Klub małego czytelnika


2022/2023


Grupa III otrzymała certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Wróbelka Elemelka poznajemy z nim przygody dzielić chcemy"

Głównym założeniem projektu „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy” było wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej, rozbudzenie ciekawości przyrodniczej, promowanie czytelnictwa, wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie, poznanie roli wróbli w naszym życiu.
Projekt był zgodny z zadaniami określonymi w Podstawie Programowej wychowania przedszkolnego.

Dzieci z gr. III przez cały rok szkolny realizowały ogólnopolski projekt edukacyjny, który opierał się na dawnej literaturze H. Łochockiej „O wróbelku Elemelku”. Poprzez przygody małego wróbelka dzieci:
- poznały ptaki, a szczególnie budowę wróbla;
- dowiedziały się kto to jest ornitolog i na czym polega jego praca;
- poznały zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy, oraz znajomość swojego adresu;
- dzieliły się pomysłami, jak pomóc ptakom podczas nadchodzącej zimy.
- poznały współczesne formy komunikowania się ludzi (sms, Messenger, WhatsApp, e-mail);
- dowiedziały się, jak dawniej wyglądała komunikacja: listy, poczta pantoflowa, telefon;
- wykonały kartki świąteczne i wysyłały je do różnych instytucji zaprzyjaźnionych z przedszkolem;
- poznały drogę listu od nadawcy do adresata;
- dowiedziały się co robić by być zdrowym - spotkanie z panią pielęgniarką;
- poznały zjawiska atmosferyczne- jak zapobiegać zmianą klimatu i czy dzieci mają na to wspływ;
- poznały znaczenie stwierdzenia „Stroić się w cudze piórka”. Wspólnie wyjaśniliśmy, że nie pasują nam "cudze piórka" warto być sobą i cieszyć się tym jakim się jest.
- poznały ptasie przysłowia – wyjaśnialiśmy ich znaczenia.
Poznały ciekawe miejsca w Polsce związane z wakacyjnym wypoczynkiem.
Wspólnie z dziećmi stworzyliśmy również kącik tematyczny dla wróbelka do którego przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem zaglądały. Dostarczały tam różnych darów w zależności od pory roku. Przedszkolaki z gr. III z całą pewnością mogą stwierdzić, że wróbelek stał się ich przyjacielem! /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciu widoczny jest uzyskany dla placówki Certyfikat z realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. "Wróbelka Elemelka poznajemy z nim przygody dzielić chcemy".

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci w grupie III

W ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla dzieci mogliśmy uczestniczyć w bardzo ciekawym zajęciu dzięki uprzejmości Pani Asi i Pani Agnieszki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce, które zapoznały nas z tradycyjną japońską sztuką teatralną kamishibai.

Na początku spotkania pani bibliotekarka przedstawiła prezentację dotyczącą życia i twórczości pisarza Hansa Christiana Andersena. Następnie dzieci wzięły udział w przedstawieniu teatrzyku kamishibai ”Brzydkie kaczątko” i przekonały się, że ta niewielkich rozmiarów drewniana „skrzynka” stanowi interesującą i nowatorską formę spotkania z książką.

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości i magii. /Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy III siedzące na dywanie i oglądające teatrzyk Kamishibai przedstawiany przez panią bibliotekarkę.

 

Dzień Wróbla - spotkanie z leśnikiem w grupie III

20 marca obchodzimy Światowy Dzień Wróbla. Ptak ten od dawna jest bliskim sąsiadem człowieka. Wiemy o tym dobrze, bo w naszym ogrodzie przedszkolnym, zadomowiła się pokaźna gromadka wróbli. Dokarmiamy je, obserwujemy i cieszymy się ich radosnym ćwierkaniem.
Święto Wróbla obchodziliśmy w naszej grupie już w piątek. Gościliśmy Panią Bożenę i Pana Wojciecha z Nadleśnictwa Hajnówka. Słuchaliśmy utworów literackich o tych wdzięcznych ptakach, oglądaliśmy krótkie filmy, przypatrywaliśmy się ilustracjom, dowiadywaliśmy się ciekawostek z życia wróbli, a na koniec stworzyliśmy piękne wystawy prac plastycznych w kąciku przyrody. /Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy III wraz z zaproszonymi gośćmi z Nadleśnictwa Hajnówka w ramach obchodów Światowego Dnia Wróbla.

 

Obchody „Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego”

„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby wspierać ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. W tym roku dzieci z koła czytelniczego ten dzień obchodziły w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Głównym celem naszych działań było kształtowanie świadomości językowej małych Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Dzieci wzięły udział w zajęciach, które przygotowała Pani Joasia. Przedszkolaki odgadywały zagadki słowne i obrazkowe, rozmawiały na temat stosowania zwrotów grzecznościowych. Ochoczo bawiły się w „kolorowe rebusy”, gimnastykowały swój język, próbowały recytować trudne „łamańce językowe”. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z koła czytelniczego, które obchodziły Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w grupie III

Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, często uczą rozróżniania dobra od zła, prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia, a bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.
Z tej okazji przedszkolaki z grupy „Tygryski” 04 listopada 2022r. w ramach Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje, aby wspólnie wziąć udział w bajkowym spotkaniu. Na samym początku odbył się bajkowy pokaz mody, w trakcie którego dzieci zaprezentowały swoje stroje na „czerwonym dywanie”. Następnie wysłuchały muzycznych zagadek utworów bajkowych najbardziej znanych baśni i bajek. Rozpoznawały rekwizyty postaci bajkowych, w których wykazały się bardzo dobrą spostrzegawczością i świetnie radziły sobie z zadaniami. Miały również okazję pomóc Kopciuszkowi w przebieraniu grochu, czy zasnąć w trakcie zabawy pt. „Zatrute jabłko”. Oczywiście nie zabrakło zabaw tanecznych przy utworach bajkowych m.in. „Kubuś Puchatek i przyjaciele”, „W krainie lodu”, „Pocahontas”, „Merida Waleczna”. Na koniec bajkowego, pełnego radości i dobrej zabawy dnia wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę pt. „Lubimy bajki” oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie na tle bajkowej dekoracji przygotowanej specjalnie na tę okazję. To bajkowe spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Był to dzień pełen wrażeń.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są dzieci z grupy III „Tygryski”, które uczestniczą w proponowanych zabawach i konkurencjach w ramach Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

 

Maluszki z grupy PUCHATKI w roku szkolnym 2022/2023 przystąpiły do realizacji OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO

pt. "Z KICIĄ KOCIĄ MALUCHY ZMIENIAJĄ SIĘ W ZUCHY"

Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych przedszkolaków, łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych poprzez utożsamianie się z bohaterami książkowymi oraz rozwijanie potencjału poznawczego dzieci.
We wrześniu rozpoczęliśmy przygodę z Kicią Kocią i wykonaliśmy pierwsze zadanie: dzieci wysłuchały opowiadania „Kicia Kocia w przedszkolu” czytanej przez zaproszonego gościa – panią Asię z Miejskiej Biblioteki, odpowiadały na zadawane pytania, pokolorowały postać głównej bohaterki. Wspólnie stworzyliśmy i omówiliśmy Kodeks Przedszkolaka - „Z Kicią Kocią wiem, jak zachować się”. Przedszkolaki zapoznały się ze schematem dnia w przedszkolu oraz utworzyły pociąg, a przy okazji uczyliśmy się liczyć.
/Barbara G./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci z grupy „Puchatki” podczas realizacji zadań do OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO pt."Z KICIĄ KOCIĄ MALUCHY ZMIENIAJĄ SIĘ W ZUCHY".

 

Realizacja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy” w grupie Tygryski

W naszej grupie działa koło czytelnicze „Klub małego czytelnika”, które prowadzi pani Beata. W tym roku szkolnym będziemy realizować zadania z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”. Projekt ma na celu: rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz zdolności poznawczych, budzenie zaciekawienia otaczającym światem, We wrześniu poznaliśmy wróbelka Elemelka – bohatera książki Hanny Łochockiej. Tygryski na zajęciach dowiedziały się, kto to jest ornitolog, poznały piosenkę projektową oraz przygotowały w sali kącik tematyczny.
/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Tygryski, które realizują zadania z ogólnpolskiego projektu edukacyjnego "Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy".

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w grupie III

23 września w naszej grupie obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To dzień, który stwarza kolejną okazję do wprowadzenia przedszkolaków w magiczny świat bajek, opowiadań oraz wierszy. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. W ramach tej akcji „Tygryski” odwiedziła Pani dyrektor Iwona Raszkiewicz, która przeczytała wiersz o tematyce jesiennej. Swoje wiersze przeczytały też nasza panie: Beata i Mariola. Dzieci w skupieniu i zaciekawieniu ich słuchały. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu.
/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach znajdują się dzieci z grupy III uczestniczące w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

 

 


2021/2022


Certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Oto Hałabała! Zna go Polska cała”.

Dzieci z koła czytelniczego „Klub małego czytelnika” z grupy II w roku szkolnym 2021/2022 brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Oto Hałabała! Zna go Polska cała”. Głównym założeniem projektu było wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej na podstawie książki „Z przygód krasnala Hałabały” autorstwa Lucyny Krzemienieckiej, rozbudzenie ciekawości przyrodniczej, wzbogacenie ogólnej wiedzy o świecie oraz promowanie czytelnictwa. Projekt był zgodny z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego. Patronat nad projektem objął miedzy innymi: Minister Edukacji i Nauki, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, miesięcznik „Bliżej Przedszkola” oraz magazyn dla dzieci „Świerszczyk”.
Koło czytelnicze „Klub małego czytelnika” wraz z opiekunem Panią Beatą żegnają się z Hałabałą i dziękują organizatorom za możliwość wzięcia udziału w świetnym projekcie.

/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciu widoczny jest Certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Oto Hałabała! Zna go Polska cała”.

 

Certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Co słonko widziało”

Dzieci z koła czytelniczego „Klub małego czytelnika” z grupy II w roku szkolnym 2021/2022 brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Co słonko widziało”. Założeniem projektu było wprowadzenie dzieci w otaczający świat poprzez piękno literatury dziecięcej autorstwa Marii Konopnickiej oraz promowanie czytelnictwa. Projekt był zgodny z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego oraz wpisywał się w „Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022 (pkt.1,2,3). Dzieci z koła czytelniczego „Klub małego czytelnika” dziękują organizatorom projektu za wspólną zabawę. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciu widoczny jest Certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Co słonko widziało”.

 

Wiosna zawitała już do grupy II

Dzieci z grypy „Tygrysków” zrealizowały moduł III „Wiosna” - z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Co słonko widziało”. Przedszkolaki założyły w sali zielony ogródek, prowadziły obserwacje przyrodnicze w terenie i w kąciku przyrody. Poznały pierwsze wiosenne kwiaty. Spędzały czas na świeżym powietrzu, gdzie budowały poczucie bliskości i więzi z przyrodą. Efekty naszej pracy związanej z realizacją modułu można podziwiać w galerii zdjęć. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach są dzieci z grupy II biorące udział w zajęciach, zabawach i pracach porządkowych związanych z realizacją projektu.

 

Dzień Książki

21 kwietnia dzieci z grupy II wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce na zajęcia edukacyjne w związku z obchodami Dnia Książki. Dla wielu dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, miały okazję obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, ale również zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek, dowiedziały się jak należy się w niej zachowywać i jak chronić książki przed zniszczeniem. Pani Joanna zaprezentowały dzieciom sztukę z teatrzyku Kamishibai pt. "Brzydkie Kaczątko". W podziękowaniu za gościnne przyjęcie przedszkolaki podarowały Pani Joannie i Agnieszce wiosenny kwiatek. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze za co serdecznie dziękujemy.
/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy "Tygryski" uczestniczące w zajęciach edukacyjnych w ramach obchodów Dnia Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce prowadzonych przez Panią Agnieszkę.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego u Puchatków

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego grupa 6-latków odwiedziła Czytelnie dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce, w której brali udział w lekcji bibliotecznej. Dzieci wspólnie zastanawiały się, czy język polski jest trudnym czy łatwym językiem. Wysłuchały prezentacji na temat dnia języka ojczystego; poznały litery, które występują wyłącznie w języku polskim, czyli znaki diakrytyczne: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Dowiedziały się także, że istnieją też gwary i odmiany języka, a także zapożyczenia. Wysłuchały fragmentów tekstów z książki M. Strzałkowskiej pt. "Wierszyki łamiące języki" oraz A. Frączek pt. "Banialuki do zabawy i nauki". Na zakończenie 6-latki zwiedziły wypożyczalnię dla dzieci, poznały księgozbiór oraz zostały zaproszone do przyjścia z rodzicami i zapisania się do biblioteki.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis zdjęć:
Dzieci siedzą na podłodze na okrągłych poduszkach, słuchają czytanych książek przez panią pracującą w bibliotece. Dzieci oglądają zbiory książek w wypożyczalni.

 

Świąteczne spotkanie z książką w grupie II

W czasie grudniowej przedświątecznej gorączki, nie zabrakło nam czasu na „Świąteczne spotkanie z książką”, w którym uczestniczyły dzieci z grupy „Tygrysków”. Dzieci wysłuchały wiersza „Renifer Rudolf”, który przeczytała im Natalka Nowik z grupy „Sówek” oraz bajki „Gwiazdka. Nie przeszkadzać!” Barbary Supeł w wykonaniu Pani Beaty. Dzieci były niezwykle zaciekawione i zasłuchane. Bardzo podobały się im bajka o świętach. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „W oczekiwaniu na Mikołaja” oraz pastorałkę „Gdy święta są”. To spotkanie wprowadziło wszystkich w radosny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
/Beata Środa/

 

 

Zimowe spotkanie z książką pt. "Poczytaj mi o Świętach"

Jak co roku w grupie Puchatków zostało zorganizowane Zimowe Spotkanie z Książką, głównym celem, jest popularyzacja literatury dziecięcej wśród przedszkolaków. W tym roku czytaliśmy książeczki z bajkami opowiadającymi o zimie, Świętach Bożego Narodzenia i tradycjach związanych ze świętami. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy naszą Panią Dyrektor Iwonę Raszkiewicz, Panią Intendent Dorotę German i Panią Beatę Środa opiekuna stażu. W okresie świątecznym zastanawiając się nad prezentami warto zatrzymać się też przed półką z książkami i wziąć pod uwagę książki dla dzieci. Książki to zawsze ponadczasowy prezent, który się nie znudzi, a czytane w rodzinnym gronie sprawią napewno dużo radości.
/Barbara Grosz/

 

 

„O gościach, co nie przyszli na ucztę”

W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Oto Hałabała! Zna go Polska cała”, w piątek dzieci z grupy II obejrzały teatrzyk na podstawie utworu Lucyny Krzemienieckiej „O gościach, co nie przyszli na ucztę”. Celem zajęć było upowszechnienie czytelnictwa, wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej oraz rozbudzenie ciekawości przyrodniczej. Zajęcia były prowadzone przez opiekuna stażu dla pani Basi G.
/Beata Środa/

 

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” W.Szymborska

29 września w grupie II i V obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. W ramach akcji czytelniczej zaprosiliśmy do nas gości: panią Iwonę Raszkiewicz - Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka, panią Ewę Kierdelewicz oraz nauczycielki, a także 6 latkę z grupy V - Natalkę Nowik, które czytały wybrane przez dzieci pozycje książkowe. W jesiennie udekorowanej sali wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Wykonaliśmy zakładki do książek oraz przypomnieliśmy sobie o zasadach korzystania z książek. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!
/Beata Ś., Barbara G./