkolaka

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają występ dzieci z grupy Sówki podczas uroczystości pasowania na przedszkolaka. Dzieci przedstawiają krótką część artystyczną. Śpiewają piosenki, recytują wierszyki oraz wykonują zabawy ruchowe i taniec. Na kolejnym zdjęciu pani Dyrektor Iwona Raszkiewicz dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Kolejne zdjęcie przedstawia dzieci otrzymujące dyplomiki pasowania, symbol grupy – magnes i medal. Na zakończenie wszystkie dzieci częstowali się słodkim tortem.

 

Udział przedszkolaków w akcji "Serce za odwagę"

W tym roku szkolnym nasze przedszkolaki wzięły udział ogólnopolskiej akcji "Serce za odwagę" organizowanej przez Stowarzyszenie “Pro Patria – Lokalni Patrioci”, Głos Bohatera oraz Miejskie  Przedszkole nr 2 w Płocku. Celem akcji było przygotowanie kartek świątecznych dla Kombatantów, Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. W ten symboliczny sposób dzieci wraz z nauczycielkami złożyły podziękowania za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie w czasach wojny. Oddaliśmy hołd osobom, dzięki którym na co dzień możemy bawić się, malować, tańczyć, śpiewać i poszerzać swoją wiedzę w wolnym kraju. Kartki dostarczane są kombatantom żyjącym zarówno na terenie Polski jak i poza jej granicami.
/Nauczycielki wszystkich grup/

Opis galerii zdjęć :
Na zdjęciu przedstawione, są dzieci z grup przedszkolnych z ukończonymi kartkami świątecznymi.

 

Przedszkolaki w schronisku CIAPEK

Przedszkolaki z grupy Puchatki i Króliczki reprezentując nasze całe przedszkole odwiedziły schronisko dla bezdomnych zwierząt. Na wycieczkę wybrały się autokarem. Przekazały karmę dla zwierząt, która pochodziła ze zbiórki odbywającej się na terenie przedszkola. Dzieci miały możliwość obejrzeć przebywające w schronisku pieski. Pracownik schroniska opowiedział, w jaki sposób dostają się tam zwierzęta. Dzieci już wiedzą, że zwierzętom trzeba pomagać i nie wolno ich krzywdzić.
/Barbara G., Barbara K., Agnieszka Ch., Małgorzata P./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy "Króliczki" i "Puchatki", które wybrały się do schroniska „CIAPEK” w Hajnówce. Na zdjęciach przedszkolaki niosą karmę dla piesków i robią wspólne zdjęcie. Ostatnie zdjęcie przedstawia grupę dzieci jadącą autokarem.

 

Spotkanie z Mikołajem - grupa „Kangurki”

6 grudnia to dzień radości i oczekiwania wszystkich dzieci. By zrealizować dziecięce marzenia związane z spotkaniem się ze Świętym Mikołajem, grupa „Kangurki” wybrała się do księgarni „Puszczyk” w Hajnówce. Niezwykły, wyjątkowy, długo oczekiwany przez dzieci gość, który jak wszystkim wiadomo zawsze ma prezenty, gdy tylko pojawił się dzieciom wywołał uśmiech na ich twarzach. Zanim jednak rozdał niespodzianki, porozmawiał z dziećmi, spytał czy były grzeczne. Przedszkolaki dzielnie doczekały do momentu otrzymania symbolicznych prezentów. W podziękowaniu, specjalnie dla przyjaciela  z Laponii, zaśpiewały piosenkę pt. „Pachnie świętami” oraz „Od serca do ucha”. Następnie Św. Mikołaj został gorąco zaproszony do tańca i śpiewu. Emocje ze spotkania z Mikołajem nie opuszczały dzieci do końca przedszkolnego dnia. Do domu wyruszyły zabierając ze sobą mikołajkowe niespodzianki.
/Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis galerii zdjęć :
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Kangurków w księgarni Puszczyk podczas spotkania z mikołajem.

 

Puchatki obchodzą Mikołajki

6 grudnia okazał się szczególnym dniem. Obchodziliśmy imieniny naszego kolegi Mikołaja, któremu życzyliśmy dużo radości, uśmiechu oraz STO LAT !!! Mikołaj poczęstował nas słodkimi upominkami. Także tego dnia nasz Robert z okazji Mikołajek nie zapomniał o swoich kolegach i koleżankach i przyniósł dzieciom cukierki. A w godzinach południowych czekała dzieci miła niespodzianka. Zagościł w naszej Sali wyjątkowy gość - Święty Mikołaj z pełnym workiem prezentów dla dzieci. Przedszkolaki przygotowały mu wesołe powitanie oraz wspólną zabawę, a uradowany Mikołaj wręczył przedszkolakom upominki. Miło spędzony czas uświetniło wspólne zdjęcie. Był to dzień pełen radości i uśmiechu, który wprowadził wszystkich w okres oczekiwania na upragnione Święta Bożego Narodzenia.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy V uczestniczące we wspólnych zabawach Mikołajkowych. Na zdjęciach widzimy Mikołaja z dziećmi, wspólne zabawy taneczne ze św. Mikołajem. Na kolejnych moment wręczania prezentów dzieciom przez św. Mikołaja. Przedostatnie - wspólne zdjęcie i pożegnanie gościa.

 

Wszystkie dzieci Mikołaja kochają!

6 grudnia 2021 roku w grupie "Tygryski" odwiedził nas św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach naszych przedszkolaków. Św. Mikołaj został gorąco zaproszony przez dzieci do wspólnej zabawy, tańca i śpiewu oraz zabaw ruchowych "Znajdź najwięcej Mikołajkowych śnieżynek" i "Podaj prezent". Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty. Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!
/Mariola K., Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy II uczestniczące we wspólnych zabawach Mikołajkowych. Na pierwszym zdjęciu grupowym widzimy Mikołaja z dziećmi, które w rękach trzymają prezenty na tle dekoracji Mikołajkowej. Na drugim zdjęciu moment wręczania prezentów dzieciom przez św. Mikołaja. Na następnych zdjęciach wspólne zabawy taneczne z św. Mikołajem w kole. Kolejne zdjęcia ukazują zabawy ruchowe w trójkach "Znajdź najwięcej Mikołakowych śnieżynek" oraz w rzędach "Podaj prezent".

 

MIKOŁAJKI U "KRÓLICZKÓW"

6 grudnia 2021 r. grupa pięciolatków wybrała się do księgarni "Puszczyk" w Hajnówce na spotkanie ze Świętym Mikołajem. „Króliczki” ubrane w czerwone czapeczki i jak same bardzo często podkreślały - wyjątkowo grzeczne w tym roku, z niecierpliwością oczekiwały gościa z dalekiej i mroźnej Laponii. Dzieci przygotowały Mikołajowi małą uroczystość- były wierszyki, piosenki. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki.
/A. Charytonow, M. Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy "Króliczki", które wybrały się do księgarni "Puszczyk" w Hajnówce na spotkanie ze Świętym Mikołajem.

 

MIKOŁAJKI U „SÓWEK”

Dnia 6 grudnia 2021 r. w naszym przedszkolu wszyscy przenieśliśmy się w ,,bajkowy świat”. Nasze Sówki” wyglądały jak małe elfy. Od rana w przedszkolu panował gwar i radość. Dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały na przyjście niezwykłego gościa – Św. Mikołaja! Gdzie nie gdzie rozbrzmiewały dzwoneczki… to oznaczało, że Mikołaj jest tuż, tuż. Wreszcie … JEST!! – PRAWDZIWY – ŚWIĘTY MIKOŁAJ! To był naprawdę niezwykły gość, który obdarował prezentami wszystkie dzieci. Przedszkolaki za otrzymane prezenty podziękowały Mikołajowi piosenkami i wierszykami. Prosiły aby przyjechał do nich za rok. No… oczywiście obiecywały, że będą grzeczne. /E.Horosz.E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedsztawiąją dzieci z grupy I "Sówki", które obchodziły Mikołajki.

 

Międzynarodowy Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej rozstrzygnięty

W listopadzie bieżącego roku odbył się Międzynarodowy Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej. Ze względu na sytuację epidemiczną konkurs odbywał się w formie zdalnej. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy III - Lidia Buraczyk z grupy IV – Natalia Nowik i Mikołaj Sirocki.
Jury w kategorii przedszkoli przyznało: I MIEJSCE - Mikołaj Sirocki, wyróżnienie- Natalka Nowik. Wszyscy uczestnicy konkursu i Laureaci zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i upominkami. Dzieciom gratuluję, a rodzicom dziękuję za pomoc.
/Eugenia Kazimiruk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają troje dzieci trzymających dyplomy, które reprezentowały nasze przedszkole w Międzynarodowym Konkursie Recytatorskim Prawosławnej Poezji Religijnej. Na pierwszym zdjęciu jest dziewczynka z grupy IV, która zdobyła wyróżnienie. Na drugim zdjęciu jest chłopiec z grupy IV, który zajął pierwsze miejsce, a na trzecim zdjęciu jest dziewczynka z grupy III z podziękowaniem za udział.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Grupie „Kangurki”

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie pluszowe misie przybyły ze swymi małymi właścicielami, żeby bawić się i świętować w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia swojego pluszowego przyjaciela i poznania historii jego powstania. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci poznały fragmenty najstarszych bajek, których bohaterami były misie: Uszatek, Yogi, czy Kubuś Puchatek. Następnie zaprosiły swoje pluszaki do wspólnej zabawy. Dzieci bawiły się doskonale, tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pluszowy miś" przytulając swoich ulubieńców. Następnie wykonały piękną misiową prace plastyczną. Próbowały przysmaku misia - słodkiego miodu. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego przyjaciela- misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
/Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy III "Kangurki" podczas obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pierwsze zdjęcia ukazują dzieci podczas zabaw muzyczno-ruchowych ze swoimi misiami. Na kolejnych zdjęciach dzieci pokonują tor przeszkód, na końcu którego znajduje się nagroda - miód. Na ostatnich zdjęciach dzieci oglądają prezentację multimedialną „Historia Pluszowego Misia” oraz wykonują misie z rolek po papierze toaletowym.

 

Święto Pluszowego Misia w grupie Puchatków

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza, najbardziej mięciutka i przyjemna postać na półkach z zabawkami – Pluszowy Miś. Któż nie pamięta swojego najlepszego przyjaciela z dzieciństwa?
Mimo że na rynku nie brakuje nowoczesnych zabawek z wieloma funkcjami, bajerami i innymi ulepszeniami, to pluszowy miś zdecydowanie wygrywa. Nie musi się nawet bronić, bo nie ma szans na to, by został zdetronizowany – król zabawek jest tylko jeden! Dzieci bardzo silnie związują się ze swoimi pluszakami, które służą do tulenia, targania, czasami zamieniają się w poduszkę, a nawet wcielają się w różne role w zabawie. Misie są po prostu dla dzieci ważne. Skoro dzieci obchodzą urodziny i święta, to dlaczego nie świętować dnia ukochanego przyjaciela?
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii:
Dzieci oglądają ilustracje przedstawiające najpopularniejsze misie z bajek i kreskówek. Układają kolejność powstawania misia, oglądają film o historii święta misia, rodzajach misiów/niedźwiedzi i związane z nimi ciekawostki. Dzieci wspólnie przy rytmicznej muzyce ćwiczą zwinność i koordynację ruchową a na koniec wykonują obrazek misia techniką kodowania - wyturlaj misia.

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE „SÓWKI”

25 listopada br. przedszkolaki z grupy Sówki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – misiem.Każdy miś był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie". Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, konkursy, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz tańce. Najwięcej przyjemności przyniosła praca plastyczna- wykonanie Misia z masy solnej.
Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.
/E.Horosz, E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach dzieci uczestniczą w zabawach ruchowych z misiami. Kolejne zdjęcie przedstawia oglądanie przez dzieci bajki "Przygody Misia Uszatka", na kolejnym zdjęciu dzieci wyciskają z foremek misie z masy solnej i kolorują farbami.

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w grupie „Kangurki”

Zajęcia poświęcone Prawom Dziecka rozpoczęliśmy od zabawy przy piosence „Dzieciaki fajne są”. Następnie zapoznaliśmy się z prawami dziecka, które zapisane są w Konwencji o prawach dziecka. Dzieci obejrzały prezentację tematycznie związaną z zagadnieniem. Wypowiadały się na temat swoich praw, uświadamiały sobie jakie mają prawa oraz jak należy ich strzec. Następnie świetnie się bawiły biorąc udział w zabawach integracyjnych. Każde dziecko miało okazję uświadomić sobie, że niezależnie od wszystkich życiowych sytuacji, od różnorodnych zachowań, sukcesów czy porażek jest kimś bardzo ważnym, kimś kogo trzeba szanować i kochać. Przedszkolaki po wspólnych zabawach integracyjnych, ruchowych i tanecznych z nauczycielkami skorzystały z ulubionego prawa dziecka: prawa do zabawy.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci z grupy "Kangurków", podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Na zdjęciach przedszkolaki oglądają prezentację multimedialną „Prawa Dziecka”, tańczą, śpiewają, bawią się chustą animacyjną "Klanza".

 

Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Rodzinnego Konkursu Recytatorskiego
online pt. „Mieszkańcy jesiennego lasu”
w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce

W dniu 26 listopada 2021r. w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce odbyło się rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego rodzinnego konkursu recytatorskiego online pt. "Mieszkańcy jesiennego lasu". Celem konkursu było rozwijanie i dostarczanie rodzicom i dzieciom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna polskich utworów literackich o tematyce jesiennej, a także zwrócenie uwagi na piękno jesiennej przyrody w naszych lasach oraz jego mieszkańców.
W ogólnopolskim rodzinnym konkursie recytatorskim online pt. "Mieszkańcy jesiennego lasu" udział wzięło 68 dzieci wraz z rodzicami, którzy wspaniale recytowali wiersze wraz ze swoją pociechą o tematyce jesiennej, a także przygotowali się pod względem rekwizytów i przebrań nawiązujących do treści wybranego wiersza, ukazując w ten sposób niesamowity wkład i zaangażowanie w rozwijaniu umiejętności artystycznych. Jesteśmy mile zaskoczeni i zadowoleni tak ogromnym zainteresowaniem i odzewem ze strony uczestników konkursu z całej Polski.
Jury w składzie:
Pani Jolanta Stefaniuk – Kierownik Zespołu Oświaty, Kultury i Sportu w Hajnówce;
Pani Małgorzata Palenceusz – nauczycielka z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka;
Pan Michał Androsiuk – leśniczy z Nadleśnictwa Browsk.
Wyżej wymienione jury w trakcie oglądania przesłanych filmików z jesiennymi wierszami choć na dłuższą chwilę przeniosła się w leśny świat przyrody i jego mieszkańców, w których rodzice zadbali o piękny wystrój, stroje dodając jesienny klimat scenerii gdzie królowały następujące zwierzęta: lisy, wiewiórki, jeże oraz ptaki. Recytacje wierszy oceniane były według następujących kryteriów: wrażenie artystyczne, dykcja, tempo mówienia i intonacja oraz dobór repertuaru. A oto wyniki:

I miejsce
Bartłomiej Niedzielski z Przedszkola nr 55 w Opolu - wiersz pt. "Ptasie radio" J. Tuwim

II miejsce
Marta Mrozek z Przedszkola nr 317 "Smykolandia" w Warszawie - wiersz pt. "Odlot szpaków" S. Pagaczewski

III miejsce
Hanna Kotrys z Niepublicznego Przedszkola im. św. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce - wiersz własnego autorstwa mamy Natalii Kotrys

Wyróżnienia:
Olga Studzińska z Samorządowego Przedszkola w Modliborzycach - wiersz pt. "Jak jeżyk pokochał jesień"
Lena Nowak z Niepublicznego Przedszkola "Stokrotka" w Krośnie - wiersz pt. "Jeż" H. Zdzitowiecka
Magdalena Konatowska z Miejskiego Przedszkola nr 37 w Częstochowie - wiersz pt. "Wiewiórka" M. Jankowiak
Sara Pryczynicz z Przedszkola nr 1 w Hajnówce - wiersz pt. "Jeż" J. Brzechwa
Tymon Woźniak z Niepublicznego Przedszkola "Stokrotka" w Krośnie - wiersz pt. "Szelmostwa lisa Witalisa" J. Brzechwa

Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom: Nadleśnictwu Hajnówka, Nadleśnictwu Browsk, Urzędowi Miasta Hajnówka i Starostwu Powiatowemu w Hajnówce za atrakcyjne nagrody rzeczowe dla uczestników Ogólnopolskiego rodzinnego konkursu recytatorskiego online pt. "Mieszkańcy jesiennego lasu". Dziękujemy również wszystkim uczestnikom i opiekunom za zaangażowanie i przygotowanie dzieci do udziału w rodzinnym konkursie recytatorskim oraz gratulujemy zwycięzcom.
Organizatorzy: Dyrektor Przedszkola nr 2 im Kubusia Puchatka - Iwona Raszkiewicz oraz nauczycielki: Mariola Krawczyńska, Barbara Kiślak, Beata Środa, Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk

Zapraszamy do obejrzenia nagrań zwycięzców Ogólnopolskiego rodzinnego konkursu recytatorskiego online pt. "Mieszkańcy jesiennego lasu".

Nagranie I miejsca
Nagranie II miejsca
Nagranie III miejsca
Nagranie wyróżnienia
Nagranie wyróżnienia
Nagranie wyróżnienia
Nagranie wyróżnienia
Nagranie wyróżnienia

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczni są uczestnicy recytujący wiersze o tematyce jesiennej w Ogólnopolskim rodzinnym konkursie recytatorskim online pt. "Mieszkańcy jesiennego lasu". Na pierwszym zdjęciu jest mama przebrana za jeża z dwójką córek na tle jesiennej dekoracji. Kolejne zdjęcie pokazuje chłopca z kolorowym parasolem, a później dziewczynkę przebraną za wiewiórkę. Następne zdjęcia przedstawiają moment rozstrzygnięcia z udziałem jury oglądających przesłane nagrania z recytacjami wierszy na tle jesiennej dekoracji.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE „KRÓLICZKI”

W dniu 25.11.2021r. dzieci z grupy „Króliczki” uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim pluszowym przyjacielem. Przybyły misie małe, duże, kolorowe, a każdy z nich był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki poznały historię Święta Pluszowego Misia, bajki opowiadające o misiach, bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Misie dwa” „Pluszowy miś”, rozwiązywały zagadki, wykonały drewniane „Misie”. W tym magicznym dniu jedliśmy to „co misie lubią najbardziej” czyli słodki z miodek. Wszystkie dzieci na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia otrzymały misiowe dyplomy ze swoim imieniem. To był naprawdę niezwykły i magiczny dzień pełen wrażeń.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy IV "Króliczki" podczas obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pierwsze zdjęcia ukazują dzieci podczas zabaw muzyczno-ruchowych ze swoimi misiami. Kolejne zdjęcia to dzieci degustujące słodki miodek, oglądające prezentację multimedialną „Historia Pluszowego Misia”, oraz wykonujące drewniane „Misie”.

 

Ogólnopolska akcja społecznościowa
„MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM”

Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce bez chwili zastanowienia przystąpiło do Ogólnopolskiej akcji społecznościowej „Murem za Polskim Mundurem”. W akcji włączyła się cała społeczność przedszkolna: dzieci z rodzicami i wszyscy pracownicy pragnąc wyrazić swoją wdzięczność za trud i poświęcenie dla naszej Ojczyzny.
Na początku dzieci w poszczególnych grupach wykonały laurki z podziękowaniami, prace plastyczne z Kubusiem Puchatkiem oraz przesłały pozdrowienia płynące prosto z serc w barwach biało - czerwonych. Następnie została zorganizowana zbiórka słodkości. Panie w przedszkolnej kuchni upiekły ciasta dla funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej z całej Polski pełniących trudną misję pilnując granic oraz strzegąc naszego bezpieczeństwa.
Dzieci z najstarszej grupy „Puchatki” osobiście przekazały własnoręcznie wykonane laurki dla żołnierzy z 14 Batalionu Lekkiej Piechoty w Hajnówce, którzy nas odwiedzili i miło spędzili czas z dziećmi.
Pani dyrektor Iwona Raszkiewicz również przekazała na ręce funkcjonariuszek Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce oraz Komendanta Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych kpt Artura Kaczuraka podziękowania oraz zebrane słodkości z własnymi wypiekami.
Od najmłodszych lat kształtujemy u dzieci wrażliwość na drugiego człowieka ucząc ich empatii oraz chęci niesienia pomocy w tym trudnym okresie naszych służb mundurowych. JESTEŚMY Z WAMI!
Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka - Iwona Raszkiewicz wraz z kadrą pedagogiczną, pracownikami administracji i obsługi

Opis galerii zdjęć:
Pierwsze zdjęcie grupowe żołnierzy z 14 blp w Hajnówce z laurkami oraz dzieci z najstarszej grupy "Puchatki" ustawionych przed wojskowym samochodem. Kolejne zdjęcia ukazują dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych wykonujące laurki, prace plastyczne oraz grupowe pozdrowienia dla służb mundurowych. Na następnych zdjęciach ukazany jest moment przekazania podarunków od społeczności przedszkolnej dla funkcjonariuszy policji i straży granicznej.

 

Mały człowiek, duża sprawa - mały człowiek ma swe prawa!

22 listopada 2021r. w grupie Tygryski obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, rozpoczynając ten dzień wesoło piosenką M. Jeżowskiej pt. „Wszystkie dzieci nasze są” wymieniając między sobą „przytulaski”. Dzieci wysłuchały wiersza pt. „Mały człowiek, duża sprawa” ilustrując go ruchem. Obejrzały prezentację multimedialną pt. „O prawach dziecka”, która wprowadziła dzieci w tematykę praw. W trakcie zabaw z chustą animacyjną oraz śpiewania piosenek dzieci poznały przysługujące im prawa, a także obowiązki dorosłych wobec nich. Celem obchodów było propagowanie idei praw dziecka, zwiększenie świadomości na temat istnienia Konwencji o Prawach Dziecka, uświadomienie wszystkim że dzieci mają swoje prawa i mogą z nich korzystać, bo jak pisał J. Korczak "kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".
/Mariola K., Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są zdjęcia dzieci z grupy "Tygryski", które uczestniczą w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Pierwsze to zdjęcie grupowe dzieci na tle dekoracji. Kolejne zdjęcia dzieci z planszami oraz uczestniczące w zabawie z chustą animacjną i tańcach.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA W GRUPIE "KRÓLICZKI"

22 listopada 2021r.w grupie "Króliczki" świętowaliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA. Przez cały dzień odbywały się u nas ciekawe i rozwijające zajęcia wzbogacające wiedzę dzieci na temat praw najmłodszych obywateli. Na początek odbyły się rozmowy na temat praw dzieci, dyskusje o ich potrzebach oraz roli rodziców i opiekunów np. o prawie do miłości, zabawy, nauki, opieki, integracji. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną „Prawa Dziecka”, tańczyły, śpiewały, bawiły się chustą animacyjną "Klanza" oraz wysłuchały wzruszającą piosenkę „ O prawach dziecka”. Podsumowaniem zajęć były prace plastyczne- odbite niebieskie rączki, które obrazowały prawa dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się co znaczy słowo emocje oraz jakie są rodzaje emocji – radość, smutek, strach itp. Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjeć:
Zdjęcia ukazują dzieci z grupy "Króliczki", podczas uroczystości Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, które oglądają prezentację multimedialną „Prawa Dziecka”, tańczą, śpiewają, bawią się chustą animacyjną "Klanza" oraz wykonują prace plastyczne- odbijają swoje niebieskie rączki.

 

„MAMY SWOJE PRAWA” MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA U MALUSZKÓW

Dnia 22 listopada w naszej grupie odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
Dzieci dzieliły się własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu. Rozmawiały o tym, co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Przedszkolaki wiedzą już, że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Taki dzień jest także okazją do tego, abyśmy My dorośli nigdy o tym nie zapominali. My, jako przedszkole wierzymy, że dobrze ugruntowana wiedza dziecka, poczucie jego własnej wartości oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem i obywatelem.
/Ewa H, Ewelina W./

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z najmłodszej grupy Sówki, które uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

 

Dzieci Mają Prawo do ... Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w grupie Puchatków

19 listopada 2021 r. Puchatki obchodziły Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To właśnie 20 listopada przypada rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Tego dnia przedszkolaki przypomniały sobie nawzajem ich najważniejsze prawa m.in do opieki zdrowotnej, do wychowywania się w kochającej rodzinie, zadawania pytań i otrzymywania na nie odpowiedzi, zabawy i edukacji, solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie niezależnie od koloru skóry. Były zabawy z chustą animacyjną, układanie puzzli, zabawy przy piosenkach. Wspólnie bardzo dobrze się bawiliśmy, a tam samym korzystaliśmy z naszego ulubionego prawa dziecka.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Puchatki w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Na trzech pierwszych zdjęciach widzimy dzieci bawiące się przy piosence. Kolejne dwa przedstawiają wybór ilustracji przedstawiające prawa dziecka, układanie puzzli. Następne trzy – zabawy z chustą animacyjną, kolejne zabawę przy piosence. Ostatnie przedstawia wspólne zdjęcie.

 

Udział Przedszkola w akcji „Szkoła Pamięta”

Kolejny rok, w listopadzie dzieci wraz z nauczycielkami z naszego przedszkola wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta” to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Podobnie jak w ubiegłych latach tak i w tym roku chcąc wspólnie upamiętnić ważne historycznie wydarzenia:

- Grupa II i IV zapaliła znicze pod pomnik Pamięci Bohaterskiego Obrońcy Hajnówki przed najazdem hitlerowskim w 1939r. plut. Bolesława Bierwiaczonka odznaczonego dwukrotnie krzyżem walecznych D-CY-CE-KA-EMU podczas walk pułku 3 Strzelców Konnych.

- Natomiast grupa V i III złożyła kwiaty i zapaliła symboliczny znicz przy pomniku Pamęci żołnierzy pułku 3 Strzelców Konnych im. hetmana Stefana Czarneckiego wrzesnień-październik 1939 Wołkowysk, Czerwony Bór, Czerwina, Hajnówka, Kalenkowicze, Kock, Kalinowy Dół, Kosiny.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak,Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska, Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow, Mariola Krawczyńska, Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Dzieci składające kwiaty i trzymające znicze przy pomniku Pamęci żołnierzy pułku 3 Strzelców Konnych im. hetmana Stefana Czarneckiego w parku miejskim oraz dzieci składające znicze na skwerku przy pomniku plut. Bolesława Bierwiaczonka.

 

„Polskie symbole narodowe i patriotyczne” - realizacja projektu edukacyjnego
w grupie „Tygryski”

W listopadzie 2021r. w grupie wiekowej 4- latków odbyły się cykle zajęć o tematyce patriotycznej w ramach realizowanego projektu edukacyjnego pt. „Polskie symbole narodowe i patriotyczne”, którego celem był szacunek do symboli narodowych, wzbogacenie wiedzy o swojej Ojczyźnie oraz kształtowanie poczucie tożsamości narodowej. W trakcie zajęć dzieci poznały swoją miejscowość, ważniejsze instytucje, zabytki w trakcie prezentacji multimedialnej „Moje miasto”. Obejrzały inscenizację legendy o powstaniu Warszawy pt. „Wars i Sawa”. Oglądając mapę wyszukiwały z pomocą nauczycielki stolicę Polski oraz poznały jej kolorystykę. Uczyły się polskich tańców narodowych oraz wierszy. W czasie zajęć plastyczno-technicznych dzieci wykonywały m.in. biało-czerwone flagi, białe orły na czerwonym tle, kolorowały herb Warszawy. Podsumowaniem projektu była uroczystość przedszkolna 11 - listopada Święto Niepodległości, podczas której przedszkolaki zaśpiewały Hymn Polski, recytowały wiersze o zatańczyły z dumą reprezentując nasz kraj.
/Mariola K., Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy II w trakcie realizacji projektu edukacyjnego pt. „Polskie symbole narodowe i patriotyczne”. Na pierwczym zdjęciu widzimy dzieci trzymające w rękach biało-czerwone flagi. Następne zdjęcia pokazują zajęcia z mapą Polski. Kolejne zdjęcia pokazują dzieci oglądające film pt. „Polskie sybole narodowe – Polak mały” oraz wykonujące prace plastyczne białe orły na czerwonym tle. Na ostatnich zdjęciach widzimy dzieci w strojach galowych uczestniczące w uroczystości 11 – listopada Święto Niepodległości.

 

Realizacja modułu „Opowiem Wam o Polsce” w grupie II

Dzieci z grupy II zrealizowały kolejny moduł „Opowiem wam o Polsce” z ogólnopolskiego programu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Tym razem dzieci w minionym tygodniu utrwaliły znajomość symboli narodowych. Przystąpiły do akcji „Niepodległa do Hymnu” i „Szkoła pamięta” . Wzięły udział w warsztatach literackich o tematyce patriotycznej przygotowanych przez Misiową Mamę oraz w Ogólnopolskim Turnieju wiedzy o Polsce Zdobyte wiadomości wykorzystały grając w grę dydaktyczną 3D pt: „Polska moja ojczyzna”, którą przygotowały nauczycielki.
/Beata Środa i Mariola Krawczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy „Tygrysków” biorące udział w realizacji modułu 3 ogólnopolskiego programu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.

 

"POLAK MAŁY TO JA"- REALIZACJA PATRIOTYCZNEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO
W GRUPIE"KRÓLICZKI"

Projekt edukacyjny 'Polak mały to Ja" był odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości. Realizacja projektu pozwoliła nam na zapoznanie przedszkolaków z historią państwa polskiego i symbolami narodowymi, na poznawanie tradycji i zwyczajów Polski, oraz wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. Podczas realizacji projektu dzieci przed budynkiem Urzędu Miasta w Hajnówce zwiedziły wystawę plenerową „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej”, wzięły udział w patriotycznych zajęciach edukacyjnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz uroczystości przedszkolnej 11-listopada Święto Niepodległości podczas której dzieci śpiewały piosenki, zatańczyły taniec z flagami oraz dumnie odśpiewały hymn narodowy. Przy piosence „Jesteśmy Polką i Polakiem” przedszkolaki ,,wsiadły” do pociągu i odwiedziły najważniejsze miasta naszego kraju. Utrwalając znajomość polskich symboli, dzieci na zajęciach wykonały piękne kotyliony oraz flagi.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy IV "Króliczki" podczas realizacji projektu edukacyjnego "Polak mały to Ja". Pierwsze zdjecia ukazują dzieci na zajeciach edukacyjnych w MBP w Hajnówce podczas oglądania filmów o tematyce patriotycznej, oglądania przez dzieci książeczek, albumów i czasopism i czytania przez Panie bibliotekarki ciekawostek o państwie polskim. Kolejne zdjęcia to dzieci przed budynkiem Urzędu Miasta w Hajnówce podczas oglądania wystawy plenerowej „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej”. Następne to zajecia patriotyczne w przedszkolu oraz uroczystość przedszkolna 11 listopada Świeto Niepodległości.

 

„LEKCJA” TOLERANCJI U MALUSZKÓW

Pod hasłem „Chociaż się różnimy,to bardzo się lubimy” dnia 17.11.2021r. w grupie „Sówki” obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dzień ten miał na celu uświadomienie dzieciom podobieństw i różnic między ludźmi, wzbogacenia wiadomości na temat życia ludzi na innych kontynentach. Przedszkolaki poznały również znaczenie słowa „tolerancja” oraz próbowały definiować to pojęcie na swój sposób. Dzieci po tak wspaniale przeżytym dniu na pewno zapamiętają, że każdy człowiek jest inny i wyjątkowy i niezależnie od pochodzenia i kultury zasługuje na szacunek i akceptację.
/Ewa H,Ewelina W./

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widać dzieci siedzące wraz z nauczycielką na chuście animacyjnej.Na następnych zdjęciach widoczne są dzieci stojące przy tablicy interaktywnej pojedynczo na pozostałych dzieci siedzące przy stoliku, wykonujące pracę plastyczną.

 

11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości


"Jest takie miejsce na mapie świata- Polska!
To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce! "

W dniu 10 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Każda z grup przedszkolnych obchodziła uroczystość oddzielnie. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne oraz tańce przygotowane przez Panie prowadzące poszczególne grupy. W najmłodszej grupie I zaproszono do występu gościnnego „Mażoretki” z Hajnowskiego Domu Kultury. Wspólnym akcentem natomiast było zaśpiewanie hymnu polskiego o godzinie 11.11 w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Ponadto Pani Iwona Raszkiewicz – dyrektor przedszkola odczytała pracownikom i dzieciom w trakcie prowadzonych uroczystości list Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego.
Dzieci z każdej grupy wykonały patriotyczne prace plastyczne: kotylion, flagę i godło Polski w ramach realizowanych tematyk upamiętniając ten dzień. Działania miały na celu kształtowanie u dzieci miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz zapoznanie z symbolami narodowymi.
Przedszkolaki ze wszystkich grup z dumą prezentowały nasz kraj słowem i piosenką oddały miłość do Ojczyzny oraz szacunek bohaterom i symbolom narodowym.
Niech żyje niepodległa Polska!

Pobierz film - występ taneczny zespołu Mażoretek

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy „Sówki”, „Tygryski”, „Kangurki”, „Króliczki” i „Puchatki” wraz z Paniami w ramach Obchodów Uroczystości 11 Listopada. Na pierwszym zdjęciu widzimy zdjęcie grupowe najmłodszej grupy „Sówki” wraz z Paniami i Panią dyrektor - Iwoną Raszkiewicz oraz dziewczynami z zespołu „Mażoretki” z Hajnowskiego Domu Kultury na tle patriotycznej dekoracji. Kolejne zdjęcia prezentują występy dzieci z poszczególnych gup, które w postawie na baczność trzymają sztandar, tańczą z czerwono-białymi pomponami i kwiatami, recytują patriotyczne wiersze. Na ostatnim zdjęciu dzieci wykonują patriotyczne prace plastyczne przez wyklejanie biało – czerwonych serc oraz podziękowanie za udział w akcji "Niepodległa do Hymnu".

 

Apel Wojewody Podlaskiego

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Hajnówce przesyła apel Pana Bohdana Paszkowskiego Wojewody Podlaskiego, dotyczący zwrócenia szczególnej uwagi na przestrzeganie norm sanitarnych, zachowanie zasad reżimu sanitarnego oraz skorzystanie z możliwości zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Załącznik
Apel Wojewody Podlaskiego.pdf

 

Puchatki i tydzień z projektem edukacyjnym "Chcemy być zdrowi"

Edukacja prozdrowotna stanowi ważny element wiedzy, umiejętności i nawyków, jakie powinno przyswoić każde dziecko. Wiadomości i przedsięwzięcia zachęcające ich do zachowań prozdrowotnych, szczególnie w zakresie higieny osobistej i żywienia dają podstawę do rozbudzenia w nich głębszych zainteresowań problematyką prozdrowotną i wdrożenia im zdrowych przyzwyczajeń. Podczas tygodniowego projektu razem z "Myszką w paski – zasady higieny" omówiliśmy zasady dokładnego mycia rąk, w jakich sytuacjach koniecznie trzeba myć i dezynfekować ręce. Zrobiliśmy doświadczenie jak brud "ucieka" od mydła. Przypomnieliśmy sobie kolejność i czas mycia rąk. Poćwiczyliśmy dokładność szczotkowania zębów.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci podczas zajęć edukacyjnych w sali przedszkolnej. Dzieci robią doświadczenie z pieprzem, wodą na talerzyku i mydłem, sprawdzają jak mydło „odpycha” pieprz – brud. Kolejne zdjęcia ukazują jak dzieci siedzą przy stoliku i próbują szczotkować atrapę zębów ludzkich. Przedszkolaki oglądają film animacyjny o zasadach higieny, następie układają prawidłową kolejność ilustracji, przyklejają ilustrację z myjącym ręce chłopcem w toalecie a na koniec starannie tak jak na instrukcji myją ręce.

 

Rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu plastyczno – technicznego
"Moje miasto – moja duma"

W dniu 05.11.2021 w Hajnowskim Domu Kultury odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego rodzinnego konkurs plastyczno – techniczny pod tytułem "Moje miasto –moja duma", który został przeprowadzony w ramach obchodów jubileuszu 70 – lecia nadania praw miejskich Hajnówki przez Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce: Iwonę Raszkiewicz – dyrektora przedszkola oraz nauczycielki: Beatę Środa i Barbarę Grosz. Głównym celem międzyprzedszkolnego konkursu plastyczno - technicznego "Moje miasto - moja duma" było bliższe poznanie i popularyzowanie naszego regionu.
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił. Jury miało bardzo trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzców, gdyż dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Ostatecznie wyłoniono następujących laureatów:
I miejsce - Dominika Anna Golonko „Kościół pod wezwaniem Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce” – z Przedszkola nr 5 w Hajnówce, nauczyciel: Joanna Suchodoła.
II miejsce - Zosia Kondratiuk „Cerkiew PW. Wszystkich Świętych w Hajnówce” z Niepublicznego Przedszkola im. Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, nauczyciel: Katarzyna Kopytko.
III miejsce - Zuzanna Werska „Kolejka wąskotorowa Hajnówka – Topiło” z Przedszkola w Dubinach, nauczyciel: Ewa Leończuk
Wyróżnienia otrzymali:
Gabriel Ruszuk „Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce” z Przedszkola nr 5w Hajnówce, nauczycielki: Emilia Bołtryk i Ala Jurczak
Jakub Korzun „Sobór Św. Trójcy w Hajnówce” z Przedszkola „Leśna Kraina” w Hajnówce, nauczycielki: Mariola Samsonowicz i Mariola Staśkiewicz
Nikola Szczołak „Park Wodny w Hajnówce” z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce, nauczycielki: Joanna Baczyńska i Justyna Rybaczuk
Lidia Szarkiel „Drewniane figury w parku miejskim pod nazwą „Niezłomnym” poświęcone robotnikom leśnym” z Niepublicznego Przedszkola im. Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, nauczycielki: Marzena Lubowicka i Natalia Żarecka
Kornelia Onopiuk „Hajnowska Kolejka Wąskotorowa” z Przedszkola nr 5 w Hajnówce, nauczycielka: Barbara Dmitruk
Apolonia Zyskowska „Wieża ciśnień” z Przedszkola „Leśna Kraina” w Hajnówce, nauczycielki: Mariola Samsonowicz i Mariola Staśkiewicz
Gabriel Zin „Pomnik żubra” z Przedszkola nr 5 w Hajnówce, nauczycielki: Iwona Zaniewska – Ciep i Ewelina Kiprianiuk
Podziękowania za udział w konkursie otrzymali:
Katarzyna Sakiel „Puszcza Białowieska” z Przedszkola w Dubinach, nauczyciel: Ewa Leończuk
Agata Sajewicz „Wieża ciśnień” z Przedszkola nr 5 w Hajnówce, nauczycielki: Iwona Zaniewska – Ciep i Ewelina Kiprianiuk
Amelia Ziajka „Kraina Otwartych Okien – symbol Podlasia” z Przedszkola nr 5 w Hajnówce, nauczycielki: Iwona Zaniewska – Ciep i Ewelina Kiprianiuk
Aleksandra Golonko „Pomnik żubra” z Przedszkola w Dubinach, nauczyciel: Ewa Leończuk

Fundatorem nagród był Urząd Miasta Hajnówka.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy za poświęcony czas i życzymy dalszych sukcesów!
/Iwona Raszkiewicz, Beata Środa, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczni są uczestnicy biorący udział w Międzyprzedszkolnym konkursie plastyczno - technicznym pt. "Moje miasto - moja duma" zorganizowanym przez Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce w ramach obchodów 70- lecia nadania praw miejskich miasta Hajnówka. Na pierwszym zdjęciu widoczne jest zdjęcie grupowe na tle wystawy zorganizowanej w Hajnowskim Domu Kultury. Na kolejnych zdjęciach wręczenie nagród laureatom przez Panią Iwonę Raszkiewicz - dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W GRUPIE "KRÓLICZKÓW"

Bajki i  baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka, dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. 5 listopada dzieci z grupy "Króliczki" obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień był pełen bajkowych przygód: dzieci sprawdziły swoją wiedzę o bajkowym świecie rozwiązując zagadki, rozpoznawały bajkowe postacie na podstawie wylosowanych rekwizytów, układały bajkowe puzzle, słuchały muzyki z filmów animowanych, wspólnie odtańczyły kilka układów tanecznych oraz rysowały swoją ulubioną postać z bajki. Ten dzień sprawił  przedszkolakom  wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie sięgać.
/Agnieszka Ch., Małgorzata P./

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy "Króliczki", przebrane w bajkowe stroje podczas uroczystości Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

 

Realizacja projektu czytelniczego "Lubimy czytać" w grupie "Króliczki"

W dniach 25.10.2021 – 29.10.2021 w grupie "Króliczki" realizowany był projekt czytelniczy "Lubimy czytać". Jak wiemy czytanie dziecku to najskuteczniejszy sposób wychowywania człowieka z wyobraźnią, samodzielnie myślącego i mądrego. Mądre książki przynoszą wzorce właściwych zachowań. Dzięki czytaniu i rozmowie o problemach które porusza książka dzieci uczą się odróżniania dobra od zła.
Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest najskuteczniejszą strategią wychowawczą a jednocześnie przynosi dziecku wielką radość i pozostawia niezapomniane wspomnienia, a także buduje więź. W ramach projektu grupa "Króliczki" wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie zwiedziliśmy przestrzeń czytelni dla dzieci, poznaliśmy dedykowany nam księgozbiór a także wysłuchaliśmy sztukę Kamishibai pt. "Brzydkie Kaczątko". Następnego dnia odwiedziliśmy księgarnię "Puszczyk". Dzieci dowiedziały się skąd biorą się książki w księgarni i czym różni się ona od biblioteki. Nasi milusińscy byli bardzo zainteresowani wyposażeniem sklepu poczynając od książek, książeczek a kończąc na klockach, dziurkaczach i grach dydaktycznych. Nikt jednak nie wyszedł z księgarni z gołymi rękami, ponieważ każdy przedszkolak, ku swojej uciesze, w prezencie otrzymał –zakładkę. Wycieczkę zaliczamy do udanych, a księgarnię do miejsc już nam znanych!
Nauczycielki grupy: Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują grupę Króliczki podczas zajęć w Miejskiej Bibliotece Publicznej, kolejne przedstawiają wyjście do pobliskiej księgarni "Puszczyk".

 

DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA

Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Zachęcamy do szerokiego upowszechnienia aktualnego numeru telefonu, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, że telefon działa i można z niego korzystać. Zależy nam na zachowaniu ciągłości wsparcia dzieci i młodzieży przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne.

Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Ministerstwo Edukacji i Nauki

Poniżej przekazujemy link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD:
https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

 

„Co słonko widziało” – realizacja ogólnopolskiego projektu w grupie II

Dzieci z koła czytelniczego „Klub małego czytelnika” biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Co słonko widziało”, który jest skierowany do przedszkoli z całej Polski. Założeniem projektu jest wprowadzanie dzieci w otaczający świat poprzez piękno literatury dziecięcej autorstwa Marii Konopnickiej, promowanie czytelnictwa, wzbogacanie wiedzy i słownictwa. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są zdjęcia dzieci z grupy II realizujących blok tematyczny „Maria Konopnicka – przyjaciółka dzieci”.

 

 

„Kodujemy razem z Małym Misiem” w grupie II

W tym roku nasza grupa przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Miś Tuliś towarzyszy nam w codziennym czytaniu, nauce i zabawie. W październiku rozpoczęliśmy moduł „Kodujemy razem z Małym Misiem” podczas którego poznaliśmy podstawy kodowania czyli przetwarzania informacji. Dzieci wykonały wiele trudnych zadań, a swoje postępy potwierdziły udziałem w Europejskim Tygodniu Kodowania „Code Week”. Dzięki temu rozwinęły swoje kompetencje matematyczne, cyfrowe oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii. Mimo zakończenia udziału i otrzymania certyfikatu nie kończy się nasza przygoda z kodowaniem. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są dzieci z grupy II uczestniczące z zajęciach i zabawach realizujących Moduł II projektu. Certyfikat udziału w Europejskim Tygodniu Kodowania oraz zaświadczenie potwierdzające zrealizowanie Modułu II projektu.

 

Dzień Dyni w grupie III

W naszej grupie odbył się kolejny dzień tematyczny. Dzieci z grupy Kangurki 4 listopada obchodziły Dzień Dyni – królowej wszystkich warzyw. Przedszkolaki odkrywały i poznawały na różne sposoby walory warzyw z rodziny dyniowatych. Mogły je oglądać, dotykać i poczuć ich ciężar. Wykonaliśmy także dyniowy lampion, który ozdobił naszą salę. Dzień Dyni pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Sposobów na zastosowanie dyni w kuchni jest nieskończenie wiele, my obraliśmy największą z nich i przygotowaliśmy pyszne dyniowe muffiny. Dzieci chętnie pomagały przy przygotowywaniu pysznych wypieków. Tego dnia rozdawały rodzicom przepisy na dyniowe babeczki. To był świetny dyniowy dzień.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Galeria zdjęć pokazuje dzieci z grupy Kangurków podczas obchodów Dnia Dyni. Dzieci obserwują różne rodzaje dyń, wybierają pestki z przekrojonej dyni, robią lampion, przygotowują mufinki i je z apetytem konsumują.

 

Dyniowy dzień u maluszków

Gdy nadchodzi koniec jesiennych zbiorów czas ogłosić „Dzień Dyni” !
Sówki święto to obchodziły w środę 3 października. Tego dnia podczas zajęć dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. Odbyły się dyniowe zabawy: klasyfikowanie dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczanie dyń i wiele innych. Wśród zabaw ruchowych były dyniowe kręgle, skoki przez różnej wielkości dynie, slalom dyniowy oraz zabawy taneczne. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, radości i zabawy.
/E.Wasiluk/

Opis zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci uczestniczące w zabawach ruchowych z dyniami. Kolejne zdjecia przedstawiają dzieci oglądające zawartość dyni.

 

19 października obchodziliśmy w grupie IV i V
Dzień Poczty Polskiej i Listonosza

Z tej okazji "Króliczki" i "Puchatki" wcieliły się w rolę listonosza i zawitały do okienka pocztowego. Podczas zabawy: przypomniały sobie swoje adresy zamieszkania, dowiedziały się, co musi znajdować się na liście, aby dotarł do odbiorcy, co należy do obowiązków listonosza, stworzyły własne "listy", które wsadziły do koperty, zakupiły znaczek, wrzuciły do skrzynki i wysłały do koleżanek i kolegów. Dzieci dowiedziały się również jak zachować się w kolejce i co należy powiedzieć, gdy podchodzimy do okienka pocztowego. Na zakończenie dnia wybraliśmy się na Pocztę aby w ramach akcji "Wymiana Pocztówkowa" wysłać pocztówki koleżankom i kolegom z innych regionów Polski, z pozdrowieniami z naszej malowniczej Hajnówki.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjeć :
Na zdjęciach widoczne są dzieci z dwóch grup podczas zabaw, kolejne zdjęcia ukazują spacer na Pocztę.

 

„Kangurki” poznają ptaki odlatujące na zimę

Można je zobaczyć prawie wszędzie, zachwycają nas swoim śpiewem, barwą i wyglądem. Przedostatni tydzień października został poświęcony tematyce ptaków. Przedszkolaki poznawały ptaki spędzające zimę w Polsce oraz te, które odlatują do ciepłych krajów. Poszerzyły swoją wiedzę wzbogacając słownictwo o wybrane nazwy (bocian, jaskółka, dudek, żuraw, sikorka, gil). Dzieci zapoznały się z podstawowymi informacjami dotyczącymi wyglądu pospolitych gatunków. Dzieliły ich nazwy na sylaby. Uczestniczyły w zabawie orięntacyjno - porządkowej "Ptaki do gniazd". Brały udział w doświadczeniu, sprawdzały co szybciej spadnie na podłogę: piórko czy kartka papieru. Wykonały kilka zabaw oddechowych z piórkiem, starając się np. jak najdłużej utrzymać je w powietrzu. Na zakończenie zajęć dzieci pomalowały drewniane ptaki.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są zdjęcia dzieci z grupy III uczestniczące w zajęciach o tematyce "Odloty ptaków".

 

WYCIECZKA NA ŚCIEŻKĘ PRZYRODNICZO-EDUKACYJNĄ JUDZIANKA W GRUPIE „KANGURKÓW”

W ramach realizacji Ogólnopolskiego projektu ekologicznego „Gramy w zielone”, dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną Judzianka, podczas której dzieci poznały roślinność, cenne gatunki ptaków oraz ich siedliska.
/Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis galerii zdjęć:
Galeria zdjęć przedstawia dzieci z grupy Kangurki podczas wycieczki na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną Judzianka.

 

 

Pierwsza wycieczka "Sówek" do sklepu z warzywami

Jesień, to bardzo kolorowa i obfitująca w różne dary pora roku. A gdzie można kupić świeże, zdrowe warzywa i owoce? Na targu, na straganie, w zieleniaku, albo w sklepie warzywniczym. Żeby się o tym przekonać dzieci z grupy "Sówki" wybrały się na wycieczkę do sklepu warzywniczego, gdzie bardzo miła Pani pokazała nam owoce i warzywa ładnie poukładane na sklepowej półce oraz w skrzynkach. Rozmawialiśmy o tym, co można zrobić ze świeżych owoców lub warzyw oraz o tym, które z warzyw i owoców najchętniej jemy i dlaczego.
/E.Wasiluk/

Opis zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci stojące w sklepie przy stoisku z warzywami. Dzieci oglądają i trzymają wybrane przez siebie warzywa: marchewkę, paprykę, sałatę, brokuł.

 

Recytatorski sukces Mikołaja i Natalii

12 października 2021 roku w HDK odbył 50 jubileuszowy konkurs recytatorski „Ojczyste słowo.” Nasze przedszkole w eliminacjach rejonowych reprezentowały dzieci z grupy V. Osiągnęły one wysokie miejsca: I miejsce Mikołaj Sirocki, II Natalia Nowik i tym samym zostały zakwalifikowane do eliminacji centralnych, które miały miejsce 18 października w Bielsku Podlaskim. Na tym etapie uzyskały bardzo dobre wyniki: II miejsce Mikołaj Sirocki, III miejsce Natalia Nowik. Rodzicom bardzo dziękujemy za pomoc a dzieciom życzymy dalszych sukcesów.
/Eugenia Kazimiruk, Agnieszka Charytonow, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczny jest chłopiec i dziewczynka biorący udział w konkursie recytatorskim "Ojczyste słowo". Trzy pierwsze zdjęcia na czerwonym tle to pierwszy etap eliminacji rejonowych w Hajnówce, a dwa zdjęcia z niebieską dekoracją to drugi etap eliminacji centralnych w Bielsku Podlaskim.

 

„O gościach, co nie przyszli na ucztę” – zajęcia w grupie II

W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Oto Hałabała! Zna go Polska cała”, w piątek dzieci z grupy II obejrzały teatrzyk na podstawie utworu Lucyny Krzemienieckiej „O gościach, co nie przyszli na ucztę”. Celem zajęć było upowszechnienie czytelnictwa, wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej oraz rozbudzenie ciekawości przyrodniczej. Zajęcia były prowadzone przez opiekuna stażu dla pani Basi G.
/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć przedstawione są dzieci, które uczestniczą w teatrzyku prowadzonym przez Panią Beatę na podstawie utworu L. Krzemienieckiej "O gościach, co nie przyszli na ucztę".

 

DZIEŃ DRZEWA W GRUPIE KANGURKI

W poniedziałek 25 października w naszej grupie odbyła się uroczystość z okazji międzynarodowego „Dnia Drzewa”. Jej celem było zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie przedszkolaków do podejmowania działań proekologicznych dotyczących ochrony drzew. Przedszkolaki zdobyły wiedzę na temat: budowy drzew, poszczególnych gatunków oraz funkcji pełnionych przez nie w przyrodzie. Dzieci wykazały się wiedzą na temat różnych rodzajów drzew, rozpoznały je po kształcie liści, owocach, szyszkach i nasionach. Uczestnicząc aktywnie w zajęciach rozwiązywały zagadki słowne, brały udział w zabawach ruchowych i rytmiczno- naśladowczych przy muzyce. Oprócz tego wypowiadały się na temat, dlaczego obchodzimy ten dzień oraz co nam dają drzewa. Na zakończenie wszystkie dzieci wykonały pracę plastyczną, której bohaterem było oczywiście drzewo.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńśka/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Kangurków podczas uroczystości Dnia Drzewa.

 

Światowy Dzień Mycia Rąk u Tygrysków

15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego dnia jest uświadomienie dzieciom jak ważne znaczenie ma w ich życiu codzienne mycie rąk. 
W grupie II odbyły się rozmowy na temat zarazków, bakterii i wirusów, które dostają się do naszego organizmu poprzez brudne ręce. Tego dnia dzieci obejrzały przygotowany przez Panie teatrzyk pt. „W krainie czyścioszków” z wykrzystaniem białej i czarnej rękawiczki,  dowiedziały się w jakich sytuacjach należy konieczne myć ręce. W łazience wszystkie dzieci utrwalały również poszczególne etapy prawidłowego mycia rąk. Wspólnie wykonaliśmy plakat promujący mycie rąk. Wszystkie zajęcia i zabawy koncentrowały się wokół czynności samoobsługowych i nawyków higienicznych. Dzieci w praktyczny sposób dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma czyste i dokładne mycie rąk.
Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.
/Mariola K., Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
W galerii widoczne są dzieci z grupy II w trakcie obchododów Światowego Dnia Mycia Rąk. Pierwszych pieć zdjęć przedstawia dzieci siedzące na dywanie po obu stronach, które mają przed sobą białe kartki z niebieską dłonią oraz kropleki. Na kolejnych zdjęciach dzieci oglądają prezentację multimedialną, uczestniczą w zabawach muzyczno – ruchowych, kolorują kartę pracy. Następne zdjęcia przedstawiają, jak dzieci wykonują plakat oraz w łazience dokładnie myją ręce.

 

Odwiedziny pani Leśnik w grupie IV i V z okazji Święta Drzewa

W dniu 14 października nasze przedszkole odwiedziła pani Leśnik z Nadleśnictwa Hajnówka. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy IV i V. Spotkanie odbyło się z okazji przypadającego w tym dniu Święta Drzewa. Pani Leśnik w ciekawy sposób opowiadała o lesie w jesiennej szacie oraz jakie są rodzaje drzew. Przedszkolaki nauczyły się rozróżniać drzewa iglaste oraz dotknąć ich gałązek. Rozpoznawały też owoce z poszczególnych drzew. Nasz gość zapoznał też z gatunkami grzybów występujących w naszych lasach i przedstawił, które są bardzo trujące. Na zakończenie Pani Leśnik przekazała dzieciom sadzonkę drzewka do posadzenia w ogrodzie przedszkolnym, a przedszkolaki podziękowały za przekazane informacje, wręczając wykonaną z suszonych liści wiązankę. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą naszych dzieci. Serdecznie dziękujemy za przybycie oraz pouczającą lekcję przyrody.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow, Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć znajdują się zdjęcia dzieci z grupy IV i V uczestniczące w zajęciach z okazji Święta Drzewa podczas spotkania z Panią Leśnik z Nadleśnictwa Hajnówka.

 

Sok warzywno- owocowy zawsze smaczny i zdrowy

Podczas jesiennych zajęć bardzo często poruszany był temat owoców, warzyw oraz zdrowego odżywiania. "Tygryski" na stołówce przedszkolnej miały okazję (prawie) samodzielnie przygotować pyszny i zdrowy sok marchewkowo- jabłkowy. Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny ubrane w fartuszki i kucharskie czapki przystąpiły do wykonania soku. Wszystkim dzieciom sprawiło to wiele radości, a dokładkom nie było końca.
/Mariola K., Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy II, które wspólnie z paniami wykonują sok marchewkowo- jabłkowy.

 

REALIZACJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EKOLOGICZNEGO „GRAMY W ZIELONE” – WYCIECZKA NA ŚCIEŻKĘ PRZYRODNICZO-EDUKACYJNĄ JUDZIANKA W GRUPIE „KRÓLICZKI”

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole bierze udział w Ogólnopolskim projekcie ekologicznym „Gramy w zielone”, którego celem jest zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony środowiska naturalnego; tworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą, przekazywanie dzieciom podstawowych wiadomości o ekosystemach, obiektach i zjawiskach przyrodniczych znajdujących się w najbliższym środowisku. W ramach realizacji modułu „Mały obserwator” dnia 6 października 2021r. wybraliśmy się na wycieczkę na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną Judzianka . gdzie dzieci poznały roślinność, cenne gatunki ptaków oraz ich siedliska.
/Agnieszka Ch, Małgorzata P./

Opis galerii zdjęć:
Galeria zdjęć przedstawia dzieci z grupy Króliczki podczas wycieczki na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną Judzianka, podczas której dzieci oglądają i rozpoznają różne gatunki drzew, wsłuchują się w dźwięki lasu: szum drzew, głosy ptaków. 

 

Kolorowe i zdrowe szaszłyki owocowe w wykonaniu Kangurków

W ubiegłym tygodniu w naszej grupie było smacznie i przede wszystkim zdrowo, gdyż piątkowe przedpołudnie minęło nam na przygotowywaniu pysznych owocowych szaszłyków. Była to świetna okazja do powtórzenia nazw owoców krajowych i egzotycznych, poznania ich zapachów i smaku. Chętne dzieci samodzielnie obierały i kroiły owoce na kawałki, po czym wszyscy usiedliśmy do stolików, gdzie każdy komponował i nadziewał na patyczki swoje ulubione owoce tworząc pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Praca zakończyła się degustacją, wszystkie owoce zostały skonsumowane z apetytem. Przygotowanie deseru dało dzieciom wiele satysfakcji, uświadamiając im jednocześnie jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu.
/Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Kangurki, które wykonują szaszłyki owocowe. Na pierwszych zdjęciach ukazane są mandale wykonane z owoców. Kolejne zdjęcia prezentują dzieci siedzące przy stolikach, które przygotowują i degustują szaszłyki owocowe.

 

ŻEBY ZDROWYM BYĆ TRZEBA SOKI PIĆ

Dzieci z grupy 3-latki wiedzą, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Z myślą o pysznych witaminkach maluszki postanowiły sprawdzić jak wyczarować pyszny sok z marchewki i jabłka bez dodatku cukru i konserwantów. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem oraz utrwaliły podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. Następnie dzieci samodzielnie wyciskały sok. Po skończonej pracy delektowały się jego smakiem. Nic nie zastąpi dawki witamin jak owoce i warzywa, w dodatku zrobione własnoręcznie…Samodzielnie wykonany sok smakował dzieciom tak bardzo, że pozostawały po nim tylko i wyłącznie „marchewkowe wąsy”!
/Ewelina W./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy I, które wykonują sok warzywno - owocowy.

 

DZIEŃ DRZEWA W GRUPIE SÓWKI

Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa, który jest elementem edukacji ekologicznej. W naszej grupie tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy wzrastania drzewa. Na koniec zajęć przedszkolaki wykonały pracę plastyczną związaną z obchodzonym świętem.
Miejmy nadzieję, że edukacja ekologiczna od najmłodszych lat pozwoli wykształcić dobre nawyki w zakresie ochrony przyrody.
/Ewelina W./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy I w trakcie zajęć związanych z tematyką drzew w ramach Dnia Drzewa.

 

MALUSZKI NA JESIENNYM SPACERZE

JESIEŃ to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych pejzaży. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, dlatego też nasze „Sówki”chętnie korzystają z codziennych spacerów. Dzieci podziwiają okolice przedszkola w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, poznają gatunki drzew, owoce i liście. Podczas naszych wycieczek z ciekawością obserwują zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną jesienią, np. opadające z drzew kolorowe liście.Nie zabrakło również fajnej zabawy. Dzieci zbierały „jesienne skarby” – liście, kasztany, które przez wiele tygodni będą ozdobą i materiałem do prac plastycznych w naszym kąciku przyrodniczym. To właśnie na spacerach, na placu zabaw, w parku czy lesie można wszystkimi zmysłami podziwiać Złotą Polską Jesień...
/Ewelina W./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy I w trakcie spaceru oraz zabaw liśćmi.

 

Jesienna ścieżka sensoryczna w grupie II

W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Gramy w zielone” pani Beata i Mariola przygotowały jesienną ścieżkę sensoryczną. Celem zajęć było zwiększenie u dzieci w wieku przedszkolnym świadomości ekologicznej i przyrodniczej oraz wzbogacenie funkcji poznawczych poprzez doświadczenia sensoryczne. Stworzenie takiej ścieżki pozwoliło rozwinąć u dzieci: motorykę dużą, równowagę i koordynacje ruchową, pozwoliło dziecku rozwinąć wyobraźnię dotykową, stymulowanie receptorów znajdujących się w stopach oraz układu prioprorecyptywnego.
/Beata Ś., Mariola K./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy II w trakcie zabawy z wykorzystaniem ścieżki sensorycznej.

 

„Śladami jesieni” – wycieczka grupy II do parku

Dnia 04 października, „Tygryski” wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udały się do parku na wycieczkę, która dostarczyła nam nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Wyjście na wycieczkę poprzedziła rozmowa ,,Jak zachowujemy się w parku”. Zgodnie stwierdziły, iż nie należy niczego zrywać, łamać i zaśmiecać. Dzieci nie zapomniały również o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez ulicę. Park odkrył przed nami swe piękno. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchaliśmy odgłosów przyrody. Bacznie przyglądaliśmy się przyrodzie: korze drzew, liściom, rozmawialiśmy o zwierzętach i ptakach żyjących w parku. Podczas wycieczki zbieraliśmy kolorowe liście, żołędzie i kasztany, którymi przyozdobiliśmy nasz kącik przyrody. Był też czas na bieganie i zabawy. Najwięcej radości sprawiło baraszkowanie wśród miękkich, pachnących liści. Zebrane liście wykorzystamy do wykonania pracy plastycznej „Jeż”. Zadowoleni, z kieszeniami pełnymi żołędzi i bukietami kolorowych liści wróciliśmy do naszego przedszkola. Już nie możemy doczekać się następnej wycieczki…
/Beata Ś., Mariola K./

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć znajdują się zdjęcia dzieci z grupy II uczestniczące w wycieczce do miejskiego parku. Na kolejnych trzech zdjęciach dzieci siedzą przy stolikach i wykonują pracę plastyczną "Jeż". Ostatnie zdjęcie grupowe dzieci z wykonaną własną pracą plastyczną.

 

Kolorowa, witaminowa sałatka owocowa w wykonaniu Puchatków

W poprzednim tygodniu starszaki na zajęciach samodzielnie przygotowywały pyszną, kolorową i witaminową sałatkę owocową. .Najpierw omówiliśmy sposób wykonania sałatki, sposób krojenia owoców, a także zwróciliśmy uwagę na higienę pracy i dokładne umycie rąk. Dzieci kroiły owoce przy pomocy plastikowych nożyków, aby zachować całkowite bezpieczeństwo. Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała. Zajęcie dostarczyło dzieciom wiele wrażeń.
/Barbara Kiślak, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Puchatki, które wykonują sałatkę owocową. Pierwsze pięć zdjęć - dzieci siedzą przy stolikach i kroją owoce, kolejne częstowanie kucharek i degustacja przez dzieci, ostatnie - częstowanie naszych pań, które nam pomagają.

 

Puchatki korzystają z ostatnich dni pięknej słonecznej jesiennej pogody

W październiku Puchatki korzystały z ostatnich dni pięknej, słonecznej, jesiennej pogody. W tym dniu udaliśmy się do parku w celu podsumowania omawianej tematyki jesiennej. Pogoda nam sprzyjała, a park to piękne miejsce, szczególnie, gdy jest zaczarowane kolorami jesieni. Przedszkolaki obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią, rozpoznawały drzewa i ich owoce. Utrwaliliśmy na jakich drzewach rosną żołędzie, jarzębina, kasztany, a także dzieci rozpoznawały te drzewa na podstawie liści. Największą atrakcją była zabawa kolorowymi liśćmi. Następnie udaliśmy się do miejskiego placu zabaw. Wycieczka sprawiła przedszkolakom wiele radości.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci grupy 6 latków: pierwsze pięć – pobyt w parku, kolejne trzy zabawy na placu zabaw
.

 

Dzień Jabłka w grupie Kangurków

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

Dnia 06.10. 2021r. grupa „Kangurki” świętowała Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami. Dzieci poszerzały wiedzę o jabłkach. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Brały udział w konkurencjach zręcznościowych oraz zabawach ruchowych do piosenek o jabłuszkach. Miały okazję spróbować jak smakuje jabłko pieczone. To był bardzo ciekawy dzień w przedszkolu.
/Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis galerii zdjęć
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Kangurków podczas uroczystości Dnia Jabłka. Na pierwszym zdjęciu widoczne jest zdjęcie grupowe dzieci w opaskach z żółtych kwiatów na tle dekoracji. Kolejne zdjęcia przedstawiają zabawy muzyczno- taneczne, zabawy zręcznościowe.

 

PRÓBNA EWAKUACJA W NASZYM PRZEDSZKOLU

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i personelu w naszym przedszkolu w dniu 01.10.2021r. o godz. 10:00 zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji pracowników i przedszkolaków z budynku przedszkola. Za przebieg ćwiczeń odpowiadała Dyrektor przedszkola Pani Iwona Raszkiewicz. Zakres i przebieg działań został uzgodniony z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Na umówiony sygnał dźwiękowy zgodnie z Procedurą ewakuacji wszyscy bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuścili budynek przedszkola wyjściami ewakuacyjnymi w czasie 4 minut. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Po zakończeniu akcji przedstawiciele straży zorganizowali przedszkolakom pogadankę na temat zagrożeń i sposobu alarmowania, opowiedzieli o swojej pracy oraz zaprezentowali elementy wyposażenia i sprzęt strażacki. Celem tej akcji było nabycie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia oraz zapoznanie  z zasadami bezpiecznej ewakuacji.

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci i pracowników przedszkola w czasie próbnej ewakuacji z budynku naszego przedszkola udające się do wyznaczonego punktu zbiórki na placu przedszkolnym. Kolejne zdjęcie ukazuje nauczycielki zdające raport o frekwencji dzieci dyrektorowi przedszkola oraz pogadankę ze strażakami nt. bezpiecznych zasad zachowania w domu i przedszkolu oraz postępowania w wypadku zagrożenia. Następne zdjęcia ukazują dzieci oglądające wóz strażacki oraz jego wyposażenie oraz sprzęt jakim posługuje się w swojej pracy strażak.

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania u "Tygrysków"

29 września w naszej grupie obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W ramach akcji czytelniczej zaprosiliśmy do nas gości: panią Iwonę Raszkiewicz - Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka, panią Ewę Kierdelewicz oraz nauczycielki, które czytały wybrane przez dzieci pozycje książkowe. W jesiennie udekorowanej sali wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!
/Beata Ś., Mariola K./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają udział dzieci z grupy Tygryski w akcji Ogólnoplskiego Dnia Głośnego Czytania. Na pierwszym zdjęciu widać dzieci siedzące na dywanie i słuchające wierszy czytanych przez panią Iwonę Raszkiewicz - Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka oraz panią Ewę Kierdelewicz. Następne zdjęcia pokazują panie nauczycielki czytające utwory bajkowe dla dzieci na tle jesiennej dekoracji.

 

Dzień Głośnego Czytania w grupie Puchatków

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” W.Szymborska

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. W ramach akcji wysłuchaliśmy czytanych książeczek przez zaproszone nauczycielki Panią Małgorzatę Palenceusz, Joannę Baczyńską, 6 latkę z naszej grupy - Natalkę Nowik ozraz nauczycielki grupy Panią Barbarę Grosz i Barbarę Kiślak. Wykonaliśmy zakładki do książek oraz przypomnieliśmy sobie o zasadach korzystaniaz książek. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają kącik czytelniczy z różnymi rodzajami książeczek dla dzieci oraz nauczycielki czytające książki dzieciom.

 

Dzień Spadającego Liścia u "Tygrysków"

W ramach powitania Jesieni, w grupie "Tygryski" w udekorowanej sali obchodziliśmy „Dzień Spadającego Liścia”. U dzieci na głowach pojawiły się opaski z liśćmi w jesiennych kolorach. Były pląsy, zagadki oraz zabawy, które pomogły nam utrwalić wiedzę dotyczącą zmian zachodzących w przyrodzie, a dokładniej zmian pór roku. Nie zabrakło także czasu na wykonanie przez dzieci przepięknych prac plastycznych z wykorzystaniem liści. Cały dzień upłynął w bardzo przyjemnej atmosferze. Wszyscy mieli dobre humory, a promienne uśmiechy dzieci zachęcały tegoroczną Jesień, by była piękna, złota i słoneczna.
/Mariola K., Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
Galeria zdjęć przedstawia dzieci z grupy Tygryski w trakcie obchodów Dnia Spadającego Liścia w ramach powitania Jesieni. Na pierwszym zdjęciu widoczne jest zdjęcie grupowe dzieci w opaskach z liśćmi na tle dekoracji. Kolejne zdjęcia przedstawiają zabawy muzyczno- taneczne oraz oglądanie filmiku online dotyczącego pór roku. Na ostanim zdjęciu są zajęcia plastyczne z wykorzystaniem liści
.

 

UDZIAŁ „KRÓLICZKÓW” W OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE EDUKACYJNYM
„COVIDOWE ZDROWE LOVE”

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole bierze udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym COVIDOWE ZDROWE LOVE, którego celem głównym jest kształtowanie świadomości dzieci w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. W ramach realizacji Modułu I Zdrowo jemy i świetnie się czujemy stworzyliśmy w sali zdrowy kącik warzywno – owocowy oraz własnoręcznie wykonaliśmy zdrowe, kolorowe, sałatki owocowe.  Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka wszystkim smakowała wyśmienicie!
/Agnieszka Ch, Małgorzata P./

Opis galerii zdjęć:
Galeria zdjęć przedstawia dzieci z grupy Króliczki podczas samodzielnego wykonywania sałatki owocowej. Zdjęcia ukazują dzieci podczas segregowania umytych wcześniej owoców, krojenia ich na tackach i wymieszania wszystkich witaminowych słodkości. Następne zdjęcia ukazują degustację owocowej sałatki.

 

JESIENNY SPACER DO PARKU „KRÓLICZKÓW” I „KANGURKÓW”

28 września 2021r. dzieci z grupy „Króliczki ”  i „Kangurki” wyruszyły  do pobliskiego parku obserwować zmiany, jakie zaszły wraz z nadejściem nowej pory roku – Jesieni. W tym dniu pogoda była wyjątkowa piękna. Przedszkolaki bezpośrednio obcowały z przyrodą, rozpoznawały rodzaje drzew po liściach i owocach oraz zbierały jesienne skarby do koszyczków. Po powrocie do przedszkola wszystkie kasztany i żołędzie zostały przekazane na akcje charytatywne odbywające się w naszym przedszkolu:  zbiórki kasztanów, dla Zuzanny Opolskiej, chorej na mukowiscydozę oraz zbiórkę żołędzi dla zwierząt bytujących na Polanie Żubrowej w Puszczy Białowieskiej.
/Agnieszka Ch, Asia B, Gosia P, Justyna R./

Opis galerii zdjęć:
Galeria zdjęć przedstawia dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych: III i IV na spacerze do parku, w którym: szukają jesiennych skarbów- kasztanów i żołędzi, rozpoznają drzewa i ich liście, świetnie bawią się w berka i chowanego korzystając z uroków słonecznej pogody.

 

13 urodziny Żubra Pompika

Grupy II, III, IV i V w dniu 27.09.2021r świętowały jubileusz 13 urodzin Żubra Pompika, co prawda nie okrągły, ale też szczęśliwy. Jubileusz zbiegł się z wydaniem ostatnich książeczek o tym sympatycznym bohaterze z serii „Żubr Pompik. Wyprawy” autorstwa pana Tomasza Samojlika. Saga o żubrzych przygodach w Polskich Parkach Narodowych liczy już 23 tytuły, a sam Żubr Pompik otrzymał tytuł Podlaskiej Marki Roku. Warsztaty dla przedszkolaków z dużą dawką wiedzy przyrodniczej i wesołej zabawy prowadziła animatorka współpracująca z „Wydawnictwem Media Rodzina” pani Monika Skikiewicz. /Nauczycielki grupy II, III, IV i V/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy: II, III, IV i V w trakcie warsztatów w ramach 13 urodzin Żubra Pompika prowadzonych przez panią Monikę Skikiewicz.

 

"Alicja w krainie czarów" - teatr online

23 września 2021 roku odbył się spektakl teatralny online pt."Alicja w krainie czarów". Ze względów bezpieczeństwa COVID-19 dzieci ogladały przedstawienie przy wykorzystaniu sprzętu medialnego. Przedszkolaki zostały również podzielone na kilka grup. Uczestnictwo w spektaklach oraz zabawach teatralnych rozwija dzieci intetektualnie, wzbogaca ich świat, przeżycia oraz eliminuje nieśmiałość i lęk. Przedszkolaki miały możliwość wspólnej zabawy oraz poznania świata sztuki. /Nauczycielki poszczególnych grup I, II, III, IV i V/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych: I, II, III, IV i V w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce uczestniczących w spektaklu teatralnym online pt. "Alicja w krainie czarów".

 

Kasztanowe zabawy w grupie "Króliczki"

Jesień to znakomita pora roku na kasztanowe zabawy. W ostatnim czasie dzieci przyniosły do przedszkola zebrane na jesiennym spacerze dary jesieni –m.in. kasztany. Podczas zajęć opisywały ich wygląd, a także rozpoznawały je dotykiem z pośród orzechów i żołędzi. Bawiąc się uczymy nazywać cyfry, utrwalaliśmy figury geometryczne. Ileż radości było przy zabawie, która grupa ułoży trzy kasztany. Specjalnie przygotowane tabliczki służyły nam do doskonalenia percepcji wzrokowej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Kasztany były inspiracją do wspaniałych prac plastycznych. Bo wiemy doskonale, że to jest prawdziwa sztuka, robić tak, że zabawą staje się nauka.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy IV podczas zabaw z kasztanami.

 

Wycieczka na skrzyżowanie

We wrześniu przedszkolaki z naszego przedszkola odwiedziła Pani Policjantka Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce. Przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu podzielone na grupy (dnia 23.09.2021 grupa II, III i IV, dnia 24.09.2021 grupa I i V). Na wstępie spotkania poznały zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Dzieci wspólnie z policjantką, udały się na pobliskie skrzyżowanie na przejście dla pieszych. Pani policjantka wyczulała najmłodszych, aby zachowywały wszelką ostrożność i każdorazowo zbliżając się do przejścia zatrzymywały się, spoglądały w lewo, w prawo i po raz kolejny w lewo, a kiedy widzą nadjeżdżający pojazd poczekały na jego zatrzymanie. Przestrzegała również przed wbieganiem na jezdnię oraz wchodzeniem na drogę z za przeszkody ograniczającej widoczność. Przedszkolaki demonstrowały prawidłowe przejście na drugą stronę ulicy, oczywiście pod czujnym okiem policjantki. Dzieci zadawały wiele pytań i bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Wykazały się też bardzo dobrą znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię. Funkcjonariuszka uświadomiła dzieciom, że tylko dzięki rozsądkowi, uwadze oraz prawidłowemu zachowaniu na drodze, można uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. /Nauczycielki wszystkich grup/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych I,II,II,IV i V wraz z Paniami uczestniczące w spotkaniu z Policjantką na temat bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym. Kolejne zdjęcia przedstawiają dzieci, które wspólnie z policjantką uczestniczyły w spacerze na pobliskie skrzyżowanie, bezpiecznie pokonując przejścia dla pieszych.

 

Wycieczka do Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w Hajnówce

17.09.2021r. przedszkolaki z grupy III, IV i V wraz ze swoimi Paniami wybrały się na wycieczkę do Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w Hajnówce na Wystawę Grzybów Puszczy Białowieskiej. Wystawa oraz zajęcia edukacyjne były doskonałą okazją do zdobycia wiedzy o grzybach, ich różnorodności oraz niezmiernie ważnej roli, jaką odgrywają w przyrodzie. A także poznania kilku grzybowych ciekawostek – bo świat grzybów jest różnorodny i bogaty jak Puszcza Białowieska. Są takie, które pachną anyżem, czosnkiem, ogórkami, cytryną lub maggi; niektóre z nich są silnie trujące, ale wyglądem i łagodnym smakiem podszywają się pod jadalne. Takie "grzybowe spryciule" pachną także aromatem kakao czy marcepanu. Są też i takie, które ze względu na nieprzyjemny zapach lepiej omijać z daleka.
/Barbara G., Barbara K., Joanna B., Justyna R., Agnieszka Ch., Małgorzata P./

Opis galerii zdjęć:
Galeria zdjęć przedstawia dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych: III, IV i V z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka na wystawie grzybów oraz pracownika Politechniki prowadzącego zajęcia edukacyjne, w trakcie których dzieci miały możliwość poznania różnych gatunków grzybów.

 

Dzień Kropki u „Kangurków”

Dzieci z grupy „Kangurki” aktywnie włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Inspiracją do zainicjowania obchodów, stała się ilustrowana książka dla dzieci pt. „The Dot” (czyli „Kropka”), której autorem jest Peter H. Reynolds. Dzieci wysłuchały historii o dziewczynce o imieniu Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Dlaczego ta maleńka kropka jest tak ważna, zastanawialiśmy się po wysłuchaniu historii? Międzynarodowy Dzień Kropki, to okazja do odkrywania własnych talentów, poznania swoich mocnych stron, pobudzania wyobraźni oraz do wspólnej zabawy. Podążając śladem Vashti, dzieci miały okazję poznać swoje twórcze uzdolnienia, tworzyły „kropkowe” dzieła sztuki ozdabiały tęczę kolorowymi kropkami. Tego dnia dzieci uczestniczyły w różnych zabawach, w których dominował motyw kropki. Dodatkowo ich ubrania zostały wzbogacone o akcent kropek. Na zakończenie dnia, zostały wykonane zdjęcia w kropkowej fotobudce.
Niech Dzień Kropki trwa codziennie! Pamiętajmy, że każdy z nas jest wyjątkowy.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy III, w kolorowych koszulkach w kropki, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki. Na pierwszych zdjęciach widać dzieci podczas wspólnych zabaw z kolorowanymi kółkami z papieru. Na kolejnych zdjęciach dzieci tworzą dużą kropkę z kolorowych kubeczków. Następnie widnieje zdjęcie grupowe. Ostatnie zdjęcia prezentują dzieci w kropkowej fotobudce.

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE I „SÓWKI”

20 września to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Przedszkole Nr 2 im. Kubusia Puchatka obchodzi to święto rokrocznie od 9 lat. Nasze „Sówki” obchodziły uroczyście to święto w swojej sali. W tym dniu dzieci z naszej grupy dotarły do przedszkola z pięknym uśmiechem i dobrym humorem a zabawom i uśmiechom nie było końca. Było wesoło i kolorowo. Dzieci śpiewały ulubione piosenki i brały udział w różnych konkursach i zabawach integracyjnych. Mamy nadzieję że ten dzień na długo pozostanie w pamięci każdego przedszkolaka. Impreza udała się znakomicie! Przyniosła ogromną radość i niezapomniane wrażenia. Był to dzień wspólnego przeżywania radości, współdziałania w propagowaniu i rozpowszechnianiu nowoczesnego wychowania przedszkolnego.
/Ewa H. i Ewelina W./

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach przedstawione są dzieci stojące przy tablicy interaktywnej, dzieci otrzymujące od swoich pań słodycze, na kolejnych zdjęciach dzieci bawią się z chustą animacyjną, na której leżą balony, dzieci podrzucają balony do góry, siedzą na chuście oraz wykonują pracę plastyczną z okazji Dnia Przedszkolaka.

 

NASZE PIERWSZE WSPÓLNE CHWILE W PRZEDSZKOLU

Większość dzieci, mniej lub bardziej emocjonalnie przeżyło rozstanie z rodzicami i adaptację w nowym miejscu. Także dla rodziców, którzy jak dotąd byli jedynymi i najważniejszymi opiekunami dla swojego dziecka, stresem jest to, iż muszą swoje ukochane maleństwo pozostawić w nieznanym miejscu. Zarówno rodzic jak i dziecko w tym szczególnym czasie mogą odczuwać takie uczucia jak smutek, tęsknota czy lęk i uczuć tych nie należy wypierać czy im zaprzeczać. Są one naturalną reakcją pojawiającą się w pierwszej fazie adaptacji. Dlatego przyjmijmy, że ich wystąpienie musimy zaakceptować i stopniowo przejść przez ten czas, który prawdopodobnie wkrótce dostarczy nam o wiele przyjemniejszych emocji. Warunkiem pozytywnej adaptacji przedszkolnej przede wszystkim jest ugruntowanie się w dziecku przekonania, że rodzic nie odchodzi na zawsze, że wróci po niego, pomimo, iż akurat w tym momencie fizycznie nie jest przy nim obecny. Prędzej czy później, w wyniku codziennych doświadczeń, dziecko zauważy tę zależność, więc po prostu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jak każde trudne doświadczenie przez które się przejdzie, także i to, zdobyte w trakcie adaptacji do przedszkola, ma dużą wartość – uodparnia emocjonalnie, wzmacnia w dziecku poczucie wiary w siebie i otwiera mu drogę do dalszego rozwoju. /Ewa H., Ewelina W./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci wychodzące z przedszkola, wraz ze swoimi paniami, pokazują przemarsz dzieci z rekwizytem ”wąż” na placu zabaw, zabawy na przyrządach terenowych wspólnie i pojedynczo, leżakowanie w sali pojedynczo i w grupie, spożywanie śniadania przy stolikach w stołówce przedszkolnej, marsz parami podczas powrotu do przedszkola.

 

Maluszki obchodzą "Międzynarodowy Dzień Kropki"

Międzynarodowy Dzień Kropki jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Od rana w naszej sali organizowaliśmy działania mające na celu uczczenie tego dnia. Maluszki z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania Petera Reynoldsa „Kropka”. Autor przedstawił historię dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki kropce i wsparciu nauczycielki plastyki uwierzyła we własne możliwości. Dzieci wykonywały prace plastyczne z użyciem kropki, uczestniczyli w zabawach ruchowych z kropką w roli głównej również na placu przedszkolnym. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymali pamiątkowe medale dnia kropki.
/Ewa Horosz, Ewelina Wasiluk/

Opis zdjęć:
Na zdjęciach dzieci uczestniczą w zabawach ruchowych z chustą animacyjną. Kolejne zdjęcia przedstawiają dzieci na placu przedszkolnym, które rysują kredą. Na zdjęciu są dzieci, które prezentuję medal z dnia kropki.

 

Międzynarodowy Dzień Kropki w grupie IV

15 września grupa  Króliczki uroczyście obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia nasze ubrania wypełnione były kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Uważnie wysłuchaliśmy opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, kryją się głęboko i czekają na nasze odkrycie. Tak jak nasza bohaterka szukaliśmy naszych mocnych stron by podnieść poczucie wartości przedszkolaków. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczna z kropek, a także bawiły się wesoło przy „Piosence o kropce" oraz piosence „Biedroneczki są w kropeczki".
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci w żółtych koszulkach w czarne kropki z grupy IV, które uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Na pierwszym zdjęciu grupowym widać dzieci, które trzymają w ręku balon udekorowany kropkami wraz ze swoimi Paniami na tle kropkowanej dekoracji. Kolejne zdjęcia pokazują dzieci uczestniczące w zabawach ruchowych oraz bawiące się w basenie z kulkami. Ostatnie zdjęcie troje dzieci ustawione w ramce na tle dekoracji.

 

Grupa II brała udział w „Wyzwaniu z kreatywnej gimnastyki”

Trzydniowe gimnastyczne wyzwanie z Lwem Lolkiem i Adą miało przede wszystkim służyć pobudzeniu aktywności fizycznej u dzieci. Nasze „Tygryski” były bardzo chętne do ćwiczeń i aktywności ruchowej, więc „Wyzwanie gimnastyczne” było dla nich świetnym urozmaiceniem codziennych zajęć. Oprócz zabaw ruchowych każdego dnia czekało na dzieci zadanie do wykonania: narysowanie swojego marzenia, ułożenia z klocków wesołego miasteczka oraz kolorowanka z lwem Lolkiem. Grupa II wykonała wszystkie zadania i na zakończenie otrzymała certyfikat, a nauczycielki podziękowania. /Beata Ś, Mariola K./

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy II w trakcie wykonywania ćwiczeń ruchowych wspólnie z Lwem Lolkiem, a także na wykonywaniu przydzielonych dzieciom zadań. Na pierwszym zdjęciu widoczny jest Certyfikat udziału dzieci w 3- dniowym wyzwaniu "Lolek w wesołym miasteczku". Na kolejnych dzieci wykonujące ćwiczenia ruchowe oraz efekty wykonanych przez dzieci przydzielonych zadań. Na ostatnim zdjęciu są wszystkie dzieci z rysunkami na tle bohatera Lwa Lolka.

 

Międzynarodowy Dzień Kropki w grupie V

Jak co roku w grupie Puchatków 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego święta jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości, zachęcenie ich do tworzenia i działania. Dzień Kropki jest zatem dniem kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia nasze ubrania przystrojone były kolorowymi kropkami. Na początku uważnie wysłuchaliśmy wiersza Agaty Bober pod tytułem “Kropeczki”, obejrzeliśmy też film jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Dzięki kropce i nauczycielce dziewczynka uwierzyła w swoje możliwości. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności – talenty. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie, nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: mają je biedronki, kropki zdobią kapelusz muchomora. Nie zabrakło zabaw przy muzyce oraz wspólnego śpiewania. A że to był Dzień Kropki nie mogło zabraknąć ich na naszym Kolorowym pracach, które wykonaliśmy wspólnie. /Barbara Kiślak, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy V podczas wspólnych zabaw z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki. Na pierwszym zdjęciu widać dzieci oglądające film edukacyjny. Na kolejnych zabawy z zastosowaniem gry twister. Następnie zabawy z kolorowanymi kółkami z papieru oraz prace plastyczne przy stolikach.

 

Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności

Dnia 15 września w grupie „Tygryski” obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności, talentu i odwagi.  Nasza sala tego dnia udekorowana była w różnych rozmiarach i kolorach kropek. Jednak najważniejsze w tym wszystkim było pobudzenie naszych dzieci do kreatywności poprzez wspólne rozmowy i zabawy. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat swoich zainteresowań, bawiąc się wesoło „z kropką” oraz dostrzegły kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Można znaleźć je na biedronkach, kapeluszu muchomora, czy na naszych ubraniach. Na zakończenie zostały wykonane zdjęcia w wesołej i kropkowej fotobudce, a dzieci udownodniły kreatywność i pomysłowość w swoich pracach plastycznych z wykorzystaniem kolorowych farb i pustej kartki, na której powstały kropelkowe i fanatazyjne obrazki. /Mariola K., Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci i Panie z grupy II „Tygryski” w trakcie wspólnych zabaw z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki. Na pierwszym zdjęciu widać troje dzieci w kolorowej fotobudce w różnych rozmiarach kółek. Następne zdjęcia pokazują zabawy z wykrzystaniem chusty Klanzy i kolorowych kółek oraz układania wesołej kolorowej gąsienicy nazywając kolory. Kolejne zdjęcia przedstawiają zabawy z kostką w przeliczaniu kropek, czy rozwiązywaniu zagadek o owocach, które kształtem przypominają kropkę.

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W GRUPIE „KRÓLICZKÓW”

10 września 2021 r. w piękny, słoneczny, wrześniowy dzień dzieci z grupy „Króliczki” obchodziły święto pieczonego ziemniaka na działce u dziadków Oli G. z naszej grupy. Był to dzień pełen atrakcji i dobrej zabawy. Z twarzami pełnymi uśmiechów przedszkolaki uczestniczyły w „kartoflanych” zabawach zorganizowanych przez Panią Agnieszkę i Gosię. W trakcie wspólnej zabawy można było skosztować wyśmienitych, pieczonych na ogniu ziemniaków i kiełbasek. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń. Ten jesienny dzień pachnący pieczonym ziemniakiem na pewno wszyscy będą długo pamiętać.  Bardzo dziękujemy rodzicom i dziadkom Oli G. za pomoc w zorganizowaniu niezapomnianej uroczystości.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci i Panie z gr IV podczas uroczystości „Święto pieczonego ziemniaka”- dzieci bawiące się na mini placu zabaw z uśmiechniętymi buziami, pieczące ziemniaki i kiełbaski oraz ich degustację.

 

Dzień Marzyciela u Tygrysków

Dzień Marzyciela to święto każdego z nas. W tym dniu nasze przedszkolaki chodziły z głowami w chmurach, patrząc na świat przez różowe okulary. Marzyć – piękna rzecz, lecz jeszcze piękniej gdy marzenia można spełnić. Jak zrealizować marzenia i jaką drogę należy pokonać, aby marzenia spełniły się, tego dowiedziały się dzieci podczas obchodów Dnia Marzyciela. W tym dniu dzieci dużo opowiadały o swoich marzeniach, wysłuchały wiersz pt. „Dyzio Marzyciel” J. Tuwima. Wszystkie dzieci wybrały się na wyspę marzeń w której uczestniczyły w zabawach muzyczno - ruchowych. Na koniec zawitała do nas wróżka, która posypała każdego z nas magicznym pyłem w celu spełnienia marzeń tych dużych i tych małych.
/Beata Ś., Mariola K./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci i Panie z gr II podczas obchodów „Dnia Marzyciela”, które w swojej sali uczestniczyły w zabawach muzyczno- ruchowych z wykorzystaniem chusty KLANZY.