ROK SZKOLNY 2019/2020


Udział Króliczków w akcji „Dzielni i Waleczni” dla dzieci z oddziału Onkologii  DSK w Białymstoku

Jednym ze sposobów wychowania jest bezinteresowna pomoc słabszym i potrzebującym. Aby nasze maluchy w przyszłości wyrosły na mądrych, wrażliwych i odpowiedzialnych ludzi musimy pamiętać – ,,Wszystko zaczyna się od przedszkola’’. Dlatego też w listopadzie 2019r. grupa Króliczków wzięła udział w akcji charytatywnej  „Dzielni i Waleczni - Bohaterowie kontra Rak ” dla dzieci z oddziału Onkologii  DSK w Białymstoku. Oddział Onkologii to miejsce, gdzie mali bohaterowie zmagają się z choroba nowotworową, walczą o każdy dzień...Walczą o życie! Większość z nich Wigilię i Święta Bożego Narodzenia spędzi w szpitalu, zamiast w domu z rodziną. Pragniemy podziękować wszystkim dzieciom i rodzicom , którzy wsparli całą akcję.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

 

 

Wycieczka do Muzeum Wojska w Białymstoku

Dnia 21 listopada dzieci z grupy IV 5-6 latków  wybrały się na wycieczkę do Muzeum Wojska w Białymstoku. To była ciekawa lekcja kształtowania świadomości narodowej przedszkolaków. Dzieci z wielkim zainteresowaniem zwiedzały muzeum i słuchały interesujących opowieści o wojsku i eksponatach które tam się znajdują. To nie był koniec atrakcji. Przedszkolaki własnoręcznie wykonały papierowe samoloty, którymi celowały do tarczy.To była bardzo udana i ciekawa wycieczka.
/B. Kiślak, E. Wasiluk/

 

 

Dzień Praw Dziecka

22 października w związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka wszystkie przedszkolaki spotkały się na wspólnych zajęciach w celu poznania swoich praw. Na początku wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn naszego przedszkola, następnie wysłuchaliśmy wiersza czytanego przez naszą Panią Dyrektor Iwonę Raszkiewicz . Przedszkolaki dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości , oraz tym co może powodować że mały człowiek jest smutny. Nie zabrakło zabaw ruchowych do znanych dzieciom piosenek . Dzieci wiedzą już że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy , spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Celem obchodów jest propagowanie idei praw dziecka, zwiększenie świadomości na temat istnienia Konwencji o Prawach Dziecka, uświadomienie wszystkim że dzieci mają swoje prawa i mogą z nich korzystać. 
/Koordynatorki: Ewelina Wasiluk, Joanna Baczyńska, Małgorzata Palenceusz/

 

 

W ramach koła muzyczno - tanecznego „Śpiewające Kangurki” dzieci z grupy I bawiły się z chustą animacyjną.


Chusta jest prostą ,a zarazem intrygującą pomocą dydaktyczną. Przypomina kolorowy spadochron. Powstała poprzez zszycie kilku trójkątów z kawałków mocnego materiału w różnych kolorach. Ma kształt koła. Zabawa z chustą może przybierać różne formy, zawsze jednak dostarcza wielu wrażeń dzieciom. Może być wykorzystana w sali lub w plenerze, podczas pracy z każdą grupą wiekową. Kolorowa chusta daje wiele możliwości, trzeba tylko puścić wodze fantazji. Chusta ułatwia wzajemne poznawanie się, zapamiętanie imion oraz współdziałanie w grupie. Kolorowy i lekki spadochron pozwala organizować wiele zabaw integrujących grupę. Chustę można podrzucać, można się pod nią chować, można być na niej zakręconym i odkręconym, można po niej przetaczać przedmioty ku sobie. Wspaniały przyrząd do ćwiczeń ciała i ducha. Podczas zabaw z chustą dziecko:
- uczy się współdziałania w grupie,
- uczy się czekania na swoją kolej,
- doskonali spostrzegawczość i refleks,
- ćwiczy poczucie rytmu,
- czerpie wiele radości z zabawy.
Chusta jest doskonałym elementem do zabawy z mniejszymi dziećmi, bo pozwala wszystkim jednakowo się angażować.
/E.Horosz/


Wielki bal pluszowego misia

Ma dwie łapki, brzuszek, uszka, jest mięciutki jak poduszka. Przyjaciel do przytulania, do płakania, gdy ci smutno i zabawy, gdy ci nudno - 25 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami. Pluszaki towarzyszyły dzieciom podczas całego dnia w przedszkolu. Wszystkie dzieci wspólnie tańczyły przy misiowych hitach taki jak: ,,Misie szare, misie bure’’ ,,Misio mniam mniam’’ ,,Pluszowy miś’’ ,,Jadą, jadą misie’’ itp. Zabawa w misiowej krainie wszystkim sprawiła ogromną radość. Na pewno powtórzymy ją w przyszłym roku.
/Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka, Agnieszka Charytonow, Ewelina Wasiluk/

 

 

„Alarm” -próbna ewakuacja przeciwpożarowa!

W trosce o bezpieczeństwo dzieci w naszym przedszkolu w dniu 20.11.2019r. o godz. 10:00 zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji pracowników i przedszkolaków z budynku przedszkola. O organizacji alarmu poinformowano wcześniej Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce oraz przedstawiciela Urzędu Miasta Hajnówka członek MZZK Pan Bazyl Wawreszuk, który bacznie obserwował całą akcję ewakuacji opuszczania budynku wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi. Za właściwy przebieg ćwiczeń odpowiadał dyrektor przedszkola, natomiast akcja odbywała się we współpracy i pod czujnym okiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki. Na umówiony sygnał dźwiękowy zgodnie z Procedurą ewakuacji wszyscy sprawnie i bezpiecznie opuścili budynek przedszkola wyjściami ewakuacyjnymi. Cała akcja przebiegała bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Po złożeniu raportu w „Punkcie zbiórki" w ogrodzie przedszkolnym przez poszczególne wychowawczynie dla Pani Dyr. Iwony Raszkiewicz wynikało, że wszyscy pracownicy i personel pomocniczy oraz przedszkolaki opuściły rejon zagrożony. W próbnej ewakuacji wzięły udział wszystkie obecne w tym dniu dzieci z 5 grup przedszkolnych oraz cały personel placówki - osób dorosłych. Przed budynkiem przedszkola czekała na dzieci miła niespodzianka - samochód ratowniczy Straży Pożarnej, który wzbudził ogromny zachwyt. Ćwiczenia tego typu są bardzo potrzebne, gdyż odgrywają dużą rolę społeczną.
/Zespół ds. bezpieczeństwa i zdrowia oraz wszystkie nauczycielki/

 

Projekt edukacji patriotycznej “Kto ty jesteś – Polak mały. Jestem przedszkolakiem, lat niewiele mam o Święcie Niepodległości opowiem Wam” w grupie II

Głównym celem projektu “Kto ty jesteś – Polak mały. Jestem przedszkolakiem, lat niewiele mam o Święcie Niepodległości opowiem Wam” realizowanego w grupie II było zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków, rozbudzania postaw patriotycznych, przyswajanie wiedzy o ojczyźnie, budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, emocjonalne związanie z narodem, budzenie dumy narodowej oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych – godło, flaga i hymn. Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, wycieczkach, konkursach plastycznych oraz zajęciach edukacyjnych poznawały pojęcia i wydarzenia związane z polską historią i poczuciem tożsamości narodowej.
/Beata Środa, Barbara Grosz/

 

 

Film edukacyjny w Hajnowskim Domu Kutury

"Puchatki" i "Króliczki" zostali zaproszeni na film edukacyjny do Hajnowskiego Domu Kultury. Film ten w bardzo ciekawy i przystępny dzieciom sposób opowiadał o losach dzikich zwierząt w Afryce, o tym jak ludzie źle je traktują, i że niektóre gatunki są zagrożone wyginięciem.
Mimo, że widzowie mieli zaledwie 5 lat to film bardzo im się spodobał i długo jeszcze o nim rozmawiali po powrocie do przedszkola. Partnerami tego projektu są: Gutek Film, Hajnowski Dom Kultury, Stowarzyszenie METAMORPHOSIS. Projekcję dofinansowano ze środków Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Hajnówce Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska.
Dziękujemy bardzo za wspaniałe spotkanie.
/Małgorzata Palenceusz, Barbara Grosz, Agnieszka Charytonow, Beata Środa/


 

Akcja zbiórki zniczy pod hasłem „Podaruj znicz…”

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych dyrektor Iwona Raszkiewicz wraz z nauczycielkami zorganizowała zbiórkę zniczy pod hasłem „Podaruj znicz…”, która trwała w przedszkolu od 21.10.2019r. do 31.10.2019r. W trakcie zbiórki zebrano 65 białych i czerwonych zniczy. Zebrane znicze zostały zapalone przez dzieci z nauczycielkami poszczególnych grup na zaniedbanych i opuszczonych grobach, znajdujących się  w naszej gminie Hajnówka oraz przy pomnikach. Serdecznie dziękujemy rodzicom, dzieciom, nauczycielom, personelowi za okazany gest życzliwości, bo każdy z nich to dowód pamięci o rodakach.
/Dyrektor Iwona Raszkiewicz ze wszystkimi nauczycielkami/

 

 

 

„Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF” - zajęcia w grupie II

W grupie II odbyły się zajęcia związane z obchodami „Międzynarodowego Dnia Praw Dzieck” organizowanego przez UNICEF POLSKA – organizację, która z ramienia ONZ jest „strażnikiem” praw dzieci na świecie. W tym roku wypadła wyjątkowa 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Na tę okoliczność dzieci i nauczycielki z grupy II byli ubrani na niebiesko. Niebieski to kolor symbolizujący jedność z dziećmi na całym świecie. Obchody 30 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka były okazją, aby przypomnieć o zobowiązaniu do przestrzegania praw dzieci. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
/ Beata Środa, Barbara Grosz/


„Puchatki” na zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej

„Puchatki” z grupy II wraz z paniami Basią i Beatą odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Hajnówce. Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w takim miejscu. Dzieci z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość uczestniczyć z zajęciach oraz zapoznania się z biblioteką. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Pani Agnieszka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. „Puchatki” dowiedziały się od pani bibliotekarki, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać. Ponadto dzieci z zainteresowaniem słuchały czytanych przez panią Agnieszkę książeczek, zwłaszcza tych o Kubusiu Puchatku. Wycieczka sprawiła dzieciom ogromną radość! Pełne wrażeń i nowych doświadczeń, wracały do przedszkola z radością i uśmiechem na twarzach. Mamy nadzieję, że nasze działania rozbudziły wśród dzieci zainteresowania książką i przyczynią się do codziennego czytania swoim pociechom! Dziękujemy Pani Agnieszce za ciekawe spotkanie.
/ Barbara Grosz i Beata Środa/

 

Grupa II i III na wystawie

Dnia 19.11.2019 przedszkolaki z grupy „Króliczków i Puchatków ”wybrały się do Lokalnej Organizacji Turystycznej na wystawę pt „Niewidomi są wśród nas ”. Wystawa prezentuje przedmioty oraz podstawowy sprzęt rehabilitacyjny służący osobom niewidomym i słabo widzącym w codziennym funkcjonowaniu. Wśród eksponatów znajdują się m.in. biała laska, alfabet brajla, tabliczka brajlowska, rysik, czujnik poziomu cieczy, centymetr krawiecki, igły krawieckie,, bilonówka, znacznik banknotów .
/Barbara Grosz, Beata Środa, Małgorzata Palenceusz , Agnieszka Charytonow/

 

 

"Puchatki" na spotkaniu z "Kicią Kocią"

18 listopada grupa Puchatkow wybrała się na wycieczkę do Księgarni "Puszczyk" na spotkanie z maskotka Kicią Kocią główną bohaterką książeczek dla dzieci. Usłyszeliśmy kilka opowiadań o kotku, wspólnie z Kicią szukaliśmy zaginionych przedmiotów w książeczce a na koniec było wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Dziękujemy bardzo za wspaniałe spotkanie 🙂
/Barbara Grosz, Beata Środa/

 

 

Międzynarodowy dzień tolerancji w grupie „Sówki”

Pod hasłem „Chociaż się różnimy, to bardzo się lubimy” dnia 18.11.2019 r. w grupie „sówki” obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dzień ten miał na celu uświadomienie dzieciom podobieństw i różnic między ludźmi, wzbogacenia wiadomości na temat życia ludzi na innych kontynentach. Przedszkolaki poznały również znaczenie słowa „tolerancja” oraz próbowały definiować to pojęcie na swój sposób. Dzieci po tak wspaniale przeżytym dniu na pewno zapamiętają, że każdy człowiek jest inny i wyjątkowy i niezależnie od pochodzenia i kultury zasługuje na szacunek i akceptację.
/Barbara Kiślak, Ewelina Wasiluk/

 

Udział przedszkolaków w Obchodach
Narodowego Święta Niepodległości w Hajnówce

Jedenasty listopada
„Dzisiaj wielka jest rocznica
jedenasty listopada.
Tym co zmarli za ojczyznę
hołd wdzięczności Polska składa….”
fragment wiersza L. Wiszniewski

 

11 listopada dzieci z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka wyraziły swoją miłość do Ojczyzny w trakcie złożenia kwiatów przez delegację z placówki w składzie: Pani Iwona Raszkiewicz – dyrektor Przedszkola wraz z wychowankami i nauczycielami w skwerze imienia dr Dymitra Wasilewskiego, przy Pomniku „Ofiarom Wojen, Przemocy i Represji „91". Następnie uroczyste obchody zwieńczył koncert w Hajnowskim Domu Kultury pod hasłem Co to jest niepodległość?. Odpowiedzi na pytanie udzielili nasi mali artyści poprzez występy taneczne „Krakowiaka” i pieśni patriotyczne „Wojenko, wojenko” dzieci z grupy IV i V. Na zakończenie uroczystości wszyscy zaśpiewali piosenkę „Jak długo w sercach naszych". Już od najmłodszych lat kształtujemy patriotyzm, czyli przynależność do kraju, szacunek do symboli narodowych, aby w przyszłości dziecko rozumiało słowo: Polak - patriota - Polska - moja Ojczyzna.
/Dyrektor Iwona Raszkiewicz, nauczycielki: M. Krawczyńska, A. Majewska – Iwaniuk, B. Kiślak, E. Wasiluk, B. Grosz/

 

SPOTKANIE KRÓLICZKÓW Z KICIĄ KOCIĄ W KSIĘGARNI „PUSZCZYK” W HAJNÓWCE

Dnia 14 listopada 2019r. pięciolatki odwiedziły księgarnię „Puszczyk” w Hajnówce gdzie spotkały się z „Kicią Kocią” – bohaterką popularnych książek dla najmłodszych dzieci, autorstwa Anity Głowińskiej. Tytułowa rezolutna kotka wraz z wyrozumiałymi opiekunami i wiernymi przyjaciółmi odważnie odkrywa świat i uczy się najważniejszych zasad w codziennym życiu. Spotkanie to było realizacją ogólnopolskiego projektu ”Mały miś w świecie wielkiej literatury” w którym bierzemy udział. Dzieci uczestniczyły w zabawach z balonami, słuchały opowiadań o Kici Koci, kolorowały a na zakończenie spotkania zakupiły swoje ulubione książeczki o przygodach Kici Koci. Po sympatycznym spotkaniu dzieci w dobrych nastrojach wróciły do przedszkola.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

 

 

 

Akcja “Kartka urodzinowa dla Krzysia” w grupie II

Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać
Walt Disne
y

Dzieci z grupy II po raz kolejny udowodniły, że mają wielkie serca angażując się w akcję "Kartka urodzinowa dla Krzysia". W ciągu kilku dni “Puchatki” razem ze swoimi paniami przygotowały urodzinowe kartki z pięknymi życzeniami dla tego wyjątkowego chłopca, który każdego dnia pokazuje, że autyzm wcale nie jest taki straszny. Kartki urodzinowe od koleżanek i kolegów z całej Polski to największe marzenie Krzysia, dlatego jego mama już od pięciu lat organizuje taką właśnie akcje, by uśmiech nie schodził z twarzy chłopca. “Puchatki” wykonując kartki urodzinowe przyczyniły się do wielkiej radości chłopca i spełnienia jego małego marzenia.
Życzymy Krzysiowi dużo zdrowia, prawdziwych przyjaciół, zrozumienia ze strony ludzi, wymarzonych prezentów, wspaniałych przygód i dużo sukcesów. Wszystkiego, co najpiękniejsze!
/Beata Środa, Barbara Grosz/

 

 

Przedszkolaki na przedstawieniu w Szkole Podstawowej nr 4 w Hajnówce

W piątek 15 listopada dzieci z grup: króliczki, puchatki, sówki, tygryski, kangurki miały zaszczyt obejrzeć przedstawienie pt „ Lubię książki” w wykonaniu kolegów i koleżanek ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Hajnówce. Krąg szkolny zamienił się w scenę, a hol wypełniony krzesełkami i ławeczkami przypominał widownię teatralną. Najmłodsza publiczność w skupieniu obejrzała przedstawienie. Kolorowe stroje małych artystów zaciekawiły publiczność, a śpiew i gra aktorów stworzyły niepowtarzalny bajeczny klimat. Spektakl miał na celu zachęcić młodych przedszkolaków do częstszego sięgania po książki. Zadowolone przedszkolaki udały się do przedszkola licząc na kolejne zaproszenie.
Dziękujemy pani wychowawczyni klasy III c za zaproszenie i życzymy kolejnych sukcesów.
/Nauczycielki przedszkola/


„Sówki” na zajęciach edukacyjnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce

W listopadowy dzień „Sówki” wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na zajęcia edukacyjne dotyczące „Święta Niepodległości”. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały historii o znaczeniu symboli narodowych, poznały sylwetkę Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego ulubioną Kasztankę ciekawostki z jego życia, oraz inne wydarzenia związane z niepodległością Polski. Krótki przegląd książek o tej tematyce, a także film edukacyjny „Polak mały” z legendy o Lechu, Czechu i Rusie dowiedziały się  o powstaniu państwa polskiego. Na zakończenie zajęć dzieci zaprezentowały pieśń patriotyczną oraz każde dziecko pokolorowało godło Polski. Przedszkolaki zadowolone i uśmiechnięte wróciły do przedszkola.
/Barbara Kiślak, Ewelina Wasiluk/

 

 

III Międzyprzedszkolny Przegląd Recytatorski rodzica z dzieckiem pod hasłem
„Jesienne wierszowanie z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi”

Za nami trzecie spotkanie z cyklu "Jesienne wierszowanie". W tym roku odbyło się ono tradycyjnie z udziałem dzieci i rodziców ze wszystkich hajnowskich przedszkoli, a jego celem była popularyzacja postaci naszego patrona Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, promocja czytelnictwa, nauka wierszy dotyczących polskiej jesieni autorstwa znanych poetów i pisarzy.
Dnia 14 listopada o godzinie 15.30 w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce rozpoczął się Międzyprzedszkolny Przegląd Jesiennego Wierszowania rodziców z dziećmi pod hasłem “Jesienne wierszowanie z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi”. W przeglądzie recytatorskim uczestniczyło 17 par dzieci z rodzicami, którzy wspaniale recytowali wiersze o tematyce jesiennej. Podczas pokazów okazało się, że wiele uczestnikó podeszło do występów bardzo kreatywnie- dobierali ciekawe rekwizyty i przebrania nawiązujące do treści wybranego wierszy. Występy uczestników oglądali zaproszeni goście, który w czasie przerw między występami przybliżali widowni literaturę o Kubusiu Puchatku. A byli to: Pani Wanda Wojcieszek – polonistka z Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce; Pan Leśniczy Krzysztof Zamojski z Nadleśnictwa Hajnówka oraz Iwona Raszkiewicz – dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce. Wszyscy uczestnicy na zakończenie z rąk gości otrzymali dyplomy rodzinne oraz upominki. Na zakończenie uwieczniliśmy spotkanie pamiątkowym zdjęciem oraz wspólnym poczęstunkiem. ! Dziękujemy naszym sponsorom za prezenty dla dzieci i poczęstunek: Zespołowi Oświaty, Kultury i Sportu- pani Jolancie Stefaniuk; Pracowni Tortów "Cukrowe Fantazje"- pani Joannie Bińczyckiej; Piekarni "Żubrówka", Firma "EBM Sp. z o. o.". Dziękujemy wszystkim za czynny udział w tym wydarzeniu!

/dyrektor Iwona Raszkiewicz, nauczycielki: A. Majewska - Iwaniuk, M. Krawczyńska, J. Baczyńska, B. Kiślak, fotografie: M. Palenceusz/

 

Wyjazd Przedszkolaków do Schroniska "Ciapek"

Dnia 8.11.2019 Przedszkolaki odwiedziły schronisko ,, Ciapek ” w Hajnówce . W ramach akcji ,,Nakarm pieska” dzieci przekazały karmę dla zwierząt , którą wraz z rodzicami przynosiły do przedszkola . Dzieci miały możliwość obejrzeć przebywające w schronisku psy, a pracownik schroniska opowiedział przedszkolakom, w jaki sposób dostają się tam zwierzęta. Celem tej wycieczki było uwrażliwienie dzieci na krzywdę zwierząt. Jednocześnie mamy nadzieję, że spotkanie z pieskami sprawiło wiele radości. Dzieci już dzisiaj zapewniają, że w przyszłym roku ponownie odwiedzą schronisko, ponieważ wiedzą, że zwierzętom trzeba pomagać i nie wolno ich krzywdzić.
Koordynatorki akcji ,, Nakarm pieska ’’’ Ewa Horosz, Beata Środa, Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz.

11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 12 listopada 2019r. w naszym przedszkolu dzieci oraz wszyscy pracownicy przedszkola po raz kolejny uroczyście obchodzili Narodowe Święto Niepodległości, które przebiegało w szczególnie uroczystej atmosferze. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem flagi przez poczet sztandarowy i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego Mazurka Dąbrowskiego przez dzieci i pracowników placówki. Następnie głos zabrała Pani Iwona Raszkiewicz – dyrektor przedszkola, która opowiedziała dzieciom o odzyskaniu niepodległości po 123 latach zaborów. Była to już 101 rocznica Odzyskania Niepodległości. Podczas występów nie zabrakło tradycyjnych tańców, pieśni, wierszy, którymi dzieci wyraziły swoją miłość do Ojczyzny. Przedszkolaki recytowały wiersze o Polsce : „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”, śpiewały pieśni patriotyczne: „Na Nowej Górze”, „Wojenko, wojenko”, "Co to jest niepodległość" oraz tańczyły tańce „Grozik”, "Czerwone jabłuszko" i „Krakowiak”. Na zakończenie uroczystości wszyscy zaśpiewaliśmy piosenkę „Jak długo w sercach naszych”.
/Koordynatorzy: A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

Spotkanie z Panią bibliotekarką w grupie I

We czwartek 07 listopada 2019 roku naszą grupę odwiedziła pani bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Nasz Gość przyniósł ze sobą kilka książeczek: małe,duże,książki z obrazkami ,z dziurką do której można przyłożyć twarz i wcielić się w daną postać. Była też książka bardzo długa, ukryte w niej były różne postacie a zadaniem dzieci było je odszukać. Bibliotekarka zapraszała dzieci do biblioteki i zachęcała do czytania książek. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowania książkami, wzbogacanie słownictwa i pobudzanie wyobraźni. Pani zwracała uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje. Zachęcała przedszkolaki do czytania książek.
/ E.Horosz, J.Baczyńska/

 

PANI STOMATOLOG W GRUPIE „KANGURKI”

Wszystkie przedszkolaki wiedzą jak dbać o zęby, ale tej wiedzy nigdy za mało. W związku z tym zaprosiliśmy do naszego przedszkola panią stomatolog Jagodę Tomaszuk z przychodni stomatologicznej Tomdental w Hajnówce. Tłumaczyła ona dzieciom, jak należy dbać o higienę jamy ustnej, w jaki sposób i ile czasu należy czyścić zęby. Przedszkolaki dowiedziały się, że słodycze można jeść bez większej szkody dla zębów, potem należy je oczywiście porządnie wyszorować. Celem spotkania było przybliżenie sylwetki stomatologa, zapoznanie ze sposobami dbania o zęby, zmniejszenie obawy przed wizytą w gabinecie dentystycznym oraz zachęcenie dzieci do kontroli zębów.
Mamy nadzieję, że od tej pory już nikt z przedszkolaków nie będzie bał się wizyty u stomatologa, a jak należy dbać o zęby zapamięta na zawsze.
/E.Horosz, J.Baczyńska/

 

Dzień postaci z bajek


Z okazji Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki z grupy "Puchatki" i "Króliczki" wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach.Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, dzieci rozwiązywały zagadki, pomagały Kopciuszkowi oddzielić groch od fasoli, słuchały fragmentu bajki, czytanej przez nauczycielkę. Były też zabawy ruchowe oraz prezentacja przebrań.
W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają fantazję i bogacą słownictwo.
/ Barbara Grosz, Beata Środa, Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

 

Spotkanie ze strażakiem

W dniu 07 listopada odbyły się spotkania dzieci zainicjowane przez grupy II i III. W tym dniu w każdej grupie odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Prowadził je strażak- ratownik z Jednostki Powiatowej Straży Pożarnej w Hajnówce pan Adrian. Podczas zorganizowanego  spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pana ratownika mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. 
Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Po tym spotkaniu dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Wystarczy poszkodowanego położyć w pozycji bezpiecznej, przykryć czymś ciepłym i zadbać, by był spokojny. Potem wezwać karetkę lub kogoś dorosłego i powiadomić o zdarzeniu. Dziękujemy Panu Adrianowi za interesujące spotkanie.
/nauczycielki wszystkich grup/

Jesienne zabawy matematyczne w grupie II

W minionym tygodniu „Puchatki” utrwalały wiadomości o obecnej porze roku – jesieni. Najbardziej zaciekawiły ich zabawy matematyczne, w których dzieci poszukiwały i zdobywały doświadczenia matematyczne - segregowały, odtwarzały rytmy oraz nazywały kolory jesieni. Była to dla dzieci wspaniała zabawa ale również praca. Dzieci skupiły uwagę oraz rozwijały percepcję wzrokową na wykonywanych zadaniach.
/Beata Środa/

 

 

KRÓLICZKI, SÓWKI I TYGRYSKI W MUZEUM I OŚRODKU KULTURY BIAŁORUSKIEJ W HAJNÓWCE

Dnia 23 października 2019 r. odwiedziliśmy Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce gdzie obejrzeliśmy ekspozycję „Akademia Rękodzieła - Etno inspiracje”, którego autorem jest Fundacja na rzecz budowy otwartego społeczeństwa "ONI - TO MY".
Przedszkolaki poznały rękodzieło ludowe pełne etnograficznych inspiracji, tajniki powstawania tradycyjnych wzorów, motywów ludowych inspirowanych miejscowym folklorem, ich symboliczne i obrzędowe znaczenie. Dowiedziały się również co to jest muzeum oraz w jakim celu chroni się zabytki i gromadzi eksponaty muzealne. W ciekawy sposób przybliżyły sobie historię naszego reginu. Przeżycia i emocje, które towarzyszyły dzieciom podczas wycieczki na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy i realizację edukacji regionalnej.
/A. Charytonow, B. Kiślak, M. Krawczyńska, E. Wasiluk, M. Palenceusz, A. Majewska-Iwaniuk/

 

Akcja "Szkoła pamięta" w przedszkolu Nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce

Nauczyciele, dzieci i ich rodzice z Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka bardo chętnie przystąpili do Ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i społeczności.
W ramach przedsięwzięcia nasi podopieczni uczestniczyli w wielu działaniach tematycznych. Były to m. in.:

1. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pamiątkowym obeliskiem upamiętniającym kaprala Bolesława Bierwiaczonka przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Batorego. Uczczenie jego pamięć chwilą ciszy.

2. Zapalenie zniczy na Mogile Żołnierzy Polskich z 1920 roku na Osiedlu Międzytory w Hajnówce- upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w wojnie polsko - bolszewickiej w 1920roku.

3. Wycieczka patriotyczna- szlakiem 3 Pułku Strzelców Konnych.

4. Zorganizowanie gazetki tematycznej w holu przedszkola p.t. "Bohaterzy naszych ulic". Opisanie historii ludzi poległych w czasie II wojny światowej, od których wzięły się nazwy ulic w mieście (osoby takie jak Wincenty Kołodziej, Jan Ptaszyński, rodzina Kosidłów). Opis wojennej i powojennej historii Hajnówki.

5. Charytatywna zbiórka zniczy "Podaruj znicz..." do zapalenia na opuszczonych grobach na hajnowskich cmentarzach.

6. Zajęcia edukacyjne z tablicą multimedialną "Warszawa w czasie wojny"

7. Zajęcia w języku angielskim "I remember my grandparents"

W całym kraju do akcji MEN „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln dzieci i młodzieży. Akcja jest hołdem oddanym bohaterom, którzy ginęli za wolną Polskę.

Społeczność Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka pamięta...

/Dyrektor Przedszkola Iwona Raszkiewicz, Zespół ds. Promocji Przedszkola: Agata Majewska- Iwaniuk, Mariola Krawczyńska/

 

Króliczki w ,,Puszczyku''

Dnia 25 października grupa króliczków wybrała się do pobliskiej księgarni ,,Puszczyk'' na premierę książki Tomasza Samojlika ,,Polinka zaginęła ''. Tego samego dnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w którym brały udział przedszkolaki . Podczas spotkania pan Tomasz przeczytał nam swoją nową książkę, dzieci słuchały z zaciekawieniem , na koniec spotkania była możliwość zakupienia książki wraz z autografem. Dziękujemy bardzo pani Halinie za zaproszenie panu Tomaszowi za wspaniałe spotkanie . Mamy nadzieję że to początek naszej przygody z czytelnictwem , a takich spotkań będzie więcej ...
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

Rozstrzygnięcie konkursu "Europo, jesteśmy z Tobą..."

28 października grupa Tygrysków, jako reprezentacja naszego przedszkola wraz z Panią Dyrektor Iwoną Raszkiewicz,wybrała się do Białostockiej Filharmonii na rozstrzygnięcie konkursu "Europo jesteśmy z Tobą. 15 lat w Unii Europejskiej w Barwach Biało-Czerwonych". Konkurs polegał na realizowaniu działań patriotycznych przy okazji świąt majowych- Rocznicy wejścia Polski do UE; Święta Flagi Państwowej, Święta Konstytucji 3-go Maja. Podczas tej szczególnej gali wystąpiły zarówno zespoły chóralne, jak i taneczne. Najważniejszymi gośćmi tego dnia byli:
Minister Edukacji Narodowej Pan Dariusz Piontkowski
Wojewoda Podlaski Pan Bohdan Paszkowski
Podlaski Kurator Oświaty Pani Beata Pietruszka
Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku Pani Iwona Szcześniak
Nasze przedszkole w tym konkursie otrzymało wyróżnienie i gratulacje z rąk zaproszonych gości. Na koniec uroczystości odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a po niej czekał na wszystkich poczęstunek, po którym wrociliśmy do przedszkola.
/Dyrektor Przedszkola I. Raszkiewicz, A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

Wycieczka Tygrysków do Powiatowego Urzędu Pracy

24 października 6-ciolatki z grupy Tygrysków wybrały się do Powiatowego Urzędu Pracy w Hajnówce. Jest to miejsce, w którym pracuje mama naszej Oli. Dzieci, bardz ciekawe co właściwie robi się w Urzędzie, ochoczo weszły do budynku. Tam na miejscu czekało na nie wiele atrakcji. Na początku dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące zawodów- niektóre były naprawdę trudne! Po zagadkach Panie opowiedziały po co istnieje Urząd Pracy i zapytały dzieci co właściwie one chcą robić gdy dorosną. A odpowiedzi byly nieraz zaskakujące: pisarz, policjant, strażak, fotografka, podróźniczka, lekarka i lekarz weterynarii, informatyk- elektryk. Następnie dzieci wydzierały z kolorowych gazet to, co kojarzyło im się z wymarzonym zawodem. Panie z urzędu omówiły też z dziećmi rekwizyty, którymi posługują się dane zawody (m. in. stetoskop, aparat fotograficzny, waga sklepowa, śrubokręt). Dzieci pięknie podziękowały za wycieczkę dając paniom własnoręczny rysunek Urzędu Pracy.
/A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

Wiem co jem i dlatego jestem zdrowy

„Wiem co jem i dlatego jestem zdrowy” to przewodnie hasło tygodnia w grupie Kangurków. W tym tygodniu odbyło się szereg zajęć podczas których dużo mówiliśmy o tym, co należy jeść aby być silnym i zdrowym. Jednym z nich było samodzielne zrobienie soku z jabłek i marchewek, który bardzo dzieciom smakował. Na kolejnych zajęciach omówiliśmy Piramidę Zdrowia, a następie przedszkolaki samodzielnie wybierając obrazki z produktami żywnościowymi , wykonały wspólną piramidę zdrowia. Kolejnego dnia maluszki dowiedziały się jakie produkty żywnościowe wpływają korzystnie na stan zdrowia zębów, a które produkty im szkodzą .
/Joanna Baczyńska/

 

 

 

Innowacja pedagogiczna „Z kodowaniem za pan brat”

W roku szkolnym 2019/2020 w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka” opracowana została innowacja programowo – metodyczna pt. „Z kodowaniem za pan brat”. Innowacja jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz opublikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020.
Do stworzenia innowacji zainspirował nas udział w programie edukacyjnym Uczymy dzieci programować, zdobyte w nim doświadczenia, oraz udostępniane uczestnikom materiały dydaktyczne.
Głównym celem wprowadzanej innowacji jest rozwijanie u wychowanków uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie.
Innowacja będzie realizowana w przedszkolu od października 2019r. do maja 2020r. w grupach : IV Puchatki i V Sówki w ramach koła programowania.
/J. Baczyńska, B. Kiślak/

 

 

Tygryski w Miejskiej Bibliotece Pubicznej

22 października dzieci z grupy Tygrysków wybrały się po raz pierwszy w tym roku szkolnym do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Pani Agnieszka i Pani Asia wraz z dyrektorem Biblioteki- Panią Marię Skwarczyńską powitały nas serdecznie w czytelni. Panie opowiadały o najciekawszych książkach dotyczących nauki liter dostępnych w zbiorach biblioteki. Wysłuchaliśmy też popularnego utworu "Paweł i Gaweł". Nasze sześciolatki z zainteresowaniem oglądały elementarze i książki tematyczne. Okazało się, że niektóre książkowe pozycje dzieci posiadają w swoich domowych bibliotekach. Teraz pozostaje tylko zabrać się do nauki liter. Dziękujemy za spotkanie!
/A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

 

 

GRUPA KRÓLICZKÓW I TYGRYSKÓW W BIURZE POLSKIEGO ZWIĄZKU NIEWIDOMYCH

21 października dzieci z grupy III i V z naszego przedszkola wybrały się z opiekunami odwiedzić członków koła Polskiego Związku Niewidomych oraz zwiedzić jak wygląda biuro PZN. Pani Dorota przywitała nas i rozpoczęła zajęcia dotyczące życia osoby niewidomej lub słabo widzącej. Pani Dorota opowiadała nam, jakie trudności mogą mieć takie osoby w codziennym życiu oraz o nowoczesnych rozwiązaniach ułatwiających codzienne czynności- "świerszczu" mierzącym poziom wody w kubku, namierzaczu kluczy i innych drobnych przedmiotów czy też zeszycie do pisania alfabetem Braille'a. Dzieci wysłuchały też fragmentu książki do odsłuchiwania- audiobooka. Niektóre z dzieci chciały wypróbować również chodzenie z białą laską. Na zakończenie naszego spotkania integracyjnego przedszkolaki podarowały Pani Dorocie goździki i pięknie podziękowały za spotkanie.
/M. Palenceusz, A. Majewska-Iwaniuk, A. Charytonow, M. Krawczyńska/


 

Wizyta przedszkolaków nt. „Od ziarna do chleba” w Piekarni Podolszyńskich w Hajnówce

W piątek 18 października dzieci z grupy ,,Tygryski” udały się na wycieczkę do Piekarni Państwa Podolszyńskich w Hajnówce. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Dzieci zostały oprowadzone po najważniejszych pomieszczeniach piekarni, wysłuchały pogadanki jak wyrasta ciasto oraz zobaczyły etapy powstawania pieczywa. Przedszkolaki zobaczyły również duże maszyny niezbędne do pracy piekarza m.in. ogromne misy na ciasto, krajalnicę do krojenia chleba, maszynę do produkcji bułek, ruchome regały na upieczony chleb itp. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach piec do wypiekania i wielkie łopaty do wkładania pieczywa. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Cudowny zapach i aromat upieczonego pieczywa sprawił, że dzieci poczuły się głodne i z wielkim apetytem zjadały przepyszne pączki przygotowane specjalnie dla nich, podczas wizyty w piekarni. Przedszkolaki oraz wychowawczynie serdecznie dziękują właścicielom i wszystkim pracownikom piekarni za okazaną gościnność i bardzo miłą atmosferę.
/M. Krawczyńska, A. Majewska – Iwaniuk/

 

 

Wycieczka sówek na pocztę

Z okazji Dnia Poczty Polskiej dzieci z grupy „Sówek” wybrały się na pocztę. Celem wycieczki było zapoznanie  z instytucją poczty i pracą listonosza. Przedszkolaki poznały zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się, jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Poznały drogę listu, paczki i innych przesyłek. Wizyta na poczcie była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym oraz utrwalenia lub zapoznania się ze swoim adresem, gdyż dzieci wysłały listy do rodziców.
/Barbara Kiślak, Ewelina Wasiluk/

 

 

ZAJĘCIA KREATYWNE "EKO TORBY" U KRÓLICZKÓW I PUCHATKÓW Z FUNDACJĄ ONI TO MY

W dniu 17.10.2019 roku w grupach: II i III odbyły się warsztaty malowania ekologicznych toreb, które przeprowadziła Pani Ania z Fundacji Na Rzecz Budowy Otwartego Społeczeństwa Oni To My. W czasie zajęć dzieci miały możliwość naniesienia swoich graficznych pomysłów, ulubionych wzorów i kolorowych fantazji na powierzchnię płóciennej torby przy użyciu specjalnych farb. Każda torba była niepowtarzalna i oryginalna, a dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Każdy uczestnik warsztatów zabrał tego dnia do domu oryginalną eko torbę wykonaną według własnego projektu.
/A.Charytonow, M. Palenceusz, B.Środa, B. Grosz/

 

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAK A W GRUPIE II I III

Piękna, złota, polska jesień zachęca nas do częstych zabaw na świeżym powietrzu. 15 października grupa II i III wybrały się do Ośrodka Warsztatów Terapii Zajęciowej by wspólnie obchodzić Święto Pieczonego Ziemniaka. Na naszą wyprawę zabraliśmy ze sobą maskotkę grupy II – Misia Tulisia, z którym realizyjemy ogólnopolski projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Na placu przy ognisku zebrały się dzieci by wysłuchać „Krótkiej bajki o ziemniaku” w wykonaniu naszych pań. Były zawody w sadzenie i zbieranie ziemniaków, slalom z „gorącym ziemniaczkiem”, wyścig z rzutem ziemniakiem do celu, a także wyścig drużyn , kto szybciej zbierze ziemniaki. Były też zabawy ze śpiewem i zabawy integracyjne. Jak na piknik przystało nikogo nie ominął poczęstunek. Każde dziecko samodzielnie upiekło sobie kiełbaskę. Pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje, gdyż apetyt dopisywał dzieciom. Spotkanie było bardzo udane i na pewno pozostanie w pamięci. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń. Ten jesienny dzień pachnący pieczonym ziemniakiem i kiełbaską na pewno wszyscy będą długo pamiętać.
Pragniemy serdecznie podziękować Pani Iwonie – mamie Hani za pomoc w organizacji imprezy.
/B.Środa, B.Grosz, A.Charytonow, M.Palenceusz/

 

 

Audycja muzyczna "Indianie i wikingowie"

We wtorek, 15 października, dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w audycji muzycznej pt. ,,Wikingowie i Indianie’’ w wykonaniue muzyków z grupy ,,Arte –Muza’’. Audycja opowiadała o przygodach Wikingów, którzy wybrali się na podbój indiańskiej wioski. Dzieci pomogły wikingom zroumieć, że bardziej opłaca się pozyskiwać przyjaciół niż z nimi walczyć. Przedstawienie bardzo zainteresowało dzieci- zarówno przez ciekawe instrumenty, aranżacje, stroje, jak i zabawy dla dzieci.
/Zespół ds. promocji: A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

 

 

 

Wycieczka do Urzędu Pocztowego

W piątek, 11 października, dzieci z grup II, III i V ze swoimi paniami wybrały się do Urzędu Pocztowego. W czasie wycieczki dzieci zobaczyły jak wygląda praca na poczcie z drugiej strony okienka. Zwiedziły różne pomieszczenia, zapoznały się z ich funkcjami. Obejrzeliśmy skrzynkę pocztową, mogliśmy zobaczyć co jest w środku. Każde dziecko mogło przybić pieczątkę z datą jaką przybija się na każdym liście i każdej kartce. Wizyta ta poprzedzona była zajęciami , na których dzieci dowiedziały się w jakim celu chodzi się na pocztę, jakie są sposoby przekazywania informacji na odległość oraz jakie są etapy drogi listu od adresata do odbiorcy. „Przedszkolaki” mogły zaobserwować jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Zwróciły uwagę na kolorystykę ubrania służbowego i znaki rozpoznawcze. Podczas odwiedzin dzieci utrwalały nawyk właściwego, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Dzieci złożyły również najserdeczniejsze życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Poczty, który obchodony jest 9 października. Każda z grup namalowała z tej okazji piękne laurki.
/Nauczycielki grup II, III i V/

 

 

Świeto drzewa w grupie IV

W naszym przedszkolu 10 października obchodziliśmy Święto Drzewa. W ramach obchodów, dzieci z grupy IV wygrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa Hajnówka i spotkały się z leśnikiem - panią Bożeną, od której dowiedzieliśmy się, że drzewa mają wpływ na nasze życie, zdrowie i samopoczucie oraz że trzeba o nie dbać i je chronić. Przedszkolaki mogły wspólnie wykonać rysunek drzewa, wykorzystując kredki, plastelinę i pieczątki.
/B. Kiślak, E. Wasiluk/

 


Autochodzik w przedszkolu

8 października nasze przedszkole odwiedzili pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się o tym jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka. Tak więc pod okiem policjantek, w formie zabawy dzieci mogły utrwalić sobie ważne zasady bezpieczeństwa. Doskonałą pomocą dydaktyczną, z której korzystają policjanci w czasie zajęć jest zestaw edukacyjny „Autochodzik”. Dzieci chętnie wcielały się w kierowców i pieszych, żeby odtworzyć prawidłowe zachowania na drodze.
/Nauczycielki wszystkich grup/

 

 

Warsztaty z Judo w Hajnowskim Klubie Sportowym ŻUBR

W październikowy wtorek trzy grupy 5 – 6 latków wzięły udział w zajęciach judo z trenerem Jakubem Ostapczuk z Hajnowskiego Klubu Sportowego ŻUBR. Zajęcia Judo to nie tylko doskonała zabawa, ale również wprowadzenie najmłodszych w świat bezpieczeństwa, dyscypliny i pozytywnej rywalizacji. W głównej mierze opiera się on na japońskiej sztuce walki judo. W treningu judo oprócz rozwijania sprawności fizycznej przyczynia się także do harmonijnego rozwoju, przekonuje, że nie siła i ciężar ciała, a zręczność są czynnikami decydującymi w działaniu. Pozwala dzieciom nie tylko odkryć i rozwijać własne możliwości, rozwija
szybkość, zwinność, wytrzymałość i siłę, a także spostrzegawczość, opanowanie, odwagę, odporność, koncentrację i wytrwałość. Jego wpływ wychowawczy jest niezaprzeczalny. Trener w trakcie zajęć pokazał dzieciom jak bezpiecznie mogą upaść, aby nie zrobić sobie krzywdy, jest to szczególnie przydatne, w zabawie na rowerze, rolkach czy nartach. Przedszkolaki poznały również przewroty we wszystkich kierunkach, co w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo ich codziennego funkcjonowania. W czasie zajęć rozwijały ogólną sprawność ruchową oraz koordynację ruchowo – wzrokową. Trening judo wyrabia w dzieciach umiejętność zespołowego współdziałania i współzawodnictwa. Najbardziej dzieciom podobało się wspinanie po linie. Warto dodać, że judo jest dyscypliną olimpijską oraz sportem, który dostarczy dziecku wystarczającej ilości ruchu, a przy okazji wzmocni jego rozwój emocjonalno – społeczny. Zachęcamy do tej formy sportu oraz dziękujemy trenerowi Jakubowi za poświęcony nam czas i ukazanie dzieciom sztuki walki i techniki jaką jest Judo.
/M. Krawczyńska, A. Majewska – Iwaniuk, B. Kiślak, E.Wasiluk, A. Charytonow, M. Palenceusz/


„Puchatki” z grupy II robiły smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe

Podczas pobytu dzieci w przedszkolu staramy się zachęcać przedszkolaki różnymi sposobami do spożywania owoców. Są pogadanki, oglądamy ilustracje, filmy, słuchamy wierszy i bajek. Jednak okazuje się, że najlepszym sposobem na zachęcenie do zjadania różnych owoców było własnoręczne wykonanie szaszłyków owocowych przez naszych najmłodszych wychowanków. Pierwszy tydzień października obfitował w  zajęcia podczas których bardzo dużo mówiliśmy o tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców. Dzieci samodzielnie wykonywały przepyszne i zdrowe zarazem szaszłyki owocowe. Przedszkolakom bardzo smakowały własnoręcznie wykonane potrawy, a ilością zjedzonych szaszłyków niektóre dzieci nas zaskoczyły, najbardziej te, które generalnie są niejadkami i do jedzenia trzeba je namawiać. Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.
/Beata Środa/

 

„W poszukiwaniu Jesieni” – zajęcia w grupie II

Dzieci z grupy II już po raz drugi przystąpiły do realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, którego autorem jest Pani Aneta Konefał dyrektor Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej. Celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci.
Realizując 1 moduł projektu „Mały Miś - Czytające przedszkolaki” w grupie odbyło się wiele działa: spotkanie czytelnicze z Panią Jesienią, wycieczka do parku w poszukiwaniu oznak jesieni, zajęcia ruchowe z wykorzystaniem kolorowych liści przyniesionych z parku, wykonaliśmy prace plastyczne oraz w naszej sali powstał jesienny kącik przyrody Małego Misia. Nasze panie czytały nam wiersze o tematyce jesiennej. Nasza zmisiowana grupa otrzymała certyfikat udziału w Międzynarodowym Spotkaniu Czytelniczym „Witamy Panią Jesień”. Nasz Miś Tuliś wyruszył już w swoją podróż po domach naszych przedszkolaków, najbliższą noc spędzi u Natalki. Czeka go w tym roku wiele przygód.
/Beata Środa, Barbara Grosz/

 

Międzynarodowy Dzień Uśmiechu u Tygrysków

Dnia 5 października jest ustanowiony Międzynarodowy Dzień Usmiechu. Z tej okazji przedszkoaki z grupy Tygrysków postanowiły zaprosić do siebie na zajęcia rodziców. Na wstępie każdy kto chciał uczestniczyć w zajęciach- musiał bez skrzywienia się zjeść plaster cytryny. Na zajęciach odbyły się ćwiczenia aparatu mowy- przygotowanie do szerokich uśmiechów w formie opowieści, pieczenie pizzy w formie masażu na plecach, festiwal malowania śmiesznych twarzy, zabawy z uśmiechniętą piłką, zabawa muzyczna "Moja okrągła buzia" i iskierka przyjaźni. Dzieci przygotowały też fotobudkę do wesołych zdjęć- i w takim sposób powitaliśmy chłodny październik.
/A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

 

 

Spektakl teatralny „Królem być”

2 października odbył się pierwszy w tym roku szkolnym spektakl teatralny „Królem być” w wykonaniu aktorów Teatru „Conieco” z Białegostoku. Przedszkolaki obejrzały przygody młodego lwa, który wyrusza na poszukiwanie przyjaciół. Bohater przekonuje się, że przyjaźń to wspaniała przygoda. Z wielkim zapałem pomaga choremu słonikowi i jego mamie. Z gorylem tworzy zespół cyrkowy, żeby rozweselić sępa. Angażując się we wszystko całym sercem, świetnie się bawi i zyskuje wielu przyjaciół. Była to piękna i ciepła opowieść o jednej z najważniejszych wartości jaką jest szacunek do innych i przyjaźń.
/Zespół ds. promocji: M. Krawczyńska, A. Majewska-Iwaniuk/

 

 

Święto Jablka -czerwony dzień w grupie IV i V

Dnia 3 października 2019r. przedszkolaki z grupy IV i V obchodziły Święto Jabłka – czerwony dzień w przedszkolu Celem imprezy było podtrzymanie tradycji Święta Jabłka, propagowanie zdrowego stylu życia, zabawy i gry sportowe. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane na czerwono, śpiewaliśmy wspólnie piosenki o jabłuszku, zatańczyliśmy również "jabłkowy" taniec. Odbyły się konkurencje sportowe: min. : ”Rzut do celu”, „Mistrz obierania jabłek”, „Transporter jabłek”, „Slalom z jabłkami”, „Wędrujące jabłko”, zabawa „Kelnerzy”. Na zakończenie imprezy odbyła się degustacja szarlotki, która możliwa była dzięki naszym paniom kucharkom z przedszkola i tym słodkim akcentem zakończyliśmy obchody Dnia Jabłka. Było wesoło, zdrowo i smacznie. To był bardzo ciekawy dzień w przedszkolu. Zajęcia i zabawy przeprowadzone właśnie w taki sposób zachęcają dzieci do sięgania po owoce i promują zdrowy styl życia. Wszyscy wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie z imprezy oraz chętne dzieci robiły zdjęcia w szablonie jabłka.
/B. Kiślak, M. Krawczyńska, A. Majewska-Iwaniuk oraz pani dyrektor I. Raszkiewicz/

 

AKCJA SPRZATANIE ŚWIATA 2019 - "NIE ŚMIECINY-SPRZATAMY-ZMIENIAMY"

Jak co roku, także tym razem, we wrześniu nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata - Polska". Tego dnia w przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia, które zainspirowały dzieci do działań mających na celu dbanie o nasze środowisko. Nauczycielki szczególną uwagę dzieci zwróciły na segregowanie odpadów oraz recykling. Dzieci z zainteresowaniem i chęcią brały udział w rozmowie, odpowiadały na zadane pytania. Poznały kolory pojemników do których należy wrzucać posortowane odpady. Jednak główną atrakcją tego dnia było Sprzątanie Świata, nad którym cały czas czuwały nauczycielki, dbając o bezpieczeństwo przedszkolaków. Wszystkie dzieci otrzymały rękawiczki i worki na śmieci. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem porządkowały okolicę przedszkola. Mamy nadzieję, że tego typu działania proekologiczne sprawią, że w przyszłości nasi wychowankowie będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.

 

 

Udział Tygrysków w warsztatach pt. „Jesień w lesie” w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Hajnówce

Dnia 26.09.2019r. popołudniu dzieci z grupy V wraz ze swoimi paniami udały się do pobliskiego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hajnówce na warsztaty z Ozobotami pt. „Jesień w lesie”. Pani Aneta wraz ze swoimi podopiecznymi pokazała dzieciom, że programowanie może odbywać się nawet za pomocą kolorowych linii narysowanych flamastrami na białej kartce papieru. Mały robot Ozobot za pomocą czujników rozpoznawał, kiedy kartka była biała, kiedy pojawiała się na niej czarna linia, po której poruszał się w sposób ciągły, a kiedy pojawiały się sekwencje kolorów, w których zakodowane były różne zadania np. jedź bardzo wolno, jedź wolno, jedź szybko, jedź prosto, skręć w prawo, zawróć, tornado, spacer w tył. Dzieci biorące udział w zajęciach mogły przekonać się, że programowanie to nie tylko długie linie kodu pisane w wybranym języku programowania, ale przede wszystkim twórcze myślenie, kreatywność, współpraca w parze lub grupie, tworzenie algorytmu działania robota, a następnie testowanie przebiegu działania, które zostało zaplanowane. Po warsztatach przekonaliśmy się, że programować można nawet bez użycia komputera czy tabletu, wystarczy, że uruchomimy naszą wyobraźnię i zechcemy podjąć wyzwanie udziału w twórczej zabawie. Dzieciom warsztaty bardzo się podobały, w których towarzyszyły duże emocje oraz bardzo ciekawy temat, połączony z praktycznym działaniem. Bardzo dziękujemy pani Anecie za zaproszenie nas i przeprowadzenie warsztatów programowania związanych z tematyką jesienną.
/M. Krawczyńska, A. Majewska – Iwaniuk/

"Króliczki" w Miejskiej Bibliotece Publicznej obchodzą Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dnia 25 września 2019r. grupa "Króliczków" odwidziła MIejską Bibliotekę Pubiczną w Hajnówce . Na początku dzieci zapoznały się z biblioteką, dowiedziały się co trzeba zrobić by stać się jej czytelnikiem, a następnie z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały opowiadań z książek Tomasza Samojlika. Z wielkim zainteresowaniem przedszkolaki słuchały przygód żubra Pompika, odpowiadały na pytania związane z przeczytanym tekstem a także kolorowały rodzinę żuberka. Bezpośredni kontakt dziecka z książką w bibliotece ma ogromne znaczenie i miejmy nadzieję, że spotkania takie zaowocują w przyszłości , bo jak mówi przysłowie „czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”. Spotkanie upłynęło w miłej, wesołej atmosferze.
/ A. Charytonow, M. Palenceusz/


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA w grupie Puchatków

Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój maluszków, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży. W ramach projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”- moduł I Czytające przedszkolaki, naszym wychowankom w tym dniu czytali:
Pani dyrektor mg Iwona Raszkiewicz
Mama Oskara Pani Karolina Zieniuk
Mama Natalki Pani Mariola Januszkiewicz
Nasza intendentka Pani Dorotka German
Nasza Pani od języka angielskiego Pani Julia Prokopiuk
i Panie z grupy Beata Środa i Barbara Grosz
Jeszcze raz dziękujemy za wspólne przeniesienie się w świat bajek i wierszy!
/Beata Środa, Barbara Grosz/

Wycieczka króliczków na kładkę

Dnia 27.09.2019 r grupa Króliczków wybrała się na wycieczkę, celem była ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Judzianka"
Gdy dotarliśmy na miejsce czekał na nas pan leśnik , który opowiedział nam o występującej wokół roślinności , gatunkach ptaków , mieliśmy okazje zobaczyć dzięcioła czarnego . Całkowita długość powstałej ścieżki - drewnianej kładki to ok. 120 m. Składa się ona z dwóch odcinków : jeden o długości ok 80 m, prowadzi do torfowiska przejściowego , będącego również cennym miejscem do obserwacji ptaków .Drugi z odcinków o długości ok 40m, rozpoczyna się w połowie pierwszego odcinka ścieżki i prowadzi do siedliska brzeziny bagiennej . Ścieżka edukacyjna ,, Judzianka ‘’okazała się atrakcyjnym miejscem do prowadzenia lekcji przyrody i kształtowania u przedszkolaków szacunku do środowiska przyrodniczego .
/Małgorzata Palenceusz Agnieszka Charytonow/


Nagroda Główna w konkursie Mój Przyjaciel Pies

Miło jest nam poinformować, że Laurka z grupy Tygrysków otrzymała Nagrodę Główną w swojej kategorii wiekowej w konkursie "Mój Przyjaciel Pies". Organizatorami konkursu była Fundacja na rzecz budowy otwartego społeczeństwa ONI - TO MY oraz Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Hajnówka. Głównymi celami konkursu była edukacja w zakresie humanitarnego traktowania zwierząt, zapobiegania ich bezdomności i właściwej opieki nad nimi, rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych oraz prezentacja plastycznej twórczości najmłodszych. Praca Laury została doceniona i zaprezentowana podczas Festynu rodzinnego "Pies - nie zabawka". Dyrektor naszegp przedszkola, pani Iwona Raszkiewicz, w imieniu organizatorów przekazała Laurze gratulacje oraz nagrodę. My również serdecznie gratulujemy!
/A.Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

 

 

Wycieczka Sówek do Konnego Zakątka

We wrześniu przedszkolaki z grupy IV wybrały się na wycieczkę wspólną z rodzicami do Konnego Zakątka - stadniny koni w Hryniewiczach Dużych. Wspólnie spędziły tam niezapomniane chwile. Nasi wychowankowie oraz ich opiekunowie mieli możliwość skorzystać, niejednokrotnie pierwszy raz w swoim życiu, z lekcji jazdy konnej pod okiem instruktora. Po wrażeniach jeździeckich przyszła pora na wspólne pieczenie kiełbasek oraz oglądanie i karmienie kóz, owiec, królików, a na koniec jeszcze przejażdżka bryczką po terenie ośrodka. Zarówno dzieci jak i ich rodzice byli bardzo zadowoleni. Przedszkolaki przeżyły niezapomniane chwile. Pozostaną one na pewno na długo w pamięci zarówno dzieci jak i ich rodziców.
/B. Kiślak, E. Wasiluk/

 

 

11 urodziny Żubra Pompika w Hajnowskim Domu Kultury

26 września dwie najstarsze przedszkolne grupy wybrały się do Hajnowskiego Domu Kultury, by uczcić urodziny ulubionego bohateria książek- Żubra Pompika. Ten bohater książek o takiej samej nazwie skończył właśnie 11 lat. Pompik jest chlubą miasta Hajnówka, ponieważ autor i jednocześnie rysownik i przyrodnik Tomasz Samojlik pochodzi właśnie z naszego miasta.
Jak przystało na urodziny- nie zabrakło życzeń od dzieci, zarówno dla Pompika jak i dla autora. Burmistrz miasta Hajnówki, Jerzy Sirak, wyraził wielką dumę, że miasto może szczycić się takim bogactwem, jakim jest seria już 20 książek o małym żubrzyku. Pan Tomasz przygotował dla nas niespodziankę- 1 odcinek z II sezonu "Żubr Pompik" oraz zapowiedź filmu animowanego o "Ryjówce przeznaczenia". Potem osobiście podpisał dla każdego dziecka pocztówkę, a my mogliśmy się wspisać z najlepszymi życzeniami do księgi pamiątkowej. Sto lat Pompiku!

/A. Majewska-Iwaniuk, E. Wasiluk, B. Kiślak, M. Krawczyńska/

 

Udział dzieci z grupy IV i V w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce


Czytanie na głos najmłodszym zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię,
uczy myślenia, poszerza wiedzę, ułatwia naukę oraz kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

We wrześniu 2019r. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przedszkolaków z grupy IV i V wraz z paniami na głośne czytanie zaprosiły Panie z Miejskiej Biblioteki w Hajnówce: pani Joanna i pani Agnieszka. Bezpośredni kontakt dzieci z książką w bibliotece ma ogromne znaczenie i miejmy nadzieję, że takie spotkania zaowocują w przyszłości. W tym roku zostały wybrane książki z najnowszej serii Żubr Pompik WYPRAWY, autor Tomasz Samojlik. Do głośnego odczytania wybrany został m.in. utwór
pt. "Wodospad muflona". Dzieci słuchały w skupieniu i z uwagą dając się ponieść dziecięcej wyobraźni o historii przemierzających Karkonoski Park Narodowy, dwóch zauroczonych żubrów podziwiających wodospady, spękane skały i nagie szczyty gór. To dla nich zupełnie nowe i nieznane widoki. Zajęci zabawą Pompik i Polinka wpadają na małego i bardzo przestraszonego muflona. Z początku nieznajomy ucieka przed żubrami, ale kiedy Pompik wpada w tarapaty, mufloniątko opuszcza swoją sprytną kryjówkę, by pomóc zwierzęciu w potrzebie. Opowieść sprzyja do refleksji między innymi nad sytuacją pomocy innym w potrzebie. Nasze czytelnicze spotkanie stało się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat, zwrócenie uwagi na konieczność czytania dzieciom aby obudzić w nich zamiłowanie do sięgania po książki, a skutecznym na to sposobem jest głośne czytanie. Serdecznie dziękujemy paniom: Asi i Agnieszce za miłe czytelnicze spotkanie.
/M. Krawczyńska, B. Kiślak, A. Majewska – Iwaniuk, E. Wasiluk /

 

Przedszkolaki zwiedzają XXV Wystawę Grzybów Puszczy Białowieskiej


W piątek 13 września 2019r. pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego w Zamiejscowym Wydziale Leśnym Politechniki Białostockiej w Hajnówce zaprezentowali ekspozycję grzybów Puszczy Białowieskiej na którą wybrały się dzieci z grupy III, IV i V wraz z paniami. W ramach działań edukacyjnych dla dzieci w wernisażu mini ekspozycji grzybowej przedszkolaki mogły zobaczyć rożne gatunki grzybów, wyodrębnionych w grupy: grzyby jadalne, grzyby niejadalne, w tym grzyby nadrzewne i nadrewnowe, grzyby trujące. Był też wyodrębniony kącik „sobowtóry", w którym prezentowane były pary grzybów jadalnych i ich trujące sobowtóry, z wykorzystaniem naturalnych okazów oraz modeli grzybów. Dzieci podczas wystawy miały możliwość obserwacji czynnej poprzez patrzenie przez lupę w celu poszukiwań grzybów nadrewnowych, wąchania i rozróżniania zapachów, dotykania eksponatów i ich nazywania oraz opisu kształtu i kolorystyki wybranych grzybów. Na koniec wystawy każde z dzieci dostało naszyjnik z drewnianymi grzybami do kolorowania mazakami. Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej jest doskonałą okazją do zdobycia wiedzy o grzybach, ich różnorodności oraz niezmiernie ważnej roli, jaką odgrywają w przyrodzie. A także poznania kilku grzybowych ciekawostek – bo świat grzybów jest różnorodny i bogaty jak Puszcza Białowieska!
/B. Kiślak, E. Wasiluk, M. Krawczyńska, A. Majewska – Iwaniuk, A. Charytonow, M. Palenceusz/

 

GOTUJEMY Z GAMUSIEM! - zajęcia edukacji zdrowotnej


24 września odbyły się zajęcia dla dzieci z grupy IV i V z zakresu edukacji zdrowotnej we współpracy z PSS Społem- Gama. Tego dnia dzieci odwiedziła maskotka sklepu- Gamuś. Razem z panią Anią przeprowadzili mnóstwo zabaw, które prócz dobrej zabawy, przyniosły dzieciom wiedzę:
- o tym, co jest zdrowe a co niezdrowe
- dlaczego nie powinno się jeść dużo słodyczy
- o znaczeniu zdrowych posiłków dla prawidłowego wzrostu i rozwoju
- o tym w jaki sposób wybierać proste i zdrowe składniki do łatwych potraw.
Gamuś rozdał niespodzianki i otrzymał od dzieci podziękowanie ze swoimi podobiznami. Miś poszedł też odwiedzić dzieci z innych grup przedszkolnych. Bardzo dziękujemy za pouczające zajęcia!
/A. Majewska-Iwaniuk, E. Wasiluk, B. Kiślak, M. Krawczyńska/

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W NASZYM PRZEDSZKOLU

21 września to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Przedszkole Nr 2 im. Kubusia Puchatka obchodzi to święto rokrocznie od 7 lat. Nasze przedszkolaki obchodziły uroczyście swoje święto 19 września. Wzięły w nim udział dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych. W tym dniu wszystkie dzieci dotarły do przedszkola z pięknym uśmiechem i dobrym humorem a zabawom i uśmiechom nie było końca. Z tej okazji pani dyrektor Iwona Raszkiewicz złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim przedszkolakom . Było wesoło i kolorowo. Dzieci śpiewały ulubione piosenki i brały udział w różnych konkursach i zabawach integracyjnych. Po oficjalnym przywitaniu wszystkich przedszkolaków , dzieci złożyły przysięgę przedszkolaka Mamy nadzieję że ten dzień na długo pozostanie w pamięci każdego przedszkolaka. Impreza udała się znakomicie! Przyniosła ogromną radość i niezapomniane wrażenia. Był to dzień wspólnego przeżywania radości, współdziałania w propagowaniu i rozpowszechnianiu nowoczesnego wychowania przedszkolnego
/koordynatorki/: Ewa Horosz, Agnieszka Charytonow i nauczycielki grup/

 

Powitanie Pani jesieni- wycieczka do Parku Miejskiego

23 zawitała do nas kalendarzowa jesień. Z tej okazji przedszkolaki z trzech najstarszych grup wybrały się przywitać nową porę roku. Przed wyjściem z pomocą pani przygotowały transparent, ciepło się odziały i wyruszyły do Parku Miejskiego, by zaobserwować się tam zmieniło od lata. Dzieci obserwowały z zaciekawieniem kolorowe, spadające z drzew liście, jarzębinę dumnie prezentującą się na drzewach oraz żołędzie leżące pod dębami, które dzieci z zaangażowaniem zbierały. Dzieci beztrosko bawiły się w liściach- ganiały się i skakały po trawie. Skarbami jesieni dzieci zapełniły kąiku przyrody w salach.Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy wspólnie przywitać jesień i cieszyć się z jej nadejścia, gdyż przynosi nam swoje dary i ubiera świat pięknymi kolorami.
/Nauczycielki grup III, IV i V/

 

Dbamy o swój wzrok – wycieczka do Salonu Optycznego LUXOPTICA

13 września 2019r. dzieci z grupy V „Tygryski” wraz ze swoimi paniami wybrały się na pieszą wycieczkę do Salonu Optycznego LUXOPTICA w Hajnówce. W salonie wszyscy zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani. Pani optyk opowiedziała dzieciom o swojej pracy oraz pokazała przybory i przyrządy, które wykorzystuje w swojej pracy. Dzieci dowiedziały się, że okulary to nie tylko piękne kolorowe oprawki, ale także szkła, które dopierane są indywidualnie według zaleceń lekarza okulisty w zależności od zdiagnozowanej wady wzroku. Przedszkolaki miały możliwość śledzenia etapów powstawania okularów oraz podstawowych metod badania wzroku. Dowiedziały się jak dbać o okulary i jakie okulary chronią nasz wzrok przed promieniami słonecznymi, a także uzyskały informację dotyczące doboru okularów do kształtu twarzy. Największą atrakcją była możliwość przymierzania i dobierania kolorowych oprawek. Jednym z celów spotkania było przekazanie wiedzy, wykształcenie w przedszkolakach dbałości o swoje zdrowie oraz kształtowanie właściwych zachowań w szczególności nauka akceptacji rówieśników noszących okulary. Dzieci podziękowały za ciekawe i miłe spotkanie wręczając podziękowanie. Bardzo dziękujemy za wzbogacenie naszej wiedzy i zwrócenie naszej uwagi na piękno okularów.
/M. Krawczyńska, A. Majewska - Iwaniuk/

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej w grupie Sówki

We wrześniu dzieci z grupy IV obchodziły w naszym przedszkolu Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, podczas którego przypomniały sobie zdobyte już wcześniej informacje o tym, jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej, która jest tak ważna w profilaktyce próchnicy i innych chorób jamy ustnej. Dzieci zapoznały się z wierszem "Oto czytelniku słodki porada od Pani Szczotki", wykonywały prace plastyczne związane z tematem. Odwiedziła nas też pani Stomatolog- Marta Gierasimiuk, która w bardzo przystępnej i ciekawej formie przedstawiła sposób dbania o piękny i zdrowy uśmiech. Dzieci dowiedziały się co to jest próchnica i dlaczego psują się zęby oraz jak prawidłowo należy je czyścić. W ramach działań praktycznych przedszkolaki miały możliwość samodzielnie wyszczotkować zęby dużą plastikową szczękę, którą przyniosła Pani dentystka. Mamy nadzieję, że spotkanie to zmotywuje wszystkie dzieci do systematycznego dbania o swoje zęby.
"Szorujemy ząbki dzielnie,
szczotką, pastą, ciepłą wodą,
aby lśniły, jak gwiazdeczki
super bielą i urodą.":)

/Barbara Kiślak, Ewelina Wasiluk/

 

Wycieczka na skrzyżowanie

Bezpieczna droga do przedszkola to bardzo ważna sprawa, wiedzą o tym wszystkie dzieci. Dnia 11. 09. 2019r. odwiedzili nasze przedszkole pracownicy Policji, z którymi przedszkolaki z 4 grup, jak co roku wybrały na spacer na skrzyżowanie ulic. Dzieci uczyły się zasad obowiązujących na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej. Przedszkolaki obserwowały również znaki drogowe znajdujące się w pobliżu przedszkola i próbowały je nazwać.
/Zespół ds bezpieczeństwa i nauczycielki z poszczególnych grup/

 

 

Międzynarodowy Dzień Kropki w grupie II

W tym roku po raz pierwszy w naszej grupie 16 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego święta jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości, zachęcenie ich do tworzenia i działania. Dzień Kropki jest zatem dniem kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia nasze ubrania przystrojone były kolorowymi kropkami. Na początku uważnie wysłuchaliśmy wiersza Agaty Bober pod tytułem “Kropeczki”, który przeczytała nam Pani dyrektor Iwona Raszkiewicz. Obejrzeliśmy film jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Dzięki kropce i nauczycielce dziewczynka uwierzyła w swoje możliwości. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności – talenty. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, kropki zdobią kapelusz muchomora. Nie zabrakło zabaw przy muzyce z kolorową chustą oraz wspólnego śpiewania. A że to był Dzień Kropki nie mogło zabraknąć ich na naszym “Kolorowym dywanie”, który wykonaliśmy wspólnie.
/Beata Środa, Barbara Grosz/

 

 

Certyfikat Wzorowej Placówki w Ogólnopolskim projekcie “Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”

Miło nam poinformować, że Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce otrzymało certyfikat za udział w ogólnopolskim projekcie “Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. W roku szkolnym 2018 / 2019 dzieci z grupy I “Kangurki” wraz z nauczycielkami panią Beatą Środa i Bożeną Janicką przystąpili do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „ Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, którego autorką była Pani Aneta Konefał, Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej, a organizatorem Grupa MAC S.A oraz wydawca miesięcznika “Bliżej Przedszkola”. Głównym celem projektu było rozwijanie czytelnictwa oraz współpracy między przedszkolami. Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony dzieci oraz rodziców. Udział w nim przyniósł wiele korzyści. Rozbudził pasję do słuchania czytanych bajek i opowiadań, ale także przyczynił się do kształtowania u dzieci postawy otwartości na świat i innych ludzi. Dzięki zaangażowaniu nauczycielek i dzieci przy wsparciu rodziców oraz zaproszonych gości w projekt otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające nasz aktywny udział w całym projekcie.
/Beata Środa/


TYGRYSKI I SÓWKI NA OTWARCIU RODZINNEJ STREFY ZABAW

12 września dwie najstarsze przedszkolne grupy wybrały się na plac Hajnowskiego Domu Kultury, by wspólnie z innymi hajnowskimi dziećmi uczcić otwarcie Rodzinnej Strefy Zabaw. Ta wielka inwestycja została otwarta przez Burmistrza Miasta Hajnówka pana Jerzego Siraka. Dzieci i dorośli byli pod wielkim wrażeniem placu zabaw. Rodzinna Strefa Zabaw wyposażona jest w:

Dzieci korzystały ze sprzętów ternowych, bawiły się z animatorami i częstowały się poczęstunkiem przygotownym specjalnie dla najmłodszych. Na pewno jeszcze nie raz wyberzemy się do Strefy Zabaw, żeby wesoło spędzić czas. Dziękujemy Pani Natalii za super zdjęcia z uroczystości!

/A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska, E. Wasiluk, B. Kiślak/

 

PIERWSZE DWA TYGODNIE W GRUPIE I "KANGURKI"

ADAPTACJA- początk zawsze jest trudny

Większość dzieci, mniej lub bardziej emocjonalnie przeżyło rozstanie z rodzicami i adaptację w nowym miejscu. Także dla rodziców, którzy jak dotąd byli jedynymi i najważniejszymi opiekunami dla swojego dziecka, stresem jest to, iż muszą swoje ukochane maleństwo pozostawić w nieznanym miejscu. Zarówno rodzic jak i dziecko w tym szczególnym czasie mogą odczuwać takie uczucia jak smutek, tęsknota czy lęk i uczuć tych nie należy wypierać czy im zaprzeczać. Są one naturalną reakcją pojawiającą się w pierwszej fazie adaptacji. Dlatego przyjmijmy, że ich wystąpienie musimy zaakceptować i stopniowo przejść przez ten czas, który prawdopodobnie wkrótce dostarczy nam o wiele przyjemniejszych emocji. Warunkiem pozytywnej adaptacji przedszkolnej przede wszystkim jest ugruntowanie się w dziecku przekonania, że rodzic nie odchodzi na zawsze, że wróci po niego, pomimo, iż akurat w tym momencie fizycznie nie jest przy nim obecny. Prędzej czy później, w wyniku codziennych doświadczeń, dziecko zauważy tę zależność, więc po prostu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jak każde trudne doświadczenie przez które się przejdzie, także i to, zdobyte w trakcie adaptacji do przedszkola, ma dużą wartość – uodparnia emocjonalnie, wzmacnia w dziecku poczucie wiary w siebie i otwiera mu drogę do dalszego rozwoju.

/E. Horosz, J. Baczyńska/