ROK SZKOLNY 2023/2024
Zabawy ruchowe dzieci na siłowni zewnętrznej
29 lipca dzieci z grupy II udały się na siłownię, na świeżym powietrzu. Przypominając sobie zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu oraz wykorzystując piękną pogodę odbyliśmy poniedziałkową gimnastykę poza murami przedszkola. Dzieci świetnie radziły sobie ze sprzętem gimnastycznym. Wykazały się także wysoką sprawnością fizyczną. Kolejnym zadaniem tego dnia było kodowanie na dywanie z użyciem "Logigramm". Podczas zajęć z kodowania dzieci kształtowały umiejętność kodowania, doskonaliły zdolność rozpoznawania i posługiwania się pojęciami: koloru, kształtu, wielkości i grubości. Rozwijały spostrzegawczość wzrokową, orientację w przestrzeni, logiczne myślenie, umiejętność dedukcji, wnioskowania, segregowania i klasyfikowania.
E.Wasiluk
Wycieczka grupy II do Strefy Żubra Pompika
Wycieczka do strefy żubra Pompika i do parku to doskonały pomysł na jednodniową przygodę dla najmłodszych . Dzieci z grupy drugiej poznały żubrzą rodzinkę i spędziły aktywnie popołudnie w pobliskim parku . Cieszyły się ruchem na świeżym powietrzu i miło spędziły czas na aktywności fizycznej .
Małgorzata Palenceusz
Opis galerii zdjęć :
Na zdjęciu widoczne są dzieci z grupy II podczas wycieczki do strefy żubra Pompika i pobliskiego parku.
WAKACJE W PRZEDSZKOLU – AKTYWNIE I WESOŁO!
Lipiec, to miesiąc, w którym nasze przedszkole odwiedzały dzieci nie tylko z naszego przedszkola, ale również z innych hajnowskich placówek. W tym czasie zorganizowane zostały wakacyjne zajęcia dla dzieci pozwalające aktywnie i twórczo spędzić czas w gronie rówieśników, przede wszystkim na świeżym powietrzu. Dużo czasu spędziliśmy na grach zespołowych, dzieci uczyły się zdrowiej rywalizacji.
W ramach zajęć prowadzonych w wakacje dzieci m.in.: udały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce, odwiedziły miejski plac przy fontannie, wybrały się na wycieczkę do parku miejskiego do Strefy Żubra Pompika a także tańczyły, śpiewały, ćwiczyły, zwiększały swoją sprawność, zwinność i kondycję podczas zajęć sportowych w sali i na placu zabaw, malowały, rysowały podczas zajęć plastycznych, a także były uczestnikami gier edukacyjnych. /Agnieszka Charytonow/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci w trakcie prowadzonych zabaw i zajęć podczas lipcowego dyżuru.
Wakacyjne przygody w naszym przedszkolu
Przedszkola otwarte w wakacje często organizują ciekawe zajęcia dla dzieci, w trakcie których dzieci się nie nudzą, ponieważ podczas zajęć „wyruszają” w podróż po różnych ciekawych miejscach np. nad morze, czy do dżungli lub rozwijają zdolności plastyczne i umiejętności ruchowe. Oczywiście na samym początku wakacyjnego dyżuru, w trakcie takich upałów w lato nie mogło zabraknąć wiatraczka, który wykorzystywaliśmy do ćwiczeń oddechowych i chłodzenia się.
"Papierowy wiatraczek" to przestrzenna praca plastyczna, której tworzenie uczy dzieci wielu wartościowych umiejętności i koncepcji. Oto kilka z nich:
- koordynacji wzrokowo-ruchowej, czyli manipulowanie papierem, składanie, wycinanie i sklejanie wymagają precyzyjnych ruchów, które wspierają rozwój motoryki małej;
- zrozumienie instrukcji, czyli śledzenie kroków potrzebnych do złożenia wiatraczka pomaga dzieciom w zrozumieniu i przestrzeganiu instrukcji, co jest umiejętnością kluczową w nauce i codziennym życiu;
- podstaw fizyki: wiatraczki to prosty sposób na wyjaśnienie podstawowych koncepcji fizycznych, takich jak ruch, siła powietrza i przyczyny powstawania wiatru;
- kreatywności, czyli decydowania o kolorach i wzorach wiatraczka stymuluje wyobraźnię i pozwala na wyrażanie siebie przez sztukę;
- cierpliwości i wytrwałości składanie wiatraczka to proces, który może być wyzwaniem, a jego ukończenie daje satysfakcję i uczy, że wysiłek prowadzi do osiągnięcia celu;
- nauka przez zabawę: wiatraczek to zabawka, którą można wykorzystać do gier i aktywności, co sprzyja uczeniu się poprzez doświadczenie.
Tworzenie wiatraczków z papieru to była świetna zabawa, ale również okazja do rozwijania umiejętności, które będą przydatne dzieciom w życiu codziennym i dalszej edukacji.
Następnie wybraliśmy się w podróż do dżungli i nad morze wykonując prace plastyczne.
"Wąż z dżungli" okazał się świetnym twórczym pomysłem na zabawę z dziećmi. Ponadto podczas tworzenia mocno pracuje nadgarstek, więc warto skorzystać z tego pomysłu, aby przygotować rączkę dziecka do pisania. Dzieci świetnie poradziły sobie z wycinaniem spirali i ozdabianiem własnego węża za pomocą farb i foli bąbelkowej.
"Wakacyjna plaża" – też wybraliśmy się nad morze. Dzieci opowiedziały z czym związane są przedmioty zgromadzone przez nauczyciela w sali, wiedziały jak wygląda morze i plaża, potrafiły naśladować szum morza, a na koniec wykonały pracę plastyczną „Plaża” na temat, której każde z dzieci opowiedziało co robi na swojej plaży?
Nie zabrakło także zabaw ruchowych za pomocą wykorzystania dwóch gier zręcznościowych i sprawnościowych, które przyczyniają się do rozwoju wydolności organizmu, wzmocnienia mięśni, tworzenia poprawnej postawy ciała u dzieci. Zaproponowane gry ćwiczą u dzieci koordynację wzrokowo-ruchową, wyostrzają zmysły słuchu i wzroku.
"Wygibajtus owocowy" to gra zręcznościowa, w której każde z dzieci grało całym ciałem. W zależności od wskazań na tarczy, dzieci musiały postawić swoje stopy i dłonie w odpowiednich miejscach na planszy. Zmuszało je to często do akrobatycznych ewolucji. Wygrywał ten, kto szczęśliwie losował i był najbardziej wygimnastykowany. Gra okazała się doskonałą rozrywką dla dzieci i zapewniła wiele emocji i dobrej gimnastyki.
" Stopy i Dłonie" to gra sprawnościowa, w której zabawa polegała na przeskakiwaniu na kolejny rząd i umieszczenie rąk lub stóp na obrazkach według wzoru. Dzieci świetnie poradziły sobie w trakcie wspólnej zabawie ruchowej, jak też rozwinęły małą i dużą motorykę.
Wakacyjny czas mijał bardzo szybko i pozostawił mnóstwo wspaniałych wrażeń i wspomnień.
Mariola Krawczyńska
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy dyżurującej III i II w trakcie proponowanych przez nauczyciela zajęć twórczych i ruchowych.
Wakacyjny Teatr Cieni
Każdy teatr – nawet taki malutki jak przedszkolny teatrzyk cieni – to miejsce magiczne i fascynujące, którego urokowi nie sposób się nie poddać. Pozwala popuścić wodze fantazji, stać się choć na chwilę kimś innym, kto może wszystko, bo posiadł nadzwyczajne moce. Żadne dziecko nie oprze się przecież takiej pokusie! Dla nauczycieli istotne są także walory pedagogiczne teatrzyku cieni – angażujące i integrujące siły: głowy, rąk oraz serca. Teatr cieni kształtuje wyobraźnię, pomaga pokonać nieśmiałość, pozwala rozwijać mowę oraz otwiera na literaturę. Jakże rozwijające i edukacyjne połączenie!
Agata Majewska- Iwaniuk
Opis galerii zdjęć: Zdjęcia ukazują dzieci z grupy II i III podczas zabaw z Teatrem Cieni.
"Ruch to zdrowie" - ćwiczenia i zabawy gimnastyczne w wakacyjnej grupie III
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy dyżurującej III podczas zabaw i ćwiczeń gimnastycznych
Barbara Kiślak
Aktywnie i kreatywnie na świeżym powietrzu -grupa III
Okres lata i wakacji to idealna okazja do podejmowania aktywności na świeżym powietrzu. Dni są długie,słoneczna pogoda zachęca nas do działania, a wolny i wakacyjny czas sprzyja kreatywnym pomysłom. Ruch na świeżym powietrzu jest niezwykle istotny dla dzieci, nie tylko wspomaga ich rozwój psychoruchowy i wpływa korzystnie na odporność ale także pozwala spożytkować drzemiącą w dzieciach energię. Tak spędzaliśmy popołudnie. Było głośno i wesoło. Najbardziej smakował nam podwieczorek w "zupełnie innym wydaniu" niż codzienne.
E.Horosz
Opis galerii: Na zdjęciach znajdują się dzieci z grupy III, bawiące się na podwórku przedszkolnym i spożywającym wspólny podwieczorek.
Wakacyjny piknik malarski z „Kicią Kocią” grupa II
Przedszkolaki z II grupy wzięły udział w niezwykłych zajęciach plastycznych, połączonych jednocześnie z czytaniem książki oraz pobytem na świeżym powietrzu. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody dzieci miały możliwość zdobyć nowe doświadczenie, podczas wspólnego malowania farbami na folii stretch. Na początku Pani Basia przeczytała dzieciom książeczkę pt. „Kicia Kocia na plenerze”, potem wcieliliśmy się w malarzy i zaczęliśmy tworzyć tak jak Kicia Kocia z przyjaciółmi :) Malowanie na folii okazało się świetną zabawą pobudzającą wszystkie zmysły. Dzieci eksperymentowały z kolorami i wykazywały się niezwykłą inwencją twórczą. Zajęcia w plenerze dostarczyły wielu pozytywnych emocji. Być może dla niektórych przedszkolaków powstałe dzieła będą początkiem fascynującej przygody ze sztuką?
B.Grosz
Opis galerii zdjęć: Zdjęcia ukazują dzieci, które siedzą w przedszkolnym ogrodzie na kocach piknikowych, nauczycielka czyta książkę „Kicia Kocia na plenerze”. Kolejne zdjęcia przedstawiają dzieci malujące farbami na folii stretch.
Wycieczka do biblioteki – bezpieczne wakacje
W naszym przedszkolu w lipcu trwa grupa dyżurująca. Aby uatrakcyjnić dzieciom pobyt w przedszkolu w trakcie wakacji, w dniu 4 lipca grupa II wybrała się na wycieczkę do biblioteki. Temat spotkania to Bezpieczne wakacje. Przedszkolaki zapoznały się z przygodami Poli z książki pt. Gdy Pola się zgubi” autorstwa Gabrieli Rzepeckiej – Weiss. "Gdy Pola się zgubi" to książka, która w przyjazny i delikatny sposób zapoznaje każdego malucha z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa. Pomaga im zrozumieć, że nie należy rozmawiać z nieznajomymi, a także podpowiada, gdzie można szukać pomocy, gdyby dziecko się zgubiło. Poprzez zapoznanie się z rymowankami zawartymi w historii Poli dzieci łatwo zapamiętają reguły niezbędne do zachowania bezpieczeństwa podczas zabawy.
Po udanym spotkaniu w bibliotece udaliśmy się na plac zabaw w miejskim parku. Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki.
Joanna Baczyńska
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy dyżurującej II podczas spotkania w Bibliotece Publicznej i na miejskim placu zabaw.
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" J. Korczak. To motto towarzyszyło naszym przedszkolakom podczas zabaw na dmuchańcach. 28 czerwca w naszym przedszkolu była super zabawa. Dzięki "Skoko Spoko" oraz Pani Wiktorii Ignatiuk wraz z mężem dwie dmuchane zjeżdżalnie były miejscem niesamowitych zabaw i mnóstwa radości naszych przedszkolaków. Dzieci zachowywały się bardzo odpowiedzialnie i przestrzegały wszystkie ustalone zasady. Była to okazja do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Podczas zabawy uśmiech nie znikał z małych buziek. Na koniec każdy dostał gałkę pysznych lodów aby uczcić cały rok wspólnej zabawy w przedszkolu.
B.Grosz
Opis galerii zdjęć: Zdjęcia ukazują dzieci z grupy I, II, III i V podczas korzystania z dmuchanych zjeżdżalni na przedszkolnym placu zabaw.
BĄDŹ BEZPIECZNY W CZASIE WAKACJI
Zbliżają się wymarzone przez dzieci wakacje, dlatego mając na uwadze bezpieczeństwo naszych przedszkolaków, zorganizowaliśmy spotkanie z prcownikami Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce.
W trakcie spotkania przedszkolaki dowiedziały się, jak właściwie zachowywać się podczas letniego wypoczynku, aby wakacje upłynęły bezpiecznie. Pan Policjant ostrzegał przed zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać podczas wakacji, apelował do dzieci o zachowanie bezpieczeństwa w czasie trwających prac polowych, rozważnym korzystaniu z kąpielisk i szlaków górskich. Pani z wydziału prewencji uczulała dzieci, by nie ufać obcym, przypomniała o potrzebie zapamiętania swojego adresu zamieszkania oraz numerów alarmowych. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały za cenne rady. Serdecznie dziękujemy za interesujące zajęcia i poświęcony czas. Życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych, słonecznych i radosnych wakacji.
/Wszystkie nauczycielki z poszczególnych grup przedszkolnych/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych: „Sówki”, „Tygryski”, „Kangurki”, „Króliczki” i „Puchatki” biorące udział w spotkaniu z pracownikami KPP w Hajnówce i rozmowie na temat bezpieczeństwa.
Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego w grupie „Tygryski”
„Każdy koniec drogi jest w rzeczywistości początkiem nowej podróży…”
Pożegnanie przedszkola to czas niezwykły i niezapomniany, zarówno dla dzieci, rodziców, jak i nauczycielek. Kończy się bowiem 4-letni okres przyjaźni, wspólnych zabaw i spotkań, wspólnej pracy. Dzieci z zagubionych i nieśmiałych maluszków stają się samodzielnymi, odważnymi, ciekawymi świata starszakami.
Dnia 14 czerwca 2024r. o godz. 10.00 w Parku Linowym w Doktorcach odbyło się uroczyste zakończenie przedszkola. Na początku dzieci zaprezentowały na scenie swoje umiejętności aktorskie, taneczne oraz wokalne. Pod czujnym okiem Pań dzieci przygotowywały prezentację swoich umiejętności – a tym samym wzbogaciły ten dzień swoim pięknym występem artystycznym, dziękując wszystkim za wspólnie spędzony czas. Po części artystycznej Pani Dyrektor Iwona Raszkiewicz w ciepłych słowach zwracała się do dzieci, nauczycieli oraz rodziców dziękując im za piękny czas spędzony wspólnie w przedszkolu za zaangażowanie w działania na rzecz placówki. Następnie wszystkie sześciolatki otrzymały z rąk Pani Dyrektor Iwony Raszkiewicz nagrody fotoksiążkowe oraz dyplomy, a rodzice podziękowania. Na zakończenie odbył się wspólny poczęstunek w formie ogniska oraz dzieci z rodzicami korzystali z atrakcji znajdujących się w Parku Linowym m.in. przejazd kolejką wąskotorową, skoki na trampolinach, tęczowy zjazd, gigantyczna poducha oraz zabawy ruchowe na placu zabaw.
Kolejni absolwenci opuszczają mury przedszkola, by po wakacjach rozpocząć naukę w klasie pierwszej. Życzymy Wam wielu sukcesów na kolejnych szczeblach edukacji i spełnienia marzeń. Rodzicom dziękujemy za każde miłe słowo, życzliwość i wsparcie oraz zaangażowanie. Wszystkim życzymy bezpiecznych i radosnych wakacji!
/Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk/
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Tygryski podczas uroczystości zakończenia przedszkola odbywającej się w Parku Linowym w Doktorcach. Pierwsze zdjęcia prezentują dzieci podczas recytacji wierszy i śpiewu piosenek i tańców. Kolejne zdjęcie ukazują moment wręczania pamiątek w formie fotoksiążki i dyplomu dla dziecka oraz podziękowań dla rodziców. Ostatnie zdjęcia przedstawiają dzieci z rodzicami korzystających z atrakcji w Parku Linowym.
BLANKA S., GABRYSIA I. I ZOSIA O.
LAUREATKAMI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„Я НАРАДЗІЎСЯ ТУТ -TU SIĘ URODZIŁEM” 2024
Dnia 20.VI.2024r w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastycznego oraz otwarcie wystawy pokonkursowej „Я НАРАДЗІЎСЯ ТУТ -TU SIĘ URODZIŁEM” 2024, którego laureatkami zostały Blanka Skiepko, Gabrysia Iwaniuk i Zosia Olesiewicz z naszego przedszkola. Celem konkursu było pielęgnowanie patriotyzmu lokalnego, kształtowanie tożsamości oraz upowszechnianie dziecięcej twórczości.
Serdecznie gratulujemy naszym laureatkom!!!
/Agnieszka Charytonow, Eugenia Kazimiruk/
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dziewczynki podczas uroczystego odbierania nagród i dyplomów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Я НАРАДЗІЎСЯ ТУТ -TU SIĘ URODZIŁEM” 2024 w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
Kangurki poznają Hajnówkę- podsumowanie Innowacji Pedagogicznej "Hajnówka- moja mała Ojczyzna"
Kończy się rok szkolny, a wraz z nim innowacja pedagogiczna edukacji regionalnej „Hajnówka- moja mała Ojczyzna” realizowana w Przedszkolu Nr 2 im. Kubusia Puchatka. Nadrzędnym celem innowacji było kształtowanie wśród dzieci poczucia własnej tożsamości, poprzez zapoznanie się z historią i dziedzictwem kulturowym Hajnówki, przy jednoczesnym formowaniu postaw zaangażowania się w życie środowiska lokalnego. W czasie wycieczek oraz zajęć przekazywano dzieciom wiedzę związaną z najbliższym otoczeniem: rodziną, tradycjami, miejscowością i regionem. Innowacja pedagogiczna „Hajnówka- moja mała Ojczyzna” realizowana była w roku szkolnym 2023/2024 w grupie II „Kangurki” (3 i 4-latki) od 1 grudnia 2023r. do 17 czerwca 2024r.
Działaniem innowacyjnym było prowadzenie tablicy pamiątkowej zajęć i wycieczek w sali przedszkolnej. Tablica była na bieżąco uzupełniana zdjęciami, a dzieci tworzyły własne mapy pamięciowe w oparciu o wspomnienia dotyczące danych miejsc w Hajnówce. Od 13 do 16 czerwca 2024r. nastąpiło podsumowanie innowacji- omawiana była tematyka tygodniowa „Moja miejscowość”. Dzieci nazywały i wspominały wycieczki przy okazji projekcji zdjęć na tablicy multimedialnej.
Innowacja okazała się wspaniałą przestrzenią do rozwijania poczucia przynależności do miasta. Wiele miejsc dzieci określały jako znajome, w niektórych pracowali ich rodzice czy członkowie rodziny, a inne były stałym punktem ich drogi do przedszkola. W styczniu dwoje dzieci wzięło udział w plastycznym konkursie ogólnopolskim „Czy wy wiecie co turysta może zwiedzić w moim mieście?”. Była to okazja do ocenienia przez dzieci co najbardziej podoba im się w mieście.
Poprzez zajęcia i wycieczki zrealizowano następujące cele:
Zrealizowane działania:
Podczas ewaluacji i oglądania zdjęć oraz pocztówek z Hajnówki znalazło się kilka miejsc, których dzieci nie potrafiły nazwać, ponieważ nie odbyły się tam wycieczki. W związku z tym organizatorki postanowiły kontynuować innowację w przyszłym roku szkolnym. Zmianą będzie forma kolekcjonowania zdjęć z wycieczek. Obecną tablicę zastąpi album w formie A4, który dzieci będą mogły brać w dogodnej dla siebie chwili i wspólnie oglądać wykonane fotografie, a przez to rozwijać w sobie emocjonalny stosunek do ich małej Ojczyzny.
Autorki innowacji: mgr Agata Majewska-Iwaniuk, mgr Joanna Baczyńska
Opis galerii zdjęć: Na fotografiach widoczne są dzieci na wycieczkach i podczas działań realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej "Hajnówka- moja mała Ojczyzna"
Kangurki w Urzędzie Miasta na spotkaniu z Panem Burmistrzem
Powoli kończy się rok szkolny i nadchodzą wakacje. Kangurki wybrały się na ostatnią w tym roku szkolnym wycieczkę w ramach innowacji pedagogicznej "Hajnówka- moja mała Ojczyzna". Jako ostatnie miejsce do odwiedzenia wybraliśmy Urząd Miasta i spotkaliśmy się z Panem Ireneuszem Kiendysiem- Burmistrzem Miasta Hajnówka. Wizyta rozpoczęła się od uściśnięcia ręki wszystkim dzieciom przez Pana Burmistrza. Dzieci obejrzały Jego gabinet i zapoznały się ze specyfiką pracy. Następnie przedszkolaki postanowiły zadać włodarzowi miasta kilka pytań: Co oznacza herb Hajnówki? Co Pan Burmistrz lubi najbardziej w Hajnówce? Kim chciał zostać, gdy był dzieckiem? Pan Ireneusz z chęcią odpowidział dzieciom na wszystkie nurtujące je pytania. Korzystając z okazji do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych- Pan Burmistrz przeczytał dzieciom książkę "Jadzia Pętelka idzie na piknik" ilustrowaną przez hajnowiankę- Panią Agatę Łukszę. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły Burmistrzowi podziękowanie- własnoręcznie wykonane podobizny swoje i Pana Ireneusza oraz żubra wykonanego techniką quilingu, a w zamian dostały książki i zeszyty o żubrze Pompiku. Spotkanie było bardzo udane! Po wyjściu z Urzędu Miasta obejrzeliśmy jeszcze z bliska pomnik żubra w skwerku miejskim. To było wspaniałe zakończenie innowacji.
Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach są dzieci z grupy II na spotkaniu z Burmistrzem Miasta i przy pomniku żubra.
Kangurki i Puchatki odwiedziły Żubra Pompika w Parku Miejskim
14 czerwca 2024 dzieci z grupy Kangurków i Puchatków odwiedziły w ramach innowacji pedagogicznej "Hajnówka- nasza mała Ojczyzna" strefę Żubra Pompika w Parku Miejskim.
Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska, Barbara Grosz
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy II i III podczas pobytu w miejskim parku w Hajówce.
Kangurki w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej
11 czerwca 2024 grupa Kangurków w ramach Innowacji Pedagogicznej "Hajnówka- moja mała Ojczyzna" wybrała się do Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej. Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w takim miejscu. Podczas wycieczki „Kangurki” dowiedziały się od Pani Mirosławy, co to jest muzeum, kto w nim pracuje, a także poznały znaczenie takich terminów, jak: eksponat, zabytek, galeria, wystawa czy dzieło sztuki. Dzieci z zaciekawieniem oglądały stałe i czasowe wystawy. Dowiedziały się jak dawniej wyglądała wiejska chata, starodawne sprzęty gospodarstwa domowego, a także zabawki, którymi mogli bawić się ich przodkowie. Ponadto dzieci objrzały wystawę rzeź, fotografii, rysunków dzieci i galerię haftu. Wycieczka do muzeum stanowiła niezwykłą lekcję, która na długo pozostanie w pamięci naszych małych przedszkolaków.
Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska
Opis galerii zdjęć: Na fotografiach widnieją dzieci podczas wycieczki w Muzeum i Ośrodku Kutury Białoruskiej w Hajnówce
UWAGA ALARM!- czyli próbna ewakuacja w naszym przedszkolu
W trosce o bezpieczeństwo przedszkolaków 5 czerwca 2024r. o godz. 10.00 zostały przeprowadzone w naszym przedszkolu praktyczne ćwiczenia ewakuacji dzieci i pracowników z budynku przedszkola. O organizacji alarmu poinformowano wcześniej Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce oraz Urząd Miasta. Za właściwy przebieg ćwiczeń odpowiadał dyrektor przedszkola, natomiast akcja odbywała się we współpracy i pod czujnym okiem strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce oraz przedstawiciela Urzędu Miasta Hajnówka do spraw obrony cywilnej Pana Michała Rusaka.
Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki. Na umówiony sygnał dźwiękowy zgodnie z Procedurą ewakuacji wszyscy sprawnie i bezpiecznie opuścili budynek przedszkola wyjściami ewakuacyjnymi. Cała akcja przebiegała bez zakłóceń. W czasie krótszym niż 2 minuty wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Po złożeniu raportu w „Punkcie zbiórki" w ogrodzie przedszkolnym przez poszczególne wychowawczynie dla Pani dyrektor Iwony Raszkiewicz wynikało, że wszyscy pracownicy i personel pomocniczy oraz przedszkolaki opuściły rejon zagrożony. W próbnej ewakuacji wzięły udział wszystkie obecne w tym dniu dzieci z pięciu grup przedszkolnych oraz cały personel placówki. Na terenie przedszkola czekała na dzieci miła niespodzianka - samochód Straży Pożarnej, który wzbudził ogromny zachwyt. Ćwiczenia ewakuacyjne są bardzo potrzebne, gdyż uczą dzieci bezpiecznych zachowań podczas zagrożenia.
Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka - mgr Iwona Raszkiewicz oraz wszystkie nauczycielki
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są wszystkie dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych wraz ze swoimi paniami oraz cały personel admisnistracyjno- gospodarczy w trakcie ćwiczeń próbnej ewakuacji z przedszkola pod czujnym okiem strażaków z OSP i Urzędu Miasta w Hajnówce.
Dzień Dziecka w Kawiarni "Emma Caffe"
Kochane przedszkolaki, najdroższe dzieciaki,
składamy Wam dzisiaj najlepsze życzenia:
szczęścia, uśmiechu i marzeń spełnienia!
Z okazji Dnia Dziecka przedszkolaki z grupy "Tygryski" wybrały się na długo wyczekiwane lody do pobliskiej Kawiarni "Emma Caffe" w Hajnówce. Pogoda dopisała, a zimny deser w upalny dzień sprawił dzieciom ogromną radość. To wspaniale patrzeć na tak uśmiechnięte dzięcięce buzie. Lody wszystkim bardzo smakowały. Po smacznym poczęstunku, wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Na koniec dnia wszystkie dzieci otrzymały prezenty-niespodzianki. Dziękujemy Paniom z Kawiarni za pyszne lody śmietankowe i miłą obsługę.
Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Tygryski, w trakcie świętowania Dnia Dziecka w Kawiarni "Emma Caffe" w Hajnówce.
Dzień dziecka w sali zabaw Fiku miku
W dniu 3 czerwca 2024r. dzieci z grupy I, II, III, IV z przedszkola wybrały się na wycieczkę do sali zabaw Fiku Miku. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. W tym wyjątkowym miejscu dzieci miały do dyspozycji konstrukcję zabawową, a w niej labirynty, zjeżdżalnie, baseny z piłkami. W sali przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji takich jak: duży domek, zamek, tunele, pojazdy, tory, warsztat dla majsterkowiczów, sklepy, domek dla lalek, piłki do skakania i wiele innych...! Zabawy przebiegły w bardzo wesołej i radosnej atmosferze. Największym powodzeniem cieszyły się labirynty i baseny z piłeczkami. Przedszkolaki radziły sobie świetnie, miały okazję aktywnie spożytkować swoją energię. Zadowolone, trochę zmęczone, ale pełne radości i uśmiechów wróciły do przedszkola. Mamy nadzieję, że wkrótce ponownie odwiedzimy salę zabaw.
nauczycielki grup
DZIEŃ MAMY I TATY W KAWIARNI "LIPOWART" W GRUPIE "Sówki"
27 maja 2024r. w naszej grupie obchodziliśmy najpiekniejsze święto w roku "Dzień mamy i taty" w kawiarni LIPOWART w Hajnówce. W tym szczególnym dniu dzieci zrobiły przepiękne prezenty swoim rodzicom- kolorową biżuterię. Nie mogło również zabraknąć piosenek o Mamie i Tacie, ale przede wszystkim życzeń dla Kochanych Rodziców. To wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień. To właśnie Mamie oraz Tacie należą się największe podziękowania za życie, za troskę, za poświęcenie, za każdy codzienny dzień. To dla nich ten dziecięcy trud. Każdy jak umie w tym dniu dziękuje swoim Rodzicom.E. Horosz. E. Wasiluk
Spartakiada Sportowa 2024 w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Hajnówce zorganizowana przez Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka
W dniu 28.05.2024 r. blisko 100 przedszkolaków wzięło udział w Spartakiadzie Sportowej zorganizowanej na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce przez Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce. Pani Dyrektor Iwona Raszkiewicz powitała wszystkich uczestników i otworzyła Spartakiadę Sportową 2024. Organizatorzy zadbali o to, by wszyscy uczestnicy poczuli się bohaterami wielkiego sportowego wydarzenia, w którym wszyscy wspaniale się bawili. Pan trener z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce, prywatnie tata naszej Hani przygotował wiele ciekawych konkurencji, w których uczestnicy musieli wykazać się szybkością, dobrą koordynacją ruchową oraz sprytem. Wśród konkurencji znalazły się między innymi: bieg dookoła pachołka, wyścigi z piłką, strzelanie goli do bramki, berek i wiele innych. Na zakończenie dzieci otrzymały z rąk trenera Pana Tomasza pamiątkowe medale. Były kiełbaski i słodki poczęstunek, o które zadbały kucharki z naszej placówki. Był to dzień pełen przygód, niezapomnianych przeżyć, który na długo pozostanie w pamięci małych sportowców. Spartakiada była podsumowaniem Innowacji Pedagogicznej, która miała miejsce w naszym przedszkolu od października 2023 roku do maja 2024 roku napisana przez nauczycielkę Ewę Horosz i Ewelinę Wasiluk na podstawie Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Klasa w terenie". Zakładała ona, iż dzieci zdobędą nowe doświadczenie, rozwiną zainteresowania o otaczającym świecie. Głównym jej celem było promowanie wartości edukacji zdrowotnej, a nowatorstwem zajęcia w terenie.
Dziękujemy dyrektorowi OSiR Panu Mirosławowi Awksentiuk za możliwość zorganizowania imprezy. Dziękujemy Pani Prezes PSS Społem Mieczysławie Bogdanowicz za sponsoring. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Organizator: Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka Iwona Raszkiewicz oraz koordynatorzy: Ewa Horosz, Ewelina Wasiluk.
DZIEŃ MAMY I TATY W GRUPIE "KRÓLICZKI"
Maj to życie, maj to kwiatki
Maj to także Święto Matki,
Maj w uczucia jest bogaty,
Bo się zbliża Święto Taty.
Dnia 24.05.2024r. w grupie "Króliczki" odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci pragnęły uczcić święto swoich rodziców i przygotowały dla nich ciekawy program artystyczny, śpiewały, recytowały wiersze i tańczyły. By ten dzień rodzice zapamiętali na długo, przedszkolaki przygotowały dla swoich najdroższych rodziców przepiękne drewniane, kolorowe kwiaty i laurki. Mamo, Tato 100 lat.
Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz
Opis galerii zdjęć: Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy „I” podczas uroczystości przedszkolnej "Dzień Mamy i Taty". Dzieci śpiewają piosenki, recytują wiersze oraz tańczą z czerwonymi sercami.
Dzień Mamy u Tygrysków
Dnia 24 maja 2024r w sali grupy Tygrysków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy, oraz że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość i trud włożony w wychowanie. Z tej okazji przedszkolacy śpiewali piosenki, recytowali wiersze oraz przygotowali upominek dla Mamy. Następnie korzystając z okazji obecności Mam uroczystość została połączona z zajęciami otwartymi i warsztatami nt. "Majowej łąki i jej mieszkańców", w trakcie których dzieci zaprezentowały swoje umiejętności i wiedzę przyrodniczą dotyczącą roślinności i owadów zamieszkujących łąkę oraz jaką rolę pełnią w przyrodzie. Zajęcia miały na celu zwrócenie uwagi na wspólne wysiewanie łąk kwietnych, które tworzą różnorodność biologiczną oraz są domem dla setek gatunków roślin, a także owadów zapylających, ptaków i innych małych stworzeń. Każdy kwiat, każda trawa, każdy motyl to element układanki, który wspiera zdrowe ekosystemy. Na koniec dzieci zaprosiły swoje Mamy do wykonania wianka wiosennego do którego przyczepiały piękne kwiaty i inne dodatki, które delikatnie skomponowane na słomianych wiankach, będą elegancką dekoracją np. wejścia do domu czy ściany w salonie. Ten dzień był wyjątkowy dla Mam i ich dzieci, które wspólnie w przyjemnej i wesołej atmosferze spędziły czas. Wszystkim Mamom życzymy zdrowia, uśmiechu i pociechy z tak wspaniałych dzieci.
Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy V w swojej sali w trakcie uroczystości z okazji Dnia Mamy połączonej z zajęciami otwartymi i warsztatami nt. "Majowej łąki i jej mieszkańców" .
Dzień Mamy i Taty u Kangurków
"Dwa najpiękniejsze słowa świata
We wszystkich językach to Mama i Tata"
Ostatnie tygodnie maja to w naszym przedszkolu zawsze uroczystości z okazji pięknego święta jakim jest Dzień Mamy i Dzień Taty. Dzieci z grupy Kangurków z dużym zaangażowaniem przystąpiły do prezentowania swoich możliwości wokalnych, recytatorskich i ruchowych. W pięknych strojach prezentowały bogaty program artystyczny – wiersze, piosenki, tańce i życzenia dla kochanych rodziców. Po wspaniałych występach na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę.
Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych ramek ze zdjęciami i kwiatów całusom i uściskom nie było końca. Następnie na rodziców czekała jeszcze niespodzianka- własnoręcznie upieczony przez dzieci tort- Marciek Hajnowski. Podobno najlepszy jaki kiedykolwiek jedli! Po poczęstunku odbyła się również wspólna taneczna zabawa dzieci z rodzicami.
Wszystkim Mamom i Tatom życzymy zdrowia, uśmiechu i pociechy z dzieci.
Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne dzieci i ich rodzice podczas uroczystości.
Dzień Mamy i Taty w grupie Puchatków
Mama i Tata to świat nasz cały,
ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały,
to dobre, czułe, pomocne ręce
i kochające najmocniej serce.
Kochana Mamo, Kochany Tato
dzisiaj dziękować chcemy Wam za to,
że nas kochacie, że o nas dbacie
i wszystkie psoty nam wybaczacie.💖
Mamusie i tatusiowie są ważnymi członkami każdej rodziny. Dzieci w wieku przedszkolnym są żywym przekazem stosunków społecznych panujących w swoich rodzinach. Często bawią się w dom, przyjmują rolę rodziców. Swoimi gestami, zachowaniem i słowami podkreślają ich ważność i mądrość. Dzieci są pełne uczuć, miłości i szacunku do swoich najbliższych. Można w nich doszukiwać się wielu mądrości życiowych, które są przekazywane młodemu pokoleniu
24 maja grupa Puchatków uroczyście obchodziła święto „Mamy i Taty” w Klubokawiarni "LipowArt". Dzieci tego wyjątkowego dnia zaprezentowały wiersze, piosenki, wręczyły samodzielnie wykonane laurki i kwiatki, a na koniec wspólnie z rodzicami wykonali kolorowe naszyjniki i bransoletki. To był bardzo radosny i wzruszający dzień dla wszystkich uczestników. Dziękuje serdecznie za wspólnie spędzony czas. Wszystkim Mamom i Tatom życzymy zdrowia, uśmiechu i pociechy z tak wspaniałych dzieci.
Barbara Grosz
Opis zdjęć: Zdjęcia ukazują dzieci stojące w rzędzie, recytujące wiersze i śpiewające piosenki. Przy stolikach siedzą rodzice, oglądający występ dzieci. Kolejne zdjęcia ukazują rodziców wraz z dziećmi podczas wykonywania biżuterii z kolorowych koralików.
Kangurki w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Wprowadzenie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania przez sztukę, a także jednym z ważnych celów naszego przedszkola. U naszych wychowanków kształtujemy nawyki stałego obcowania z książką. Mamy świadomość, że wiek przedszkolny jest idealnym okresem w rozwoju dziecka dlatego staramy się zainteresować go literaturą, która pobudzi jego wyobraźnię, wzbogaci mowę o nowe pojęcia, wprowadzi w świat baśni, nauczy zachowań w różnych sytuacjach życiowych.
24 maja dzieci z grupy Kangurki, odwiedziły oddział dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom po co i w jaki sposób korzystać z Biblioteki. Ponadto dzieci uczestnicząc w Innowacji Pedagogicznej "Hajnówka- moja mała Ojczyzna" poznały pozycje książkowe autorów pochodzących z Hajnówki: serię o Żubrze Pompiku Tomasza Samojlika oraz serię o Stasiu i Jadzi Pętelkach narysowanych przez Agatę Łukszę. Nasze przedszkolaki oczywiście znały te książki już od dawna, jednak miło jest patrzeć na książki hajnowian w miejskich bibliotekach.
Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Pani Justyna Perestret przeczytała dzieciom zabawną książkę, oprowadziła nas po całej Bibliotece oraz pokazała wiele książek, które dzieci od razu chciały wziąć ze sobą do przedszkola. Tym razem wypożyczyliśmy ich pięć. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Jeszcze raz dziękujemy za to wspaniałe spotkanie!
Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach przedstawione są dzieci z grupy II biorące udział w zajęciach bibliotecznych.
"Światowy Dzień Pszczół" - Zajęcia Otwarte z Rodzicami w grupie Kangurków
Przedszkolaki z wielką chęcią goszczą w przedszkolu swoich rodziców. Tym razem zaprosiliśmy ich na wspólne świętowanie Światowego Dnia Pszczół, które obchodzimy 20 maja. Zajęcia rozpoczęły się od zabawy ruchowej "Witamy wszystkie dziewczynki, witamy wszystkich chłopców.". Następnie dzieci odgadywały zagadki i poznały budowę pszczoły. Niedługo później odbyła się krótka pogadanka na temat tego, dlaczego pszczoła żądli i jak należy się zachowywać, jeśli pszczoła podleci do nas bardzo blisko. W tym momencie mogliśmy dokładnie obejrzeć ramkę z ula, na której pszczoły wychowują swoje potomstwo i którą wypełniają słodkim miodem. Dzieci miały okazję przymierzyć strój pszczelarza i poznać przeznaczenie dymiarki. Kolejnym etapem zajęć był zabawa słuchowa z użyciem przenośnego głóśnika- dzieci wcieliły się w kwiaty na które siadała bzycząca pszczoła. Dzieci czekała również zabawa ruchowa przy muzyce poważnej "Lot pszczółek". Nie zabrakło również degustacji słodkiego miodku. Cóż to była za uczta smakowa! Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną "W ulu". Pobyt Rodziców w naszej sali to ogromna atrakcja dla dzieci, ale również okazja dla rodziców, by móc poobserwować dziecko podczas zajęć grupowychi. Dziękujemy wszystkim obecnym rodzicom za chęci, poświęcony czas i zapraszamy na nasze kolejne zajęcia otwarte.
Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach są widoczne dzieci z grupy II podczas zajęć otwartych o pszczołach.
Dzieci na spektaklu w Hajnowskim Domu Kultury
17 maja dzieci z naszego przedszkola obejrzały w Hajnowskim Domu Kultury spektakl teatralny pt. „Potworczaki i dźwiękowyje”. Przedszkolaki mogły utożsamić się z głównym bohaterem – Kajo, który bał się i próbował walczyć ze swoimi strachami. Chłopiec czuł się niezrozumiany, a dorośli wyśmiewali jego obawy, mówiąc, że tylko śni. Bohater trafił na Pogromców Strachów, którzy ukazali mu różne sposoby radzenia sobie ze swoim strachem. Spektakl był bardzo pouczający, ukazał świat dziecka widziany jego oczyma i świat dorosłych, którzy nie widzieli żadnego problemu. Mottem przewodnim utworu było zrozumienie faktu, iż każdy ma prawo się bać, ma prawo płakać i nie musi się tych emocji wstydzić; ma prawo rozmawiać z najbliższymi o swoich lękach; szukać pomocy i zrozumienia z ich strony. Po spektaklu wykonaliśmy na scenie pamiątkowe zdjęcie
Opis galerii zdjęć: Ujęcia ze spektaklu oraz zdjęcie grupowe na scenie.
Zapisy dzieci do przedszkola na grupę dyżurującą
Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce informuje o zapisach dzieci na wakacyjny dyżur w miesiącu lipiec 2024r. Poniżej znaduje się tabelka z harmonogramem dyżurów hajnowskich przedszkoli w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2024r. oraz pliki z dokumentami do pobrania.
Przypominam jednocześnie, o procedurze obowiązującej przy zapisach dzieci do przedszkola na okres wakacji:
1. Zapisy na grupę dyżurującą trwają w okresie od 13 maja do 24 maja bieżącego roku.
2. Rodzice (opiekunowie prawni) dokonują zapisu dziecka na dyżur wakacyjny bezpośrednio u dyrektora wybranego przedszkola w wyżej określonym terminie, bądź pobrane dokumenty: wniosek o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny z klauzulą informacyjną ze strony internetowej przedszkola przesyłają skanem na pocztę elektroniczną placówki na adres:przedsz2@wp.pl
3. Do wniosku należy dołączyć własnoręcznie napisane oświadczenie o zatrudnieniu obojga rodziców wraz z podpisami.
HARMONOGRAM DYŻURÓW HAJNOWSKICH PRZEDSZKOLI W OKRESIE OD 1 LIPCA DO 31 SIERPNIA 2024r.
Lp. |
Termin dyżuru |
Nazwa przedszkola |
Adres |
Telefon |
1. |
1- 31 lipiec 2024 |
Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka |
ul. Warszawska 2 |
85 682 21 48 |
2. |
1- 31 lipiec 2024 |
Przedszkole nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi |
ul. Rzeczna 3 |
85 684 35 05 |
3. |
1- 31 sierpień 2024 |
Przedszkole nr 1 |
ul. Jagiełły 7 |
85 682 25 80
|
4. |
1- 31 sierpień 2024 |
Przedszkole nr 5 |
ul. Reja 2
|
85 682 29 99 |
Wniosek o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny (pobierz_plik)
Klauzula informacyjna RODO (pobierz_plik)
Dyrekor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce
mgr Iwona Raszkiewicz
Informacja o naborze uzupełniającym do Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce na rok szkolny 2024/2025
Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce ogłasza nabór uzupełniający na wolne miejsca na rok szkolny 2024/2025 od 9 maja do 24 maja 2024r.
Zasady postępowania rekrutacyjnego (uzupełniającego) do przedszkola na rok szkolny 2024/2025:
Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka
mgr Iwona Raszkiewicz
Dzień Pszczoły w grupie ,,Króliczki"
20 maja przypadał Światowy Dzień Pszczoły. Z tej okazji w naszym przedszkolu przeprowadzone zostały zajęcia , których celem było budzenie świadomości u dzieci o pożyteczności pszczół. Ważne jest, aby rolę i znaczenie tych owadów poznawać już od najmłodszych lat. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się o ważnej roli życia pszczół dla ludzi, etapów narodzin pszczoły, pracy pszczelarza i narzędzi potrzebnych do jego pracy. Zabawy ruchowe, muzyczne, zagadki,podkreśliły atrakcyjność zajęć. Ponadto przedszkolaki wykonały piękne prace plastyczne, które zostaną zaprezentowane na przedszkolnej wystawce. Dzieci degustowały różne rodzaje miodu. To był bardzo słodki dzień .
Nauczycielki grupy Małgorzata Palenceusz Agnieszka Charytonow
Opis galerii :
Na zdjęciu widoczne są dzieci z grupy ,,KRÓLICZKI" podczas zajęć z okazji DNIA PSZCZOŁY
=
"Berkowe zabawy" - zajęcia z Innowacji Pedagogicznej "Klasa w terenie" w grupie IV
Aktywność fizyczna jest niezbędna do tego, aby wystrzegać się niektórych chorób cywilizacyjnych, które stają się zmorą, epidemią XXI wieku, takich jak: wszelkiego rodzaju nowotwory, nadciśnienie, cukrzyca czy otyłość. Chcąc dbać o przyszłość naszego dziecka wychodzimy z nim na spacer do parku, na plac zabaw czy na boisko szkolne, aby mogło wykorzystywać swoje naturalne potrzeby eksplorowania świata, ruchu, rywalizacji z innymi i współzawodnictwa w grach i zabawach ruchowych z rówieśnikami. Dajemy przy tym naszemu dziecku możliwość ćwiczenia wszystkich partii jego ciała, a nie tylko mięśni palców podczas częstego korzystania z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, które powodują np. wady postawy, kłopoty ze wzrokiem, słuchem, a na domiar złego wpędzają w sidła uzależnienia, gdy przebywa się ciągle w czterech ścianach domu.
Choć dzieci są z założenia bardzo kreatywne i mają mnóstwo pomysłów na to, jak się bawić na podwórku czy placu zabaw, to jednak czasem warto im coś podpowiedzieć. Trener z OSIR-pan Tomasz
zaproponował jak można bawić się z dziećmi w każdym wieku, dostosowując oczywiście stopień trudności do jego możliwości rozwojowych, umiejętności i wytrzymałości. Nie spuszczajcie dziecka w miarę możliwości z oka, bo nawet bardzo sprytny przedszkolak nie jest na tyle przewidujący, aby samodzielnie zadbać o swoje i innych bezpieczeństwo.
E.Horosz, E.Wasiluk
Opis galerii zdjęć :
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy IV uczestniczace w zabawach rychowych na placu zabaw.
Wycieczka "Sówek "do Biblioteki Miejskiej w Hajnówce
W dniu 14 mają dzieci z grupy IV wybrały się na zajęcia biblioteczne.Celem zajęć była tematyka poświęcona zawodom rodziców.Z dużym zaciekawieniem wysłuchały pogadanki na temat pracy sprzedawcy, pielęgniarki,piekarza,prawnika,szewca,policjanta,nauczyciela oraz bibliotekarki.Wrazeń było mnóstwo,dużo wiadomości i przede wszystkim kolejne doświadczenia.Dzieci rozbudziły w sobie pasję do poznawania zawodów,dowiedziały się,jak należy zachować się w miejscach publicznych.
E.Horosz, E.Wasiluk
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach przedstawione są dzieci biorące udział w zajęciach bibliotecznych.
Święto Konstytucji 3 maja w przedszkolu
W dniu 26 kwietnia 2024r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Konstytucji 3 Maja. Święto to było okazją do rozmów o patriotyźmie, symbolach narodowych oraz znaczeniu ojczyzny w naszym życiu. Z tej okazji w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia, której głównym celem było upamiętnienie rocznicy uchwalenia konstytucji, ale także rozwijanie poczucia przynależności narodowej u naszych małych Patriotów. W tym ważnym dniu przedszkolaki recytowały wiersze i śpiewały piosenki o naszej ojczyźnie. Z wielką powagą przyjmując postawę " na baczność" odśpiewali Hymn Polski " Mazurek Dąbrowskiego". Było przepięknie, wzruszająco i uroczyście. Wszyscy przeżyli lekcję patriotyzmu i miłości do kraju ojczystego, która na długo pozostanie w pamięci naszych „Małych Polaków”.
2 MAJA ŚWIĘTO FLAGI PRZY URZĘDZIE MIASTA HAJNÓWKA
„Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste”.
2 maja obchodzony jest w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzieci z naszego przedszkola wraz ze swoimi paniami włączyły się w oficjalne obchody świąt majowych. W samo południe hajnowscy samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i klasy mundurowe w I LO, duchowny oraz dzieci z hajnowskich przedszkoli spotkali się przed budynkiem Urzędu Miasta, by móc dokonać uroczystego wciągnięcia flagi i wspólnie świętować ten dzień. Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest rozwijanie postawy patriotycznej już od najmłodszych lat. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych oraz rozbudzania tożsamości narodowej. /Agnieszka Charytonow, Ewa Horosz, Justyna Rybarczuk/
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci z naszego przedszkola podczas obchodów Dnia Flagi.
Wycieczka grupy V do Fabryki Misia i Teatru Lalek
Dnia 24 kwietnia dzieci z grupy V wybrały się na wycieczkę do Białostockiego Teatru Lalek i Fabryki Misia w Białymstoku. Przedszkolaki tego dnia uczestniczyły w spektaklu pt. „Bajka o rybaku i złotej rybce”. Celem wyjazdu było rozbudzenie zainteresowania kulturą – kontakt ze sztuką, sceną, kształtowanie prawidłowych zachowań, wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji, uwrażliwienie na główne przesłanie „Bajki o rybaku i złotej rybce”. Następnym punktem wycieczki była Fabryka Misia. Pobyt w centrum zabaw sprawił dzieciom wiele radości. Z niesamowitą energią przedszkolaki korzystały z dostępnych w sali różnorodnych atrakcji. Dzieci biegały, skakały, zjeżdżały na zjeżdżalni i pontonach, wdrapywały się na konstrukcje, bawiły się w basenie z piłkami, korzystały także z armatek na piłeczki … zabawy nie było końca. Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika, w którym można było odpocząć i nabrać sił.
Nasz radosny pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do przedszkola. To była fantastyczna wyprawa!
Justyna Rybaczuk, Mariola Krawczyńska
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy V podczas wycieczki do Białymstoku.
"Tradycje Wielkanocne" - zajęcia biblioteczne w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce
We wtorek 23.04.2024r. przedszkolaki z grupy V wybrały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Celem spotkania było tworzenie okazji do poznawania tradycji związanych ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Przedszkolaki z zainteresowaniem brały udział w zajęciach bibliotecznych, które przygotowała Pani Joanna dla dzieci. Na samym początku p. Joanna wprowadziła dzieci w klimat Świąt Wielkanocnych na podstwie wysłuchania czytanej bajki pt. „Wielkanocna Opowieść” E. Stadtmuller i krótkiej pogadanki o świętach Wielkanocnych: Wielkim Poście, Niedzieli Palmowej, tradycjach i zwyczajach związanych z Wielkim Tygodniem, święconce i pisankach, tradycjach związanych z Wielką Niedzielą i Poniedziałkiem Wielkanocnym. Nastepnie dzieci poznały symbole świąteczne tj.: mazurek, koszyczek wielkanocny, baranek, zając, pisanki, pisklęta, bazie, palma wielkanocna. Nauczanie dzieci zwyczajów, tradycji polskich świąt jest elementem, który łączy pokolenia. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze i przeniosło wszystkich w nastój oczekiwania na święta za co serdecznie dziękujemy.
Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk
Opis galerii zdjęć:
Na zdjeciach widać dzieci z grupy V i panią Joannę w trakcie prowadzenia zajęć bibliotecznych pt. “Tradycje Wielkanocne" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce.
Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w grupie I
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska
24 kwietnia swoje wielkie święto mają książki na całym świecie. Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy, czytanie książek to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. By uczcić ten dzień dzieci z grupy ,,Króliczki” odwiedziły bibliotekę. Zapoznały się z zasadami jej działania. Dowiedzieliśmy się, że książki się wypożycza, a po jakimś czasie oddaje, że w bibliotece nie można rozmawiać (jedynie szeptem w ważnych sprawach) ani biegać i należy odkładać książki na miejsce. Obejrzeliśmy również teatrzyk kamishibai - "O panach palcach". Bardzo dziękujemy Pani Asi za ciekawe zajęcia w bibliotece i wprowadzenie nas w świat książek :)
Nauczycielki grupy: Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy I na zajęciach w bibliotece.
Wycieczka pociągiem grupy V do Bielska Podlaskiego
„Ruszamy wszyscy śmiało,
przygoda jakich mało.
Jedziemy w stronę słońca,
by bawić się bez końca.”
frag. wiersza „Magiczny pociąg” A. Łakomiak
Dnia 18.04.2024r. z samego rana z wielką niecierpliwością grupa „Tygryski” wraz z paniami wybrała się na całodniową wycieczkę do Bielska Podlaskiego. Ogromną atrakcją całej wyprawy była podróż pociągiem. Wycieczka była doskonałą okazją na przeprowadzenie zajęć edukacyjnych na temat trudnego i wymagającego zawodu – maszynista kolejowy, ale też nauki samodzielności i radzenia sobie w różnych sytuacjach oraz wyrobienie zmysłu obserwacji i aktywnego zdobywania wiedzy i umiejętności.
Gdy bezpiecznie linią kolejową dojechaliśmy do Bielska Podlaskiego celem naszej wycieczki w oczekiwaniu na drogę powrotną był następujący program zwiedzania: "Wystawa Pająków", która znajdowała się w Pływalni Miesjkiej "Wodnik", McDonald i Muzeum Obojga Narodów.
Na samym początku przedszkolaki miały możliwość obejrzenia "Wystawy Pająków" zorganizowanej w Pływalni Miejskiej "Wodnik" w Bielsku Podlaskim. W ramach zajęć rozwijających uzdolnienia przyrodnicze zobaczyli żywe okazy pajęczaków. Chociaż wystawa na pierwszy rzut oka wyglądała przerażająco, było to naprawdę bardzo ciekawe doświadczenie. Wśród 36 gatunków pajęczaków zamkniętych w terrariach, w tym m.in. jeden z najniebezpieczniejszych pająków świata: Latrodectushasselti, jeden z największych gatunków: ptasznika Theraphosastirmi, a także liczne skorpiony. Podczas tych nietypowych zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących budowy, trybu życia oraz znaczenia pajęczaków w przyrodzie. Wystawa pozwoliła zgłębić wiedzę o tych niezwykłych stworzeniach. Bliski kontakt z żywymi okazami dosłownie – co widać na załączonych zdjęciach, to także sposób na przełamanie negatywnych stereotypów oraz fobii.
Następnym naszym kolejnym punktem podróży była wizyta w restaruacji McDonald's, gdzie grupa zatrzymała się na smaczny poczęstunek, czyli zestaw Happy Meal. Gdy wszyscy najedli się do syta pełni uśmiechu ruszyli w dalszą drogę zwiedzania.
Kolejnym punktem programu było Muzeum Obojga Narodów, gdzie przedszkolaki obejrzały trzy wystawy m.in. "Kafle Supraskie" wyjątkowe zabytki, które posiadają wysoki walor artystyczny, wartość historyczną i naukową. Dzięki kaflom dzieci mogły poznać dawny zapomniany świat minionych epok, który został przedstawiony na kaflach symbolami. Wśród bogatych zdobień kafli można było odnaleźć motywy religijne, architektoniczne, roślinne czy geometryczne. Drugą wystawą była twórczość Józefa Charytona w odsłonie tematycznej "Podlaskie pejzaże i sceny rodzajowe. W 115. rocznicę urodzin artysty", gdzie mogliśmy obejrzeć przepiękne prace Józefa Charytona nasycone kolorami podlaskich pejzaży, scen rodzajowych przedstawiających życie w małych miasteczkach. Na koniec zwiedziliśmy wystawę "Przyszedł znachor do apteki...", w której dzieci dowiedziały się jak funkcjonowały dawniej apteki w połączeniu z tradycjami zielarskimi. Zwieńczeniem całego dnia naszego pobytu był spokojny powrotny spacer ścieżkami bielskiego parku miejskiego na dworzec PKP.
Chociaż wycieczka była niedaleka, to jednak dla przedszkolaków bardzo atrakcyjna i kształcąca. Wiele dzieci jechało w taką podróż pierwszy raz i jesteśmy pewne, że nie ostatni. Miłą niespodzianką dla dzieci byli rodzice, którzy z niecierpliwością oczekiwali na swoje pociechy na dworcu PKP w Hajnówce. Dziękujemy Rodzicom za zaufanie i możliwość realizacji zamierzonych zadań i celów.
/Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy V w ramach wycieczki pociągiem do Bielska Podlaskiego. Następnie dzieci w trakcie zwiedzania "Wystawy pająków" w Pływalni Miejskiej "Wodnik" oraz wystawy w Muzeum Obojga Narodów, a na koniec spożywające poczęstunek w McDonaldzie. Ostatnie zdjęcia ukazują dzieci w plenerze w drodze powrotnej ścieżkami bielskiego parku miejskiego na dworzec PKP.
Obchody Święta Chrztu Polski
15 kwietnia wszystkie grupy przedszkolne świętowały Chrzest Polski, tego dnia uroczyście odśpiewany został Hymn Mazurek Dąbrowskiego, starsze grupy obejrzały film edukacyjny dotyczący powstania Państwa Polskiego.
Mocą ustawy Sejmu RP z 22 lutego 2019 r., dzień 14 kwietnia został ustanowiony świętem państwowym jako Święto Chrztu Polski. Dzień upamiętnia chrzest Polski datowany na 14 kwietnia 966 r. przyjęty przez księcia Mieszka I.
Przyjęcie chrztu jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski. Akt ten uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i chrześcijaństwa w Polsce – rozpoczęcia chrystianizacji ojczyzny i państwowości.
/Wszystkie nauczycielki z poszczególnych grup przedszkolnych/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych: „Sówki”, „Tygryski”, „Kangurki”, „Króliczki” i „Puchatki” biorące udział w Obchodach Święta Chrztu Polski.
Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego VIII Festiwalu tańca on- line pt. "W krainie muzyki klasycznej"
"Czytajmy i tańczmy.
Te dwie rozrywki nigdy nie zaszkodzą światu." Wolter
W dniu 10.04.2022r. w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce odbyło się rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego VIII Festiwalu tańca on – line pt. „W krainie muzyki klasycznej”, którego celem było popularyzacja tańca do utworów klasycznych muzyki poważnej wśród dzieci w wieku przedszkolnym; integracja środowisk przedszkolnych i wymiana doświadczeń; promocja młodych talentów oraz poszerzanie idei wszechstronnej edukacji muzycznej.
W Ogólnopolskim VIII Festiwalu tańca on- line pt. „W krainie muzyki klasycznej” udział wzięło 13 zespołów tanecznych: 118 uczestników przygotowanych przez 17 opiekunów z przedszkoli publicznych w kategorii wiekowej 5- 6 latki z różnych miast Polski m.in. Piaseczno, Zabełków, Świdnicy, Częstochowy, Odolanów oraz Hajnówki. Tematem przewodnim Ogólnopolskiego VIII Festiwalu tańca on – line były improwizacje ruchowe do utworów muzyki klasycznej. W przeglądzie pojawiły się utwory znanych kompozytorów takich jak: Johann Strauss, Antonio Vivaldi, Yiruma, Ludwig van Beethoven czy Piotr Czajkowski.
JURY w składzie:
Pani Jolanta Stefaniuk – Kierownik Zespołu Oświaty, Kultury i Sportu w Hajnówce;
Pani Karolina Gryciuk – Instruktor mażoretek w Hajnowskim Domu Kultury.
Pani Julianna Kojło– Instruktor tańca nowoczesnego w Hajnowskim Domu Kultury;
po obejrzeniu wszystkich nagranych występów tanecznych wyłoniła trzy najlepsze prezentacje i trzy wyróżnienia. Oceniane były m. in. według następujących kryteriów:
- pomysł taneczny,
- zróżnicowanie figur,
- wrażenie artystyczne,
- ciekawość, dobór strojów i rekwizytów.
Wyniki festiwalu:
I MIEJSCE
Zespół taneczny "Bajeczka" - taniec "Walc" z Publicznego Przedszkola "BAJKA" w Piasecznie, opiekun - Karina Onoiko.
II MIEJSCE
Zespół taneczny "Bajeczne Motyle" - taniec "Motyle" z Publicznego Przedszkola "BAJKA" w Piasecznie, opiekunowie - Aneta Kornecka, Katarzyna Brzostowska.
III MIEJSCE
Grupa "Tygryski" - taniec "Taniec stokrotek" z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce, opiekun - Justyna Rybaczuk.
WYRÓŻNIENIA:
Grupa "Słoneczka" - taniec "Wiosna" z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 16 w Świdnicy, opiekun Marzena Olatowska.
Grupa "Motylki" - taniec "Pierwsze podrygi wiosny" z Przedszkola nr 5 w Hajnówce, opiekun - Ewelina Kiprianiuk.
Zespół "Piwonie"- taniec do muzyki klasycznej z wachlarzami "Przebudzenie kwiatów" z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Zabełkowie, opiekun- Michaela Sigmund- Lasak.
Gratulujemy zwycięzcom!
Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom, dzięki którym możliwa była realizacja festiwalu i zakup statuetek i upominków dla grup tanecznych:
Urzędowi Miasta Hajnówka
Starostwu Powiatowemu w Hajnówce
Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce
Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce
Pragniemy podziękować również wszystkim uczestnikom i opiekunom za zaangażowanie i przygotowanie dzieci do udziału w Ogólnopolskim VIII Festiwalu tańca on – line pt. „W krainie muzyki klasycznej”. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia poniżej umieszczonych nagrań tańców zwycięskich zespołów.
Organizatorzy: Dyrektor Przedszkola nr 2 im Kubusia Puchatka Iwona Raszkiewicz oraz nauczycielki: Mariola Krawczyńska, Agata Majewska-Iwaniuk, Małgorzata Palenceusz
Nagranie I miejscaOpis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są zespoły taneczne biorące udział w Ogólnopolskim VIII Festiwalu tańca on- line "W krainie muzyki klasycznej" oraz obrady jury na tle dekoracji.
Puchatki i Tygryski na Warsztatach Pszczelarskich
8 kwietnia Puchatki i Tygryski uczestniczyły w warsztatach pszczelarskich pt. “Pszczoły nasi mali przyjaciele” prowadzonych przez pszczelarza IMAGO Grupa. Zajęcia te miały na celu zapoznanie dzieci z życiem pszczół i ich ogromną rolą, jaką pełnią w środowisku naturalnym. Podczas warsztatów przedszkolaki poznały pracę pszczelarza, budowę ula, etapy powstawania miodu. Dowiedziały się, jak wybiera się miód z ula i do czego służą takie tajemnicze sprzęty jak podkurzacz, dymka i ramka. Dzieci zapoznały się z tym, jak wygląda pszczoła oraz jaki jest podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Poznały zasady bezpiecznego kontaktu z tymi owadami oraz miały możliwość zobaczyć z bliska prawdziwe pszczoły w specjalnym oszklonym mini ulu. Przedszkolaki same wykonały świeczkę oraz dowiedziały się, że w zawodzie pszczelarza głównym zadaniem jest ochrona i dbanie o pszczoły, a nie zdobycie miodu. Warsztaty były bardzo ciekawe i pouczające, uzmysłowiły naszym podopiecznym, jak bardzo nasze życie związane jest z pszczołami i dlaczego należy je chronić.
Barbara Grosz
Opis zdjęć: Zdjęcia ukazują dzieci podczas warsztatów pszczelarskich. Dzieci oglądają ilustracje przedstawiające rodzaje pszczół, oglądają przeszklony ul I wykonują samodzielnie świeczki.
Warsztaty Wielkanocne w grupie ,, Króliczki ”
Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z utęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Tuż przed Wielkanocą w naszym przedszkolu nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji. Właśnie z tej okazji w środę 20 marca w grupie,, Króliczki" odbyły się warsztaty wielkanocne. Warsztaty były doskonałą okazją miłego spędzenia czasu oraz utrwalenia wiedzy na temat tradycji Świąt Wielkanocnych. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój. Bardzo dziękujemy rodzicom za wspólnie spędzony czas.
Nauczycielki grupy: Małgorzata Palenceusz , Agnieszka Charytonow
Opis galerii : Na zdjęciu widoczne są dzieci z grupy ,, Króliczki ”wraz z rodzicami biorącymi udział w warsztatach wielkanocnych .
KONKURS RECYTATORSKI "OJCZYSTE SŁOWO" W JĘZYKU BIAŁORUSKIM NA SZCZEBLU REJONOWYM W HAJNÓWCE I CENTRALNYM W BIELSKU PODLASKIM
Dnia 27 marca 2024r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje rejonowe 52 konkursu recytatorskiego w języku białoruskim "Ojczyste słowo". Nasze przedszkole reprezentowało 4 dzieci – Marysia Sakowska (3 latka), Gabriel Szczurak (5 lat), Zosia Olesiewicz (5 lat) i Blanka Skiepko (6lat). Marysia, Zosia i Blanka w Hajnówce zdobyły wyróżnienia, natomiast Gabryś zdobył II miejsce i tym samym zakwalifikował się do eliminacji centralnych w Bielsku Podlaskim, które odbyły się 4 kwietnia 2024r. Celem konkursu jest: rozwijanie u dzieci zainteresowań nauką języka białoruskiego, jego żywym słowem artystycznym a także popularyzacja twórczości w języku białoruskim. Serdecznie gratulujemy naszym przedszkolakom.
/A. Charytonow, E. Kazimiruk/
Opis galerii zdjęć: Zdjęcia ukazują dzieci podczas konkursu recytatorskiego "Ojczyste słowo" w języku białoruskim w Hajnowskim Domu Kultury i Bielskim Domu Kultury.
„Witaj Wiosno!” – świętujemy Pierwszy Dzień Wiosny w grupie V
21 marca to tradycyjnie PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY. Tego dnia żegnaliśmy zimę i witaliśmy wiosnę – były wiosenne piosenki, okrzyki grupowe, korowód z kolorowym transparentem przedszkolnym w poszukiwaniu oznak wiosennych w pobliżu przedszkola. Na samym początku udaliśmy się na ryneczek handlowy oraz kwiaciarni "Agatka" w celu zakupu nasion i cebulek oraz kwiatów do wiosennego zielonego ogródka. Następnie po powrocie w naszej sali utrwaliliśmy pierwsze oznaki wiosenne z wykorzystaniem tablicy na której dzieci przyczepiały elementy i w ten sposób utworzyły wiosenny obraz. Na zakończenie każdy przedszkolak posadził w doniczkach bratki, które ozdobiły przedszkolny płot. Było wesoło, kolorowo i głośno – zima się przestraszyła i wróci dopiero za rok!
Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach w galerii widoczne są dzieci z grupy Tygryski w trakcie świętowania Pierwszego Dnia Wiosny.
Zakładamy zielony ogródek w sali "Tygrysków"
Na parapecie skrzynek bez liku, trochę nasionek, trochę cebulek.
Każdy przedszkolak sadzi i sieje, i co dzień patrzy, co się tam dzieje.
Pilnuje, żeby nie były suche, a potem zbiera szczypior, rzeżuchę.
Myje i sieka na kanapeczki, zdrowe roślinki z własnej grządeczki.
Nasze Tygryski aktywnie uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych, których celem było wzbogacenie wiedzy dotyczącej hodowania wybranych roślin, wyrabianie nawyków zdrowego odżywiania oraz praca zespołowa. Z otrzymanego od Pani Wiosny listu, dowiedziały się o czekającym je w tym dniu ciekawym zadaniu - założeniu zielonego ogródka w sali przedszkolnej. W tym celu z dużym zaangażowaniem przyglądały się zgromadzonym przedmiotom( pojemniki, słoiki, łopatki, doniczki), a także nasionom i cebulkom. Przed przystąpieniem do pracy poznały również warunki, jakie potrzebują rośliny do wzrostu. Dowiedziały się, że do wzrostu roślin potrzebna jest woda, światło słoneczne i ziemia. Po dokładnym omówieniu i pokazie poszczególnych czynności, dzieci samodzielnie siały rzeżuchę, sałątę, sadziły cebulki kwiatów i szczypiorek. Kiedy wyrosną będą źródłem witamin na kanapkach. Nie zabrakło również kwiatów wiosennych: begonii, bratków, aksamitek. Odtąd każdego dnia będziemy wypatrywać pierwszych kiełkujących roślin. Ciekawe, jaka roślinka pojawi się jako pierwsza…
Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach w galerii widoczne są dzieci z grupy V wraz z paniami w trakcie siania i sadzenia zielonego ogródka w swojej sali przedszkolnej.
Zajęcia edukacyjne w HDK "W poszukiwaniu wiosny"grupy Tygryski i Sówki
W dniu 4.04.2024 dzieci z grupy Tygryski i Sówki wybrały się na zajęcia edukacyjne "W poszukiwaniu wiosny" do HDK. Dzieci brały czynny udział w zabawach muzyczno-tanecznych oraz plastycznych,na których wykonały "wiosennego zajączka"Celem zajęć było:poznanie oznak wiosny,wyzwalanie radości ze wspólnej zabawy oraz integracja ze środowiskiem.
E.Horosz, M.Krawczyńska, E.Wasiluk.
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach przedstawione są dzieci biorące udział w zabawach muzyczno-tanecznych oraz plastycznych w HDK.
Światowy Dzień Autyzmu w grupie Sówek i Tygrysków
Grupa Sówek i Tygrysków przyłączyły się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Dzieci w tym dniu przyszły ubrane na niebiesko. W celu poszerzania świadomości na temat autyzmu dzieci obejrzały film edukacyjny oraz poznały symbole spektrum autyzmu. Podczas zajęć dzieci poznały zmysły, którymi pracowały , wrażeń było wiele i to było najważniejsze uśmiech i radość naszych pociech. Pracując zmysłem wzroku dzieci miały okazję obejrzeć świat przez pryzmat innych okularów i dostrzec otaczający nas świat w innej perspektywie, zmysłem węchu- rozpoznawaliśmy zapachy - które wywołały wiele emocji i nie były całkiem łatwe do odgadnięcia, zmysłem- słuchu nasz głuchy telefon starał się działać sprawnie, zmysłem dotyku- w dzieciach wywołał mnóstwo emocji, oczywiście pozytywnych , zabawa slimem mogła by trwać i trwać..., zmysł smaku- jak się okazało był chyba najlepszą dawkę słodkiego szczęścia. Mamy nadzieję, że dzień poprzez doświadczenia zapadnie dzieciom na długo w pamięci.
Iwona Kuryś- pedagog specjalny
ROZSTRZYGNIĘCIE RODZINNEGO, PRZEDSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „KARTKA WIELKANOCNA”
Dnia 25 marca 2024r, w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu "Kartka Wielkanocna". Komisja konkursowa pod przewodnictwem Pani dyrektor Iwony Raszkiewicz oceniała prace zgodnie z regulaminem konkursu uwzględniając pomysłowość, dobór materiałów i elementów zdobniczych, estetykę wykonania pracy i inwencję twórczą. Komisja w wyniku przeprowadzonej analizy i oceny wszystkich prac zgłoszonych do konkursu, wyłoniła zwycięskie kartki:
I miejsce:
- Maja Czepel
- Amelia Troc
- Malwina Troc
- Fabian Troc
II miejsce:
- Anna Czurak
- Maja Gryc
- Aleksandra Jagodnicka
III miejsce:
- Gabriel Szczurak
- Łucja Jerzyk
- Wiktoria Kondratiuk
Wyróżnienie otrzymali: Małgorzata Nowik, Maria Sakowska, Maja Misiejuk, Ula Białomyzy, Zofia Buraczyk, Martyna Wasiluk, Kornelia Kuptel, Dominik Skiepko, Blanka Skiepko, Zofia Olesiewicz, Nikola Laszkiewicz.
Wysoki poziom prac to ogromna zasługa Rodziców naszych przedszkolaków, którym należą się słowa szczególnej wdzięczności za przygotowanie tak pięknych prac. Bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i współpracę.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Pocztówki z życzeniami Wielkanocnymi przekazano do Domu Miłosierdzia “Samarytanin” w Hajnówce.
Organizatorzy konkursu Pani dyrektor Iwona Raszkiewicz, Barbara Grosz, Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci i rodziców podczas uroczystego rozstrzygnięcia rodzinnego, przedszkolnego konkursu „KARTKA WIELKANOCNA”.
Zajęcia z Innowacji Pedagogicznej "Klasa w terenie"w grupie Sówki w miesiącu marcu
W dniu 21 marca 2024 roku dzieci z grupy IV wraz z trenerem panem Tomaszem uczestniczyły w wycieczce na ścieżkę edukacyjno -przyrodniczą Judzianka.Celem wycieczki było zaspokojenie potrzeb poznawczych,rozwijanie uzdolnień i zainteresowań poprzez wielostronną aktywność, wyrobienie zmysłu obserwancji oraz aktywne zdobywanie wiedzy i umiejętności.Dzieci powitały wiosnę zabawą z panem trenerem Tomaszem z OSiR Hajnówka, uczestniczyły w spotkaniu z leśnikiem z Nadleśnictwa Hajnówka.Zajęcia były ciekawe,przyniosły dzieciom dużo uśmiechu i radości.
E.Horosz,E.Wasiluk
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy IV uczestniczące w wycieczce na kładkę edukacyjno -przyrodniczą Judzianka.
Warsztaty Wielkanocne u Kangurkóww
Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z utęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Tuż przed Wielkanocą w naszym przedszkolu nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji. Właśnie z tej okazji w poniedziałek 25 marca w grupie Kangurków odbyły się warsztaty wielkanocne prowadzone przez nauczycielki grupu. Duża ilość zgromadzonych materiałów oraz inwencja twórcza naszych dzieci zaowocowała stworzeniem pięknych dekoracji na drzwi, ścianę czy okno. Warsztaty były doskonałą okazją miłego spędzenia czasu dzieci i rodziców. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
Agata Majewska- Iwaniuk, Joanna Baczyńska
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci wraz z rodzicami wykonujący ozdoby wielkanocne.
Puchatkowe Warsztaty Wielkanocne
Przed nami radosny czas Świąt Wielkanocnych. W dniu 20 marca 2024 roku w grupie III Puchatki zorganizowano warsztaty wielkanocne z udziałem dzieci i rodziców. Wszyscy zebrani z wielkim zaangażowaniem, zapałem i weną twórczą wykonali ozdoby świąteczne.
Nasze przedszkolaki za pomocą różnych form i metod poznają na zajęciach tradycje i symbole wielkanocne. Owe zajęcia przybliżyły dzieciom tematykę świąt ale przede wszystkim celem spotkania był wspólnie spędzony czas z rodzicami.
Serdecznie Dziękuje wszystkim Rodzicom za przybycie :)
B. Grosz
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci wraz z rodzicami wykonujący Wielkanocną ozdobę- drewniane jajko metodą decupage.
Dzieci z grupy III postanowiły zaprosić wiosnę do swojej sali, zakładając zielony ogródek. Przed przystąpieniem do pracy przypomnieliśmy warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie w małych grupkach dzieci wysiewały rzeżuchę. Po zasianiu i podlaniu, rośliny zostały umieszczone na parapecie. Przedszkolaki wzbogaciły wiedzę dotyczącą sposobów hodowania wybranych roślin, jak również zdobyły informacje na temat ich walorów estetycznych i użytkowych. Zakładanie zielonego ogródka w przedszkolu to doskonały sposób na wprowadzenie dzieci w świat natury oraz kształtowanie ich postaw ekologicznych. Teraz pozostaje czekać z niecierpliwością, aż roślinki wyrosną i będą smacznym, bogatym w witaminy dodatkiem do kanapek.
B.Grosz
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci wsypujące ziemię do doniczek i rozsiewające nasionka rzeżuchy.
Tygryski - Dzień Kolorowej Skarpetki
21 marca obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa, inaczej zwanym Dniem Kolorowej Skarpetki. Z tej okazji dzieci z grupy Tygryski miały możliwość pogłębić swoją wiedzą w tym zakresie, poznać nowe pojęcia takie jak: chromosom, trisomia, gen oraz za co odpowiadają poprzez obejrzenie filmu edukacyjnego. Dzieci wykazały świetną inwencją twórczą przy projektowaniu własnej skarpetki, każda w nich była niepowtarzalna i wyjątkowa.
Pedagog specjalny Iwona Kuryś
PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ- WYCIECZKA NA KŁADKĘ PRZYRODNICZO-EDUKACYJNĄ"JUDZIANKA"
Dnia 21.03.204r. dzieci z grupy: I, II, III, IV wybrały się na autokarową wycieczkę na kładkę przyrodniczo-edukacyjną "Judzianka" w Hajnówce w poszukiwaniu wiosny. Dzieci na kładce przywitałą Pani leśnik Maja Horoszewskaz Nadleśnictwa Hajnówka, która opowiedziała dzieciom o występującejącej tam roślinności, ptakach i zwierzętach . Ścieżka edukacyjna ,, Judzianka" okazała się atrakcyjnym miejscem do prowadzenia lekcji przyrody i kształtowania u przedszkolaków szacunku do środowiska przyrodniczego. Celem naszej wycieczki było uświadomienie dzieciom roli jaką w życiu człowieka i zwierząt odgrywa las, poznanie przyrody poprzez aktywny i bezpośredni kontakt oraz utrwalenie zasad zachowania i bezpieczeństwa w czasie pobytu w lesie. Z wiosennej wyprawy do lasu wróciliśmy bardzo szczęśliwi i zadowoleni.
Barbara Grosz, Ewelina Wasiluk, Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow, Joanna Baczyńska, Agata Majewska- Iwaniuk
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci podczas autokarowej wycieczki na kładkę przyrodniczo-edukacyjną "Judzianka" w Hajnówce w ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny.
PIERWSZA POMOC- ZAJĘCIA DLA PRZEDSZKOLAKÓW
W poniedziałek 18 marca w naszym przedszkolu dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Miały one na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia, m. in. przy utracie świadomości osoby dorosłej czy zadławienia. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Przedszkolaki wiedzą do kogo zwracać się gdy czują się zagrożone, same również są świadome konieczności zachowywania się w sposób bezpieczny taki, by apteczka i jej wyposażenie były jak najmniej potrzebne. Panie również chętnie wzięły udział w prezentacji i przypomniały sobie własną wiedzę. Dzieci dzięki praktycznym działaniom nabierają wprawy i przełamują strach. To tu w przedszkolu rodzą się mali bohaterowie, których odwaga i dojrzałość zdumiała nie jednego z nas.
Nauczycielki wszystkich grup
Opis galerii zdjęć: Zdjęcia przedstawiają dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych biorących udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
KANGURKI ZAKŁADAJĄ ZIELONY OGRÓDEK W SALI
W końcu wiosna! Chcąc przyśpieszyć oznaki wiosny Kangurki postanowiły założyć w sali zielony ogródek. Zgromadzily potrzebne przybory: pojemniczki, doniczki, konewki, ziemię, nasionka i cebulki. Przed przystąpieniem do pracy poznały warunki potrzebne roslinom do wzrostu. Następnie w małych grupkach siały rzeżuchę, pietruszkę, aksamitki oraz sadziły cebulkę na szczypiorek. Po zasianiu i podlaniu rosliny zostały umieszczone w kąciku przyrody, a dzieci muszą pamietać o ich podlewaniu oraz obserwować ich wzrost. Kiedy wyrosną będą źródłem witamin na kanapkach, a niektóre pocieszą oko na dłużej.
Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach dzieci z grupy Kangurki sieją i sadzą rośliny do kącika przyrodniczego.
Dzień matematyki w grupie III i IV
12 marca grupa IV została zaproszona przez Panią Basię na zajęcia koleżeńskie z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Matematyki. Był to bardzo ciekawy, wesoły i kolorowy dzień - pełen matematycznych zabaw. Dzieci chętnie odpowiadały na pytanie -Co to jest matematyka? Padały ciekawe, zaskakujące odpowiedzi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy z kolorowymi cyframi i gry matematyczne, które rozwijają logiczne myślenie, wyobraźnię, kreatywność, symetrię, orientację w przestrzeni i wiele innych pojęć matematycznych. Nie zabrakło również zabaw muzycznych przy piosenkach o figurach i cyferkach.
nauczycielki grup III i IV
MALUSZKI Z WIZYTĄ W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W HAJNÓWCE
W dniu 14 marca 2024r. dzieci z grupy ''Króliczki'' wybrały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Zdecydowana większość z nich była po raz pierwszy wśród tylu książek. Przedszkolaki zwiedzały bibliotekę z wielkim zainteresowaniem, przeglądały książki znajdujące się na pólkach. Na miejscu dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Pani bibliotekarka zwróciła uwagę na poznawcze walory książek, kolorowe ilustracje, podkreślała też, że warto czytać książki. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem i skupieniem oglądały książeczki oraz wysłuchały bajki ''Wiosna na ulicy Czereśniowej''. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze za co serdecznie dziękujemy.
Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz
Opis galerii zdjęć:
Zdjecia przedstawiają dzieci z grupy Króliczki, podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Przedszkolaki sadzą kwiaty
Wiosna, wiosna... nareszcie, wszyscy cieszymy się patrząc na budzący się do życia świat. Postanowiliśmy wprowadzić trochę wiosny przed wejście do naszego przedszkola! Kangurki i Puchatki posadziły całe zastępy kwiatów: bratków, stokrotek i prymulek. Podczas zajęć na świeżym powietrzu dzieci nazywały przybory potrzebne ogrodnikom, wymieniały jakich warunków potrzebują roślinki do wzrostu. Następnie przedszkolaki nasypywały ziemię, sadziły i podlewały kwiaty. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Teraz zostało nam wspólnie pielęgnować roślinki i czekać na sloneczne dni.
Nauczycielki grup II i III: B. Grosz, A. Majewska-Iwaniuk, J. Baczyńska
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne są dzieci i nauczycielki z grup II i III podczas zajęć ogrodniczych.
FINAŁ AKCJI "GÓRA GROSZA" 2024r. W NASZYM PRZEDSZKOLU
Już po raz XXV Towarzystwo Nasz Dom zorganizowało akcję Góra Grosza. Jak co roku nasze przedszkole wzięło w niej udział. Efektem wychowawczym jest uświadomienie dziecku, że nawet 1 grosz może pomóc innym będącym w potrzebie. Góra Grosza jest lekcją empatii, zrozumienia, tolerancji oraz pokazuje, że choć jeden grosz nic nie może zmienić, to uzbierana Góra Grosza może przyczynić się do powstania wielu inicjatyw na rzecz dzieci. A najcenniejsze jest to, że to dzieci pomagają dzieciom, że to same dzieci mają wpływ na poprawę sytuacji swoich rówieśników. Celem akcji GÓRA GROSZA jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za włączenie się do akcji i każdy symboliczny grosik.
Koordynator akcji: Agnieszka Charytonow,
Opis galerii zdjęć: W galerii znajdują się zdjęcia dzieci z wszystkich grup, które uczestniczyły w Ogólnopolskiej akcji Góra Grosza w naszym przedszkolu.
,,Króliczki" zakładają zielony kącik
Przedszkolaki zainteresowane tematem wiosny i zmianach jakie zachodzą w przyrodzie postanowiły założyć kącik przyrody. Dzieci przyniosły do przedszkola różne nasionka i rośliny. Po omówieniu etapów siania, nasi milusińscy z zapałem przystąpiły do sadzenia, cebuli, rzeżuchy, cynii. Przedszkolaki doskonale wiedziały o podstawowych zasadach pielęgnacji roślin. Wiedziały również, że do wzrostu roślin potrzebna jest nie tylko woda, ale także słoneczko. „Zielony kącik” jest ważnym elementem dekoracyjnym i dydaktycznym w przedszkolu. Jest miejscem prowadzenia wielu doświadczeń i eksperymentów, dzięki którym dzieci zdobywają i wzbogacają swoją wiedzę. Dzięki kącikowi przyrody dzieci poznają pory roku, walory estetyczne przyrody, a także kształtowana jest w nich opiekuńcza postawa wobec roślin.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widzimy dzieci z grupy IV podczas siana roślin.
Wycieczka przedszkolaków do Szkoły Podstawowej nr 3 w Hajnówce
26 lutego 2024 r. dzieci z grupy "Tygryski" wraz z paniami wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 3 w Hajnówce w ramach realizacji programu "Moje dziecko idzie do szkoły". Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z nauczycielami, budynkiem szkolnym oraz kształtowanie pozytywnego stosunku do szkoły i nauczycieli.
Na samym początku dzieci w budynku szkolnym odwiedziły m.in. salę komputerową, świetlicę, bibliotekę. Ponadto mogły uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach, dotyczących kodowania prowadzonych przez panią Agnieszkę. Dzieci miały możliwość z uczniami wykonać także własną zakładkę do książki. Oprócz przygotowanych zajęć przedszkolaki integrowały się ze starszymi kolegami i koleżankami oraz poznawały nowych nauczycieli, co wzbogaciło u nich więcej doświadczenia i wiadomości związanych ze szkołą. Zafascynowane szkołą przedszkolaki z uśmiechem na twarzach wróciły do przedszkola.
/Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy V będące na wycieczce w Szkole Podstawowej nr 3 w Hajnówce.
REALIZACJA PROJEKTU EDUKACYJNO - PROFILAKTYCZNEGO "MOJE DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY" W GRUPIE SÓWEK I TYGRYSKÓW
20 lutego 2024r. dzieci z grupy "Sówki" i "Tygryski" wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Hajnówce w ramach realizacji programu "Moje dziecko idzie do szkoły". Celem naszej wizyty było bliższe poznanie szkoły, do której dzieci będą uczęszczać w najbliższym czasie.
Wycieczkę w szkole rozpoczęliśmy od obejrzenia najważniejszych pomieszczeń szkolnych po których oprowadziły nas pani Irena i pani Urszula. Zobaczyliśmy, jak wyglądają sale do których uczęszczają uczniowie m.in. salę lekcyjną, w której uczniowie pod kierunkiem pani Mirosławy powitały dzieci piosenką. Następnie udaliśmy się do biblioteki szkolnej, w której obejrzeliśmy teatrzyk komishibai. W sali gimnastycznej czekał nas piękny pokaz karate oraz ogromnych umiejętności trenera i jego uczniów. Mieliśmy również możliwość odwiedzenia sali komputerowej, w której pan Tomasz wydrukował przedmioty dla dzieci na drukarce 3D, co wzbudziło u dzieci ogromną ciekawość. Przedszkolaki miały okazję usiąść w szkolnych "ławkach” i poczuć się jak prawdziwi uczniowie w trakcie zajęć pokazowych prowadzonych przez panią Martę z wykorzystaniem okularów gogle VR, dzięki którym przenieśliśmy się do Nowego Yorku i jego pięknych widoków. Na koniec
każdy przedszkolak dostał również drobny upominek. Dzieci bardzo zadowolone, pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Serdecznie dziękujemy szkolnej kadrze i jej uczniom za wspólny mile spędzony czas.
/Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk, Ewa Horosz, Ewelina Wasiluk/
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci z grupy "Sówki" i "Tygryski" na wycieczce do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Hajnówce.
Obchody „Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego” w grupie V
„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie,
bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”
Doskonałym pretekstem do przypomnienia dzieciom, jak piękny i bogaty jest język polski, są obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. To ogólnoświatowe święto, które ma na celu pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Język jest naszą wizytówką, należy więc stale dbać o jego piękno. Z tej okazji dzieci z grupy V wzięły udział w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Pani bibliotekarka dla małych czytelników zorganizowała taki dzień, w którym główną rolę odgrywały: „mowa i słowa”, pani przygotowała łamańce językowe oraz zagadki ze znajomości przysłów. Dzieci gimnastykowały swój język, próbowały recytować trudne wierszyki. Każdy przedszkolak mógł zmierzyć się z ćwiczeniami językowymi. Głównym celem naszych działań było kształtowanie świadomości językowej małych Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie. Dzień Języka Ojczystego był okazją do poznania polskich utworów pełnych trudnych do wymówienia słów, a także do rozwijania mowy.
Justyna Rybaczuk, Mariola Krawczyńska
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy V, które obchodziły Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Ula z grupy Kangurków została laureatką konkursie "Hu, hu, ha- zima i ja"
28 lutego w Przedszkolu Nr 1 odbył się konkurs recytatorsko-plastyczny pod nazwą "Hu, hu, ha- zima i ja". Celami konkursu było rozwijnie zdolności recytatorskich i artystycznych dzieci, promowanie uzdolnień plastycznych, rozwijanie kreatywności i uwrażliwienie na piękno zimowej przyrody. Ula z grupy II wykonała wspólnie z rodziną pracę plastyczną oraz ułożyła wiersz, który z sukcesem zaprezentowała na konkursie i zajęła II miejsce w młodszej kategorii wiekowej. Wielkie gratulacje!
Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska
Opis galerii zdjęć: zdjęcia przedstawiają występ Uli z grupy II oraz grupowe zdjęcia pamiątkowe.
Realizacja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego SZTUKA EMOCJI
w grupie Tygryski- podsumowanie I semestru
Grupa Tygryski w bieżącym roku szkolnym 2023/2024 realizuje projekt edukacyjny „Sztuka Emocji”. Celem projektu jest przybliżenie i oswojenie dzieci ze światem uczuć i emocji za pomocą sztuki w różnych formach.
Realizacja projektu zaczęła się od października 2023r., który rozpoczął się emocją zaskoczenia. Dzieci przedstawiły zakoczenie techniką asamblażu układając kompozycje z owoców i warzyw. W kolejnym miesiącu listopadzie był smutek wyrażony w pracy plastycznej z wykorzystaniem talerzyków papierowych. Następnie w grudniu był zachwyt wywołany spostkaniem z Elfem, w trakcie którego dzieci ozdabiały steropianowe lizaki. Styczeń pokazał zazdrość o młodsze rodzeństwo podczas scenki filmowej w wykonaniu trójki dzieci. Podsumowując pierwszy semestr dzieci z grupy V poznały takie emocje jak zaskoczenie, smutek, zachwyt oraz zazdrość używając do tego celu różnych dziedzin sztuki. Projekt o emocjach i jego działania wzmocnia u dzieci poczucie wartości, indywidualności, zachęca do twórczej aktywności oraz budowania relacji w grupie.
Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęcia widoczne są dzieci z grupy V Tygryski, w trakcie realizacji dziełań o emocjach za pomocą sztuki w różnych formach w ramach realizacji Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego SZTUKA EMOCJI.
Zajęcia z Innowacji Pedagogicznej Klasa w terenie w grupie Sówki
W dniu 22.02.2024 roku dzieci realizowały kolejne zadania z Innowacji Pedagogicznej Klasa w terenie.Wraz z trenerem panem Tomaszem udaliśmy się na plac zabaw przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Hajnówce.Jedną z atrakcji tego placu jest tyrolka.Bezpieczne użytkowanie tej zjeżdżalni na linie wymaga trzymania się odpowiednich elementów.Każdy zjazd dostarcza mnóstwo wrażeń i emocji.Tyrolka dla dzieci jest gwarancją doskonałej, energetyzującej zabawy, która angażuje całe ciało.Dzieci były zachwycone nowa formą zabawy.
E.Horosz, E.Wasiluk
Opis galerii:
Na zdjęciach widoczne są dzieci uczestniczące w zabawie z tyrolką.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.
Franciszek Ksawery Dmochowski
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby wspierać ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
W tym roku w naszym przedszkolu również obchodziliśmy ten dzień. Głównym celem naszych działań było kształtowanie świadomości językowej i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Wszystkie nasze przedszkolaki wzięły udział we wspólnym świętowaniu na stołówce przedszkolnej. Na początku dzieci usłyszały parę słów o naszym rodzimym języku. Nasza przedszkolna logopedka, pani Mariola, poćwiczyła z dziećmi aparat mowy, aby dzieci pięknie mówiły. Była również próba mowy łamańców językowych. Dzieciom wyszła ona doskonale! Zaproszeni goście- Pani Dyrektor Iwona Raszkiewicz oraz mama Michaliny z grupy III- Pani Paulina przeczytały dzieciom piękne polskie wiersze. Zwieńczeniem święta był teatrzyk cieni pt. "Czerwony Kapturek", które wykonały nauczycielki z Zespołu ds. promocji czytelnictwa. Dzieci siedzialy jak zaczarowane. Na koniec wszystkie przedszkolaczki otrzymały autorskie zakładki do książek z logiem naszego przedszkola. Dbajmy o nasz język i o jego poprawność. Czytajmy dzieciom codziennie!
Zespół ds. Promocji Czytelnictwa: A. Majewska-Iwaniuk, B. Grosz, J. Baczyńska, M. Palenceusz
Opis: Na zdjęciach widoczne są obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na stołówce przedszkolnej.
Uroczyste obchody urodzin Kubusia Puchatka w naszym przedszkolu
Kubuś Puchatek to miś o bardzo ,,małym rozumku", ale bardzo dobrym serduszku. Fascynuje on nie tylko dzieci, ale także wielu dorosłych już od 98 lat! W dniu 16.02.2024r. postanowiliśmy wyprawić mu kolejną imprezę urodzinową w naszym przedszkolu. Celem imprezy było przybliżenie dzieciom bohatera książek, którego imię nosi nasza placówka. Inne cele jakie chcieliśmy osiągnąć to zachęcenie do interesowania się przygodami Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, integracja dzieci z różnych grup wiekowych oraz doskonalenie umiejętności współdziałania oraz wytworzenie radosnego nastroju. Tego dnia na udekorowaną stołówkę przedszkolną w kolorowych koszulkach przybyły dzieci z wszystkich grup przedszkolnych: „Króliczki”, „Kangurki”, „Puchatki”, „Sówki” i „Tygryski”. Specjalnymi gośćmi naszego przyjęcia była Pani Dyrektor Iwona Raszkiewicz oraz Kubuś Puchatek we własnej osobie.
Urodziny rozpoczęły się od powitania przez Panią Dyrektor wszystkich gości oraz wspólnego odśpiewania hymnu naszego przedszkola. Następnie wszystkie dzieci stworzyły wspólny prezent dla Jubilata wkładając do ozdobnego pudełka własnoręcznie wykonane laurki. Po wręczeniu prezentu rozpoczęła się zabawa. Były tańce, pociągi, duże i małe kółka, zagadki z nagrodami i wspólne śpiewanie gromkiego Sto Lat Kubusiowi. Niedługo po zabawach nasz Kubuś Puchatek z Panią Dyrektor pokroili tort oraz zaprosili wszystkie dzieci na słodki poczęstunek.
Impreza dostarczyła dzieciom wielu wrażeń. Postać Kubusia Puchatka uwielbiają wszyscy, ponieważ kojarzy się on zazwyczaj z beztroskim dzieciństwem. Poprzez swoje przygody, a czasem małe sukcesy i porażki, pokazuje dzieciom, jak radzić sobie radzić w codziennym życiu, w jaki sposób należy właściwie się zachowywać i jak traktować przyjaciół i bliskie osoby. Życzymy WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI KOLEJNYCH URODZIN KUBUSIU- nasze dzieci Cię uwielbiają!
Zespół ds. związanych z patronem przedszkola: A. Majewska-Iwaniuk, B, Grosz, A. Charytonow, J. Rybaczuk oraz nauczycielki grup
Opis galerii zdjęć: Na fotografiach widoczne są dzieci oraz pracownicy przedszkola podczas obchodów urodzin Kubusia Puchatka na przedszkolnej stołówce.
DZIEŃ KOTA U TYGRYSKÓW W SALI ZABAW „FIKU-MIKU”
„Ma futerko jak aksamit, czasem gania za myszkami, lubi wspinać się na płoty, tak jak wszystkie inne… KOTY”. To właśnie one 23 lutego były głównymi bohaterami zajęć w naszej grupie. Tego dnia dzieci z grupy „Tygryski” upodobniły się do czworonożnych przyjaciół, przebrały się w kocie kostiumy i udały się do sali zabaw „Fiku-Miku”. W tym bajkowym miejscu przedszkolaki miały do dyspozycji konstrukcję zabawową, a w niej zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, klocki i mnóstwo innych atrakcji. Dwie godziny zabawy w sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności minęły nam bardzo szybko w radosnej atmosferze. Była to doskonała okazja do integracji grupy oraz spożytkowania niezamierzonych pokładów energii starszaków. Miłym akcentem podsumowującym wspólne zabawy było pozowanie do pamiątkowego zdjęcia. Zadowoleni, lekko zmęczeni, ale pełni wrażeń i emocji, pożegnaliśmy się z tym bajkowym miejscem i wróciliśmy do przedszkola. Pozdrawiamy, miau, miau, miau!
Justyna Rybaczuk, Mariola Krawczyńska
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy "Tygryski" w sali zabaw „Fiku-Miku”
DZIEŃ KOTA W GRUPIE I i II
Dzieci z obu grup obchodziły nietypowe święto „Dzień kota”. W tym dniu wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania o chorym kotku a później uczyły się w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, rozwiązywanie zagadek, wykonywanie różnorodnych prac plastycznych, recytowanie wierszy i śpiewanie kocich piosenek. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Mimo, iż na przestrzeni lat spotykały je różne losy, dziś są coraz bliższe ludziom.
Małgorzata Palenceusz, Barbara Grosz , Agnieszka Charytonow
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy I i II podczas uroczystości z okazji Dnia Kota.
Dzień kota w grupie Kangurków
Są puszyste, mruczą i miauczą. Kto? Oczywiście koty!
W poniedziałek 19 lutego dzieci z grupy II obchodziły nietypowe święto - Światowy Dzień Kota. Przychodząc do przedszkola dzieci powoli zamieniały się w koty- przebierały się w ogony, malowane wąsy, uszka, muchy czy spódnice. Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą przy znanej piosence ,,Uciekaj myszko do dziury”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i opowiadały o swoich kotkach. Na chwilę wszystkie dzieci zaminiły się w koty ganiające za włóczką, a chwilę później drapały meble i głośno miauczały. Na dzieci czekał również konkurs na najszybsze zwinięcie włóczki. Aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc, chlipiąc mleczko, bawiąc się zgniecioną kartką papieru. Dużo radości sprawił im konkurs picia mleczka. Podczas tych wesołych zabaw nie zapomnieliśmy że jednym z celów tego święta było podkreślenie znaczenia i roli kotów życiu człowieka.Dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniałe się bawiły i na pewno długo będą miały to spotkanie w pamięci.
Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne są poprzebierane dzieci z grupy drugiej uczestniczące w zabawach z okazji Dnia Kota.
Walentynki w grupie Puchatków
„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"
Walentynki to ważne święto nie tylko dla osób dorosłych, ale i dzieci. Ponieważ także w ich życiu dużo jest już uczuć miłości, sympatii i przyjaźni, co pokazały podczas tego dnia w Przedszkolu.
W tym dniu dzieci poznały również najskrytsze tajemnice ludzkiego serca, dowiedziały się kto ma najmniejsze, a kto największe serce i jaką rolę odgrywa w naszym organizmie.
Dopasowywaliśmy serduszka do swojej pary, nauczyliśmy się malować serca farbami, a wszystko przy znanych piosenkach o miłości. Po udanej zabawie wybraliśmy się na spacer do Kawiarni “Emma” na pyszne ciacho i odpoczynek. To był bardzo udany dzień pełęn pozytywnych emocji.
Barbara Grosz
Opis zdjęć: Zdjęcia ukazują dzieci ubrane na czerwono i różowo. Dzieci bawią się w odszukiwanie par, układają serce z bibuły, układają serduszkowe puzzle I malują serca farbami. Kolejne zdjęcia ukazują dzieci spacerujące po mieści i wizytę w kawiarni “Emma”.
Walentynki w Klubokawiarni "Lipowart" w Hajnówce
Dnia 14 lutego "Sówki" uczestniczyły w warsztatach plastycznych w Kubokawiarni "Lipowart", których celem było rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych w toku różnorodnych działań plastycznych . Pod okiem Pani instruktor przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem przygotowywały walentynkowe serca. Była to świetna okazja do poznania ciekawej techniki plastycznej i pobudzania radości dzieci z efektów pracy rąk własnych. Zaangażowanie dzieci podczas wykonywania prac było bardzo duże, a efekty można podziwiać na załączonych zdjęciach. Serdecznie dziękujemy pani Ewie i czekamy na następne zajęcia.
/E.Horosz, E.Wasiluk/
Walentynki u Tygrysków
Walentynki to wyjątkowy dzień, który świętowany jest nie tylko przez dorosłych, ale również i przez dzieci. Stanowi symbol przyjaźni, relacji międzyludzkich i radości ze wspólnego przebywania.
Walentynki obchodziliśmy 14 lutego. Tego dnia dzieci z grupy „Tygryski” ubrały się na czerwono, aby podkreślić wyjątkowość tej daty. Dla przedszkolaków ten szczególny dzień stał się świetną okazją do wspólnej zabawy. Dzieci poznały tradycje związane z tym świętem. Rozmawiały o tym w jaki sposób można okazywać miłość i przyjaźń bliskim osobom, bawiły się przy piosenkach, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, szukały serduszkowej pary. Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa z wstążką, z której stworzyły wielkie serce miłości. Przedszkolaki wyklejały, rysowały i kolorowały serduszka, by następnie wręczyć je jako walentynkę swoim kolegom, koleżankom oraz rodzicom. Dzień upłynął w miłej, radosnej atmosferze.
Justyna Rybaczuk, Mariola Krawczyńska
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy V podczas zabaw z okazji Walentynek.
WALENTYNKI U MALUSZKÓW W SALI ZABAW „FIKU-MIKU”
Walentynki to nie tylko czas miłości, ale także radości, życzliwości i przyjaźni. To również czas, kiedy robimy swoim najbliższym miłe i urocze niespodzianki. To właśnie dzisiaj 14 lutego z okazji Walentynek udaliśmy się do sali zabaw „Fiku-Miku” w Hajnówce. W trakcie pobytu w sali dzieci korzystały z wszelkich atrakcji tj. zabawy na różnych urządzeniach zabawowych, baseny z kulkami, zjeżdżalnie, tory przeszkód i mnóstwo innych atrakcji . Bardzo miło wspominamy naszą walentynkową wycieczkę i mamy nadzieję, że jeszcze zagościmy w sali zabaw FIKU MIKU, gdyż jest to wspaniałe miejsce na zabawę pełną szaleństwa i radości, co zresztą można zauważyć na naszych zdjęciach. To był naprawdę szczęśliwy i radosny dzień.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy "Króliczki" w Sali zabaw „Fiku-Miku”.
WALENTYNKI U KANGURKÓW
Dzień zakochanych to przede wszystkim czas, w którym okazujemy uczucie tym, których kochamy. I mimo, że to jest święto tych nieco starszych, to nie można zapomnieć o dzieciach, które również mają potrzebę miłości i chcą się nią dzielić z innymi. Dla Kangurków ten dzień stał się okazją do wesołej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło jest nam razem. Nie zabrakło zabaw, tańców przy muzyce, zabawy okazywaniem emocji i konkursów. Wspólnie spędzony czas w walentynkowym nastroju, sprzyjał prowadzeniu z dziećmi rozmów na temat znaczenia uczuć w naszym codziennym życiu. Przedszkolaki dowiedziały się, że Walentynki to nie tylko serduszka w kolorze czerwonym. Tym co naprawdę się liczy jest życzliwość, sympatia i szacunek okazywany drugiemu człowiekowi.
Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska
Opis galerii zdjęć: Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy II podczas święta Walentynek.
Puchatki w Sali Zabaw Fiku Miku
06 lutego przedszkolaki z grupy “Puchatki” wybrały się do Sali Zabaw Fiku Miku na wspólne brykanie. Zabawa była przednia, o czym świadczy fakt ,że dzieci nie chciały wracać do przedszkola. Przedszkolaki pod czujnym okiem wychowawcy oraz pracowników miały okazję poznać inne formy zabawy, niż te, które znają z przedszkola. Wesoło bawiły się w basenie z kolorowymi piłkami, skakały oraz zjeżdżały na zjeżdżalniach. Była to okazja to aktywnego spożytkowania swojej energii, doskonalenia koordynacji ruchowej, sprawności manualnej oraz integracji ze swoimi koleżankami i kolegami.
Barbara Grosz
Opis zdjęć: Dzieci bawią się na konstrukcji: wspinają się po schodach, przechodzą przez tunel, zjeżdżają na zjeżdżalni, skaczą w plastikowe kolorowe piłeczki. Pozostałe dzieci jeżdżą małymi samochodzikami, bawią się w plastikowym domku, grają w piłkarzyki. Na twarzach dzieci widoczne jest zadowolenie.
Międzynarodowy Dzień Klocków LEGO w grupie Tygryski
Klocki LEGO są bez wątpienia jednymi z najbardziej edukacyjnych zabawek na świecie. Wartość tych kolorowych elementów przekłada się na rozwój motoryki małej, trenowanie koordynacji ręka-oko, rozbudzanie wyobraźni przestrzennej oraz uczenie cierpliwości i koncentracji.
Grupa Tygryski świętowała Dzień Klocków LEGO, bawiąc się wspólnie różnymi rodzajami klocków w tym LEGO z udziałem naszego gościa pani Dyrektor, która obserwowała nasze zajęcia. Dzieci w trakcie zajęć wzięły udział w wielu ciekawych zabawach. Wykorzystując wiatrak matematyczny przedszkolaki segregowały klocki ze względu na kolor, wielkość, układały rytmy, doskonaliły umiejętności liczenia. Podczas zabaw mogliśmy poukładać z klocków również różne wzory. Wiele radości sprawił dzieciom konkurs na najwyższą wieżę z wykorzystaniem metody 6 klocków. Samodzielnie poszukiwały rozwiązań, ucząc się logicznego myślenia. Z kolei zadanie zmierzenia długości poszczególnych klocków i badanie zależności pomiędzy nimi, doskonali matematyczne i logiczne myślenie dzieci, jak również wspiera naukę liczb i podstawowych działań. Na koniec najfajniejsza była zabawa tworzenia w zespołach konstrukcji według własnego pomysłu, w której dzieci rozbudzały swoją wyobraźnię przestrzenną oraz doskonaliły sprawność manualną i współpracę bez rywalizacji. Dowiedzieliśmy się, że wykorzystanie klocków jest wszechstronne i można z nich zrobić niemal wszystko, a przy tym miło i kreatywnie spędzić czas.
Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk
Opis galerii zdjęć: Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy V podczas świętowania Międzynarodowego Dnia Klocków LEGO.
W LODOWEJ KRAINIE
W piątek 9 lutego w naszej sali powstała kraina lodu, aby Króliczki mogły poczuć przez chwilę mroźny klimat. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się, gdzie leży biegun północny i południowy. Jakie zwierzęta zamieszkują te lodowe krainy. Jak nazywają się ludzie tam występujący i jak wygląda ich codziennie życie na terenach Arktyki. Nie zabrakło zabaw ruchowych i plastycznych. Króliczki zatańczyły taniec pingwina, ratowały fokę przechodząc po krze lodowej i łowiły ryby. Na zakończenie zajęć samodzielnie zrobiły ,, ciepły śnieg ”.
Nauczycielki grupy: Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow, Iwona Kuryś ( pedagog )
Galeria zdjęć Na zdjęciu widoczne są dzieci z grupy ,, Króliczki ” podczas zimowych zajęć
„Oddychaj NATURAlnie - bez smogu!”
Dnia 07.02 w Starostwie Powiatowym odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Oddychaj NATURAlnie - bez smogu!” podczas którego Maja Gryc z grupy V otrzymała nagrodę z rąk Starosty Andrzeja Skiepko oraz Wicestarosty Joanny Kojło za zdobycie III miejsca. Celem konkursu było poszerzenie świadomości młodego pokolenia oraz ich opiekunów odnośnie problematyki zanieczyszczenia powietrza oraz jego wpływu na otaczające środowisko i organizm człowieka a także uświadomienie przyczyn smogu oraz zachęcanie do zmiany nawyków w codziennym funkcjonowaniu. Konkurs skierowany był do przedszkoli i szkół podstawowych (w powiecie hajnowskim). Nagrodzone i wyróżnione prace można obejrzeć w galerii w holu budynku Starostwa Powiatowego w formie wystawy.
Justyna Rybaczuk, Mariola Krawczyńska
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciu widoczna jest Maja z grupy V odbierająca nagrodę za zajęcie III miejsca w konkursie plastycznym „Oddychaj NATURAlnie - bez smogu.
Dzień Bezpiecznego Internetu w grupie Kangurków
Dzień Bezpiecznego Internetu to święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W tym roku przypadł na 6 lutego. Z tej okazji w grupie Kangurków dzieci urządziły burzę mózgów, aby wyjaśnić co to w ogóle jest Internet i w jaki sposób z niego korzystamy. Następnie z pomocą ilustracji zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Przedszkolaki tworzyły z włóczki pajęczą sieć, bawiły się w muchę i pająka oraz obejrzały film edukacyjny z serii „Sieciaki.pl.”. Dzieci rozwiązywały również zagadki słowne dotyczące komputera oraz wykonały pamiątkowy emblemat "Jestem bezpieczna/ny w sieci".
Dzień Bezpiecznego Internetu to kolejna z akcji przeprowadzanych w naszym przedszkolu mająca na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie czekają na nie w dzisiejszych czasach. W holu przedszkola została również utworzona gazetka dla rodziców z dziećmi. W trosce o dobro dzieci apelujemy: Rodzicu, uważaj co Twoje dziecko robi przy komputerze czy telefonie!
Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska
Opis galerii zdjęć: Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy II podczas zajęć o bezpieczeństwie w sieci.
Bajka muzyczna pt. "Jak nuty uciekły w świat"
Dnia 05 lutego 2024r. nasze przedszkole odwiedzili artyści z grupy „ARTE-MUZA", którzy zaprezentowali bajkę muzyczną pt."Jak nuty uciekły w świat". W pewnej szkole zaczęła się lekcja muzyki. Pan nauczyciel miał zamiar sprawdzić pracę domową. Nagle spostrzegł, że na pięciolinii brakuje nut, które tworzyły gamę. Okazało się, że dźwięki znudzone dotychczasową sytuacją wyruszyły w świat.... Dziecięca publiczność uczestniczyła w muzycznej podróży, której celem było odnalezienie wszystkich brakujących dźwięków. Odwiedziły między innymi Czechy, Dominikanę, Etiopię, Finlandię, Grecję, Austrię, Hiszpanię i Chiny, zapoznając się z charakterystycznymi tematami muzycznymi.
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczni są artyści z grupy "ARTE-MUZA", którzy reprezentują bajkę muzyczną pt. "Jak nuty uciekły w świat" dla dzieci z wszystkich grup przedszkolnych.
ZIMOWE SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ
25 stycznia w naszym przedszkolu odbyło się Zimowe spotkanie z książką. Tego dnia odwiedziła nas pani Justyna Perestret pracująca w Miejskiej Biblitece Publicznej w naszym mieście. Pani Justyna to prawdziwy ekspert w dziedzinie książek dla dzieci. Na nasze spotkanie przyniosła ze sobą torby pełne ciekawych pozycji książkowych. Na początku dzieci mogły się dowiedzieć w jaki sposób można wypożyczać książki z biblioteki oraz w jaki szczególny sposób należy je szanować. Pani Justyna przeczytała nam książkę o stworku, który uwielbiał przed snem czytać książkowe opowieści. Dzieci mogły również samodzielnie obejrzeć wszystkie propozycje, które przyniosła nasza gościni. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem i wspólnym, pamiątkowym zdjęciem. Zapraszamy więc do korzystania z zasobów naszej miejskiej biblioteki!
Zespół ds. Promocji Czytelnictwa: A. Majewska- Iwaniuk, M. Palenceusz, J. Baczyńska, B. Grosz
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widocznie są dzieci, nauczycielki i pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej podczas "Zimowego spotkania z książką"
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE V „TYGRYSKI”
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21 i 22 stycznia są niezwykłymi dniami w kalendarzu, każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków.
19 stycznia odbyła się w naszej grupie wspaniała uroczystość, Dzień Babci i Dziadka. Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich miejscach i z niecierpliwością czekali na występ swoich wnucząt. Przedszkolaki z grupy „ Tygryski” pod kierunkiem swoich pań przygotowały dla Babć i Dziadków muzyczne niespodzianki: piosenki, wiersze i życzenia. Dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występ swoich ukochanych wnucząt, który następnie nagrodzili brawami. Przedszkolaki po części artystycznej wręczyły swoim gościom przygotowane wcześniej upominki, uściski i buziaki. Następnie odbył się słodki poczęstunek wspólne świętowanie oraz wykonano pamiątkowe zdjęcia. Ten dzień był wyjątkowy, przepełniony miłością, radością i wdzięcznością.
Dziękujemy Wam kochane Babcie i Dziadkowie za wielkie serce, bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło. Życzymy dużo uśmiechu, radości, zdrowia oraz długich lat życia.
Justyna Rybaczuk , Mariola Krawczyńska
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy „Tygryski” podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE "KRÓLICZKI"
Święto Babci i Dziadka to wyjątkowo miła uroczystość w naszym przedszkolnym kalendarzu. Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim tym co najlepsze, to oni nas wyjątkowo kochają, wspierają, rozpieszczają. Dzieci z grupy "Króliczki" podczas uroczystości zaprezentowały wszystkie "niespodzianki" przygotowane dla najmilszych gości: pełne ekspresji tańce, zabawne wiersze przeplatane piosenkami. Na zakończenie wszystkie wnuki najgłośniej jak tylko mogły odśpiewały dla Babci i Dziadka najpiękniejsze życzenia, po czym wręczyły wykonane laurki i prezenty. Ten niezwykły dzień pełen wzruszeń, radości, uśmiechu z pewnością na długo pozostanie w pamięci zarówno dziadków, jak i dzieci.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy I w trakcie uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz wręczające upominki i laurki dla swoich dziadków.
Dzień babci i dziadka w grupie Sówki
Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego 18 stycznia dzieci z grupy Sówki zaprosiły Babcie i Dziadków na obchody tego ważnego dnia.
Przedszkolaki wspólnie z Panią Ewą i Eweliną przygotowali dla wszystkich Babć i Dziadków program artystyczny. Na twarzach dzieci widać było skupienie oraz ogromną radość z przybycia tak szczytnych gości . Babcie i Dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku aby przez swój występ i zrobione własnoręcznie laurki jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Goście nagrodziły wysiłek swoich wnucząt gromkimi brawami.
Na koniec wszyscy zasiedli do stołów na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców dzieci. Nie brakowało w tym dniu uśmiechu i wzruszenia. Dzień ten zostanie na długo zapisany w naszej pamięci i na fotografii.
/E.Horosz, E.Wasiluk/
BAL KARNAWAŁOWY 2024
Karnawał to świetna tradycja przepełniona muzyką i zabawą. W tegorocznym balu karnawałowym dzieci z naszego przedszkola przebrały się w niesamowite stroje. Były księżniczki, psiaki z Psiego Patrolu, biznesmen, spidermany, ninje, policjanci, lew i wiele innych postaci. Zabawę z muzyką i konkursami przeprowdzali aniimatorzy z Białostockiego Teatru "CoNieCo". Najmłodsi świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci. Cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Po balu na dzieci czekał już poczęstunek i paczki choinkowe.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie balu, a w szczególności strojów, poczęstunku i paczek. Już czekamy na kolejny bal!
/Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka- Iwona Raszkiewicz wraz z całą kadrą pedagogiczną/
Opis zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z naszego przedszkola, poubierane w kolorowe stroje karnawałowe, w kolorowych maskach ulubionych postaci z bajek i bohaterów dziecięcych książek. Dzieci uczestniczące w zawodach sprawnościowych, zabawach ruchowych przy muzyce dziecięcej. Dzieci podczas poczęstunku w salach.
Dzień Babci I Dziadka w grupie Puchatków
„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia.
Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.
Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać.
Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym.
W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
/B.Grosz/
HAJNOWSKIE SPOTKANIA Z KOLĘDĄ PRAWOSŁAWNĄ 2024
W HAJNOWSKIM DOMU KULTURY
W Hajnowskim Domu Kultury w miesiącu styczniu od kilku lat ma miejsce koncert: "Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną" podczas którego dzieci mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i muzycznych. Tegoroczne spotkanie zgromadziło wielu miłośników prawosławnych kolęd oraz wielu znakomitych gości, po których powitaniu rozpoczęła się część artystyczna. Wzięło w niej udział 19 chórów, zespołów i grup kolędniczych. W tym roku zespół z naszego przedszkola ,,Perełki’’ w dniu 14 stycznia 2024r. zaśpiewał dwie kolędy: ,,Rożdżestwo Chrystowo’’ i ,,Agieły w niebie’’. Wszystkim rodzicom dziękujemy za pomoc a dzieciom życzymy dalszych sukcesów. /Agnieszka Charytonow, Eugenia Kazimiruk/
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazuja zespół "Perełki" podczas koncertu "Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną 2024r." w Hajnowskim Domu Kultury.
Hej ho, hej ha! Żyj Babciu sto lat! - Dzień Babci i Dziadka w grupie Kangurków
18 stycznia grupa Kangurków uroczyście obchodziła szczególnnie ważny dzień- Babci i Dziadka. Słowa te które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i bezpieczeństwem. Dzieci przygotowały wiersze, tańce i piosenki, aby wspólnie świętować i podziękować za całą dobroć płynącą od starszych pokoleń. Dzieci cieszyły się, że mogą w tak odświętny sposób wyrazić swoją miłość i szacunek dla babci i dziadka. Natomiast goście z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które przygotowały dla nich uroczystość.Tuż po zakończeniu części artystycznej dzieci wręczyły dziadkom i babciom laurki raz wykonały pmiątkowe zdjęcia w specjalnie pzygotowanej na ten dzień ramce. Następnie odbył się słodki poczęstunek i wspólne świętowanie.
/A. Majewska-Iwaniuk, J. Baczyńska/
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widnieją dzieci oraz babcie, dziadkowie i rodzice uczestniczący w Dniu Babci i Dziadka w grupie II
Bezpieczna zima przedszkolaka- spotkanie z policją
Śnieżna zima w pełni. Dzieci bardzo lubią zimę i zabawy na śniegu. A kiedy śniegu jest dużo- wreszcie można poszaleć na sankach, ale nie tylko. Jest to okres, w którym musimy szczególnie zadbać o ich bezpieczeństwo. Zima ma swoje uroki, ale na mrozie, lodzie, w śniegu łatwo o wypadek, kontuzję, odmrożenia. 15 stycznia 2024 zarówno grupy starsze jak i młodsze spotkały się z pracownikami Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych o bezpiecznych zabawach zimowych- jak się bezpiecznie bawić i o czym należy pamiętać podczas zimowego odpoczynku. Policja zwróciła też ywagę na to, aby bawiąc się śnieżkami, rzucały raczej w dolne części tułowia. Ważne jest również to, aby dzieci nie ślizgały się na stawach, jeziorach czy oczkach wodnych. Najlepiej zorganizować lodowisko na podwórku lub zabrać dzieci na miejską ślizgawkę. Wiadomo, że zakazy i nakazy psują dzieciom zabawę, ale niestety są konieczne. Bezpieczeństwo to najważniejsza sprawa każdego człowieka. Trzeba jednak wiedzieć, że zależy ono od każdego z nas. Muszą o tym pamiętać nie tylko dorośli, ale też i dzieci. Dziękujemy za cenną lekcję i liczymy na kolejne spotkania.
/nauczycielki wszystkich grup/
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widocznie są dzieci z pracownikami przedszkola na zajęciach edukacyjnych z pracownikami KPP w Hajnówce.
Zimowe zabawy sportowe w grupie Sówki
W dniu 10 stycznia 2024 roku odbyły się kolejne zajęcia w ramach Innowacji Pegadogogicznej "Klasa w terenie". Pod czujnym okiem trenera, pana Tomasza dzieci wykonywały powierzone im zadania. Wielką radość sprawiła dzieciom pogoda. Bawiły się śniegiem, robiły korowody, rzucały śnieżkami do celu. Zajecia były jak zwykle bardzo ciekawe i zachęcające dzieci do przebywania na świeżym powietrzu.
E.Horosz, E.Wasiluk
Opis galerii:
Na zdjęciach widoczne są dzieci,realizujące zadania z Innowacji Pegadogogicznej "Klasa w terenie"
Koncert kolęd w Hajnowkim Domu Kultury – Hej Kolęda
Wspólne śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów Bożego Narodzenia. W dniu 30 grudnia 2023 roku dzieci z naszego przedszkola wystąpiły w Hajnowskim Domu Kultury na koncercie kolęd organizowanym przez Akcję Katolicką i Hajnowski Dom Kultury. Mali artyści zaprezentowali najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Występ uświetniła piękna zimowo –świąteczna dekoracja oraz dzieci w pięknych odświętnych strojach. Ten wyjątkowy koncert, jego repertuar niewątpliwie zadowolił niejednego słuchacza dostarczając wielu wzruszeń i radości. Po zakończeniu kolędowania uczestnicy otrzymali słodkie upominki. Mamy nadzieję że tegoroczny koncert na długo pozostanie w pamięci widzów i pozwoli zatrzymać magię świąt. / Małgorzata Palenceusz/ Justyna Rybaczuk/
Opis galerii zdjęć :
Na zdjęciu widoczne są dzieci z Przedszkola podczas koncertu kolęd.
„Pachnie Świętami” - zajęcia otwarte z rodzicami połączone z warsztatami o tematyce zimowo – świątecznej w grupie Tygryski
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. W tym wyjątkowym czasie dnia 20.12.2023 zaprosiliśmy rodziców, aby wspólnie razem cieszyć się z nadejścia Świąt Bożego Narodzenia. Celem zajęć połączonych z warsztatami o tematyce zimowo – świątecznej było przede wszystkim wywołanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie oraz zaprezentowanie posiadanych sprawności i umiejętności dzieci. Na samym początku dzieci powitały swoich rodziców pastorałką pt. „Pachnie Świętami” oraz wierszem o tematyce świątecznej. Rodzice z dziećmi wspólnie uczestniczyli w zabawie ruchowej „Zimowa gimnastyka w podskokach” oraz „Śnieżynka”. Następnie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności matematyczne w zakresie przeliczania zbiorów i posługiwania się znakami mniejszości, większości i równości oraz orientacji przestrzennej. Na koniec rodzice z dziećmi wykonali zimowo- świąteczne stroiki z bałwankiem oraz pamiątkowe zdjęcie. Serdecznie dziękujemy za mile spędzony wspólny czas oraz życzymy zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia.
/Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk/
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci wraz z rodzicami z grupy V podczas zajęć zimowo – świątecznych w trakcie prezentacji swoich umiejętności wokalno- recytatorskich, tanecznych i matematycznych. Na ostatnich zdjęciach dzieci wspólnie z rodzicami wykonują stroiki świąteczne
BOŻONARODZENIOWE SPOTKANIE Z RODZICAMI W GRUPIE 3 LATKÓW „KRÓLICZKI”
Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres w roku. W tym wyjątkowym czasie, dnia 20 grudnia 2023r. dzieci z grupy "Króliczki" zaprosiły swoich rodziców i bliskich na "Świąteczne spotkanie Bożonarodzeniowe". Dzieci śpiewały świąteczne pastorałki i kolędy, tańczyły oraz recytowały wiersze. Kiedy część artystyczna dobiegła końca mali artyści wspólnie z rodzicami przystąpili do ozdabiania świątecznych pierników, które wcześniej upiekliśmy. Po życzeniach wszyscy wspólnie zasiedli do stołów, na których nie brakowało słodkości. Podczas świątecznego spotkania ,odbyło się również rozstrzygnięcie grupowego konkursu plastycznego „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali świąteczne upominki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. Wesołych świąt!!!! /Agnieszka Charytonow. Małgorzata Palenceusz/
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne są dzieci wraz z rodzicami podczas bożonarodzeniowego spotkania w przedszkolu w grupie "Króliczki".
Warsztaty Bożonarodzeniowe w grupie "Sówki"
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Zapach pomarańczy,piernika,przystrojona choinka -to buduje magiczny, świąteczny klimat. Po to właśnie,aby w naszym przedszkolu zagościła świąteczna atmosfera 20 grudnia zorganizowaliśmy warsztaty bożonarodzeniowe z udziałem rodziców i pani Natalii z Fundacji "Oni to My". Celem było wykonanie ozdób świątecznych. Rodzice i dzieci z zapałem wykonali piękne ozdoby,wykazujac przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przybycie i wspólnie spędzony czas.
E.Horosz, E.Wasiluk
Opis galerii:
Zdjęcia przedstawiają dzieci i rodziców z grupy IV wykonujących ozdoby świąteczne.
Pieczemy pierniczki w grupie I ,,Króliczki”
Ojej cóż za zapach
cynamon goździki,
coś mi się wydaje,
że ktoś upiekł pierniki.
Świąteczne pierniki
serduszka dzwoneczki,
kształty przeróżne
nawet gwiazdeczki.
Święta tuż tuż, więc w naszym przedszkolu nadszedł czas na pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków. Najpierw dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta, a następnie po dokładnym umyciu rąk dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Z przygotowanego przez Panie ciasta, wykrawały foremkami w świątecznych kształtach pyszne ciasteczka. Następnie pierniczki zostały upieczone. Wspaniały zapach unosił się w całym przedszkolu i wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz
Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są dzieci z grupy "Króliczki ",Dzieci na zdjęciach wykonują i dekorują świąteczne pierniczki.
JARMARK BOŻONARODZENIOWY 2023
W niedzielę 17 grudnia 2023r. nasze przedszkole wzięło udział w JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM W HAJNÓWCE. Dekoracje świąteczne, rękodzieło, naturalne produkty, smakołyki to tylko niektóre z wyrobów, które można było kupić w czasie Jarmarku. Ten niezwykły klimat podtrzymywał koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu naszych przedszkolaków- dzieci zaśpiewały dwie kolędy "Dziś w stajence" i świąteczną pastorałkę "Być tam gdzie Ty" wszystkim mieszkańcom Hajnówki. /Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/
Opis galerii zdjęć :
Na zdjęciu widoczne są dzieci podczas śpiewania kolęd na Jarmarku Bożonarodzeniowym.
Wizyta przedszkolaków we Wiosce Mikołaja
Dzieci każdego roku niecierpliwie czekają na spotkanie z Mikołajem, więc tym razem miały okazję zobaczyć się z nim wyjątkowo wcześnie, bo już 13 grudnia 2023 r. Było to możliwe dzięki wizycie przedszkolaków z grupy Puchatków i Kangurków we Wiosce Mikołaja w Pomigaczach. Od razu po przybyciu pomocnicy Świętego Mikołaja, czyli Elfy, poczęstowały gości rozgrzewającą herbatą i własnoręcznie przygotowanymi piernikami. Po degustacji dzieci bawiły się z elfami w wesołe, ruchowo- taneczne zabawy. Chwilę później zawitał również Św. Mikołaj. Każde dziecko mogło z nim chwilę porozmawiać i powiedzieć co marzy mu się pod choinkę. Następnie, aby Mikołaj niczego nie pomylił, dzieci napisały swoje listy do Mikołaja. Po włożeniu listów do kopert dzieci wykrawały jeszcze pierniczki i bawiły się z elfami. Skoro listy były już napisane- należało je przecież wysłać. Udaliśmy się więc na magiczną pocztę. Po drodze dzieci oglądały wypełniony po brzegi magazyn prezentów. Na poczcie zaś każda koperta dostała pieczątkę i mogła wyruszyć w podróż. Dzieci chwilę później poznały również mieszkańców mini ZOO. Ostatnim celem wędrówki była wizyta w domu Świętego Mikołaja, gdzie przedszkolaki musiały zachowywać się wyjątkowo dyskretnie, aby gospodarz nie zauważył ich obecności po powrocie. To była bardzo udana wycieczka!
/Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska, Barbara Grosz/
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widnieją przedszkolaki uczestniczące w wycieczke do Wioski Świętego Mikołaja w Pomigaczach/ Majątku Howieny.
W oczekiwaniu na święta - warsztaty świąteczne dzieci z rodzicami w grupie III
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Zapach pomarańczy, piernika i przystrojona choinka – to buduje magiczny świąteczny klimat. I właśnie po to, aby i w naszym przedszkolu zagościła świąteczna atmosfera. 14 grudnia zorganizowałam w grupie 4-5 latków warsztaty Bożonarodzeniowe z udziałem rodziców. Celem było wykonanie świątecznych bombek. Rodzice i dzieci z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Wspólna twórczość w atmosferze zabawy, zaangażowanie, przeżyte emocje, a co najważniejsze czas, który dzieci spędziły z rodzicami to bardzo cenne doświadczenie dla obu stron. Zachęcamy do jak najczęstszych zabaw plastycznych w domu. Budują one wzajemną więź, rozbudzają wyobraźnię i są okazją do wzajemnego, głębszego poznania. Serdecznie dziękuje rodzicom za przybycie i wspólnie spędzony czas.
/Barbara Grosz/
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci wraz z rodzicami podczas wykonywania świątecznych ozdób - dekorowanie drewnianych bombek.
Mikołajki w grupie II „Kangurki”
6 grudnia to dzień radości i oczekiwania. Aby zrealizować dziecięce marzenia wszystkie dzieci tego dnia ubrały się na czerwono, ponieważ grupę „Kangurki” odwiedził niezwykły gość. Ten, który zawsze ma prezenty i wywołuje olbrzymie emocje- to Święty Mikołaj! Zanim jednak rozdał niespodzianki, dzieci zaśpiewały mu piosenkę "Biała zima". Przedszkolaki dzielnie doczekały do momentu otrzymania upominków. Każde z dzieci wykonało również pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Emocje ze spotkania z Mikołajem nie opuszczały dzieci do końca przedszkolnego dnia. Do domu wyruszyły zabierając ze sobą mikołajkowe niespodzianki.
/Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska/
Opis galerii zdjęć : Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Kangurków podczas spotkania ze Świętym Mikołajem.
Spotkanie z Mikołajem grupa „Tygryski”
W środę 6 grudnia w grupie „Tygryski” dominował kolor czerwony. Były mikołajkowe czapki, reniferowe uszy – opaski . W tym dniu bowiem obchodzone były Mikołajki. Niezwykły, wyjątkowy, długo oczekiwany przez dzieci gość, gdy tylko się pojawił wywołał uśmiech na ich twarzach Zanim jednak rozdał niespodzianki, porozmawiał z dziećmi, spytał czy były grzeczne. Przedszkolaki dzielnie doczekały do momentu otrzymania symbolicznych prezentów. W podziękowaniu, specjalnie dla przyjaciela z Laponii, zaśpiewały piosenkę pt. „Mikołaju święty”. Następnie Św. Mikołaj był tematem pracy plastycznej.
Emocje ze spotkania z Mikołajem nie opuszczały dzieci do końca przedszkolnego dnia. Do domu wyruszyły zabierając ze sobą mikołajkowe niespodzianki. To był bardzo miły dzień, który przyniósł wszystkim odrobinę świątecznego nastroju.
Justyna Rybaczuk
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy V podczas spotkania z Mikołajem.
ŚWIĄTECZNE LIZAKI U TYGRYSKÓW - WARSZTATY Z PANIĄ PEDAGOG IWONĄ KURYŚ
W wtorkowe przedpołudnie 5 grudnia do naszego przedszkola zawitał Elf –pani pedagog, pomocnik Świętego Mikołaja. Pani pedagog przygotowała nam prawdziwe niespodzianki, styropianowe lizaki do ozdobienia. Radość z prezentów od naszego gościa była wielka. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenieśliśmy się do świątecznej krainy! Dzieci z radością uczestniczyły w warsztatach, podczas których miały okazję wykazać się swoją kreatywnością. Mali artyści mieli okazję rozwinąć swój zmysł estetyczny, wystarczyło tylko chwycić za klej i kolorowy sznurek. Po wszystkim powstały piękne lizaki , które dzieci mogły zabrać do domu. Dziękujemy Pani Iwonie za przeprowadzone warsztaty i wspólną zabawę.
Justyna Rybaczuk
MIKOŁAJKI GRUPY I i IV W SALI ZABAW ,,FIKU MIKU"
Dnia 7 grudnia 2023r. dzieci z grupy I i IV z okazji mikołajek, wybrały się do sali zabaw „FIKU MIKU” w Hajnówce. W trakcie pobytu w sali dzieci korzystały z wszelkich atrakcji tj. zabawy na różnych urządzeniach zabawowych, baseny z kulkami, zjeżdżalnie, tory przeszkód i mnóstwo innych atrakcji . Bardzo miło wspominamy nasza mikołajkową wycieczkę i mamy nadzieję, że jeszcze zagościmy w sali zabaw FIKU MIKU, gdyż jest to wspaniałe miejsce na zabawę pełną szaleństwa i radości, co zresztą można zauważyć na naszych zdjęciach. To był bardzo miły dzień, pełen wrażeń.
/Ewelina Wasiluk, Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy I i II bawiące się w sali zabaw FIKU MIKU.
Mikołajki w grupie Puchatków
"6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty."
Dziękujemy kochany Mikołaju, że nie zapomniałeś o nas! Dziękujemy za wszystkie wspaniałości, za wspólną zabawę i wprowadzenie nas w czas radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia!
/B.Grosz/
Opis galerii zdjęć:
Dzieci w czerwonych Mikołajowych czapeczkach siedzą w sali przedszkolnej na dywanie w oczekiwaniu na Mikołaja. Dzieci witają gościa, śpiewają piosenkę o Mikołaju i zapraszają do wspólnego tańca, na koniec Mikołaj zaprasza każde dziecko po prezent.
Puchatki ubierają choinkę
Ubieranie choinki – to moment, na który z niecierpliwością czekały wszystkie przedszkolaki. Puchatki z zapałem przystąpiły do zawieszania na gałązkach ozdób, łańcuchów i kolorowych lampek. Drzewko zostało przystrojone bardzo szybko, wygląda wyjątkowo i przypomina nam, że Święta Bożego Narodzenia zbliżają się tuż, tuż…
/B.Grosz/
Opis galerii zdjęć:
Grupa czterolatków siedzi na dywanie, trzymając kolorowe bombki i łańcuchy. Każde dziecko samodzielnie wiesza bombki i łańcuchy na choince, nauczycielka zapala światełka.
MIKOŁAJKI W GRUPIE ,,KRÓLICZKÓW”
Drogi święty Mikołaju
Przybądź do nas, bo już czas.
Wszystkie dzieci Cię kochają
i serduszka biją nam.
6 grudnia 2023 r. grupę trzylatków w przedszkolu odwiedził Święty Mikołaj. „Króliczki” ubrane w czerwone czapeczki i jak same bardzo często podkreślały - wyjątkowo grzeczne w tym roku, z niecierpliwością oczekiwały gościa z dalekiej i mroźnej Laponii. Dzieci przygotowały Mikołajowi małą uroczystość- były wierszyki, piosenki, wspólne tańce oraz słodki poczęstunek. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego.
Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka Iwona Raszkiewicz oraz nauczycielki: Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciu widoczne są dzieci z grupy ,, Króliczki ” wraz ze świętym Mikołajem.
Wizyta w przedszkolu uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce
Dnia 4 grudnia w naszym przedszkolu gościliśmy uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. W ramach projektu "Młodzież potrzebującym" dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w zbiórce karmy dla psów ze Schroniska Ciapek w Hajnowce. W ramach podziękowań za pomoc w realizacji projektu uczniowie zorganizowały dzieciom zabawy animacyjne, skręcanie balonów, brokatowe tatuaże.
"Sówki" gościły u siebie w sali Mikołaja
Zgodnie z tradycją grupa Sówek 6 grudnia obchodziła w przedszkolu mikołajkowe święto. W dniu Mikołajek nasze przedszkolaki zamieniły się w pomocników Mikołaja i przyszły do przedszkola w czerwonych czapeczkach. Już od rana zastanawiały się czy Mikołaj odwiedzi ich salę i czy przyniesie prezenty. Po przyjściu Mikołaja dzieci przywitały się z niezwykłym gościem i zaprezentowały piosenki wierszyki przygotowane specjalnie dla Niego. Mikołaj był zachwycony i rozdał wszystkim dzieciom prezenty. /E.Wasiluk/
WARSZTATY KRAWIECKIE U „TYGRYSKÓW”
W tym roku z okazji Dnia Misia zorganizowaliśmy warsztaty krawieckie dla starszaków.
Warsztaty odbyły się dzięki uprzejmości Pani Joanny z pracowni krawieckiej „Lawendowy guzik”, która na wstępie zajęć omówiła wygląd oraz zastosowanie maszyny do szycia, następnie pokazała kolejno niezbędne czynności jakie należy wykonać przed rozpoczęciem pracy. Dzieci mogły uczestniczyć w powstawaniu misia. Na początku wybrały kolorowe uszka dla swoich przytulanek. Razem z Panią Joanną pozszywały gotowe elementy na maszynie. Misiowy brzuszek, łapki i główkę napełniały kulkami silikonowymi. Przedszkolaki były zachwycone efektem swojej pracy. Każdy miś otrzymał imię. Jeszcze raz bardzo dziękujemy pani Joannie z pracowni krawieckiej „Lawendowy guzik” za zrobienie kreatywnych warsztatów dla naszych przedszkolaków. Miś będzie niezastąpionym przyjacielem w podróży i do snu.
/Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk/
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy V podczas warsztatów krawieckich z panią Joanną
ZIMOWE ŚPIOCHY – CZYLI KTO ZAPADA W ZIMOWY SEN?
27 listopada dzieci z grupy „Tygryski” zostały odwiedzone przez niezwykłych gości – pracowników Nadleśnictwa Hajnówka - Pana Wojciecha F. i Panią Bożenę N. Podczas spotkania przedszkolaki poznały zwyczaje zwierząt przygotowujących się do zimy, poznały zwierzęta, które gromadzą zapasy na zimę oraz te, które zmieniają swoje „okrycie” na cieplejsze. Dowiedziały się, że zanim zwierzęta zapadną w sen, muszą zgromadzić odpowiednio duże rezerwy energetyczne w postaci tkanki tłuszczowej, a także, że zimowa szata chroni je przed mrozami i skutecznie kamufluje. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące leśnych zwierząt oraz układały drewniane puzzle. Rozpoznawały na fotografiach poszczególne gatunki zwierząt i ptaków. Największą radość sprawiła możliwość zobaczenia naturalnej wielkości okazów dzikich zwierząt przyniesionych przez naszych gości. Dzięki zajęciom przedszkolaki dowiedziały się, że każdy mieszkaniec lasu szuka sposobu na przetrwanie tej chłodnej pory roku oraz tego, że niektóre ze zwierząt zapadają w sen zimowy lub hibernację.
/Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk/
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy V podczas spotkania z przedstawicielami Nadleśnictwa Hajnówka
Realizacja kolejnych zadań z innowacji pedagogicznej "Klasa w terenie" w grupie IV
Tym razem na gimnastykę na świeżym powietrzu "Sówki" udali się na pobliską siłownię na osiedlu Mazury. Nasz trener Pan Tomasz przypomiał przedszkolakom zasady bezpiecznegokorzystania ze sprzętu oraz wykorzystując piękną zimową pogodę odbyliśmy gimnastykę poza murami przedszkola. Dzieci świetnie radziły sobie ze sprzętem gimnastycznym. Wykazały się także wysoką sprawnością fizyczną. "Sówki" z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia ze swoim trenerem.
/E.Horosz, E.Wasiluk/
Rozstrzygnięcie III Ogólnopolskiego Rodzinnego Konkursu Recytatorskiego
on-line pt. "W jesiennym lesie z przyjaciółmi Kubusia Puchatka"
w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce
Czy jesień nie jest magiczna? Ta piękna pora roku pełna jest ciepłych i złocistych barw i wspaniałych widoków. Od chrzęszczenia opadłych liści pod stopami w lesie po smaki suszonych owoców, jabłek i orzechów. Jesień oddziałuje na wszystkie nasze zmysły, często niosąc ze sobą przyjemne, nieco melancholijne skojarzenia. Nic więc dziwnego, że jesień jest porą roku, która od wieków inspiruje, malarzy, pisarzy i poetów. Jesień stanowi doskonałą inspirację dla nauczycieli, którzy pragną wprowadzić nieco jej uroku do swoich przedszkoli. Zaś jednym z najlepszych sposobów, by jesiennie zainspirować dzieci i odkryć przed nimi piękno zmieniającej się przyrody są właśnie wiersze o jesieni.
W dniu 30 listopada 2023r. w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce odbyło się rozstrzygnięcie III Ogólnopolskiego rodzinnego konkursu recytatorskiego on-line pt. "W jesiennym lesie z przyjaciółmi Kubusia Puchatka". Celem konkursu było rozwijanie i dostarczanie rodzicom i dzieciom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna polskich utworów literackich o tematyce jesiennej, a także zwrócenie uwagi na piękno przyrody wokół nas.
W konkursie udział wzięło dwudziestu siedmiu uczestników. Dzieci z rodzicami recytowały wybrany przez siebie wiersz wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu, a czasami nawet uzasadnionym strojem. Poziom, jaki zaprezentowały dzieci był bardzo wysoki. Jesteśmy mile zaskoczeni i zadowoleni tak ogromnym zainteresowaniem i odzewem ze strony uczestników konkursu z całej Polski.
Jury oceniały wszystkie występy w następującym składzie:
Pani Jolanta Stefaniuk – Kierownik Zespołu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Hajnówka
Pani Agnieszka Kazberuk – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce
Pani Julia Melchior- Specjalista ds. edukacji leśnej z Nadleśnictwa Browsk
Pan Krzysztof Zamojski- Inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Hajnówka
Po trudnej debacie wyłoniło laureatów:
I miejsce – Sara Bańka– która recytowała rodzinnie wiersz pt. „ Jesień u fryzjera” Danuty Gellnerowej, Oddział przedszkolny w Zespole szkolno-przedszkolnym w Skrzyszowie
II miejsce - Iga Klimczyk– która zaprezentowała wiersz pt. „ Jesień u fryzjera” Danuty Gellnerowej, Publiczne Przedszkole Nr 2 "A kuku" w Krakowie
III miejsce – Amelia Zachara– za wiersz pt. „Pomidor” Jana Brzechwy, Oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej Nr 1 im. Obrońców Poczty Polskiej w Rabce-Zdroju
Jury przyznało również wyróżnienia:
Joanna Frankowska - wiersz pt. „Idzie jesień z pełnym koszem” Marii Terlikowskiej, Przedszkole Nr 1 w Hajnówce
Jagoda Smyk - wiersz pt. „Jesień” Józefa Czechowicza, Przedszkole Nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce
Hanna Belter - wiersz pt. „Jesień u fryzjera” Danuty Gellnerowej, Przedszkole Nr 1 w Hajnówce
Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom: Nadleśnictwu Hajnówka, Nadleśnictwu Browsk, Urzędowi Miasta Hajnówka i Starostwu Powiatowemu w Hajnówce za atrakcyjne nagrody rzeczowe dla uczestników III Ogólnopolskiego rodzinnego konkursu recytatorskiego on-line pt. "W jesiennym lesie z przyjaciółmi Kubusia Puchatka". Dziękujemy również wszystkim uczestnikom, czyli rodzicom z dziećmi za zaangażowanie i przygotowanie do udziału w rodzinnym konkursie recytatorskim oraz gratulujemy zwycięzcom.
Organizatorzy: Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka - Iwona Raszkiewicz oraz nauczycielki: Mariola Krawczyńska, Justyna Rybaczuk, Małgorzata Palenceusz, Joanna Baczyńska, Agata Majewska-Iwaniuk
Zapraszamy do obejrzenia nagrań zwycięzców III Ogólnopolskiego rodzinnego konkursu recytatorskiego on-line pt. "W jesiennym lesie z przyjaciółmi Kubusia Puchatka"
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczni są uczestnicy biorący udział w III Ogólnopolskim Rodzinnym Konkursie Recytatorskim on-line pt. "W jesiennym lesie z przyjaciółmi Kubusia Puchatka" oraz jury i organizatorzy na tle jesiennej dekoracji w naszym przedszkolu.
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE ,, KRÓLICZKI ”
24 listopada odbyła się w naszym przedszkolu ważna Uroczystość dla dzieci, które po raz pierwszy w tym roku szkolnym zawitały do naszego przedszkola. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc, wierszyki ,piosenki, zabawy ruchowe i tańce. Pani Dyrektor Iwona Raszkiewicz za pomocą „czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom i książeczkę i medal . Był to wyjątkowy dzień , pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci , rodziców i nauczycielek.
Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka Iwona Raszkiewicz oraz nauczycielki: Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz
Opis galerii: Zdjęcia przedstawiają dzieci podczas uroczystości pasowania na przedszkolaka, dzieci śpiewają piosenki, recytują wiersze i wspólnie tańczą. W galerii są też zdjęcia podczas wręczania dyplomów, upominków i uroczystego pasowania przez dyrektor przedszkola.
25 listopada na całym świecie obchodzone jest Święto Misia. Przedszkolaki z grupy Króliczki ,bawiły się w tym dniu w rytm znanych piosenek o misiach. Naszemu wspólnemu spotkaniu towarzyszyły, zabawy ruchowe, zręcznościowe, plastyczne, konkursy, zgadywanki. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy i na długi czas zostanie w naszych wspomnieniach.
Nauczycielki grupy : /Małgorzata Palenceusz , Agnieszka Charytonow /
Kangurki i Puchatki obchodzą Dzień Pluszowego Misia
Ma dwie łapki, brzuszek, uszka, jest mięciutki jak poduszka - 24 listopada dzieci z grupy II i III wspólnie obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszakami. Zabawki towarzyszyły dzieciom podczas całego dnia w przedszkolu. Podczas wspólnego świętowania dzieci miały muzyczną okazję pojechać z misiami pociągiem do warszawy, zagrać z nimi na gitarze, zatańczyć taniec- zamrażaniec. Wszystkie dzieci wesoło bawiły się chustą animmacyjną, podrzucając swoje misie, a potem odgadując ich właścicieli. Wysłuchały też historii powstania pluszowego misia oraz rozwiązywały matematyczne zadanie dotyczące orientacji przestrzennej z misiem w roli głównej. Na koniec imprezy dzieci odśpiewały swoim misiom gromkie Sto Lat! W końcu to ich święto. Wybawione pluszaki po przedszkolu udały się z właścicielami do swoich domów. Za rok znów je zaprosimy!
/Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska, Barbara Grosz/
Opis galerii: Na zdjęciach dzieci z grupy II i III uczestniczą w zabawach z okazji Dnia Pluszowego Misia.
Dzień Pluszowego Misia w gr "Sówki"
24 listopada dzieci z grupy IV uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Każde dziecko przyszło do przedszkola ubrane w odcieniach brązu,ze swoim ulubionym misiem.Sala zamieniła się w Misiowa Krainę.Dla dzieci panie przygotowały wiele atrakcji:zabawy ruchowe,konkursy , quizy, zgadywanki,śpiewanie piosenek ,misiowe tańce.Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długo.
E.Horosz, E.Wasiluk
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach przedstawione są dzieci z grupy IV, uczestniczące w zabawach z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w grupie „Tygryski”
Dzień Praw Dziecka jest wyjątkowym świętem obchodzonym na całym świecie. Jest to doskonała okazja do edukacji i podkreślenia znaczenia tych praw w życiu dzieci.
Zajęcia poświęcone Prawom Dziecka rozpoczęliśmy od zabawy na dywanie. Dzieci porządkowały cyfry w kolejności od najmniejszej do największej. Obejrzały prezentację tematycznie związaną z zagadnieniem „O prawach dziecka”. Wypowiadały się na temat swoich praw. Każde dziecko miało okazję uświadomić sobie, że niezależnie od wszystkich życiowych sytuacji, od różnorodnych zachowań, sukcesów czy porażek jest kimś bardzo ważnym, kimś kogo trzeba szanować i kochać. Przedszkolaki po wspólnych zabawach integracyjnych, ruchowych i tanecznych z nauczycielkami skorzystały z ulubionego prawa dziecka: prawa do zabawy.
Justyna Rybaczuk, Mariola Krawczyńska
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy V „Tygryski", które uczestniczą w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka
Projekt edukacji patriotycznej w grupie „Tygryski” „Mały Przedszkolak – Wielki Patriota”
W listopadzie w naszej grupie zrealizowaliśmy projekt edukacji patriotycznej „Mały Przedszkolak – Wielki Patriota”. Naszą przygodę z projektem rozpoczęliśmy od zajęć edukacyjnych podczas, których dzieci uczyły się wiersza o tematyce patriotycznej „Moja Ojczyzna. Poszerzały wiedzę na temat ojczyzny, poznawały mapę Polski, na której wskazywały stolicę oraz rzekę – Wisłę. Wzbogacały słownik o pojęcia patriotyczne: godło, flaga, hymn. Chętnie rozwiązywały zagadki dotyczące wiedzy o Polsce. Opanowywały naukę tańca narodowego – poloneza. Poznały literaturę patriotyczną (legenda o powstaniu państwa polskiego), „Katechizmem polskiego dziecka” oraz hymn „Mazurek Dąbrowskiego” i wybrane pieśni patriotyczne. Każdy przedszkolak dowiedział się kto to jest patriota i dlaczego Polska jest naszą Ojczyzną. Uczestniczyły w przedszkolnej akademii z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Projekt edukacyjny „Mały Przedszkolak – Wielki Patriota” był z całą pewnością ważną i cenną lekcją patriotyzmu. Dzięki różnym zajęciom nasze przedszkolaki mogły rozwijać poczucie przynależności narodowej.
Justyna Rybaczuk, Mariola Krawczyńska
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy V „Tygryski" podczas realizacji projektu edukacji patriotycznej „Mały Przedszkolak – Wielki Patriota”
Wspólne obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka
W dniu 20 listopada grupa "Króliczków" wspólnie z "Puchatkami" i "Sówkami" obchodziła Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Jest to cykliczne wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Z tej okazji odbyły się rozmowy na temat praw dzieci, dyskusje o ich potrzebach oraz roli rodziców i opiekunów np. o prawie do miłości, zabawy, nauki, opieki, integracji. Przedszkolaki podzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat praw dziecka (powodami do radości, uśmiechu oraz tym, co może powodować, że są smutne, co sprawia im przykrość). Rozpoznawały sytuacje, kiedy dochodzi do łamania praw. Na zakończenie została wyświetlona prezentacja, pt. „Prawa dziecka - Twoje prawa”. Młodsze dzieci kolorowały ilustracje z wybranymi przez siebie prawami. Starsze grupy wykonały prace plastyczne, pt. „Znam swoje prawa”. Była to doskonała okazja do realizacji ciekawych i rozwijających zajęć uzupełniających wiedzę dzieci na temat praw najmłodszych obywateli.
/Dyrektor Iwona Raszkiewicz, A. Charytonow, M. Palenceusz, B. Grosz, E. Wasiluk/
Kangurki świętowały Dzień Praw Dziecka w sali zabaw
W poniedziałek 20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jest to cykliczne wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Tego dnia z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, że mają liczne prawa min.: prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Nasze kangurki podstanowiły szczególnie świętować tego dnia prawo do zabawy, ponieważ wybraliśmy się do niedawno otwartej sali zabaw Fiku Miku. Radości i uśmiechów dzieci nie było końca!
/A. Majewska-Iwaniuk, J. Baczyńska/
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Kangurki bawiące się w sali zabaw.
Spotkanie z Panią Justyną Samojlik, pracownikiem Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Hajnówce
Podjęcie przez dziecko obowiązku szkolnego wiąże się z początkiem nowego, bardzo ważnego etapu w życiu. Przechodząc z wieku przedszkolnego w wiek wczesnoszkolny ulega zmianie podstawowa forma działalności dziecka. Dotąd była to zabawa, teraz będzie nauka. Osiągnięcia w nauce będą podstawowym kryterium oceny dziecka. Jednak, aby dziecko mogło sprostać wymaganiom szkolnym i w pełni się rozwijać musi osiągnąć gotowość szkolną. Każdy rodzic wiedzieć powinien, na czym ona polega. Najogólniej można powiedzieć, że jest to gotowość dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole, uzależniona od osiągnięcia takiego stanu rozwoju fizycznego, emocjonalno – społecznego i umysłowego, który umożliwia sprostanie obowiązkom szkolnym i opanowanie treści programowych przewidzianych dla pierwszej klasy szkoły podstawowej.
Dnia 14 listopada w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie rodziców dzieci sześcioletnich z pedagogiem Panią Justyną Samojlik, pracownikiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Hajnówce. Pani Justyna przedstawiła prezentację nt.„Jak pomóc osiągnąć dziecku gotowość szkolną?”. Przekazała szczegółowe informacje na jej temat. Omówiła sposoby wsparcia dzieci i wskazówki sprzyjające rozwijaniu gotowości szkolnej. Oprócz interesujących informacji teoretycznych, przytaczała również ciekawe przykłady z życia. Dziękujemy pani pedagog za ciekawe przedstawienie tematu i rodzicom za udział w spotkaniu.
/Justyna Rybaczuk, Mariola Krawczyńska/
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczna jest pani Justyna Samojlik, pedagog z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Hajnówce wraz z rodzicami podczas prelekcji .„Jak pomóc osiągnąć dziecku gotowość szkolną?”
Wycieczka 5-6 latków do Białegostoku
Dnia 16 listopada dzieci z najstarszych grup wybrały się na wycieczkę do Epi – Centrum Nauki i sali zabaw Fikoland. W ,,Fikolandzie” każdy znalazł dla siebie miejsce, gdzie mógł poskakać, ,,pofikać'' i pobawić się. Najwięcej czasu dzieci spędziły na zjeżdżalni, na którą wyjście stało się nie lada wyzwaniem. Dużo radości sprawiły także zabawy na trampolinie, przechodzenie przez tunel z miękkimi przeszkodami i oczywiście w basenie z piłeczkami. Uwagę chłopców przykuły samochody, na których wspaniale sprawdzili się w roli kierowców. Następnym punktem wycieczki było Epi - Centrum "Strefa Małego Odkrywcy". Epi- Centrum to wyjątkowe miejsce, w którym dzieci miały okazję nie tylko zobaczyć ale przede wszystkim doświadczyć jak nauka łączy się z zabawą. W Epi -Centrum każdy znalazł coś dla siebie. Eksperymenty, doświadczenia, niespotykane technologie i układanki- to tylko część niesamowitych rzeczy, które można tam spotkać. Strefy w tym magicznym miejscu zostały tak zaprojektowane, aby dzieci mogły doświadczyć zabaw w najważniejszych obszarach tematyki: ciało, technika, budownictwo i woda. Dużą popularnością cieszyło się robienie dużych baniek, pluskanie w basenie z wodą oraz budowanie z dużych klocków. Dzieci wróciły zadowolone i szczęśliwe z wycieczki.
nauczycielki grupy IV i V
"KRÓLICZKI DBAJĄ O ZDROWIE" SPOTKANIE Z PANIĄ Z POWIATOWEJ STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNEJ W HAJNÓWCE
Jesień przynosi zmianę pogody - temperatury stają się niższe, częściej pada deszcz, wieje silniejszy wiatr. Przedszkolaki przekonały się, że właśnie w tym okresie szczególnie trzeba dbać o zdrowie. Aby wzmocnić swoją odporność dzieci z grupy „Króliczki” własnoręznie przygotowały zdrowe i pyszne kanapki. Wzieliśmy również udział w spotkaniu z Panią z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Hajnówce, która przeprowadziła dla dzieci ciekawą prelekcję i zajęcia praktyczne o zdrowiu, o zasadach aby być zdrowym oraz potrzebie „Zdrowia dla wszystkich”. Tego dnia przedszkolaki opowiadały, jak należy dbać o zdrowie. Dzieci utrwaliły sobie zasady higieny, zdrowego trybu życia oraz właściwego odżywiania się. Zajęcia uświadomiły przedszkolakom jak ważny jest sport i ruch na świeżym powietrzu.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy I podczas zajęć „Króliczki dbają o zdrowie".
W roku przedszkolnym 2023/2024 grupy I Króliczki i II Kangurki biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”
Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych przedszkolaków, łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych, poprzez utożsamianie się z bohaterami książkowymi oraz rozwijanie potencjału poznawczego dzieci. Przedszkolaki bardzo ochoczo powitały Kicię Kocię w przedszkolu. Była ona niezwykle pomocna zwłaszcza w procesie adaptacji. To właśnie z nią maluszki w pierwszych dniach swojej przygody z przedszkolem poznawały przedszkolne kąciki, plan dnia, stworzyły i utrwaliły kodeks przedszkolaka oraz namalowały jej wizerunek. Codziennie dzieci, słuchając opowiadań o Kici Koci poznają jej kolejne przygody. Kicia Kocia zadomowiła się u nas na dobre. Kilka zadań za nami, teraz czas na kolejne…
Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Chrytonow,Joanna Baczyńska, Agata Majewska - Iwaniuk
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grup I i II podczas realizacji zadań z z Ogólnopolskiego Projektu "A Kici Kocią maluchy zmieniają się w zuchy".
Spotkanie literacki z Panem Tomaszem Samojlikiem
Nasze Przedszkole przystąpiło do realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021- 2025”. Głównym celem programu jest zakup książek będącymi nowościami wydawniczymi do placówki oraz realizacja działań promujących czytelnictwo. Do naszej placówki trafiła m.in. seria książek o żubrze Pompiku, opowiadająca o przygodach małego żubra i jego rodzinki, które będziemy czytać dzieciom, jak również inne znane i lubiane książeczki dziecięce np. "Kubuś Puchatek", "Kicia Kocia", teatrzyk Kamishibai i wiele wiele innych.
09 listopada zaprosiliśmy do naszego przedszkola pana Tomasza Samojlika. Doktora habilitowanego nauk przyrodniczych w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, autora książeczek i komiksów dla dzieci, rysownika, twórcę postaci żubra Pompika i wielu innych.
Podczas spotkania z dziećmi autor opowiedział o swoich książkach – o okolicznościach ich powstania, źródłach pomysłów i inspiracji. Dzieci wysłuchały opowiadania o przygodach Żubra Pompika. Poznały etapy i sposób rysowania żuberka. Na koniec, w podziękowaniu za miłe spotkanie, przedszkolaki przybiły panu Tomaszowi piątki i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie.
Książki Tomasza Samojlika to cenna lektura nie tylko ze względu na treść, w której autor wykorzystuje motywy swojej pracy jako biologa, ale również wspaniałe, kolorowe ilustracje. Zachęcamy wszystkie dzieci do lektury! Mamy nadzieję, że takie spotkanie z pisarzem będzie aktywną zachętą do czytania.
Niecierpliwie czekamy na kolejne literackie i artystyczne przeżycie!
/Zespół ds. promocji czytelnictwa/
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach poniżej widać zaproszonego gościa, dyrekcję przedszkola, nauczycielki i dzieci. Pan Tomasz Samojlik prezentuje przedszkolakom swoje książki. Czyta wybrane opowiadania. Dzieci siedzą na dywanie, oglądają etapy rysowania żubra Pompika. Na kolejnych zdjęciach przybijają piątki z pisarzem. Na koniec wspólnie pozują do zdjęcia.
11 -go Listopada Narodowe Święto Niepodległości - uroczystość przedszkolna
"Jest takie miejsce na mapie świata- Polska!
To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce! "
Dnia 10 listopada 2023r. w naszym przedszkolu dzieci z wszystkich grup oraz wszyscy pracownicy przedszkola po raz kolejny uroczyście obchodzili Narodowe Święto Niepodległości, które przebiegało w szczególnie uroczystej atmosferze. Z tej okazji dzieci z wszystkich grup oraz pracownicy przedszkola zebrali się na udekorowanej stołówce, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Polaków czas. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem flagi Polski przez poczet sztandarowy i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego Mazurka Dąbrowskiego przez dzieci i pracowników placówki w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Następnie głos zabrała Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka pani Iwona Raszkiewicz, która opowiedziała dzieciom o odzyskaniu niepodległości po 123 latach zaborów oraz w imieniu wszystkich pracowników powitała zaproszonych gości przez panie: Agnieszkę Ch. i Małgorzatę P. z grupy „Króliczki”, m.in.: panią Ilonę Wachowicz, pana Zbigniewa Budzyńskiego i Jarosława Kowalskiego, którzy dla całej społeczności przedszkolnej zagrali Koncert Pieśni Patriotycznych. Wszyscy z powagą i w dużym skupieniu oglądali występ artystyczny naszych gości. W dalszej części uroczystości patriotycznej odbył się program artystyczny poszczególnych grup przedszkolnych. Dzieci z grupy „Puchatki” pod kierunkiem p. Barbary G.– zagrały na instrumentach perkusyjnych do utworu pt. „Jaki piękny mamy kraj”. Następnie dzieci z grupy „Sówki” pod kierunkiem p. Ewy H. i Eweliny W. odśpiewały pieśń do utworu pt. „Płynie Wisła Płynie” oraz wychowanek Gabriel Sz. wraz z młodszym bratem dumnie wyrecytował wiersz pt. „Co to jest Polska?”. Na zakończenie uroczystości patriotycznej najstarsza grupa „Tygryski” pod kierunkiem p. Justyny R. i Marioli K. wyrecytała wiersz pt. „Moja Ojczyzna” oraz odśpiewała pieśń do utworu pt. „Szara Piechota”. W trakcie trwania uroczystości było dostojnie, dumnie i patriotycznie z pewnością uroczystość rozwinęła wśród naszych wychowanków poczucie przynależności narodowej oraz pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Jednocześnie okazała się pouczającą lekcją historii i patriotyzmu do naszego kraju.
/Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka - Iwona Raszkiewicz wraz z całą kadrą pedagogiczną/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z wszystkich grup przedszkolnych wraz z paniami i panią Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka Iwoną Raszkiewicz w trakcie uroczystości z okazji 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości na tle patriotycznej dekoracji. Na pierwszych zdjęciach wprowadzenie pocztu sztandarowego przez troje dzieci z grupy "Tygryski" oraz wspólne odśpiewanie hymnu. Następne zdjęcia ukazują zaproszonych gości p. Ilonę oraz pana Zbigniewa i Jarosława, którzy zaprezentowali Koncert Pieśni Patriotycznych dla całej społeczności przedszkolnej. Na ostatnich zdjęciach widać poszczególne grupy przedszkolne w trakcie prezentacji programu artystycznego z okazji 11 listopada - Dnia Niepodległości recytujące wiersze, śpiewające pieśni patriotyczne. Ostatnie zdjęcia grupowe poszczególnych grup przedszkolnych.
Składanie kwiatów przy pomniku z okazji Święta Niepodległości
Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia delegacja naszego przedszkola, złożona z dyrekcji, nauczycielek oraz dzieci z rodzicami, wzięła udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości. W ten sposób nasze przedszkole przyłączyło się również do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, zachęcającej do upamiętnienia ważnych rocznic, postaci historycznych i wydarzeń. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem ulicą 3 Maja z udziałem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce. Następnie, burmistrz naszego miasta wygłosił przemówienie przy Pomniku Ofiarom Wojen, Przemocy i Represji „91” na skwerze imienia dr D. Wasilewskiego. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przy pomniku. Dzieci z naszego przedszkola miały okazję wziąć udział w tej uroczystości i zobaczyć, jak mieszkańcy miasta obchodzą dzień 11 listopada. Miały również lekcję prawdziwego patriotyzmu. Jesteśmy bowiem dumni, że urodziliśmy się Polakami. Dziękujemy bardzo wszystkim rodzicom zaangażowanym we wspólne obchody tego ważnego święta. /Dyrektor Przedzkola Iwona Raszkiewicz oraz nauczycielki: Barbara Grosz, Ewa Horosz/
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widać delegację z naszego przedszkola składającą kwiaty przy Pomniku Ofiarom Wojen, Przemocy i Represji „91” na skwerze imienia dr D. Wasilewskiego.
Realizacja innowacji pedagogicznej metodyczno-programowej "Klasa w terenie" w grupie "Sówki"
Innowacja pedagogiczna zakłada stworzenie dzieciom właściwych warunków do promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu w tym jeden raz w miesiącu zajęcia z trenerem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce Panem Tomaszem Dobosz. Zachęcenie nauczycieli i dzieci do „opuszczenia” swoich sal i spędzenia czasu poza budynkiem przedszkola. Wszystko po to, aby promować edukację terenową- prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie. Innowacja zakłada, iż dzieci zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania o otaczającym ich świecie i nauczą się obserwacji przyrody.
Od października do maja dzieci z grupy IV będą wykonywać wybrane przez nauczyciela zadania.
Do głównych zadań, które będa wykonywać "Sówki" należą:
1. Obserwacja przyrody- spacer po okolicy, zbieranie darów natury danej pory roku.
2. Wyjście w ciekawe miejsce- może to być kino, teatr, muzeum lub inne miejsce.
3. Zabawa/ gra w terenie- przeprowadzenie zajęć ruchowych na świeżym powietrzu raz w miesiącu w obecności trenera z Ośrodka Sportu i Rekreacji.
4. Zabawa w przyrodników- zorganizowanie "warsztatów ogrodniczych"; sianie nasion, sadzenie kwiatów.
Nowatorstwo działania polegać będzie na wprowadzeniu nowoczesnych metod zabawowych i twórczych w przedszkolu oraz przeprowadzenia jeden raz w miesiącu zajęć ruchowych na świeżym powietrzu w obecności trenera z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce. Dzieci będą miały okazję do odkrywania i obserwowania środowiska przyrodniczego, za pomocą narzędzi rzadko stosowanych w przedszkolu takich jak mapa czy globus, a także zdjęcia, gazety, filmy przyrodnicze. Kształtowane będą postawy proekologiczne oraz obchodzone nietypowe święta.
Zorganizowanie na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce Spartakiady Sportowej w miesiącu maju 2024 roku dla całej społeczności Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce./E.Horosz, E.Wasiluk/
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w grupie III
Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle, przez chwilę stały się Kopciuszkiem, który oddzielał ziarna od grochu. Była zabawa - bal Kopciuszka. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe. Był to dzień pełen wrażeń. /Barbara Grosz/
Opis galerii zdjęć: Zdjęcia ukazują dzieci tańczące w baśniowych strojach, biorące udział w zgadywankach ilustracyjnych dotyczących znanych bajek oraz oddzielające groch od fasoli.
Niewidomi są wśród nas - warsztaty w grupie Tygryski
Dnia 17.10.2023r. w grupie V „Tygryski” gościliśmy Panią: Alicję i Elżbietę z Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce, które opowiedziały dzieciom o świecie osób niewidomych i niedowidzących. W trakcie spotkania zostały poruszone praktyczne aspekty funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku w życiu codziennym, trudnościach z jakimi się borykają i jak sobie z nimi radzą. Zostały poruszone dwa ważne problemy m.in. jak należy zachować się w kontaktach z osobami niewidomymi?, jak udzielić im pomocy w bezpieczny sposób? w których dzieci w parach odgrywały scenki. Podczas zajęć dzieci zapoznały się bezpośrednio z przedmiotami codziennego użytku, które ułatwiają życie osób niewidomych, np. biała laska, czujnik poziomu cieczy, tester kolorów, tabliczka brajlowska i wiele innych. Wspólnie obejrzeliśmy krótki animowany film instruktażowy z którego dowiedzieliśmy się jak pomagać osobom z dysfunkcją wzroku. W ramach podziękowań za wspaniałe i pouczające warsztaty dzieci wręczyły zaproszonym gościom - laurkę oraz wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i współpracę.
/ Mariola K., Justyna R./
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci z grupy V w trakcie warsztatów nt. Niewidomi są wśród nas, prowadzonych przez p. Alicję i Elżbietę z Koła Terenowego PZN w Hajnówce.
Kangurki potrafią zadbać o zęby!
Wszystkie przedszkolaki wiedzą jak dbać o zęby, ale tej wiedzy nigdy za mało. W związku z tym 8 listopada zaprosiliśmy do naszego przedszkola panią stomatolog Martę Gierasimiuk-Biedrycką. Celem spotkania było przybliżenie sylwetki stomatologa, zapoznanie ze sposobami dbania o zęby, zmniejszenie obawy przed wizytą w gabinecie dentystycznym oraz zachęcenie dzieci do kontroli zębów. Pani Marta wytłumaczyła dzieciom, dlaczego tak ważna jest opieka stomatologiczna, nawet przy zębach mlecznych! Przedszkolaki miały okazję również obejrzeć z bliska wszystkie podstawowe narzędzia pracy stomatologa. Ćwiczyły również technikę prawidłowego mycia zębów na modelu. Na koniec wykonały wydzieraną pracę plastyczną. Mamy nadzieję, że od tej pory już nikt z przedszkolaków nie będzie bał się wizyty u stomatologa. /A. Majewska-Iwaniuk, J. Baczyńska/
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach przedszkolaki z grupy II uczestniczą w zajęciach edukacyjnych z Panią stomatolog Martą Gierasimiuk-Biedrycką.
Wizyta leśniczego w gupie V
05 października 2023r. przedszkolaki z grupy "Tygryski" odwiedził leśniczy - p. Wojciech F., który w trakcie warsztatów przedstawił dzieciom wiele ciekawostek dotyczących życia ptaków. Podczas prezentacji dzieci poznały nazwy, wygląd i zwyczaje ptaków. Dowiedzieliśmy się też jakie ptaki zimują w naszym kraju, a które go opuszczają w poszukiwaniu ciepłego klimatu. Dodatkowo, przedszkolaki dowiedziały się, że niektóre gatunki ptaków przylatują do nas tylko na zimę. Wielką atrakcją okazały się dla dzieci wypchane eksponaty ptaków tj. sowa i łabędź, przyniesione przez naszego gościa. Otrzymaliśmy też wiele cennych uwag na temat dokarmiania ptaków – znamy ich przysmaki i wiemy, gdzie zawiesić karmnik, a także jak można go wykonać. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
/Justyna R., Mariola K./
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy V w trakcie warsztatów prowadzonych przez leśniczego pana Wojciecha nt. "Ciekawostki z życia ptaków".
Udział przedszkolaków w akcji „Szkoła pamięta"
Nasze przedszkole, jak co roku przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji MEN „Szkoła pamięta". Jest to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Inicjatywa ta nawiązuje do polskiej tradycji świtą zaduszanych. W akcji chodzi przede wszystkim o uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy związani byli z historią naszego regionu, naszej społeczności. Chcąc wspólnie upamiętnić ważne wydarzenia przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły miejsca pamięci na terenie miasta Hajnówka:
-Pomnik im. plut. Bolesława Bierwiaczonka - bohaterskiego obrońcy Hajnówki przed najazdem hitlerowskim 1939r,
-Pomnik Pamięci Żołnierzy Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego Wrzesień-Październik 1939.
Dzieci oddały hołd tym, którzy przyczynili się dla dobra ojczyzny. Złożeniem zapalonego znicza i kwiatów uczciły pamięć o zmarłych.
Kształtowanie poczucia przynależności narodowej trzeba rozpocząć od najmłodszych lat. Dlatego tak ważne jest poruszanie treści patriotycznych już w przedszkolu. Przeprowadzona wycieczka była wspaniałą okazją do kształtowania wśród przedszkolaków więzi i przynależności do narodu polskiego. Dzieci poprzez te działania poznawały historię związaną z odwiedzanymi miejscami oraz osoby, które zapisały się w tej historii. /Dyrektor Przedszkola Iwona Raszkiewicz oraz kadra pedagogiczna/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy I, II, III, IV i V wraz z wychowawczyniami w trakcie złożenia kwiatów i zniczy przy pomniku Pamięci Żołnierzy Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Stefana Czarneckiego w parku miejskim oraz dzieci składające kwiaty i znicze na skwerku przy Pomniku im. plut. Bolesława Bierwiaczonka w centrum miasta.
DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA W GRUPIE KANGURKÓW
8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Jedzenia. Dzieci z grupy Kangurków wiedzą, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. 7 listopada nasze kangurki uczestniczyły w zajęciach o zdrowym żywieniu: poznały piramidę żywienia oraz nazwy podstawowych witaminy i ich pochodzenie. Dzieci zamieniły się też na chwilę w warzywa i owoce do sałatki. Zgadywały jakie warzywo chowa się pod obrusem oraz poznawały po smaku swoje ulubione owocei. Z myślą o pysznych witaminkach, dzieci postanowiły sprawdzić jak wyczarować pyszny sok. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem oraz utrwaliły podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. Następnie dzieci kroiły samodzielnie marchewki, jabłka, selera naciowego. Obierały również banany i pomarańcze i z pomocą Pani wyciskały sok. Po skończonej pracy delektowały się jego smakiem. Samodzielnie wykonany smakował dzieciom tak bardzo, że pozostawały po nim tylko i wyłącznie „marchewkowe wąsy”!
„DZIEŃ MARCHEWKI” W GRUPIE „KRÓLICZKI”
"DZIEŃ MARCHEWKI" był to bardzo zdrowy pomarańczowy dzień oraz wesołe i zdrowe święto u „Króliczków”. Dzieci były zachwycone obchodami: były konkursy, zagadki słowne, zabawy przy muzyce, rozpoznawanie warzyw poprzez dotyk, marchewkowe rymowanki, ciekawostki o marchewce, czytanie książeczki „Mały króliczek i jego magiczna marchewka” oraz degustacja smacznych, zdrowych soczów marchewkowych. Dzięki takim działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat rozbudzamy u dzieci: zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie. Był to dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę polubili!
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy "Króliczki" podczas, obchodów święta „Dzień Marchewki”.
FINAŁ AKCJI : "ZBIÓRKA ŻOŁĘDZI DLA ŻUBRÓW" W NASZYM PRZEDSZKOLU
31 października 2023r. zakończyła się przedszkolna zbiórka żołędzi dla zubrów, która zorganizowana została przez Nadleśnictwo Hajnówka i Nadleśnictwo Browsk. Przedszkolaki przez ponad miesiąc zbierały wraz ze swoimi bliskimi pokarm dla leśnych zwierzątek i wykazały się dużym zaangażowaniem i determinacją, dzięki czemu zebraliśmy dużą ilość żołędzi. Pokazaliśmy wszyscy, że los zwierząt leśnych nie jest nam obojętny. Mamy ogromne serca i potrafimy się zmobilizować. Nasze zbiory zostały przekazane pracownikom Nadleśnictwa Hajnówka i Nadlesnictwa Browsk, którzy 2 listopada 2023r. przyjechali odebrać żołędzie zbierane przez dzieci z naszego przedszkola i wręczyć dzieciom drobne upominki za zbieranie jesiennych owoców. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za włączenie się do akcji! /Agnieszka Charytonow/
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci podczas finału akcji : "Zbiórka żołędzi dla żubrów" w naszym przedszkolu.
RAZEM W CYBERŚWIECIE- pomysłownik na trudne sytuacje
Drodzy rodzice i opiekunowie, prezentujemy Wam poradnik, który powstał w ramach kampanii "Pierwsze kroki w (cyber)Świecie". Ma on na celu propagowanie zasad i wzorców zachowań, które służą bezpiecznemu i kreatywnemu użytkowaniu nowych mediów takich jak: smartfon, tablet, telewizor czy komputer. Poradnik podzielony jest na dwie części. W pierwszej zamieszczono informacje na temat nadmiernego użytkowania mediów oraz sposoby chronienia przedszkolaków przed zagrożeniami z nich płynących. Druga część to przykłady trudnych sytuacji związanych z korzystaniem z mediów oraz sposoby ich rozwiązań. Broszura została opracowana przez Fundację Poza schematami na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Zapraszamy do lektury.
Opis galerii zdjęć:
Na fotografiach przedstawiona jest broszura "RAZEM W CYBERŚWIECIE- pomysłownik na trudne sytuacje".
Ognisko z okazji Święta pieczonego ziemniaka – wycieczka autokarowa w grupie "Sówki"
18 października dzieci z grupy "Sówki" wyjechały na wycieczkę autokarową do pobliskiej miejscowości Lipiny. Wycieczka zorganizowana była w związku z obchodami Dnia Pieczonego Ziemniaka. Wesołe zabawy odbywały się w wiejskim placu zabaw. Tak więc dzieci mogły korzystać ze wspinania się, pełzania, huśtania, bujania i biegania w tzw. strefie równowagi. Dużo radości sprawiło przedszkolakom pieczenie w ognisku kiełbasek, które z apetytem zjadły na świeżym, wiejskim powietrzu. Po takiej porcji wrażeń i ruchu dzieci wróciły do przedszkola trochę zmęczone, ale bardzo szczęśliwe. /E.Horosz, E.Wasiluk/
Jesienne zabawy w Hajnowskim Domu Kultury
W dniu 06.10.2023r. (piątek), dzieci z grupy IV i V uczestniczyły w zajęciach o tematyce jesiennej, zorganizowanych przez Hajnowski Dom Kultury. Wspólna wesoła jesienna zabawa została rozpoczęta rozgrzewką. Następnie dzieci uczestniczyły w jesiennych grach i zabawach, nie zabrakło również tańców, zawodów oraz jesiennych zagadek. We wspólnej zabawie towarzyszyła nam również Hajnowska Telewizja Kablowa. Dziękujemy za wspólną zabawę.
/Mariola K., Justyna R., Ewa H., Ewelina W./
Opis galerii zdjęć:
Na pierwszym zdjęciu grupowym widać wszystkie dzieci uczestniczące w jesiennych zabawach w HDK. Kolejne zdjęcia 2 – 18 ukazują przedszkolaki uczestniczące w tańcach, sportowych konkurencjach i jesiennych zagadkach.
Zbiórka Pluszaków! #dorzućmisie
Pod koniec września Przedszkole Nr 2 im Kubusia Puchatka wzięło udział w wyjątkowej akcji charytatywnej- zbiórce pluszaków organizowaną przez Fundacja Naszpikowani, Ośrodek “Mój kolorowy AUTentYZM” oraz przez Fundację STS (której założycielem są zakłady bukmacherskie STS – sponsor Jagiellonii Białystok).
Udało nam się zebrać aż osiem wielkich worków pluszaków, które zostały przekazane fundacji Naszpikowani. Wszystkie zebrane pluszaki trafiły na stadion w Białymstoku, podczas meczu Jagiellonii z Legią Warszawa (1.10). Po gwizdku kończącym 1. połowę kibice wrzucili pluszaki na murawę. Fundacja STS za każdą pluszową zabawkę przekała 5 złotych na rzecz Podopiecznych. Wszystkie pluszaki, które kibice rzucili na murawę trafią do różnych placówek na terenie całej Polski albo zostaną odpowiednio spożytkowane w zależności od ich stanu. Na murawie wylądowało 109 470 pluszaków a łączna zebrana kwota to 547 350 PLN.
Dyrekcja Przedszkola wraz z nauczycielkami dziękuje serdecznie wszystkim zaangażowanym w akcje.
/Barbara Grosz, Małgorzata Palenceusz/
Jesienny spacer do parku w grupie Tygryski
Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków, dlatego dzieci z gupy V wyruszyły do pobliskiego parku obserwować zmiany, jakie zaszły wraz z nadejściem nowej pory roku – Jesieni. W tym dniu pogoda była wyjątkowo piękna. Nie brakowało promieni słońca i ciepłych podmuchów wiatru. Przedszkolaki bezpośrednio obcowały z przyrodą, rozpoznawały rodzaje drzew po liściach i owocach oraz zbierały jesienne skarby do kosza w celu wzbogacenia kącika przyrody w nasej sali. Na zakończenie dzieci świetnie bawiły się na świeżym powietrzu przez organizację kilku aktywności fizycznych co poprawiło samopoczucie i radość u dzieci. Jesienny spacer był nie tylko doskonałą okazją, by spojrzeć na zmieniający się krajobraz, ale też miał szereg korzyści zdrowotnych.
/Mariola K., Justyna R./
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy V w trakcie jesiennego spaceru do parku, w trakcie którego rozpoznawały rodzaje drzew po liściach i owocach oraz zbierały jesienne skarby do kosza oraz uczestniczyły w różnych aktywnościach fizycznych.
Spotkanie z panią leśnik w grupie Kangurków
Niedawno naszą grupę odwiedziła pani leśnik Agnieszka Ginszt z Nadleśnictwa Hajnówka . Tematem spotkania była jesień w lesie i jej oznaki. Pani leśnik opowiedziała przedszkolakom o zwierzętach i roślinach leśnych oraz o tym, jak mieszkańcy lasu przygotowują się do zimy i jak ludzie pomagają im w tych przygotowaniach. Dużą atrakcją dla dzieci były naturalne okazy przyrodnicze (m. in. gałązki i owoce z drzew ) oraz zdjęcia zwierząt i roślin. Nasz Gość opowiadał tak barwnie i ciekawie, że nawet najmłodsze przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały i oglądały. Na koniec spotkania dzieci dostały naklejki ze zwierzątkami . Pani Leśnik dostała od przedszkolaków podziękowania.
/Agata Majewska - Iwaniuk , Joanna Baczyńska/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy II Kangurki podczas spotkania z panią leśnik Agnieszką Ginszt z Nadleśnictwa Hajnówka
Dzień Dyni - zabawy matematyczne w grupie IV
Celem zajęć było rozwijanie aktywności i wyobraźni poprzez różnorodne wykorzystanie dyń w działalności plastyczno - technicznej, ruchowej i zdrowotnej dziecka, czerpanie radości ze wspólnych zabaw i działań oraz wdrażanie do pracy w zespole. Dzieci klasyfikowaly dynie wg wielkości, koloru, określaly ile jest dyń (mało, dużo, tyle samo). Przeliczyły dynie, poznały zapis graficzny liczby 6. Dzień Dyni w naszej grupie przebiegł w radosnej atmosferze. /E. Horosz, E. Wasiluk/
Opis galerii zdjęć :
Na zdjęciach widoczne są dzieci, które biorą udział w zajęciach plastycznych i ruchowych.
"Dolina uprzejmości" - Bajka muzyczna
Dnia 24 października 2023r. nasze przedszkole odwiedzili artyści z grupy „ARTE-MUZA", którzy zaprezentowali bajkę muzyczną pt.: „Dolina uprzejmości". W Dolinie Uprzejmości wszyscy są bardzo kulturalni i uprzejmi. Słyną z tego na całym świecie. Jednak pewnej nocy do tej pięknej krainy zakrada się czarodziej Mąciwoda, który mieszka w górach. Wykrada on po kryjomu najważniejsze uprzejme słowa. Mieszkańcy Doliny są z tego powodu bardzo smutni i nie wiedzą jak mają się teraz zachowywać.
W trakcie audycji młodzi widzowie wraz z muzykami mają za zadanie odzyskać wszystkie skradzione słowa. Przy okazji przypominamy sobie dlaczego warto używać takich słów jak : dziękuję, przepraszam, proszę....
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczni są artyści z grupy "ARTE-MUZA", którzy reprezentują bajkę muzyczną pt. "Dolina Uprzejmości" dla dzieci z wszystkich grup przedszkolnych.
Światowy Dzień Mycia Rąk w grupie Puchatków i Sówek
15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego dnia jest uświadomienie dzieciom jak ważne znaczenie ma w ich życiu codzienne mycie rąk. Puchatki zaprosiły grupę Sówek na wspólne zajęcia, odbyły się rozmowy na temat zarazków, bakterii i wirusów, które dostają się do naszego organizmu poprzez brudne ręce. Dzieci dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma czyste i dokładne mycie rąk. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie wykonaliśmy eksperyment "Uciekające bakterie" pokazujący znaczenie mycia rąk z użyciem mydła. Nie zabrakło też piosenek związanych z czynnościami samoobsługowymi i nawykami higienicznymi. Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat. /Barbara Grosz/
Opis galerii:
Zdjęcia ukazują dzieci z dwóch grup omawiające zasady higieny i mycia rąk. Dzieci robią eksperyment i wspólnie ćwiczą w łazience prawidłowe mycie rąk.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania u Tygrysków
Książka jest nieocenionym źródłem wiedzy, a jej częste czytanie wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci. Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze, dlatego w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przedszkolaki udały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Celem akcji w której brały udział było promowanie głośnego czytania, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Podczas pobytu w bibliotece, dzieci poznały jedną z serii książkę autorstwa Larsa Maehle, Odda Henning Skyllingstad pt. ,,Kto wszedł w butach do środka”. Dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Bezpośredni kontakt dzieci z miejscem, w którym można wypożyczyć książkę do domu, stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i poszerza wiedzę. Warto więc czytać dzieciom, powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i przedszkolu.
/Justyna Rybaczuk, Mariola Krawczyńska/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach znajdują się dzieci z grupy V uczestniczące w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w MBP w Hajnówce.
SPOTKANIE Z PANIĄ LEŚNIK Z NADLEŚNICTWA HAJNÓWKA W GRUPIE „KRÓLICZKI”
Dnia 18.10.2023r. dzieci z grupy I odwiedzili pracownicy Nadleśnictwa Hajnówka, którzy opowiedzieli dzieciom o lesie i mieszkających w nim zwierzętach oraz o zasadach ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami w okresie zimowym. Podkreślając, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Dzieci dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Pani leśnik zainteresowała dzieci swoimi opowieściami o zwierzętach i ptakach wykorzystując różne ilustracje, spreparowane zwierzęta oraz plansze edukacyjne. Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Hajnówka za to owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne. /Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci z grupy „Króliczki” podczas spotkania z przedstawicielami Nadleśnictwa Hajnówka.
DZIEŃ JABŁKA W GRUPIE „KRÓLICZKI”
Dnia 6 października 2023r. dzieci z naszej grupy obchodziły „Dzień Jabłka”. W tym dniu odwiedziła nas Pani Ilona -mama Aurelki , która przy pomocy kuchennego robota „Thermomix” przygotowała dzieciom pyszne zdrowe musy owocowe i przepyszne soczki jabłkowe. Wspólnie upiekliśmy również jabłkowe mufinki. Podsumowanie dnia było wyjątkowe i smakowanie . To był wyjątkowy owocowy dzień! /Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/ "Szewczyk Dratewka" - Teatr CoNieco
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach przedstawione są dzieci z grupy I uczestniczące w obchodach „Dzień jabłka”.
2 października 2023r. nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z białostockiego Teatru CoNieco i zaprezentowali dzieciom niezwykły spektakl pt. "O Szewczyku Dratewce". To ciekawa opowieść o dobroci serca i szacunku dzielnego Szewczyka Dratewki. Dzieci z zapartym tchem śledziły przygody i losy głównego bohatera. Niemałą niespodzianką było połączenie dwóch znanych bajek, wspomnianego Szewczyka Dratewki i Legendy o Smoku Wawelskim. Przedszkolaki oglądając przedstawienie nauczyły się właściwej postawy wobec innych ludzi i świata przyrody. To bajka o tym, że dobro wyświadczone innym powraca.
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widzimy aktorów posługujących się własnoręcznie zrobionymi wełnianymi kukiełkami (Dratewka, księżniczka, król, smok, czarownica). Dekorację tworzy stół przykryty materiałami, na nim poruszają się kukiełki.
Wizytacja kanoniczna JE ks. bpa dr. Piotra Sawczuka - Biskupa Drohiczyńskiego
W dniu 26 września 2023r. w przedszkolu odbyła się wizytacja kanoniczna ks. bpa dr. Piotra Sawczuka - Biskupa Drohiczyńskiego wraz z Księdzem Dziekanem Zbigniewem Niemyjskim naszym proboszczem. W imieniu całej społeczności przedszkolnej Ks. Biskupa powitała Pani Dyrektor Iwona Raszkiewicz wraz dziećmi z grupy IV i V i nauczycielami. W trakcie wizytacji dzieci z wielkim entuzjamem zaśpiewały Hymn przedszkolny oraz utwór pt. "Bo nasze przedszkole to jedna rodzinka".
Biskup Drohiczyński w pasterskim słowie zachęcał, byśmy mieli otwarte serca na drugiego człowieka i nie zapominali o Panu Bogu oraz otwierali się na Pana Jezusa, który jest źródłem miłości i Nauczycielem, który uczy nas tego co jest najważniejsze w życiu, czyli miłości, szacunku i otwartości. Na koniec Ks. Biskup udzielił wszystkim zgromadzonym Bożego błogosławieństwa. Jesteśmy wdzięczni za wspólnie spędzony czas, ofiarowane pamiątki. Nasza przedszkolna delegacja dzieci wręczyła Ks. Biskupowi piękne laurki i kwiaty.
/Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce - Iwona Raszkiewicz wraz z całym personelem/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy IV i V, które śpiewają piosenki oraz moment wręczania pamiątek przez Ks. Biskupa Piotra Sawczuka dla dzieci. Kolejne zdjęcia ukazują moment wręczania laurek i kwiatów przez przedszkolną dziecięcą delegację oraz wspólne zdjęcie pamiątkowe.
Udział przedszkolaków w jesiennej VI edycji #SprzątamyDlaPolski 2023
Inicjatywa #SprzątamyDlaPolski cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród najmłodszego pokolenia. Dnia 4 pażdziernika 2023r. przedszkolaki z wszystkich grup wzięły udział w jesiennej VI edycji akcji #SprzątamyDlaPolski pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, której celem jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych oraz promowanie od najmłodszych lat zasad dbania o środowisko. Dzieci z wielką chęcią i zaangażowaniem włączyły się do akcji, by posprzątać nasze środowisko, przy okazji uczyły się segregacji. Tegoroczna akcja #SprzątamyDlaPolski była świetną okazją, aby uświadomić dzieciom, jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie. Podsumowując akcję zebraliśmy cztery duże worki! Dbajmy o naszą planetę każdego dnia, aby cieszyć się otaczającym nas pięknem przyrody.
/Nauczycielki z wszystkich grup przedszkolnych: I, II, III, IV i V/
Opis galerii zadjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych, które więły udział w jesiennej VI edycji akcji #SprzątamyDlaPolski w celu posprzątania naszego środowska.
Bezpieczne skrzyżowanie – zajęcia z panią Policjantką
Dzień Głośnego Czytania w grupie Króliczki
Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój maluszków, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży.
Króliczkom w tym szczególnym dniu czytała zaproszona Pani dyrektor mg Iwona Raszkiewicz oraz pani Ilona Wachowicz mama naszej Aureli z grupy. Tego dnia odwiedziła nas . Pani Asia i Pani Agnieszka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce zapoznały nas z tradycyjną japońską sztuką teatralną kamishibai.Następnie dzieci wzięły udział w przedstawieniu teatrzyku kamishibai ”Dziesięć palców ” przekonały się, że ta niewielkich rozmiarów drewniana „skrzynka” stanowi interesującą i nowatorską formę spotkania z książką.Jeszcze raz dziękujemy za wspólne przeniesienie nas w świat bajek i wierszy!
/Nauczycielki grupy : Małgorzata Palenceusz , Agnieszka Charytonow/
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają udział dzieci z grupy Króliczki w akcji Ogólnoplskiego Dnia Głośnego Czytania. Na pierwszym zdjęciu widać dzieci siedzące na dywanie i słuchające wierszy czytanych przez panią Iwonę Raszkiewicz - Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka oraz panią Ilonę Wachowicz .
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w grupie Tygryski
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to znakomita okazja do zabawy dla wszystkich przedszkolaków. Obchodziliśmy to święto w środę 20 września w naszej przedszkolnej sali. W tym dniu było bardzo wesoło już od samego rana w sali rozbrzmiewała muzyka i było słychać wesoły gwar dzieci. Na wszystkie przedszkolaki czekało wiele atrakcji w formie zabaw muzyczno- ruchowych i niespodzianek, przy których wspaniale się bawiły i mile zaskoczyły. Nie zabrakło baniek mydlanych, lodów oraz długich balonów, z których tworzyliśmy kwiatki dla każdego dziecka w ramach upominku, a także złożyliśmy życzenia dla naszych wspaniałych przedszkolaków: Aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach, każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. Niech Wasze marzenia się spełniają !!!
/M. Krawczyńska, J. Rybaczuk/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy „Tygryski”, które uczestniczą w proponowanych zabawach muzyczno- ruchowych w ramach Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.
Dzień Przedszkolaka w Klubokawiarni "Lipowaart" w grupie IV
W dniu 20 września, Ogolnopolskim Dniu Przedszkolaka dzieci z grupy IV udały się na wycieczkę do Klubokawiarni"Lipowaart"na warsztaty pieczenia pizzy. Celem wycieczki było zapoznanie ze sposobem przygotowania pizzy, uwrazliwianie dzieci na kulturalne zachowanie się w miejscu publicznym oraz czerpanie radości ze wspólnego świętowania "Dnia Przedszkolaka". Po krótkim instruktażu dzieci zabrały się do robienia własnych pizz. Wyrabiały ciasto, smarowały je sosem, następnie komponowały dodatki wg własnego smaku. Przedszkolaki bardzo poważnie potraktowały swoje zadania i z wielkim skupieniem wykonywały swoją pracę. Po upieczeniu dzieci przystąpiły do degustacji. Wszystkie wypieki wyszły doskonale. Dzieci jadły z apetytem przygotowane przez siebie pizze. Wycieczka była bardzo udana, dzieci wróciły do przedszkola bogatsze o nową wiedzę i nowe doświadczenia. Były zadowolone ze wspólnego świętowania "Dnia Przedszkolaka".
/E. Horosz, E. Wasiluk/
Opis galerii zdjęć :
Na zdjęciach widoczne są dzieci przygotowujące i degustujace wykonaną przez siebie pizzę.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI U MALUSZKÓW
15 września grupa „Króliczki” uroczyście obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia nasze ubrania wypełnione były kropkami. Tego dnia dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczna z kropek, a także bawiły się wesoło przy „Piosence o kropce" oraz piosence „Biedroneczki są w kropeczki".
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/
Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy I, które uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Zdjęcia pokazują dzieci uczestniczące w zabawach ruchowych oraz biorące udział w zajęciach plastycznych.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA w grupie Puchatków
29 września wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce aby wspólnie uczcić Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci.
Na początku wizyty pani bibliotekarka pokazała nam wypożyczalnie książek dla dzieci i młodzieży, czytelnie i wypożyczalnię dla dorosłych, opowiedziała jak należy zachowywać się w takim miejscu i jak dbać o książki aby długo nam służyły. Potem udaliśmy się na głośne czytanie wybranych książeczek dla dzieci.
Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży.
/Barbara Grosz/
Opis zdjęć:
Na zdjęciach widać dzieci z grupy III Puchatki z wizytą w bibiotece, zwiedzają bibliotekę, czytelnię i słuchają czytanej przez panią bibliotekarkę, książkę dla dzieci.
Dzień Przedszkolaka w grupie I i II
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"
20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
20.09. w grupie Króliczków i Kangurków obchodziliśmy Święto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w konkursach i tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim dzieciom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. Przedszkolaki otrzymały pamiątkowe medale i słodkie niespodzianki.
/Joanna Baczyńska, Małgorzata Pelenceusz, Agnieszka Charytonow, Iwona Raszkiewicz/
Opis galerii zdjęć
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Króliczków i Kangurków podczas zabaw z okazji Dnia Przedszkolaka
Przedszkolaki z grupy Tygryski i Puchatki wzięły udział w Ogólnopolskiej kampanii
„Przytul się do drzewa 2023” zorganizowanej przez „Strażników lasów”
Ogólnopolska kampania "Przytul się do drzewa 2023" ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru.
Dzieci z grupy III i V wraz z paniami wzięły udział w Ogólnopolskiej kampanii „Przytul się do drzewa 2023”. Takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów! Dzieci tuląc się do drzewa pokazały, jak bardzo się o nie troszczą i chronią je przed żywiołem, jakim jest ogień. Jednocześnie dzieci poznały i utrwaliły nazwy drzew rosnących w naszym parku miejskim. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż przytulanie do drzew ma dobroczynny wpływ na człowieka. Drzewoterapia, czyli zielona energia drzew ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie. Wśród drzew i krzewów człowiek czuje się lepiej, nabiera energii i witalności, więc wykorzystujmy te wspaniałe właściwości natury. Przytulając drzewa pokazaliśmy, że los lasów nie jest nam obojętny! #straznicylasow@straznicylasow
/Mariola K., Justyna R., Barbara G./
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci z grupy V w trakcie udziału w Ogólnopolskiej kampanii "Przytul się do drzewa 2023".
"Z przedszkolem za pan brat"
22 sierpnia 2023 roku w naszym przedszkolu odbył się Dzień Otwarty. Do przedszkola przybyły dzieci wraz z rodzicami, które od 1 września będą prawdziwymi przedszkolakami. Wszystkich przybyłych gości zebranych na placu przedszkolnym przywitała pani dyrektor mgr Iwona Raszkiewicz, która przybliżyła rodzicom organizację pracy i funkcjonowanie placówki, jako środowiska przyjaznego dziecku, otwartego na jego potrzeby oraz wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Dla miłych gości przewidziano wiele atrakcji. Dzieci wraz z rodzicami miały możliwość zwiedzenia przedszkola, uczestnictwa w zabawach muzyczno – ruchowych przygotowanych przez nauczycielki. Później nastąpiła najmilsza część dla dzieci – możliwość pobawienia się zabawkami. Chłopcy konstruowali z klocków budowle, jeździli samochodami. Dziewczynki bawiły się lalkami, wózkami, przyrządzały smaczne dania w przedszkolnej kolorowej kuchni. Było wiele radości i śmiechu a na zakończenie słodka niespodzianka. Bardzo dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia. Mamy nadzieję, że dla każdego z naszych gości – dzieci oraz ich rodziców był to mile spędzony czas.
/Dyrekcja i nauczycielki grup/
Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci wraz z ich rodzicami podczas zorganizowanego w przedszkolu Dnia Otwartego.